Forum Crestin Ortodox Renascut
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Forum Crestin Ortodox Renascut

http://abcd-3.forumgratuit.ro
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Turcii inruditi cu romanii

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

Turcii inruditi cu romanii Empty
MesajSubiect: Turcii inruditi cu romanii   Turcii inruditi cu romanii EmptySam Apr 25, 2009 6:31 am

De vreme ce in alta parte se dezbate rolul turcilor in islam cred ca ar fi interesant a dezbate si originea lor.Sunt indicii credibile ca acestia se trag din geto-daci!
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
M
Membru avansat
M


feminin
Numarul mesajelor : 212
Joburi/Distractii : echitatia
Data de inscriere : 19/10/2008

Turcii inruditi cu romanii Empty
MesajSubiect: Re: Turcii inruditi cu romanii   Turcii inruditi cu romanii EmptySam Apr 25, 2009 10:56 pm

primul argument este ca iataganul turcesc este chiar sabia incovoiata a getodacilor.
Sus In jos
paparuda
Ucenic



Numarul mesajelor : 41
Data de inscriere : 26/02/2009

Turcii inruditi cu romanii Empty
MesajSubiect: Re: Turcii inruditi cu romanii   Turcii inruditi cu romanii EmptyDum Apr 26, 2009 12:11 am

Am cautat in Hronograf ( Sfantul Dimitrie al Rostovului) si am gasit la pagina 149: Magog, din acela sînt Massaghiţii, Goţii, Sciţii, iar din aceia turcii şi tătarii. Iar la pagina 161 ceva legat de modificarile genetice.
Sus In jos
Tihomir
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Varsta : 46
Data de inscriere : 23/01/2009

Turcii inruditi cu romanii Empty
MesajSubiect: Re: Turcii inruditi cu romanii   Turcii inruditi cu romanii EmptyDum Apr 26, 2009 12:52 am

hronografele sunt un fel de letopisete mai sumare si nu au autoritate sinodala.daca vei cauta mai multe hronografe (chiar scrise de sfinti)vei vedea ca difera mult intre ele.Ingeneral se exprima intr-un hronograf cultura si stiinta autorului la vremea sa.nu sunt infailibile si trebuie confirmate si din alte surse.Pe dealta parte multi invatati crestini numeau sciti si alte populatii care venisera mai tarziu in zone locuite candva de sciti!Oricum originea nescitica(poate invers)a turcilor este mult mai intemeiata!
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

Turcii inruditi cu romanii Empty
MesajSubiect: Re: Turcii inruditi cu romanii   Turcii inruditi cu romanii EmptyDum Apr 26, 2009 7:01 am

Intradevar acesta este un argument:sabia incovoiata
al doilea argument sunt impreuna tuiul si legendele lupului.
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
Aila
Membru avansat
Aila


feminin
Numarul mesajelor : 165
Data de inscriere : 22/10/2008

Turcii inruditi cu romanii Empty
MesajSubiect: Re: Turcii inruditi cu romanii   Turcii inruditi cu romanii EmptyLun Iul 20, 2009 3:13 am

Chiar daca nu ne-am intoarce atat de mult in timp , imi pare evidenta si destul de importanta si legatura ceva mai recenta .
Imperiul otoman a recrutat prin "devsirme" ( sper sa nu gresesc termenul ) tineri din provinciile supuse imperiului , implicit din Tarile Romane ( si nu putini ) .Grosul armatei otomane esra fosrmat din acesti tineri .
Ei erau convertiti la islam , nu erau sclavi si dupa o perioada de pregatire, multi ajungeau in trupele de elita ale sultanului si imperiului .
Legaturile de familie si cele cu crestinismul erau rupte complet , viata lor era acolo , urmasii lor acolo au trait .
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

Turcii inruditi cu romanii Empty
MesajSubiect: Re: Turcii inruditi cu romanii   Turcii inruditi cu romanii EmptyLun Iul 20, 2009 3:40 am

Ana Comnena,fica imparatului Alexois Comnenul I ,fiind in manastire,face afirmatia in scrierile sale, ca turcii erau urmasii troienilor are veneau sa-si razbune strabunii ,atacand Bizantul,stiut fiind ca romeii ereu greci.Ori Troia lui Hector ,desi in Asia Mica, era intemeiata si locuita de populatii migrate din nordul Dunarii,Chiar si amazoanele ,care in in ajutorul Troiei,sunt din Delta Dunarii.
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
Continut sponsorizat





Turcii inruditi cu romanii Empty
MesajSubiect: Re: Turcii inruditi cu romanii   Turcii inruditi cu romanii Empty

Sus In jos
 
Turcii inruditi cu romanii
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Crestin Ortodox Renascut :: Istorie :: Generalitati istorice-
Mergi direct la: