Forum Crestin Ortodox Renascut
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Forum Crestin Ortodox Renascut

http://abcd-3.forumgratuit.ro
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 schimbator- neschimbator

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

schimbator- neschimbator Empty
MesajSubiect: schimbator- neschimbator   schimbator- neschimbator EmptyJoi Noi 11, 2010 6:59 am

Exista in ortodoxie o disputa privind schimbarea sau neschimbarea canoanelor!
Neclaritatile sunt influenta inca manifesta a celor doua exagerari eretice din vechime:monofizismul si nestorianismul.
Partea de canoane ce reprezinta aplicarea axiomaticii dogmaticii este nechimbatoare; restul canoanelor sunt schimbatoare.
Dar cum se face aceasta schimbare?
De la inceput sunt canoane care sunt la dispozitia sistemului acrivie-iconomie si care stau in puterea arhiereului de a decide si prin delegare normala sau expresa preotului!
Sunt insa si canoane schimbatoare care nu stau sub puterea episcopului ci numai a unui sinod.Si aici sunt mai multe categorii.
Unii cu o gandire procustiana nu accepta schimbarea canoanelor ,confundandu-le cu hotararile dogmatice.Sunt altii care isi inchipuie ca oricine poate schimba sau modifica
canoane din refuzul de a accepta in totalitate axiomatica hristica.Un exeplu tipic este grupul de canoane care interzica rugaciunea sau participatrea la rugaciune stand in genunchi duminica.Acest grup de canoane se intemeiaza insa pe dogma axiomatica si ca atare nu poate fi dezlegat nici de episcopo si nici macar de un sinod patriarhal.Doar un sinod ecumenic ar putea cerceta ce parte se poate schimba si ce nu!Clericii care dezleaga acest canon fac atimgere de dogma si sunt cel putin in schisma reala dar nedeclarata formal, prin refuzul de a primi un canon ecumenic cu o parte de continut dogmatic!
Exista canoane care au fost hotarate de la inceput cu caracter absolut.Un astfel de canon poate fi mai intai scutit de absolutism,dar numai de un sinod de acelasi rang sau de rang mai inalt!Un canon absolut al unui sobor ecumenic poate fi modificat de un alt sinod ecumenic numai in aplicativitate si nu in caracterul dogmatic(adica poate fi imbunatatit dogmatic)




Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
Un om
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 148
Data de inscriere : 16/10/2008

schimbator- neschimbator Empty
MesajSubiect: Re: schimbator- neschimbator   schimbator- neschimbator EmptyDum Noi 21, 2010 12:22 am

Cred ca se impune de urgenta un nou sinod panortodox!Aceste sinod ar trebui sa reglementeze clar pana unde poate merge iconomie !SE FACE UNEORI SCUZA DE ICONOMIE,PT A MASCA, FIE LIPSA DE PREGATIRE TEOLOGICA REALA,FIE ANUMITE DEZIDENTE CANONICE(UNEORI CU ATINGERE DOGMATICA)Voi exemplifica cu canoanele care interzic ingenuncherea ,in legatura cu religia rugatoare, incepand de la vahodul vecerniei de sambata seara pana la vahodul vecerniei de duminica seara!Aceste canoane au aplicativitate dogmatica,iar calcarea lor inseamna neluarea in serios a axiomaticii Invierii!Ori in zilelele noastre inBOR se observva neglijarea ,daca nu chiar sfidarea,acestor canoane.Fiind vorba despre niste canoane ce aplica dogma orice motivarea a nesocotirii lor este calpa!
Ori pt asta sunt vinovati in primul rand toti arhiereii din BOR care ar trebui sa invete ,,cuvantul adevarului'' si nu-l invata!Faptul ca unii incearca chiar sa induca ideia de desuetime(pt a masca tendinte eretice),constituie in fapt refuzul de a primi niste canoane ecumenice(in stilul necalcedonienilor)ceea ce este o miscare schismatica reala(pt ca exista si schisma formala)cu grave repercusiuni asupra unitatii dogmatice!
Sus In jos
Tihomir
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Varsta : 46
Data de inscriere : 23/01/2009

schimbator- neschimbator Empty
MesajSubiect: Re: schimbator- neschimbator   schimbator- neschimbator EmptyDum Noi 21, 2010 6:19 am

Este cam adevarat ce spui,dar nu putem fi asa de duri in a acuza!Nici noi nu am facut multe pt a grabi cunoasterea adevarului pe acest forum,pt ca avem o multime de probleme de gestionat!Poate atentionarea facuta aici ne va mobiliza mai intai pe noi!
Sus In jos
Diana
Ucenic
Diana


feminin
Numarul mesajelor : 79
Varsta : 51
Data de inscriere : 07/05/2009

schimbator- neschimbator Empty
MesajSubiect: Re: schimbator- neschimbator   schimbator- neschimbator EmptyMier Dec 22, 2010 8:35 am

Ce stie bietulcrestin?In tara e criza.In cler e criza morala.Noile generatii de teologi devin un pericol dogmatic.Manastirile se transfoema in CAP-uri.Episcopii sfintesc preoti dupa pile si finante!In fapt exista acum mai mult formalismul canonic decat esenta canonica!Cine e de vina?Orice preot va gasi o mie de vinovati,dar nu pe sine si cler in general!
Cred ca incetul cu incetul in ortodoxia romana se va dezvolta o revolta care va duce la o miscare de reforma mai cumplita decat cea a lui Luther!
Sus In jos
irina
Acomodat



feminin
Numarul mesajelor : 25
Data de inscriere : 18/11/2010

schimbator- neschimbator Empty
MesajSubiect: Re: schimbator- neschimbator   schimbator- neschimbator EmptyMar Ian 18, 2011 10:15 am

Eu nu imteleg ce spui!Te referi la o reforma canonica sau la o revolta care sa inlocuiasca o linie de arhierei indemni dogmatic cu alti arhierei corecti si cu un cler canonic.O reforma canonica ar fi o erezie sau cel putin schisma, iar o inlocuire a arhiereilor indemni ar fi un lucru salvator pt ortodoxie ,sau macar o revenire a actualilor arhierei la corectitudine canonica ar fi de dorit!
Sus In jos
Continut sponsorizat





schimbator- neschimbator Empty
MesajSubiect: Re: schimbator- neschimbator   schimbator- neschimbator Empty

Sus In jos
 
schimbator- neschimbator
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Crestin Ortodox Renascut :: anunt special! :: canoane-
Mergi direct la: