Forum Crestin Ortodox Renascut
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Forum Crestin Ortodox Renascut

http://abcd-3.forumgratuit.ro
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Incercare de eseu

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
M
Membru avansat
M


feminin
Numarul mesajelor : 212
Joburi/Distractii : echitatia
Data de inscriere : 19/10/2008

Incercare de eseu Empty
MesajSubiect: Incercare de eseu   Incercare de eseu EmptySam Apr 11, 2009 7:10 am

Uneori ne simtim bine cand ni se mntioneaza apartenenta.
Chiar credeti ca stiti, d-le Tihomir,totul despre noi!?
Exista Mezza, dar nu ca templu religios, ci ca ,,templu''al rafinamentului.
Exista si altceva:toti cei de sunt primiti acolo au prenumele inceput cu litera ,,M".
Au fost 9 iubitori de arta cu circa 3oo de ani in urma, care s-au legat sa se sprijine intre ei si au fondat un ordin al prieteniei prietenilor artei.
Numele lor (intamplator desigur)incepea la toti cu litera ,,M".Si asa a ramas traditia!
Este,dar, normal ca acolo sa ajunga uneori si crestini!
Ce nu stiti ,d-le Tihomir,este faptul ca,artistii de la Mezza folosesc pt creatiile lor o limba (uitata de majoritatea vechilor vorbitori)veche:o limba numita ,,Toharica a doua''sau populara.Chiar daca vi se pare ciudat, este o limba indo-ariana si o puteti include in grupul ,,Kentum''fara nici o greseala.
Deci cum va pot eu oferi ceva,din arta Mezzei in limba romana?
O traducere ar modifica ,fie structura metrica,fie ritmul,fie figurile de stil,fie sensurile.
Pe de alta parte, posibilitatile stilistice ale limbii romane sunt mai reduse in raport cu majoritatea limbilor orientale(in sensul de localizare a limbii romane,fiindca in sensul de localizare a limbii toharice este vorba despre grupul occidental indo-arian)
Pot insa sa incerc pt domnia-ta sa compun ceva direct in limba romana,dar va rog sa-mi acordati cateva zile pt a ma familiariza intensiv cu dogmatica crestina strict minimala!
Va mulrumesc insa pt aprecieri!
Sus In jos
Sevastia
Ucenic
Sevastia


feminin
Numarul mesajelor : 76
Varsta : 54
Localizare : romania
Data de inscriere : 07/05/2009

Incercare de eseu Empty
MesajSubiect: Re: Incercare de eseu   Incercare de eseu EmptyLun Noi 29, 2010 6:44 am

Tare sunt curioasa cum se simnte acum persoana care a postat acest mesaj acum,cand Tihomir a devenit un membru al Mezzei!Si mai curioasa sunt ce ar fi de zis, cand noul an de cautari va utiliza pt planurile sale mai mult de jumatate din datele oferite gratuit de Tihomir!?
Sus In jos
 
Incercare de eseu
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Crestin Ortodox Renascut :: Arta :: Literatura-creatii personale-
Mergi direct la: