Forum Crestin Ortodox Renascut
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Forum Crestin Ortodox Renascut

http://abcd-3.forumgratuit.ro
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Un aspect tipiconal

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
Un om
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 148
Data de inscriere : 16/10/2008

Un aspect tipiconal Empty
MesajSubiect: Un aspect tipiconal   Un aspect tipiconal EmptyVin Dec 31, 2010 10:22 pm

Desii fratii se duc sa manance ,eu nu voi sta la masa pana ce nu voi posta aici!Am intalnit un aspect tipiconal care merita discutat.Daca sunt cititori care au cunostinte teologice despre ortodoxia crestina ii rog cu umilinta sa isi spuna si ei parerea.
Mai nou,in noaptea sarbatorii Sfantului Vasile si a Taierii imprejur a Mantuitorului,in bisericile de mir unii preoti fac priveghere,urmata imediat de liturghie.Deja apare prima observatie critica:In Romania(pe zona de jurisdictie religioasa BOR)la o singura sarbatoare se face utrenie si liturghie imediat dupa miezul noptii:in noaptea de Inviere!
Nu exista in tipicul BOR (din cate stiu eu)alta indicatie in acest sens!Deci iata deja avem o inovatie nevalidata de Sinodul BOR si ca atare este inceput de schisma tipiconala!
Dar apare altceva si mai si!
Inainte de utrenie se citesc molitvele(moliftele)Sfantului Vasile.Si asta se face si dupa SF Liturghie.Nu ar fi nici aici aparent ceva deosebit tipiconal!DAR....
Conform tipicului BOR de la 25 decembrie si pana la 6 ianuarie nu se ingenuncheaza la rugaciune, ci rugaciunilese aduc stand in picioare.
Dar am vazut cum preot imediat dupa acatist si dupa ora 24 in aceasta zi de azi s-a dezbracat devesminta,ramanand doar cu manecutele si patrahilul(patrafirul sau alte denumiri locale)a cerut credinciosilor sa ingenuncheze,apus vesmintele dezbracate peste ei si a citit Molitvele sf Vasile asa!Cum dar poti ca preot sa ai curajul a citi asa ceva sfidand tipicul BOR si o hotarare sinodala,adica facand schisma tipiconala.Tu care blestemi diavolul,care este un nesupus(razvratit) Dumnezeirii te razvratesti impotriva tipicului unei patriarhii a lui Dumnezeu!
Mintea mea nu poate sa priceapa!Evident nu am comentat nimic, ci am sta cu umilinta intr-un colt in picioare,fara a deranja,apoi nu am stat la utrenie ci m-am intors la resedinta mea.M-am dus doar sa vad ce se face acolo nu sa deranjez autoritatea unui preot.Discutand si cu alt preot de aici,si acesta a rama uimit spunand acelasi lucru:nu este tipiconal!Drept care m-am hotarat a posta asta!
Sus In jos
Sheila
nou venit
Sheila


Numarul mesajelor : 17
Data de inscriere : 19/08/2010

Un aspect tipiconal Empty
MesajSubiect: Re: Un aspect tipiconal   Un aspect tipiconal EmptySam Ian 01, 2011 7:45 am

Bine ca te-ai hotarat!Dar dupa stiinta d-tale de ce nu ai postat?Erai unuldin cei mai buni preoti copti!Acum de cand ai devenit bizantin ai uitat cumva teologia,sau descoperi erori!
Sus In jos
Un om
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 148
Data de inscriere : 16/10/2008

Un aspect tipiconal Empty
MesajSubiect: Re: Un aspect tipiconal   Un aspect tipiconal EmptySam Ian 15, 2011 6:41 am

Imi pare mie sau si tu erai crestina candva?
Nu cred ca te privesc aspectele tipiconale acum.Cred ca mai degraba regreti, dar trufia te face sa nu recunosti!
Sus In jos
Tihomir
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Varsta : 46
Data de inscriere : 23/01/2009

Un aspect tipiconal Empty
MesajSubiect: Re: Un aspect tipiconal   Un aspect tipiconal EmptyDum Feb 06, 2011 8:42 am

in Romania,spre deosebire de alte patriarhii inca nu sunt crestinii indrumati suficient.si greseala consta mai ales in faptul ca cei din popor din biserica este considerat ca un spectator,si nu ca un participant la sfanta liturghie.Deruta apare si din faptul ca un canonist cam trufas (Floca) si-a permis sa afirme ca un canon apostolic si ecumenic a cazut in desuetime.Pt astfel de afirmatie publica ar fi fost in alta patriarhie canonisit aspru!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Un aspect tipiconal Empty
MesajSubiect: Re: Un aspect tipiconal   Un aspect tipiconal Empty

Sus In jos
 
Un aspect tipiconal
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Crestin Ortodox Renascut :: Religia crestin ortodoxa :: Liturgica-
Mergi direct la: