Forum Crestin Ortodox Renascut
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Forum Crestin Ortodox Renascut

http://abcd-3.forumgratuit.ro
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 forum mutat

In jos 
AutorMesaj
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

forum mutat Empty
MesajSubiect: forum mutat   forum mutat EmptyJoi Noi 11, 2010 6:45 am

conform unor cereri am adus aici cenaclul crestin ortodox;iata materialul de acolo!


Subiect: Catrenul umilintei! Dum Oct 10, 2010 2:59 pm

la marginea prvirii ce m-asteapta?
ma-treb ades si n-am raspuns!
chiar daca nu-i nimic de-ascuns
nu-s eu menit sa urc aceasta treapta!




Laila



Mesaje: 3
Data de inscriere: 23/09/2010

Subiect: Re: Catrenul umilintei! Dum Oct 17, 2010 11:13 pm

Delih Mur a scris:
la marginea prvirii ce m-asteapta?
ma-treb ades si n-am raspuns!
chiar daca nu-i nimic de-ascuns
nu-s eu menit sa urc aceasta treapta!



Desi sunt depasita de mesajul acesta (marturisesc ca imi scapa in mare parte esenta lui) , poate imi permiteti un comentariu .
Cred ca un titlu mai potrivit ar fi "catrenul asteptarii" sau "catrenul durerii "
Si , daca nu gresesc , versul al doilea e putin in contradictie cu versul al patrulea ...




Laila



Mesaje: 3
Data de inscriere: 23/09/2010

Subiect: GANDURI Lun Oct 25, 2010 12:21 pm

Alege privirea fie ca acceptam alegerea sau nu . Indiferent daca privirea e a Domnului sau , aparent , a omului , EA decide cine e menit .

Domnul a ales profetii si fie ca ei si-au acceptat menirea sau s-au opus , in cele mai multe cazuri , tocmai fiindca au considerat ca nu sunt meniti si nici suficient de demni pentru o astfel de alegere sau suficient de puternici , si-au implinit-o .
Domnul , privirea Lui , l-a vazut si l-a ales pe David , pastorul . Nici Ionathan nu era un om rau si prin prietenia cu David s-a dovedit si un om drept si ar fi fost probabil un rege bun dar stim cu totii de ce n-a fost el ales . Sau de ce nu unul din fratii lui David ? S-ar fi transmis aceiasi origine si totusi David avea ceva in plus si Domnul a vazut si curatenia lui sufleteasca si intunericul din el si puterea si slabiciunea lui si de ele a avut nevoie . Si David a incercat sa refuze menirea , nu ?

M-am convins , din proprie experineta , ca sunt oameni alesi si destine trasate si ca toate implica lungi asteptari , sperante (deseori spulberate ), vise (ce rareori se implinesc ), durere, lupta si multa singuratate .

Imi vin multe exemple in minte .
Intoarcerea fiului risipitor , asteptarea tatalui , alegerea Lui intre fiul cuminte si risipitorul revenit acasa , dragostea Lui pt. amandoi dar bucuria imensa a reintoarcerii celui pierdut ...
Daca acceptam reflectarea sentimentelor divine in lumea noastra , intre noi ...totul capata alta dimnensiune si alte sensuri
Ultimul vers , mesajul lui , hotararea pe care o reflecta , cred ca e o eroare , fireasca e drept , aparent logica ,dar intelepcoinea lumii e nebunie inaintea Domnului .
Asadar cred ca trebuie rescris , pozitiv , cu acceptarea menirii si bucuria urcarii treptei va fi pe masura asteptarii .
Aveti incredere in privire si alegerea ei !







Irina



Mesaje: 3
Data de inscriere: 24/09/2010

Subiect: Re: Catrenul umilintei! Lun Oct 25, 2010 10:04 pm

Cred ca aici este o exprimare a neputintei de a a avea acces direct la o altfel de cunoastere decat cea cenzurata de simturi!




Catrenul umilint
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
 
forum mutat
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Rangurile acestui Forum
» Forum nou despre sistematizarea canoanelor

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Crestin Ortodox Renascut :: anunt special! :: cenaclu-
Mergi direct la: