Forum Crestin Ortodox Renascut
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Forum Crestin Ortodox Renascut

http://abcd-3.forumgratuit.ro
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Triburi-pericol sau nu....

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

Triburi-pericol sau nu.... Empty
MesajSubiect: Triburi-pericol sau nu....   Triburi-pericol sau nu.... EmptyDum Oct 18, 2009 2:55 am

Este acum la moda un joc numit triburi!La prima vedere pare un joc nevinovat ,dar care poate narui destine!
Este un joc care, administrat cu prudenta, nu ar fi prea periculos,dar fara stiinta echilibrelor sistemice poate deveni distructiv!Am studiat acest joc si in continuare voi incerca sa il analizez aici.Trebuie sa stiti ca toate subiectele care se deschid aici sunt cu intentia de dezbatere in spirit crestin,dar nu intentii de a face camp de propaganda pt culte obscure!
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
Sevastia
Ucenic
Sevastia


feminin
Numarul mesajelor : 76
Varsta : 54
Localizare : romania
Data de inscriere : 07/05/2009

Triburi-pericol sau nu.... Empty
MesajSubiect: Re: Triburi-pericol sau nu....   Triburi-pericol sau nu.... EmptyMar Oct 20, 2009 8:06 pm

Internetul in sine nu este rau!Rea este folosirea acestui mijloc de comunicare in scopuri rele!jocurile de internet sunt mai mlt o pierdere de timp.Dumnezeu ti-a acordat un timp de trait pt a-ti castiga locul definitiv in Imparatia Sa.Daca tu pierzi acest timp inutil este dreptu; tau de a alege asa,dar alegand iti asumi si consecintele.Deturnand scopul pt care ti s-a acordat timpul de vietuire in trup ests normal ca sa nu fii primit in in Imparatia lui Dumnezeu,ci sa fii trimis in imparatia durerii si a patimirii!
Sus In jos
Diana
Ucenic
Diana


feminin
Numarul mesajelor : 79
Varsta : 51
Data de inscriere : 07/05/2009

Triburi-pericol sau nu.... Empty
MesajSubiect: Re: Triburi-pericol sau nu....   Triburi-pericol sau nu.... EmptyLun Noi 02, 2009 5:28 am

Acest joc inseamna bani multi pt unii!
Sus In jos
Sevastia
Ucenic
Sevastia


feminin
Numarul mesajelor : 76
Varsta : 54
Localizare : romania
Data de inscriere : 07/05/2009

Triburi-pericol sau nu.... Empty
MesajSubiect: Re: Triburi-pericol sau nu....   Triburi-pericol sau nu.... EmptyDum Noi 22, 2009 2:04 am

Ce sunt acele,,triburi''?Un loc unde se nasc dusmanii:deci un loc al pacatulu!
Sus In jos
Un om
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 148
Data de inscriere : 16/10/2008

Triburi-pericol sau nu.... Empty
MesajSubiect: Re: Triburi-pericol sau nu....   Triburi-pericol sau nu.... EmptySam Apr 24, 2010 7:36 am

aceste jocuri devin un fel de idolatrie care da dependenta cu efecte grave: izolarea langa computer, pierderea prietenilor, periclitarea slujbei, neglijarea familiei, distrugerea sanatatii prin epuizare si alimentative necorespunzatoare etc. Psihologul Gabrielle Henoch sustine ca aceasta dependenta este tipica pentru cei care cred ca ar fi normal sa petreci cinci, sase ore pe zi online. Henoch arata ca acestia pierd contolul in scurt timp si ajung sa fie prizonieri in fata tastaturii. Daca se pierde o zi de joc, este foarte probabil ca avantajul si influenta castigate sa fie afectate , iar “colegii” virtuali de breasla sa avanseze in defavoarea lui. Psihologul indica cazul extrem in care o tanara a murit prin inanitie, neputand sa se desprinda de calculator. Un alt caz este cel al familiei Hirte din Bavaria. Fiul, aflat la studii la mai multe sute de kilometrii distanta, a ajuns sa petreaca din ce in ce mai multe ore pe triburile, declarand ca in niciun caz nu ar fi dependent si ca are totul sub control, iar triburile este doar un joc. Cand sw gasea intr-un weekend acasa la parinti, tanarul a intrat “sevraj virtual”, incepand sa devina agitat, sa se comporte ciudat,, sa fie palid. In cele din urma paraseste casa parintilor sai si se intoarce la scoala, unde avea acces la joc. Din acel moment, tanarul a intrerupt comunicarea cu parintii (cosiderand ca-l indeparteaza de lumea virtual prin presiunile lor), dar si studiul, care i-ar rapi timp pretios in care ar putea cuceri un sat. Parintii acestuia pur si simplu, au simtit cum il pierd pe fiul lor, fiindu-le rapit de un loc pe internet. in urma acestei experiente, Christine Hirte initiaza un forum in dorinta de a preveni si alti parinti de pericolul in care se afla odraslele dormice de evadare virtual. Un fost dependent declara: “Exista multe jocuri video care te fac dependent, dar este unul singur care iti distruge viata: triburile”.
Eu as spune ca asa ceva se intampla pt ca mintea tinerilor este golita mereu de credinta stramoseasca,de credinta in Dumnezeu!
Sus In jos
Sevastia
Ucenic
Sevastia


feminin
Numarul mesajelor : 76
Varsta : 54
Localizare : romania
Data de inscriere : 07/05/2009

Triburi-pericol sau nu.... Empty
MesajSubiect: Re: Triburi-pericol sau nu....   Triburi-pericol sau nu.... EmptyMier Mai 12, 2010 6:38 am

Eu cred ca acestia sunt niste lasi in viata reala si se refuleaza pe aceste jocuri,unde se pot da ,,mari balene"!
Sus In jos
Diana
Ucenic
Diana


feminin
Numarul mesajelor : 79
Varsta : 51
Data de inscriere : 07/05/2009

Triburi-pericol sau nu.... Empty
MesajSubiect: Re: Triburi-pericol sau nu....   Triburi-pericol sau nu.... EmptyDum Iun 06, 2010 2:19 am

Nu cumva comunicarea reala nu poate exista acolo unde lipseste credinta.Vad ca, desi sunt construite cat mai multe biserici, este tot mai uitata adevarata credinta,de parca religia ar fi ceva comercial bazandu-se doar pe reclama!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Triburi-pericol sau nu.... Empty
MesajSubiect: Re: Triburi-pericol sau nu....   Triburi-pericol sau nu.... Empty

Sus In jos
 
Triburi-pericol sau nu....
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» triburi...triburi...

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Crestin Ortodox Renascut :: Generalitati :: Jocuri pe internet-
Mergi direct la: