Forum Crestin Ortodox Renascut
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Forum Crestin Ortodox Renascut

http://abcd-3.forumgratuit.ro
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 cununia sau casatoria religioasa

In jos 
AutorMesaj
Sevastia
Ucenic
Sevastia


feminin
Numarul mesajelor : 76
Varsta : 54
Localizare : romania
Data de inscriere : 07/05/2009

cununia sau casatoria religioasa Empty
MesajSubiect: cununia sau casatoria religioasa   cununia sau casatoria religioasa EmptyJoi Mai 28, 2009 1:43 am

Cununia este o taina, lucrarea sfanta, prin care se desavarseste de preot, prin har , intelegerea dintre doua persoane de sex opus, prin care acestea se unesc in castorie ca un singur trup pt toata viata.
Sus In jos
Sevastia
Ucenic
Sevastia


feminin
Numarul mesajelor : 76
Varsta : 54
Localizare : romania
Data de inscriere : 07/05/2009

cununia sau casatoria religioasa Empty
MesajSubiect: Re: cununia sau casatoria religioasa   cununia sau casatoria religioasa EmptyMier Iul 08, 2009 8:28 pm

Cred ca este interesant de analizat rugaciunea celor ce se casatoresc pe care ar trebui sa o rosteasca in timpul cununiei tinerii crestini ortodocsi(dar pe care o rosteste preotul in locul lor pt ca nu o stiu):analizand aceasta rugaciune vom intelege mai bine taina casatoriei!

,,Stăpâne, Doamne Dumnezeul nostru, Sfintitorul nuntii celei de taină si preacurate, Păzitorul nestricăciunii si Chivernisitorul cel bun al celor lumesti, Cela ce din început ai zidit pe om si l-ai pus ca pe un împărat făpturii si ai zis : Nu este bine să fie omul singur, să-i facem ajutor potrivit pentru el si, pentru aceasta, ai poruncit să lase omul pe tatăl său si pe mama sa si să se lipească de sotia sa (sotul său) si să fie amândoi un, trup, iar pe care Dumnezeu i-a unit, omul să nu-i despartă ; însuti Stăpâne, trimite darul Tău cel ceresc si peste mine nevrednicul robul Tău (nevrednica roaba Ta) si binecuvintează căsătoria pe care astăzi o leg înaintea fetei Tale. Curăteste toate păcatele mele, iartă-mi toate fărădelegile, dezleagă-mi toate greselile cele ,de voie ,si cele fără de voie ; uneste gândurile, cugetele si inimile noastre în dragoste nefătarnică si în credintă nestrămutată ; îndreptează pasii nostri pe cărările Tale, pentru ca să împlmim pururea voia Ta cea sfântă. Umple casa noastră de toate bunătătile cele de pe pământ si ne învredniceste să petrecem împreună vietuirea noastră fără de prihană, ca să sporim spre tot lucrul bun, de folos Patriei si Tie bineplacut. Păzeste-ne întru toate zilele vietii noastre, ca să plinim cu inimă curată poruncile Tale si să lăudăm si să preamărim Preacinstitul si de mare cuviintă numele Tău, al Tatălui si al Fiului si al Sfântului Duh, acum si pururea si în vecii vecilor. Amin.
Sus In jos
 
cununia sau casatoria religioasa
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» as religioasa
» muzica diversa cu tematica religioasa
» Sistem de sonorizare pentru o experienta religioasa placuta si civilizata

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Crestin Ortodox Renascut :: Cele 7 taine :: Cununia-
Mergi direct la: