Forum Crestin Ortodox Renascut
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Forum Crestin Ortodox Renascut

http://abcd-3.forumgratuit.ro
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Simbolul magilor

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
Un om
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 148
Data de inscriere : 16/10/2008

Simbolul magilor Empty
MesajSubiect: Simbolul magilor   Simbolul magilor EmptyJoi Dec 17, 2009 11:22 am

Cred ca putini stiu ce inseamna darurile aduse de magi.Magii i-au adus la nasterea Sa Mantuitorului aur ,smirna si tamaie:

aur =ca unui imparat si stapan
smirna=ca unui arhiereu
tamaie =ca unui om ce trebuia sa se sacrifice pentru semenii sai!

Deci magii stiau ca:
ca Imparat stapaneste toata creatia
ca Arhiereu a instituit preotia harica
ca Om a murit si a inviat pentru mantuire tuturor celor ce cred in El cu adevarat
Sus In jos
Aila
Membru avansat
Aila


feminin
Numarul mesajelor : 165
Data de inscriere : 22/10/2008

Simbolul magilor Empty
MesajSubiect: Re: Simbolul magilor   Simbolul magilor EmptySam Dec 19, 2009 12:44 am

nu mi-e clar ceva .
Spuneti :"Smirna -ca unui arhiereu ."
Insa in momentul nasterii Domnului, clerul , asa cum il percepem astazi (crestin , desigur) precum si gradele lui nu existau .

In contextul acelei vremi era categoric un dar deosebit (toate au fost ) , care avea sa preceada succesiunii apostolice devenind in sine un simbol al recunoasterii ulterioare al arhiereilor.
Nu stiu daca sunt suficient de explicita .
Sus In jos
Un om
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 148
Data de inscriere : 16/10/2008

Simbolul magilor Empty
MesajSubiect: Re: Simbolul magilor   Simbolul magilor EmptySam Dec 19, 2009 9:26 am

Iisus Hristos s-a nascut in poporul iudeu, popor ce avea un sacerdotiu poruncit chiar de Dumnezeu.Primul arhiereu a fost Aaron.Arhiereul(sau marele preot)sacrifica jertfa de curatire pt intreg poprul(pe langa alte indatoriri).Cand s-a nascut Mantuitorul evreii aveau arhierei.La rastignire si moartea Mantutorului a contribuit si arhiereul Caiafa care era ginerele unui alt arhiereu Ana.Deci preotie sacerdotala exista, iar Mantuitorul a implinit legea fara a o strica,fiindca din legea lui Moisii se promitea nu mantuire, ci un Mantuitor
Mantuitorul s-a adus jertfa de curatire pt popor chiar pe Sine,pt ca jertfa de curatire a legii vechi sa nu se mai aduca periodic!
Acele trei daruri s-au adus unei Singure Persoane pt ca indeplinea acele calitati!
Sus In jos
Aila
Membru avansat
Aila


feminin
Numarul mesajelor : 165
Data de inscriere : 22/10/2008

Simbolul magilor Empty
MesajSubiect: Re: Simbolul magilor   Simbolul magilor EmptySam Dec 19, 2009 9:56 am

Erau preoti , intradevar (numai cohen din speta lui Aaron ) , mai sunt si astazi , insa e ceva diferit intre un preot , cler superior - care slujea in iudaim in Templu si un preot crestin-ortodox .
Am inteles .
Nu mi se paruse clar fiindca in mintea mea termenul arhiereu e legat de crestinism si succesiunea apostolica .
Multumesc !
Sus In jos
Continut sponsorizat





Simbolul magilor Empty
MesajSubiect: Re: Simbolul magilor   Simbolul magilor Empty

Sus In jos
 
Simbolul magilor
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Crestin Ortodox Renascut :: Generalitati :: Despre toate-
Mergi direct la: