Forum Crestin Ortodox Renascut
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Forum Crestin Ortodox Renascut

http://abcd-3.forumgratuit.ro
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Canonicitatea hotaraii Patriarhiei Ierusalimului!

In jos 
+3
paparuda
Un om
Admin
7 participanți
AutorMesaj
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

Canonicitatea hotaraii Patriarhiei Ierusalimului! Empty
MesajSubiect: Canonicitatea hotaraii Patriarhiei Ierusalimului!   Canonicitatea hotaraii Patriarhiei Ierusalimului! EmptyVin Mai 13, 2011 7:29 pm

Am aflat cu surprindere dar si cu intristare Excluderea de la comuniune a Preafericitului Daniel cu Patriarhul Ierusalimului. Trebuie sa intervina Patriarhia Ecumenica pt a arbitra aceasta situatie.Cum jurisdictia intaiului scaun apostolic a fost incalcata,nu mai este loc de dialog,ci de intrare in canonicitate!Altfel nu mai apartinem unei biserici care marturiseste credinta intr-o,,biserica sobornicesca''!Speram ca Sinodul Ierusalimului va avea indurare de a mai analiza odata situatia!
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
Un om
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 148
Data de inscriere : 16/10/2008

Canonicitatea hotaraii Patriarhiei Ierusalimului! Empty
MesajSubiect: Re: Canonicitatea hotaraii Patriarhiei Ierusalimului!   Canonicitatea hotaraii Patriarhiei Ierusalimului! EmptyDum Mai 15, 2011 1:14 am

Ca roman ma simnt umilit,dar PF Daniel nu este arhiereul meu,deci imi permit neutralitate.Ca roman ma simnt umilit de oprobiu intraconfesional la care ma expune Patriarhia Romana!Am auzit intr-o conferinta de presa afirmatia(cel putin necugetata) unui arhiereu roman trufas prin care desconsidera canoanele numindu-le niste norme...!

Sunt norme..., dar nu oarecare.Aceste norme sunt date in puterea succesiunii apostolice prin care este data si hirotonia intru arhiereii!Daca nu considerati aceste norme legate in cer si pe pamant inseamna ca nici arhieria voastra data in temeiul succesiunii apostolice nu este legata in cer si pe pamant,si ca atare poate oricine(chiar cei ce tin de voi)sa va desconsidere hirotonia intru arhierei si sa nu tina de era si sa va calce jurisdictia!Si atunci de ce va mai pretindeti a avea ceva comun cu crestinatatea ortodoxa?Deci canoanele ecumenice sunt la fel de valabile ca si arhieria voastra.Daca negati puterea canoanelor va negati si arhieria!Iar daca va negati arhieria este ierosilie sa mai faceti lucrare de arhierei!
Iata ce se spune la sfarsitul Canoanelor sfintilor apostoli:

Afara de aceastea vi se aduce aminte sa invatati pe tinerii vostri intelepciunile mult invatatului Sirah. Iar ale noastre, adica ale Noului Testament, sunt: Evangheliile patru (a lui Matei, a lui Marcu, a lui Luca si a lui Ioan), patrusprezece epistole ale lui Pavel, una a lui Iacov, trei ale lui Ioan, una a lui Iuda, doua ale lui Petru, doua ale lui clement si Asezamintele cele prin mine, Clement, dedicate voua, episcopilor, (pe care nu trebuie a le da
pe fata catre toti pentru lucrurile tainice din ele) si Faptele noastre, ale apostolilor.XLVIII.

Si acestea toate fie hotarate de noi voua, episcopilor, despre canoane: De veti ramane in ele, veti fi mantuiti si veti avea pace intre voi; iar de nu veti asculta, veti fi pedepsiti si veti avea intre voi razboi necontenit, (ca pedeapsa) pe care se cuvine s-o suferiti pentruneascultarea voastra.

Dumnezeu, insa, Cel unul nenascut si atoatefacator prin Hristos, pe toti cu pace va va aduna in Duhul sfant, “va va randui spre tot lucrul bun”, neschimbati, neprihaniti, nevinovati, si va va invrednici, impreuna cu noi de viata vesnica, prin mijlocirea fiului sau iubit, Iisus Hristos, Dumnezeul si Mantuitorul nostru, cu care slava (se cuvine) iar lui Dumnezeu cel peste toate si Tatal nostru in Duhul Sfant, Mangaietorul, acum si pururea si in vecii vecilor.

Amin



Reiau pasajul ca sa fie priceput:

Si acestea toate fie hotarate de noi voua, episcopilor, despre canoane: De veti ramane in ele, veti fi mantuiti si veti avea pace intre voi; iar de nu veti asculta, veti fi pedepsiti si veti avea intre voi razboi necontenit, (ca pedeapsa) pe care se cuvine s-o suferiti pentruneascultarea voastra.

Sinodul Patriarhiei Ierusalimului a procedat corect si singura imputare ce i se poate aduce este ca nu a facut asta mai repede si prea multa rabdare de care a dat dovada!!
Sus In jos
paparuda
Ucenic



Numarul mesajelor : 41
Data de inscriere : 26/02/2009

Canonicitatea hotaraii Patriarhiei Ierusalimului! Empty
MesajSubiect: Re: Canonicitatea hotaraii Patriarhiei Ierusalimului!   Canonicitatea hotaraii Patriarhiei Ierusalimului! EmptyDum Mai 15, 2011 4:39 am

Stie cineva ce sa fac ca sa nu mai dorm si ziua, adica ar trebui sa-mi ajunga 7-8 ore noaptea, de ce mai dorm si ziua si mai ales dupa liturghie?
Astazi am visat , de la satana, ca Patriarhul Daniel a donat asezamantul de la Ierihon adventistilor si a poruncit sa nu mai fie pomenit in Romania la liturghie ci sa fie pomenit Patriarhul Ierusalimului.
Sus In jos
Sevastia
Ucenic
Sevastia


feminin
Numarul mesajelor : 76
Varsta : 54
Localizare : romania
Data de inscriere : 07/05/2009

Canonicitatea hotaraii Patriarhiei Ierusalimului! Empty
MesajSubiect: Re: Canonicitatea hotaraii Patriarhiei Ierusalimului!   Canonicitatea hotaraii Patriarhiei Ierusalimului! EmptyDum Mai 15, 2011 6:46 am

Asezamantul din Ierihon ca parte hoteliera nu ridica nici o problema ci numai lacasul de cult !In acel lacas de cult se poate sluji canonic numai cu aprobarea Sinodului Patriarhiei Ierusalimului....si sfintirea bisericii este valabila tot asa!
Sus In jos
Diana
Ucenic
Diana


feminin
Numarul mesajelor : 79
Varsta : 51
Data de inscriere : 07/05/2009

Canonicitatea hotaraii Patriarhiei Ierusalimului! Empty
MesajSubiect: Re: Canonicitatea hotaraii Patriarhiei Ierusalimului!   Canonicitatea hotaraii Patriarhiei Ierusalimului! EmptyDum Mai 15, 2011 7:28 am

Maine vine Tihomir din Canada si ar fi bine sa tinem cont de ce ne va explica si el!Paparuda ,fa-ti teste pt virusi hepatita C!s-ar putea sa fii bolnav!
Sus In jos
Tihomir
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Varsta : 46
Data de inscriere : 23/01/2009

Canonicitatea hotaraii Patriarhiei Ierusalimului! Empty
MesajSubiect: Re: Canonicitatea hotaraii Patriarhiei Ierusalimului!   Canonicitatea hotaraii Patriarhiei Ierusalimului! EmptyDum Iun 19, 2011 7:47 am

Aici este clar!biserica s-a construit pe jurisdictie straina si impotriva unui aviz negativ alSinodului Patriarhiei Jerusalimului!Arhiereul care a dispus asta s-au a continuat asta trebuie depus din scaun si canonisit la o manastire mai izolata spre cugetare crestina la sinodalitate!
Sus In jos
Sheila
nou venit
Sheila


Numarul mesajelor : 17
Data de inscriere : 19/08/2010

Canonicitatea hotaraii Patriarhiei Ierusalimului! Empty
MesajSubiect: Re: Canonicitatea hotaraii Patriarhiei Ierusalimului!   Canonicitatea hotaraii Patriarhiei Ierusalimului! EmptyMar Aug 30, 2011 7:31 pm

Nu e nimic !Si in islam au fost neintelegeri de la proprietati,dar s-au rezolvat cu armele.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Canonicitatea hotaraii Patriarhiei Ierusalimului! Empty
MesajSubiect: Re: Canonicitatea hotaraii Patriarhiei Ierusalimului!   Canonicitatea hotaraii Patriarhiei Ierusalimului! Empty

Sus In jos
 
Canonicitatea hotaraii Patriarhiei Ierusalimului!
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Crestin Ortodox Renascut :: anunt special! :: canoane-
Mergi direct la: