Forum Crestin Ortodox Renascut
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Forum Crestin Ortodox Renascut

http://abcd-3.forumgratuit.ro
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Clarificare

In jos 
+2
Admin
Diana
6 participanți
AutorMesaj
Diana
Ucenic
Diana


feminin
Numarul mesajelor : 79
Varsta : 51
Data de inscriere : 07/05/2009

Clarificare Empty
MesajSubiect: Clarificare   Clarificare EmptySam Mai 16, 2009 7:06 pm

Am intrat aici sperand tainic ca ,,Un om'' sa comenteze mai mult diverse aspecte ale realitatii de azi.
Pe Net am gazit o polemica despre Mitropolia de Aquileea si Milano.
Va rog sa va expuneti parerea.Stiu ca nu intervaniti prea des ,dar stiu ca cei ce va inconjoara urmaresc atent ce se intampla in lume.Deci,cred ca sunteti la curent cu acest caz!
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

Clarificare Empty
MesajSubiect: Re: Clarificare   Clarificare EmptyDum Mai 17, 2009 8:31 am

Din punct de vedere canonic este vorba de o mitropolie nerecunoscuta de nimeni.Grav este ca sunt implicati si romani in acea escrocherie.
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
Aila
Membru avansat
Aila


feminin
Numarul mesajelor : 165
Data de inscriere : 22/10/2008

Clarificare Empty
MesajSubiect: Re: Clarificare   Clarificare EmptyDum Mai 17, 2009 9:27 am

Nu mai putin grav este ca ceea ce fac ei acolo si ce se intampla , pentru cei care nu stiu ca nu este o mitropolie recunoscuta , arunca o pata asupra ortodoxismului.
Si am o intrebare , nu exista nici un mijloc de a opri functionarea mitropoliilor , bisericilor nerecunoscute canonic dar care apar asa ?
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

Clarificare Empty
MesajSubiect: Re: Clarificare   Clarificare EmptyDum Mai 17, 2009 10:50 pm

.Nu!Vedeti cate dizidente sunt la penicostali!Am inteles ca si d-voastra apartineti unui grupari neoprotestante!Credeti ca statul ar proceda corect daca v-ar interzice functionarea?Asa este jungla umana!Daca era corectitudine nu era necesara patimirea Mantuitorului!
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
Aila
Membru avansat
Aila


feminin
Numarul mesajelor : 165
Data de inscriere : 22/10/2008

Clarificare Empty
MesajSubiect: Re: Clarificare   Clarificare EmptyLun Mai 18, 2009 12:37 am

Doar intrebam fiindca , ceea ce fac multi ( mai sunt si alte cazuri ) la adapostul bisericii , este ilegal si imoral chiar si din punct de vedere social .

Nu ceream interzicerea vreunui cult ci doar ma gandeam la un mod legal de al identifica ca fiind in afara celui de care el se pretinde legat .
Fiindca ei acolo se pretind o mitropolie crestin ortodoxa .
Pe cand , din cate am citit , nu numai ca nu sunt dar prin prisma ortodoxiei nici n-ar putea fi vreodata .
Totusi , ma indoiesc sincer ca si-au ales intamplator titulatura .

Daca se numeau "noul cult crestin ..." sau "noua biserica ortodoxa... " ar fi luat orice alt nume care sa nu-i lege de ortodoxismul romanesc recunoscut , sau de unalt cult deja existent , altfel stateau lucrurile , nu ?

Ceea ce fac ei e furt de identitate sau cam asa ceva . Precum si o asociere cu un scop pur lumesc si cam deloc spiritual . Din cate mi-am dat eu seama , desigur . Puteau , la fel de bine sa deschida o afacere in cadru legal ...
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

Clarificare Empty
MesajSubiect: Re: Clarificare   Clarificare EmptyLun Mai 18, 2009 3:14 am

In limbajul crestin-ortodox asta se cheama ,,ierosilie'' adica ,,hotie de cele sfinte''.din pacate scaunul de Aquivileea si Miloano este scaun postolic:si a iesit de multa vreme o erezie care loveste cam peste tot in crestinism,aceea de pune la baza credintei centrismul cetatii in locul centrismului hristic.adica se pun pe prim plan dreptul de hegemonie a unui oras(cetate,cita)in loc ca prim planul sa-l detina invatatura hristica!
Acea mitropolie mereu a fost impotriva cuiva si a cautat singularitate trufasa in ortodoxie!
Ortodoxia este cea mai democratica religie in sensul democratiei ateniene,dar asta duce si posibilitatea multor schisme.
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
Un om
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 148
Data de inscriere : 16/10/2008

Clarificare Empty
MesajSubiect: Re: Clarificare   Clarificare EmptyLun Mai 18, 2009 9:27 pm

In mod normal nu artrebui sa ne intereseze situatia Mitropoliei de Aquileea si Milano,dat fiind ca sunt in alta jurisdictie patriarhala,dar...
Este un mare DAR !
Ca si papa de la Roma,ca si protestantii ca si neoprotestantii,aceasta mitropolie eretica,este atinsa de luciferism.
Adica se considera in drept(de aici luciferismul)in a se erija in centru dominant al crestinismului si a incerca de a se extinde jurisdictional in toata lumea.Exact asta face biserica romano-papala ca si cultele protestante si neoprotestante.Ori centru dominant al crestinismului este Iisus Hristos,ai carui putere legislativa este transmisa(ce veti lega...etc)prin apostoli sinodului universal(ecumenic).
Justificarea cu predicarea evangheliei ca motivatie pt misiune este puerila si de o nesimtire ordinara:s-a cerut ca Evanghelia sa fie predicata la toate neamurile(nu la persoane separate)Ori,cel putin in Europa ,Evanghelia a fost predicata de cateva sute de ani la toate neamurile de aici.
Ca atare nu este vorba despre predicarea Evangheliei,ci de alergarea dupa ucenici,pt ai face ucenici ai Satanei.
Ce s-a intamplat la acea mitropolie?Intr-un fel sau altul au ajuns acolo ca arhierei doi romani cu grave abateri de la morala crestina.Asta nu ar fi nimic:dar se pare ca, ei si-au luat angajamentul ca vor avea aderenti in Romania.
Apare un pustan care i se nazare ca este mare aparator al traditiei,dar in fapt habar nu are de dogma crestin ortodoxa,care trece mai intai pe la diversi eretici si este facut preot.Dar acest pustan se crede marele reprezentant al acelei mitropolii in Romania si pe langa asta se mai crede si mare scritor bisericesc(in fapt copie diverse scrieri ale altora) si incepe sa-si faca propaganda pe cont propriu.In loc sa stea retras ca un monah in manastirea lui(daca o are pe undeva?)lanseaza tampenii pe Net!
Asta face ca sa iasa la iveala o lucratura mizerabila unde este implicat(de voie,de nevoie)si Iustin PARVU,prin care Mitropolia eretica de A si M spera sa capteze aderenti in Romania.Interventia pe Net a unui ziarist(de investigatie?)distruge lucratura aceea penibila.
Orgolios acel pustan nu accepta usor ca este nepriceput si incearca sa faca pe martirul pe Net si ameninta cu dezvaluiri pe Net.Mai mult:lanseaza si copieri din alti autori (peNet lanseaza)prezentandu-le ca carti ale sale.
In fapt toata aceasta vanjoleala se produce doar pe Net,indivizii nereusind sa capteze in Romania nici macar 100 de naivi !
Sus In jos
Sevastia
Ucenic
Sevastia


feminin
Numarul mesajelor : 76
Varsta : 54
Localizare : romania
Data de inscriere : 07/05/2009

Clarificare Empty
MesajSubiect: Re: Clarificare   Clarificare EmptyMar Iun 30, 2009 7:45 am

Eu nu inteleg um de le-a facut jocul parintele Iustin Parvu!?
Sus In jos
Nenea
Acomodat



Numarul mesajelor : 21
Data de inscriere : 01/10/2009

Clarificare Empty
MesajSubiect: Re: Clarificare   Clarificare EmptyLun Oct 05, 2009 11:40 am

Ca un necunoscator ce sunt, tragand linia a tot ce s-a intamplat cu atatea curente ale crestinismului, cel putin eu inteleg ca toti care au creat un nou curent nu se gandeau decat la ei, ori sa fie ei conducatori ai religiei crestine, ori ca erau nemultumiti de interpretarea data de altii, si nu de ei, a crestinismului, ori sa nu-si mai faca griji de ziua de maine. Oricum ar fi au folosit religia pentru propriile lor scopuri. Nu numai ca au creat atatea curente interpretate diferit ale crestinismului, dar inca mai sunt unii care incearca sa mai creeze multe alte curente si in zilele noastre. Mai mult de atat, isi gasesc si oameni care ii urmeaza.
Sus In jos
Sevastia
Ucenic
Sevastia


feminin
Numarul mesajelor : 76
Varsta : 54
Localizare : romania
Data de inscriere : 07/05/2009

Clarificare Empty
MesajSubiect: Re: Clarificare   Clarificare EmptyLun Oct 05, 2009 6:59 pm

Nu pot exista mai multe curente dogmatice in crestinism pt ca dogma este clara si contine(figurat vorbind)in ea un fel de feed-back care elimina erorile doctrinare.
se poate considera si stalp de triere a dogmei reale de abateri expresia Mantuitorului:Cine nu aduna cu mine,risipeste!
Dar poate intervine Tihomir sau Un om,care avand o anume pregatire pot avea o exprimare nmai concisa si mai docta!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Clarificare Empty
MesajSubiect: Re: Clarificare   Clarificare Empty

Sus In jos
 
Clarificare
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Crestin Ortodox Renascut :: Religia crestin ortodoxa :: Metadoxie-
Mergi direct la: