Forum Crestin Ortodox Renascut
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Forum Crestin Ortodox Renascut

http://abcd-3.forumgratuit.ro
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Cazul Teodosie

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
Tihomir
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Varsta : 46
Data de inscriere : 23/01/2009

Cazul Teodosie Empty
MesajSubiect: Cazul Teodosie   Cazul Teodosie EmptyDum Mai 24, 2009 6:39 am

Desi cred ca voi soca pe multi,voi afirma ca nu cred ca i se poate imputa canonic ceva Ips Teodosie.
Dece?Pt ca preotie,nu este o meserie,pt care esti platit si pe care o capeti in urma unor examene universitat=re si a unor diplome sau atestate!Preotia nu este um loc de munca.
In mod canonic unitatea regenerarativa crestin-ortodoxa este episcopul,iar preotii sunt reprezentantii sai,adica slujitorii sai,care fac ceea ce decide el in parohie.Deci nu i se poate cere canonic unui arhireu canoane externe pt hirotonirea preotilior si diaconilor.faptul ca ai absolvit o facultate de teologie nu iti confera dreptul de a pretinde hirotonie,precum si lipsa studiilor teologice in institutii de invatamant organizate nu este un impediment canonic pt hirotonire.hirotonia este un dar,si cel ce daruieste o face dupa cum crede el ca este mai bine!Preotul este sluga arhiereului si nu poate avea pretentia la salar,pt ca din punct de vedere canonic parohia trebuie sa-si intretina preotul!
Sus In jos
Sevastia
Ucenic
Sevastia


feminin
Numarul mesajelor : 76
Varsta : 54
Localizare : romania
Data de inscriere : 07/05/2009

Cazul Teodosie Empty
MesajSubiect: Re: Cazul Teodosie   Cazul Teodosie EmptyLun Mai 25, 2009 6:22 pm

Atunci,pt ce i se reproseaza luare de mita?Si din cate stiu eu i s-a mai reprosat si legaturi cu Biserica secreta!
Sus In jos
 
Cazul Teodosie
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Crestin Ortodox Renascut :: Generalitati :: Despre toate-
Mergi direct la: