Forum Crestin Ortodox Renascut
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Forum Crestin Ortodox Renascut

http://abcd-3.forumgratuit.ro
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 o minune....

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

o minune.... Empty
MesajSubiect: o minune....   o minune.... EmptyDum Ian 24, 2010 10:20 pm

Astazi 25 ianuarie 2010 am fost sunt martorul unei minunipe care o consemnez aici.
Este obiceiul ca in saptamana patimilor ,de joi seara pana in Duminca Pastelui dimineata cand se vin de la biserica,ca unii crestinii sa nu manace nimic.Dar pt ca mai fac si munca oamenii din mir inseteaza foarte puternic si din cand in cand mai gusta agiazma mare adica aghiazma sfintita la Boboteaza.In unii ani(dupa vrednicia sufletului)consumi mai multa sau mai putin sau de loc.Cu doi ani in urma am luat de Boboteaza 2 litri de aghiazma pt aptamana mare intr-un recipient de plastic.Nu am consumat de loc in acel an si recipientul a ramas intr-un loc racoros.Cu cateva zile in urma am pus acolo si o un recipient deplastic de cu vin negru(il pastram pt pomenirea mortilor),si alt recipient de plastic tot de 2 litri cu lapte in el.Am uitat de lapte si in acesta dimineata(datorita gerului -25 grade)m-am dus acolo si am gasit vinul si laptele inghetat(si mie cu doua perechi de ciorapi grosi imi era un frig groaznic la picioare)dar agiazma nu era inghetata.M-am uitat cu atentie la recipientul cu aghiazma si agiazma era limpede ca apa de stanca.Am scuturat recipientul si a facut bulisoare ca apa curata de izvor!
Neinghetarea agiazmei (fenomen vazut de mine) la astfel de temperatura este minune.Eu credeam in puterea aghiazmei dar mai mult teoretic,fiindca de multe ori luam stropitul cu aghiazma ca un simbol.Pesemne ca pt ca sa se intareasca credinta in mine Dumnezeu a ingaduit sa vad asa ceva!Si nu sunt singurul care am vazut aici acum asa ceva.S-a putea ca aghiazma sa inghete si la ger mai mic,dar aici cred ca s-a aratat un semn pt nevrednica mea credinta!Am inteles asta si m-am speriat putin!
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
Nolan
debutant



Numarul mesajelor : 9
Data de inscriere : 17/03/2010

o minune.... Empty
MesajSubiect: Re: o minune....   o minune.... EmptyJoi Mar 18, 2010 3:08 am

Admin a scris:
Astazi 25 ianuarie 2010 am fost sunt martorul unei minunipe care o consemnez aici.
Este obiceiul ca in saptamana patimilor ,de joi seara pana in Duminca Pastelui dimineata cand se vin de la biserica,ca unii crestinii sa nu manace nimic.Dar pt ca mai fac si munca oamenii din mir inseteaza foarte puternic si din cand in cand mai gusta agiazma mare adica aghiazma sfintita la Boboteaza.In unii ani(dupa vrednicia sufletului)consumi mai multa sau mai putin sau de loc.Cu doi ani in urma am luat de Boboteaza 2 litri de aghiazma pt aptamana mare intr-un recipient de plastic.Nu am consumat de loc in acel an si recipientul a ramas intr-un loc racoros.Cu cateva zile in urma am pus acolo si o un recipient deplastic de cu vin negru(il pastram pt pomenirea mortilor),si alt recipient de plastic tot de 2 litri cu lapte in el.Am uitat de lapte si in acesta dimineata(datorita gerului -25 grade)m-am dus acolo si am gasit vinul si laptele inghetat(si mie cu doua perechi de ciorapi grosi imi era un frig groaznic la picioare)dar agiazma nu era inghetata.M-am uitat cu atentie la recipientul cu aghiazma si agiazma era limpede ca apa de stanca.Am scuturat recipientul si a facut bulisoare ca apa curata de izvor!
Neinghetarea agiazmei (fenomen vazut de mine) la astfel de temperatura este minune.Eu credeam in puterea aghiazmei dar mai mult teoretic,fiindca de multe ori luam stropitul cu aghiazma ca un simbol.Pesemne ca pt ca sa se intareasca credinta in mine Dumnezeu a ingaduit sa vad asa ceva!Si nu sunt singurul care am vazut aici acum asa ceva.S-a putea ca aghiazma sa inghete si la ger mai mic,dar aici cred ca s-a aratat un semn pt nevrednica mea credinta!Am inteles asta si m-am speriat putin!

Acum mai urmeaza sa se intruneasca un consiliu de popi si episcopi care sa voteze povestirea ta ca fiind minune si gata, ai fabricat un mit. Felicitari! Nu am inteles insa din ce cauza te-ai dus acolo in acea dimineata. Datorita gerului? Sau din cauza gerului?
In aghiazma se pune o planta care contine o substanta ce omoara bacteriile din apa, astfel se explica in mod logic de ce apa nu se impute. Daca popa sau eu punem acea planta in apa, efectul e acelasi. Cat priveste neinghetarea, iti propun un experiment deosebit de simplu: hai sa ducem recipientul acela intr-un congelator la minus 20 de grade ca sa vedem daca ai mintit. Esti de acord? Banuiesc ca nu ai cutezat sa arunci apa sfintita.
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

o minune.... Empty
MesajSubiect: Re: o minune....   o minune.... EmptyJoi Mar 18, 2010 6:23 am

Te inseli!Nu va urma nici un consiliu!Sa-ti raspund desi daca erai atent nu intrebai: pesemne te preocupa mai mult ideia de a contrazice decat atentia la ceea ce exprima cineva!
M-am dus sa iau laptele!
Planta de care vorbesti tu se numeste busuioc si are subsante bacteriostatice.Dar aceasi planta pusa pur si simplu in apa nu are astefel de efect decat limitat la cateva zile.Cam asta au descoperit savantii,dar nu ai dorit sa faci o documentare aprofundata ci o postare teribilista!
Din fericire sau nefericire nu am fost singur,ci au fost inca cateva persoane!
Daca toata aghiazma nu ar ingheta la minus 20 grade nu ar fi o minune ci ceva normal.minunea este ceva ce iese din normalitate!
minune a fost p ca pt a intari credinta mea acesta nu a inghetat pt risipire necredintei mele!
Iar propunerea de a introduce in congelator,prin ispita ta, este diavoleasca.Acelasi lucru a facut diavolul cu Iisus Hristos precum faci tu acum(cu diferenta ca eu sunt un simplu crestin iar tu nu ai totusi subtiltatea iavolului ),dar senul este acelasi.iata motivare la Matei,cap 4:

5. Atunci diavolul L-a dus în sfânta cetate, L-a pus pe aripa templului,
6. Şi I-a zis: Dacă Tu eşti Fiul lui Dumnezeu, aruncă-Te jos, că scris este: "Îngerilor Săi va porunci pentru Tine şi Te vor ridica pe mâini, ca nu cumva să izbeşti de piatră piciorul Tău".
7. Iisus i-a răspuns: Iarăşi este scris: "Să nu ispiteşti pe Domnul Dumnezeul tău"

Deci nici un crestin nu va ispiti pe Dumnezeu!
De multe ori avem minuni in jurul nostru si prin ispitire nesabuita pierdem darul spiritual oferit prin ele!
Deci mergi in urma mea ispititorule!
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
Continut sponsorizat





o minune.... Empty
MesajSubiect: Re: o minune....   o minune.... Empty

Sus In jos
 
o minune....
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Crestin Ortodox Renascut :: Generalitati :: Despre toate-
Mergi direct la: