Forum Crestin Ortodox Renascut
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Forum Crestin Ortodox Renascut

http://abcd-3.forumgratuit.ro
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Mentiuni....

In jos 
+3
Tihomir
Aila
Admin
7 participanți
AutorMesaj
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

Mentiuni.... Empty
MesajSubiect: Mentiuni....   Mentiuni.... EmptyLun Mai 24, 2010 8:14 am

Pe internet se dezvolta o zona religioasa,care(aparent) nu are corespondent in istoria religiilor.internetul permite cu usurinta falsul moral,lasitatea si lipsa de bun simnt.Pe de alta parte persoana reala este necunoscuta si ca imagine este doar o constructie,care de multe ori nu are nimic de a face cu realitatea.
As dori sa va propun aceasta tema spre dezbatere!
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
Aila
Membru avansat
Aila


feminin
Numarul mesajelor : 165
Data de inscriere : 22/10/2008

Mentiuni.... Empty
MesajSubiect: Re: Mentiuni....   Mentiuni.... EmptyDum Mai 30, 2010 5:02 am

Admin a scris:
Pe internet se dezvolta o zona religioasa,care(aparent) nu are corespondent in istoria religiilor.!

Nu-mi dau seama la ce anume va referiti insa , marturisesc , sunt curioasa .
Probabil pe masura ce se va dezbate subiectul voi intelege .

Admin a scris:
internetul permite cu usurinta falsul moral,lasitatea si lipsa de bun simnt.Pe de alta parte persoana reala este necunoscuta si ca imagine este doar o constructie,care de multe ori nu are nimic de a face cu realitatea.
As dori sa va propun aceasta tema spre dezbatere!

Eu cred ca oamenii slabi sunt slabi indiferent unde ii intalnim pe strada sau pe internet . Insa e adevarat ca in spatele monitorului si la adapostul anonimatului se creaza un teren fertil in care cei fara verticalitate "se dezvolta" mult mai rapid .

Pe de alta parte , imaginea pe care ne-o formam gresit despre o persoana intalnita , o persoana cu care interactionam mai mult sau mai putin , in lumea virtuala poate fi deformata si de perceptia noastra . Pana si in planul real deseori se intampla sa fim surprinsi de cei pe care credem ca-i cunoastem .
Sus In jos
Tihomir
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Varsta : 46
Data de inscriere : 23/01/2009

Mentiuni.... Empty
MesajSubiect: Re: Mentiuni....   Mentiuni.... EmptyDum Mai 30, 2010 6:54 am

Cred ca internetul permite im primul rand impostura:deci multi se dau a fi ceva fara a dovedi.Cand Arie sustinea ceva,toti ascultatorii lui erau siguri ca acela este Arie.Nu venea o persoana mascata care sa sustina ca el este Arie si restul nu aveau posibilitatea de a a verifica cine este acela,deci (gresit sau nu)teologhisea un om real.Pe net teologhiseste de multe ori un personaj imaginar care nu exista in realitate.Acest personaj este animat de o persoana necunoscuta.Ca atare de cele mai multe ori teologhisitorul este un fals(un personaj ireal.Sub masca aceata manipulatorul real nu risca nimic!Omul real pt teologhiseala sa risca pedeapsa divinitatii pt minciuna etc.
Pe de alta parte rapiditatea comunicarii dauneaza unei dezbateri aprofundate!
Sus In jos
Sevastia
Ucenic
Sevastia


feminin
Numarul mesajelor : 76
Varsta : 54
Localizare : romania
Data de inscriere : 07/05/2009

Mentiuni.... Empty
MesajSubiect: Re: Mentiuni....   Mentiuni.... EmptyMier Iun 02, 2010 7:20 pm

Internetul are o mare atractivitate pt tineret si copii!Ca atare este periculos pt ca poate influenta in mod periculos gandirea si sentimentele unor persoane fara putere matura de discernamant.Este exact ce fac unele secte care se adreseaza in special unor persoane carora(unor situatii de moment)le este redusa capacitatea de discernamant religios datorita unor diverse stresuri emotionale.Adica estevorba despre manipulare ordinara si fara scrupule.Internetul poate atrage tineretul intr-o lume a minciunii.Dar cum contactul ci realitatea nu poate fi evitat,se produc adevarate drame in realitate.
Internetul este periculos prin falsitatea trairii afective!Lipsa de pe internet a marilor duhovnici care sa contrabalanseze propaganda eretica si sectara este o lipsa care va fi suplinita cu timpul!
Sus In jos
Tihomir
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Varsta : 46
Data de inscriere : 23/01/2009

Mentiuni.... Empty
MesajSubiect: Re: Mentiuni....   Mentiuni.... EmptyDum Iun 20, 2010 12:57 am

De fapt internetul, este periculos pt crdinciosul nu prea evlavios.Este acelasi pericol ca atunci cand a aparut ca utilizare de masa radio-ul.Pur si simplu credinciosul nu este adaptat pt aparare la un astfel de atac mediatic!este problema cutitului:
cu acelasi cutit poti taia o paine in felii si sa hranesti un sarman infometat,dar cu acelasi cutit poti sa injunghii un sarman infometat pt a scapa de prezenta sa.aici cutitul nu are nici merite nici vina!
Sus In jos
Tihomir
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Varsta : 46
Data de inscriere : 23/01/2009

Mentiuni.... Empty
MesajSubiect: Re: Mentiuni....   Mentiuni.... EmptySam Aug 14, 2010 1:11 am

Un adevarat pericol doctrinar este aparitia unor teologi de formatie crestin-ortodoxa ,care introduc elemente de eres in costiinta publicului!Voi solicita Adminului o rubrica in acest sens pt ci inregistrati!Si ,cu speranta ca in curand ne vom reuni unii ,propun o dezbatere la acea rubrica despre acest fenomen!
Sus In jos
M
Membru avansat
M


feminin
Numarul mesajelor : 212
Joburi/Distractii : echitatia
Data de inscriere : 19/10/2008

Mentiuni.... Empty
MesajSubiect: Re: Mentiuni....   Mentiuni.... EmptyVin Aug 27, 2010 11:05 am

Sper sa ne intalnim toti la concertul de excelenta de toamna!Cat despre eresuri introduse chiar de membrii marcanti ai cultului cultului fenomenul se intilneste demult la toate religiile.
Sus In jos
Diana
Ucenic
Diana


feminin
Numarul mesajelor : 79
Varsta : 51
Data de inscriere : 07/05/2009

Mentiuni.... Empty
MesajSubiect: Re: Mentiuni....   Mentiuni.... EmptySam Sept 04, 2010 9:16 pm

Imi pare bine ca mai sunt cateva ore si ne vom revedea din nou in aceeasi sala toti cei ce intr-un fel sau altul coordoneaza Mezza!Imi pare si rau ca adminul acestui forum declina interimatul la conducerea Mezzei,dar sper ca vom avea din nou un conducator care sa fie familiarizat cu toate cela 4 religii intemeietoare a Mezzei!
Nu am vazut nicaieri anuntat programul concertului de asta seara,dar asta se explica fiind o retragere.Ca una ce sunt la prima participare aici imi pot lua libertatea de a anunta pe cei ce nu sunt aici, ca este vorba despre retragerea maestrului Simonin din viata muzicala a Mezzei.Se va interpreta din Chopin numai ,,pianoforte'',din cate am vazut in programul de la templu:

Tarantella in la bemolle maggiore op. 43 (1841)

3 scozzesi op. 72 n. 3 (1826)
in re maggiore
in sol maggiore
in re bem. maggiore

Foglio d'album - Moderato in mi maggiore KK IVb/12 (1843)

Bolero in la minore op. 19

Dupa cat ma pricep eu,pare un maraton muzical
Dupa aia vom avea raportul si planul pt un nou an!Mezza foloseste data
1 septembrie pt inceputul unui nou an!
Sus In jos
Sheila
nou venit
Sheila


Numarul mesajelor : 17
Data de inscriere : 19/08/2010

Mentiuni.... Empty
MesajSubiect: Re: Mentiuni....   Mentiuni.... EmptyMar Sept 07, 2010 9:56 pm

Nu stiu cine este acest pianist si nu ma preocupa prea mult acest gen de muzica!Dar despre Mezza am auzit si chiar stiu si cate ceva.Daca acestuia i se organizeaza retragere muzicala acolo este cineva important nu numai in muzica ci si in altele.As cere mai multe date despre el ,daca vrea cineva sa le dea!
Sus In jos
Sevastia
Ucenic
Sevastia


feminin
Numarul mesajelor : 76
Varsta : 54
Localizare : romania
Data de inscriere : 07/05/2009

Mentiuni.... Empty
MesajSubiect: Re: Mentiuni....   Mentiuni.... EmptyVin Sept 24, 2010 9:54 am

Este un fost luptator crud,care acum isi salveaza sufletul!
Sus In jos
M
Membru avansat
M


feminin
Numarul mesajelor : 212
Joburi/Distractii : echitatia
Data de inscriere : 19/10/2008

Mentiuni.... Empty
MesajSubiect: Re: Mentiuni....   Mentiuni.... EmptyVin Oct 29, 2010 10:22 am

Sheila,cand vei veni in noiembrie in Canada iti voi explica eu cine este acela!Mai greu mi-ar fi acum sa iti spun unde este!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Mentiuni.... Empty
MesajSubiect: Re: Mentiuni....   Mentiuni.... Empty

Sus In jos
 
Mentiuni....
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Crestin Ortodox Renascut :: teologia internetului :: in loc de introducere in tema-
Mergi direct la: