Forum Crestin Ortodox Renascut
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Forum Crestin Ortodox Renascut

http://abcd-3.forumgratuit.ro
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 hijab........

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
Sheila
nou venit
Sheila


Numarul mesajelor : 17
Data de inscriere : 19/08/2010

hijab........ Empty
MesajSubiect: hijab........   hijab........ EmptyDum Noi 28, 2010 1:22 am

Nu inteleg de ce crestinii au ceva mereu impotriva hijabului(in romaneste =iasmac)doar inainte in Romania se purta tulpan ,avand aproape acelasi rol in biserica!
Sus In jos
Delih Mur
nou venit
Delih Mur


Numarul mesajelor : 10
Data de inscriere : 17/11/2010

hijab........ Empty
MesajSubiect: Re: hijab........   hijab........ EmptyDum Noi 28, 2010 3:17 am

Faci o confuzie in traducere!Tulpanul este intradevar o varianta cretin-romaneasca a hijabului,dar iasmacul este o expresie romaneasca pentru niqab.Crestinii ortodocsi nu au acuzat vreodata hijab-ul ci l-au lasat la preferinta musulmanelor,dar in biserica au cerut capul acoperit,la fel ca si purtarea hijabului pt femei.De asemeni barbatii care poarta plete in biserica trebuie sa stea cu capul descoperit,dar de la iesirea cu Sf,daruri trebuie ca pletele sa fie ascunse sub haine,doar capul fiind descoperit.Chiar preotii monahi ascund coada sub rasa cand slujesc in biserica si chiar in public!
Interzicerea hijabului are origine papala si protestanta.Ortodoxia este democratie teologica si de aceea nu impune altor culte ceva in afara de a nu agresa crestini!
Sus In jos
M
Membru avansat
M


feminin
Numarul mesajelor : 212
Joburi/Distractii : echitatia
Data de inscriere : 19/10/2008

hijab........ Empty
MesajSubiect: Re: hijab........   hijab........ EmptyVin Dec 03, 2010 4:53 am

Ortodoxia crestina a imprumutat ceva si de la ISLAM.
Sus In jos
Sheila
nou venit
Sheila


Numarul mesajelor : 17
Data de inscriere : 19/08/2010

hijab........ Empty
MesajSubiect: Re: hijab........   hijab........ EmptyJoi Dec 16, 2010 7:02 am

A imprumutat formal sau poate ca act cultural -estetic,fara insa a patrunde semnifictiile si marea profunzime islamica.
Sus In jos
Sevastia
Ucenic
Sevastia


feminin
Numarul mesajelor : 76
Varsta : 54
Localizare : romania
Data de inscriere : 07/05/2009

hijab........ Empty
MesajSubiect: Re: hijab........   hijab........ EmptyDum Dec 19, 2010 2:32 am

Cred ca pui caruta inaintea calului!Islamul a preluat multe din crestinism.Nu uita ca islamul a aparut din crestinismul nestorian!Este normal ca sa existe niste elemente comune,dar pe care nu doctrina islamica la creat,ci le-a preluat,dupa ce au fost lamurite ca argintul in foc de crestinism!
Sus In jos
Tihomir
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Varsta : 46
Data de inscriere : 23/01/2009

hijab........ Empty
MesajSubiect: Re: hijab........   hijab........ EmptyDum Dec 19, 2010 6:52 am

Purtarea jihabului si chiar a nigabu-ului in islam se face mai mult ca o traditie,desi la origine ,cand a fost preluata din crestinim, avea o motivatie evanghelica.Lipsind textele evanghelice din dogmatica islamica,se incearca doar o explicatie logica.Problema este ca si in crestinism,desi exista explicatie si impunere evanghelica,nu se mai tine cont de ea!Oricum sunt mai aproape de credinta cele ce poarta jihab decat asa zise crestine care isi etaleaza corpul oriunde si oricand!
Sus In jos
M
Membru avansat
M


feminin
Numarul mesajelor : 212
Joburi/Distractii : echitatia
Data de inscriere : 19/10/2008

hijab........ Empty
MesajSubiect: Re: hijab........   hijab........ EmptyDum Ian 16, 2011 6:58 am

Despre mine nu se poate spune ca as fi crestina sau ca nu as cunoaste Coranul!De asemeni am fost instruita sa cunosc tainele retoricii si recunosc subtilitatile acestui mesaj.Intentia este de a sugera credincioaselor musulmane ca in fapt credinta lor vine din crestinism si ca o trecere la crestinism ar pune cu adevarat in valoare credinta lor!Nu cred ca vei avea succes(desi esti un foarte bun utilizator al retoricii),mai ales ca multe femei accepta Islamul pt ca asa o cere sufletul lor si nu pt ca ar putea sa le fie impus Islamul.Daca ar fi impunere ar putea mima credinta si cand posibilitatile de represie asupra lor ar fi pierdute,ar parasi Islamul.De altfel, ar trebui sa observi ca acolo unde Islamul este obstructionat, cel mai mult protesteaza pe strazi femeile musulmane!
Sus In jos
Continut sponsorizat





hijab........ Empty
MesajSubiect: Re: hijab........   hijab........ Empty

Sus In jos
 
hijab........
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Crestin Ortodox Renascut :: Alte religii :: Islam-
Mergi direct la: