Forum Crestin Ortodox Renascut
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Forum Crestin Ortodox Renascut

http://abcd-3.forumgratuit.ro
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Din Ierihon catre Sion

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
paparuda
Ucenic



Numarul mesajelor : 41
Data de inscriere : 26/02/2009

Din Ierihon catre Sion Empty
MesajSubiect: Din Ierihon catre Sion   Din Ierihon catre Sion EmptyVin Mai 08, 2009 1:22 am

Am citit aceasta carte ( download gratis ) scoasa si mult apreciata de BOSV . La pagina 222 scrie asa" Patriarhia Ecumenica din Tarigrad care a defaimat odinioara Sfintele Canoane din Pidalion , astazi prin acte oficiale hotaraste ca: cel care a alcatuit Pedalionul -prin hotarare sinodala-este trecut in randul Sfintilor!"
"Recunoasterea canonica a Sfantului Nicodim Aghioritul este un semn ca darul Prea Sfantului Duh nu s-a departat din sanul Bisericii noastre desi oamenii de azi au stricat multe randuieli bisericesti si ravnesc mai mult la moda celor din apus. " Ce pot sa inteleg din ultima fraza decat ca Biserica noastra, din care face parte si Ioan Hozevitul ,cu patriarhie ecumenica la Istambul a stricat multe randuieli dar Sfantul Duh nu a parasit-o chiar daca are un ochi strambat spre apus si ca Biserica adevarata este cea in care s-au defaimat Sfintele Canoane.
La pagina 30 scrie " Cand a facut parastas si Patriarhul din Ierusalim , arhimanditul Victorin il cheama sa ia parte si pe parintele Ioan, dar nu s-a dus, pentru ca Patriarhul Nicodim cat a trait a persecutat Biserica cu Calendarul adevarat Ortodox." Daca chiar a fost asa cum zice scriitorul vietii Sfantului inseamna ca mai tarziu Ioan Hozevitul si-a schimbat parerea deoarece in poezia " La Noi Acasa"( pagina 85 ) zice
" Nicodime Prea Fericite
De ce te-ai dus dintre romani
Lasand Biserica robita
Si Tara ,, fara de batrani "?"
La pagina 42 zice "De dimineata , neoranduiala la mancare; rugaciune cu inima impietrita, vorba indrazneata lipsita de smerenie, ganduri spurcate, lenevire la canon si pravila; vorba multa seara dupa vecernita, la Biserica cu multa nesimtire si trandavie.
2. Astazi la ceasul unu, n-am pomenit la proscomedie pomelnicile si anafora n-am luat din mana preotului de la Marina Greaca din Egipt , care a slujit Sfanta Liturghie, ca era calendarul nou si toata ziua am petrecut-o cu discutii despre calugari. " Am vazut ca Sfantul a simtit ca pe un pacat de a nu lua anafora de la preotul de pe nou. Mult a fost razboit de duhurile zelotiste dar le-a biruit.
Sus In jos
Sevastia
Ucenic
Sevastia


feminin
Numarul mesajelor : 76
Varsta : 54
Localizare : romania
Data de inscriere : 07/05/2009

Din Ierihon catre Sion Empty
MesajSubiect: Re: Din Ierihon catre Sion   Din Ierihon catre Sion EmptyVin Mai 08, 2009 8:43 am

Sa zic si eu ceva!O carte nu schimba taria canoanelor!Problema este,ca Pidalionul este doar o colectie de canoane dar nu este singura!
In rest faptul ca a parasit pe romani,nu este o acuza,pt ca era paremi-se era grec de pe langa Smirna.
Pidalionul este cunosut mai mult in moldova,dar mai sunt cateva colectii de canoane cam tot asa de valoroase.
Sus In jos
paparuda
Ucenic



Numarul mesajelor : 41
Data de inscriere : 26/02/2009

Din Ierihon catre Sion Empty
MesajSubiect: Re: Din Ierihon catre Sion   Din Ierihon catre Sion EmptyDum Iul 12, 2009 11:32 pm

Era vorba de Patriarhul Nicodim care s-a dus ( a murit ) nu de Sfantul Nicodim Aghioritul.
Sus In jos
Sevastia
Ucenic
Sevastia


feminin
Numarul mesajelor : 76
Varsta : 54
Localizare : romania
Data de inscriere : 07/05/2009

Din Ierihon catre Sion Empty
MesajSubiect: Re: Din Ierihon catre Sion   Din Ierihon catre Sion EmptyMier Iul 15, 2009 8:06 am

Se afirma ca Patriehia de Constantinopol a defaimat canoanele!este o minciuna ordinara si de o nesimtire incredibila.Patriarhia ecumenica a defaimat falsificarea canoanelor de un aiurit si a dispus refacerea lor!
Sus In jos
Diana
Ucenic
Diana


feminin
Numarul mesajelor : 79
Varsta : 51
Data de inscriere : 07/05/2009

Din Ierihon catre Sion Empty
MesajSubiect: Re: Din Ierihon catre Sion   Din Ierihon catre Sion EmptySam Iul 18, 2009 7:11 pm

Sfantul Ioan Hozevitul a fost membru al Patriarhiei Romane si nu a celei de Ierusalim.El a fot horotonit la recomamndarea Patriarhiei Romane in 1947.Patriarhia Romana(pe nou)si Patriarhia Ierusalimului (pe vechi)sunt in comuniune euharistica.Regula este ca orice crestin daca se afla pe terioriul de jurisdictie a nei patriarhii pe nou sa tina sarbatorile pe nou iar daca se afla pe teritoriul unei patriarhii pe vechi sa tina sarbatorile pe vechii.Exista aprobari canonice ca unele eparhii sau biserici sa tina alt stil decat cel al patriarhiei de jurisdictie,dar numai cu acordul patriarhiei respective si cu participare la sinodul respectivei patriarhii(ceea ce inseamna ca nu se mai poate face parte din alt sinod),evident in comuniune euharistica cu acea patriarhie.Hirotonia se face cu acordul si participarea arhiereilor patriarhiei de jurisdictie canonica.
Astfel avem in BOR Vicariatul de Shighet care este canonic sub jurisdictia Patriarhiei romane dar tine stilul vechi si este autonom administrativ.
Si mai avem Mitropolia Basarabiei si Exarhatul Plaiurilor car canonic sunt sub ascultatea Bor dar functioneaza cu calendar pe stil vechi(cu aprobarea sinodului Bor)si autonom administrativ.Regula este ca trebuie sa tii calendarul episcopului de care apartii teritorial canonic.Deci in Bor se tine si stilul vachi si stilul nou.Sunt uni care s-au facut clerici singuriisi nu vor sa recunoasca ca au mintit credinciosii atata timp,ei fiind de fapt simpli mireni.Stilistii de la Slatioara nefiind in aceasta situatie de comuniune, au preotii nehirotoniti canonic ,adica sunt mireni.Ca atare o casatorie oficiata de acestia este nula si cei doi traiesc impreuna ca si cum nu ar fi cununati!
Daca esti pe vechi si intri intr-o bisrica canonic pe nou trebuie sa respecti calendarul de acolo si invers,daca intri intr-o biserica canonic pe vechi trebuie sa respecti calendarul aceleia.Cum stilistii de la Slatioara nu sunt canonici,esti obligat sa respecti calendarul episcopului de care apartii chiar laslujbele lor,pt ca acele slujbe fiind facute de mireni,care doar par a fi hirotonict canonic sunt ierosilnice canonic
Sus In jos
Continut sponsorizat





Din Ierihon catre Sion Empty
MesajSubiect: Re: Din Ierihon catre Sion   Din Ierihon catre Sion Empty

Sus In jos
 
Din Ierihon catre Sion
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Crestin Ortodox Renascut :: Religia crestin ortodoxa :: BOSV-
Mergi direct la: