Forum Crestin Ortodox Renascut
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Forum Crestin Ortodox Renascut

http://abcd-3.forumgratuit.ro
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 PANORTODOXISM

In jos 
+4
Delih Mur
Tihomir
irina
~M~
8 participanți
AutorMesaj
~M~
debutant
~M~


feminin
Numarul mesajelor : 9
Varsta : 29
Data de inscriere : 30/08/2011

PANORTODOXISM Empty
MesajSubiect: PANORTODOXISM   PANORTODOXISM EmptyMar Ian 10, 2012 6:47 am

Eu am studiat recent situatia crestinismulu orodox din exterior.Concluzia este ca datorita problemelor nationale si si in zilele noastre obtuzitatii umor politicieni de prim rang ortodoxia nu este o forta mult mai mare in lume.Nu voi vorbi despre divizari de natura sinodala ci de altceva:De calendar!

Crestinii ortodocsi au acum 2 calendare in cult.Nu inteleg dece,pt ca problema e simpla/Ortodocsii isi intemeiaza legitimitatea pe primul sinod total(ecumenic)Dar exista rezolvata acolo problema .Am aflat ca atunci echinoctiu de primavara(ei zic ischimeria)a fost fixata pe data de 21 martie.Deci problema este deja rezolvata!Trebuie doar ca atunci cand primavara ziua este egala cu noaptea sa se puna data de 21 martie,si nu mai conteaza cine cum si ce!Si apoi de aici se urmeaza calendarul.Acum este o grupare ortodoxa care zice,,rit vechi'' care pune data de 9 martie la ischimerie.Clar,aceia nu isi respecta primul primul sinod total.In fine e treaba lor.Dar ce nu am inteles eu cum poate un politician de talia lui Putin sa admita ca Federatia Rusa sa aiba o astfel de slabiciune,caci aceasta este cea mai mare comunitate ortodoxa.Cum de se tolereaza un calendar oficial si unul neoficialFed Rusia foseste in bisericii un calendar care nu respecta tocmai baza ortodoxiei.Asta inseamna Putin nu controleaza prea bine situatia din Rusia.Caci o Rusie care in ortodoxie ar respecta calendarul NIKeean(asa se cheama tot ce are legatura de primul sinod total)ar avea forta prin Biserica ortodoxa rusa sa coaguleze panortodoxismul in jurul ei!Acesta ar fi un avantaj mult mai mare pt Fed Rusia decat CSI!

Asta a slabit mereu orientul...Miopia politico -religioasa!
Sus In jos
irina
Acomodat



feminin
Numarul mesajelor : 25
Data de inscriere : 18/11/2010

PANORTODOXISM Empty
MesajSubiect: Re: PANORTODOXISM   PANORTODOXISM EmptyMier Ian 11, 2012 4:20 am

Poate tu consideri ortodoxia crestina asemenea islamului unde sabia decide deseori.Trebuie sa intelegi ca maica Rassia are o inertie mult mai mare decat alte tari.Ea a ajuns o mare putere atunci cand tunarul Piter a ajuns in travesti in occident si a inteles ca progresul este necesar.Dar acest mare om de stat ere genial!Nu este cazul acum!Nu intelegi ca D-l Putin este un mare politician,poate chiar cel mai bun de pe planeta acum,dar nu este un geniu de talia tarului Petru I.In fapt Patriarhul ecumenic s-a stabilit in crestinism in functie de rangul cetatii(orasului)de resedinta in lume la o anumita data.Daca Putin ar fi un unificator prin realizarea unitatii calendaristice ortodoxe,dupa moartea lui ar fi desigur caonizat ca Sfant ca si Constantin cel Mare sau Tridates la armeni!Dar pe teritoriul maicii Rassia exista unitatii monastice puternice ,ca adevarate cuiburi de vulturi ale crestinismului ortodox/Acolo exista obstii monahale intepenite in eroare dar cu o mare forta duhovniceasca si D-l Putin nu are curaj sa se lupte cu acei episcopi si arhimandriti si stareti,care sunt sprijiniti de o obste cu foarte putina cultura religioasa,dar cu o forta teribila de unitate si revolta si rezistenta.O astfel de forta l-ar pute matura pe Putin din viata politica.Si el se teme,chiar daca o victorie ar insemna ca Moscova sa emite autorizat mari pretentii la titlul de Patriarhie Ecumenica!
Sus In jos
Tihomir
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Varsta : 46
Data de inscriere : 23/01/2009

PANORTODOXISM Empty
MesajSubiect: Re: PANORTODOXISM   PANORTODOXISM EmptyJoi Ian 12, 2012 5:07 am

Desigur pripesa este o maestra in a propune diverse teme de discutie,pt ca a avut maestii buni care s-au ocupat de instructia ei!.
Ce ar fi un panortodosism bine articulat?In primul rand o noua confruntare cu imperiul Vaticanului.Ori asta ar insemna nevoie de aliante.Un nou califat care ar oferi ortodocsilor uniti acelasi conditii ca cele oferite patriarhului ecumenic GHENADIE al doilea ar avea mari sanse sa obtina sprijinul unui panortodoxism stabil!Si Fiind bine consiliiata,pripesa a ales o tema reala care are fundament strategic real!Dar asa cum ai spus ,nu ai in Rassia un geniu, ci un mare politic!Pripesa,mai ai rabdare!
Sus In jos
Delih Mur
nou venit
Delih Mur


Numarul mesajelor : 10
Data de inscriere : 17/11/2010

PANORTODOXISM Empty
MesajSubiect: Re: PANORTODOXISM   PANORTODOXISM EmptyJoi Ian 12, 2012 10:07 am

Nu este chiar asa usor ca Biserica Rusa sa coordoneze un Panortodoxism mondial.Trebuie sa intelegem ca in toate vremurile orice religie s-a intersectat cu politica.
Un prim obstacol este acela deja enuntat, ca BOS,din punct de vedere dogmatic,cam face stricare de asezaminte refuzand sa tina ischimeria pe 21 martie ,cum s-a stabilit la primul sinod ecumenic.Cum poate fi o conducatoare,daca nu poate sa respecte la ea aceasa asemintele ortodoxe?

Dar mai sunt obstcole.Exista o patriarhie ecumenica,si numai un sinod panortodox ar putea sa o schimbe cu decizie unanima,fara a provoca o schisma
Dar in lume exista a doua forta crestin ortodoxa:Patriarhia Romana.

Aici este ceva atipic:ortodoxia romana nu poate fi anihilata pt ca are o mare rezistenta extraclericala.Chiar daca clerul tradeaza ,laicatul romanesc are forta de a regenera un nou cler care sa pastreze la nivel mediu in canonicitate ortodoxia romana.Tentative de a folosi religia pt a domina alt state au mai fost,si nu ma refer la obiceiurile grcesti.Ma refer la strategia bolsevica.
In Romania odata cu introducerea calendarului corect cu ischimeria pe 21 martie,au aparut mici rezistente numite stilism.Acestea pana la instaurarea regimului comunist in Romania nu au reusit sa se consolideze prea mult,dar au fost folosite pt in incerca bolsevizarea Romaniei.Astfel s-a incercat o revolutie mascata in miscarea stilista,cand au fost atacate prefecturi etc.Printre revendicarile si propunerile pt credinciosi erau cel putin 2 dictate de la Moscova
-retragerea votului din stat
-punerea pamanturilor .prop privata in comun,adica in colectiv.
Revolta cu tenta bolsevica a fost infranta cu forta armata!
Cand au ocupat Romania bolsevicii au pus primari si al;lti dregatori prin sate,de multe ori din miscarea stilista.
Abia dupa venirea la putere a comunistilor lui DEJ, au reusit stilistii sa creeze o falsa ierehie clericala,care,era folosita pt a santaja BOR cu inlocuirea clerului.Este cunoscut faptul ca Suder,ministru muncii si agent KGB sa recreea in concediu intr-o manastire stilista!Odata cu venirea la putere a lui Ceausescu,santajul sovietic asupra BOR a incetat.Ca atare este greu de crezut ca a doua forta ortodoxa din lume,va accepta o patriarhie ecumenica la Moscova avand in vedere ca BOS a servit deseori imperialismul tarist sau bolsevic.
Vor spune unii ca exagerez forta religioasa ortodoxa a romanilor.Voi arata ceva mai recent
A fost revolutia din 1989.Au aparut partidele politice.PNT-CD a pierdut atunci orice sansa nu datorita comunistilor,ci pt ca conducerea acestui partid era grco-catolica.Iar greco-catolicismul in Romania a fost impus cu tunurile si armata.Dupa atacul catedralei de catre greco-catolici, ortodoxia laica a reactionat si aparitia partidului lui Iliescu a fost privita ca o salvarea in fata pericolului greco-catolic.Aici as face o mica divagatie si as atrage atentia asupra lipsei de corectitudine a greco-catolicilor cand au cerut restitutio in intregrum!Ar fi trebuit asa sa se faca,dar de la momentul cand armata si tunurile le-au dat greco-catolicilor biserici si pamanturi ortodoxe.Corect asa era!In fapt greco-catolicii cereau sa le se restituie ce au pradat de la ortodocsi!
Daca PNC-CD nu s-ar fi compromis in fata majoritatii ortodoxe prin conducere apartinind unei grupari religioase ostile ortodoxiei,nu se stie daca Partidul lui Iliescu ar mai fi dominat scena politica.Interesant ca in fata pericolului greco-catolic,si laicatul Bor si restul comunitatilor ortodoxe din Romania au reactionat identic si unit .Clerul ar mai fi inclinat spre o pozitie anti-Iliescu,dar laicatul ortodox a avut forta sa impuna directia clerului!
Deci BOS pt a obtine o pozitie favorabila pt Patriarhie E cumenica ar trebui mai intai sa dovedeasca laicatului di zona romaneasca ca isi renega pozitia imperialista antiromaneasca!Asa ca cheia unui panortodoxism este in mai mule parti,inclusiv in BOR
Sus In jos
Tihomir
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Varsta : 46
Data de inscriere : 23/01/2009

PANORTODOXISM Empty
MesajSubiect: Re: PANORTODOXISM   PANORTODOXISM EmptySam Ian 14, 2012 11:15 pm

Sa nu ne grabim!In momentul cand Patriarhia ecumenica nu ar fi functionala datorita faptului ca se aflla intr-o zona de alta religie, sediu acesteia se muta.Este si cazul Nikeei si la papali al Ravenei!Pe de alta parte in structura Patriarhiei ecumenice exista arhiepiscopii care au in componenta mitropolii,Acestea sunt viitoare patriarhii autocefale.Moscova nu ar putea lua in sufraganat aceste aceste arhiepiscopii fara ca sinodul acestora sa accepte.Intr-adevar calendarul Patriarhiei ecumenice este cel cu ischimeria pe 21 martie,si trecerea la acest calendar ar da Moscovei o putere sporita in ortodxie,dar ar trebui efort mare!Pe de alta parte Patriarhia ecumenica sta sub heraldica vulturului bicefal.Ori arhiescopia Sucevei ca scaun episcopal de cetate domneasca sta sub acelasi semn al vulturului bicefal,fiinca Stefan cel Mare a fost ultimul mostenitor al bazileilor bizantini prin Asanina Paleologhina,sotia sa!Fiind si fosta resedinta de scaun catholicos(univeral)crestin ,Suceava ar conferi dreptul Arhiepiscopiei Sucevei si Radautului de a fi sediul unui patriah ecumenic in exil,dau chiar de stabilirea resedintei
de sine statatoare a Patriarhiei ecumenice.Dat fiind ca numirea patriarhilor de Constantinopol era confirmata de bazilei ca drept dat de importanta a cetatii,acum cand bazileii nu mau sunt,ramane doar dreptul de mostenire heraldica.Ori daca Istambulul nu ar mai fi sediul Patriarhiei ecmenice,atunci Arhiescopia Sucevei si Radautului ar fi prima candidata conform cu dreptul heraldic .Ori Moscova are interes sa coordoneze panortodoxismul ,dar nu are nici un interes sa destabilizeze actuala resedinta ecumenica!Deci singura actiune valabila ar fi doar revenire la calendarul corect,si coordonarea prin episcopi apropiati un eventual panortodox,unde ar fi vioara I chiar cu Patriarhia ecumenica in Bizant!
Dar ramane forta monahismului conservator.Chiar si Stalin pt a rezista a acordat acestora multa importanta,Iar centrle monastice rusesti l-au sprijinit f mult in expasiunea sovietica.Centrele monastice au aceptat chiar sa fie coordonate de Stalin.Adevaratul ateism in Rasia s-a manifestat dupa moartea lui Stalin!
Ca atare sansele Moscovei pt Patriarhie ecumenica ,depind enorm de mult de pozitia Patriarhiei Romane.Ori asta este putin probabil,cand pozitia Patriarhiei Ruse este obtuza si ostila.Din aceasta pricina Rasia nu poate juca primul rol in Europa,fiinca Biserica sa ortodoxa ii saboteaza interesele,iar Putin(adevaratul om puternic din Rasia)nu prea are puterea de impune realitatea acestei biserici .In aceste conditii forta rusesca se va uza treptat,si peste vreo 15 ani rolul Rasiei in politica mondiala si europeana se va reduce treptat.Biserica rusa va fi forta autodistructiva a imperiului rusesc!Ca atare ,o pace pan araba nu trebuie legata de soarta unui imperiu in declin!Inttr-adevar un califat extraarab ar linisti toate disputele orgolioase din Asia mica!Dar insa pomii abia infloresc!
Sus In jos
Un om
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 148
Data de inscriere : 16/10/2008

PANORTODOXISM Empty
MesajSubiect: Re: PANORTODOXISM   PANORTODOXISM EmptyLun Feb 13, 2012 2:30 am

Nu cred ca Liderul rus a studiat a prea putin panortodoxismul ca suport de influenta ruseasca din lipsa de fler politic ci fortat de o alta realitae religioasa ruseaca.China a cunoscut o mare dezvoltare economica,ceea ce pt Rassia constituie o amenintare pe termen mediu si lung.Ori pierderea influentei dominante a Rassiei in Mongolia,creaza posibilitate ca aceasta imemnsa tara cu o populatie foarte mica sa treca la o federalizare cu China!In Mongolia budismul fusese aproape eradicat de comunism.Dupa 1991 insa budismul tibetan si-a castigat iar teren.Ce legatura are asta cu Panortodoxismul?Are pt ca Biserica rusa are infiltratii crestin -ortodoxe in Mongolia!Mongolii nu ar privi cu ochi buni ca sa creasca in lume rolul BORuse.De ce ar deranja interesele Rassiei!Simplu!Cresterea spectaculoasa a eonomiei chineze(indiferent de alte analize nerealiste) ,in realitate se datoreaza provinciei autonome Öbür Mongghul-un Öbertegen Jasaqu Orun .Ori aceasta provincie este religioasa si dura in credinta.Öbür Mongghul-un Öbertegen Jasaqu Orun si Republica Mongola formeaza impreuna Mongolia reala.Ori ca reprezentasnta a panortodoxismului ,Rassia ar intra in conflict direct cu budismul tibetan si evident Republica Mongola ar reactiona economic printr-o apropriere semnificativa de Öbür Mongghul-un Öbertegen Jasaqu Orun si implicit de China!Asa ca Rassia nu ar mai avea acces la resursele are a lansat economia Chinei!
Sus In jos
Sheila
nou venit
Sheila


Numarul mesajelor : 17
Data de inscriere : 19/08/2010

PANORTODOXISM Empty
MesajSubiect: Re: PANORTODOXISM   PANORTODOXISM EmptyLun Feb 13, 2012 5:18 pm

SA nu va suparati!Eu cred ca abordati aceasta tema superficial.In primul rand trag aceasta concluzie,privind maniera in care postati.Daca eu si pipesa Esmira suntem vorbitoare de limba romana prin conjunctie,voi sunteti prin apartenenta.Totusi faceti greseli grosolane,nu atat din pricina nestiintei,ci din pricina grabei.Asta indica ca analiza este grabita .Este drept ca voi folositi limba romana foarte rar si mai ales pentru ca este acum o limba oficiala a templului si baza voastra este pali,dar disciplina educatiei messanice nu justifica eroare decat prin graba!
Cum va puteti inchipui ca domnul Putin are multa pricepere in ortodoxismul ortodox!El are o echipa de consilieri care provin dintr-o scoala atee.Credeti ca el intelege cum Confucius influenteaza occidentul chiar si acum!?D-l Putin este un razboinic ca structura si nu poate intelege ca Rassia este mereu infranta cultural.Odata cu Petru cel Mare natiune rusa a inceput sa isi piarda identitatea slavo-vikinga.Desi, incepand de la Petru cel Mare, Rassia a cunoscut o dezvoltare tehnico-economica accelerata si o expansiune teritoriala remarcabila,totusi spiritualitatea rusa a fost infranta mereu.Inca de la primmul brici pus fortat pe barba primului sfetnic de Petru spiritualitatea rusa a fost tradata si i s-a semnat pieirea.Acum spiritualitatea Rassiei este o anexa a francofoniei,chiar daca e o grafie chirilica in uz!Este vorba despre un hibrid slavo-francofon.Acele grupari monasticesti,chiar cu un calendar gresit ,pastrat asa nu din nestiinta ci din orgoliu, reprezinta ultimile redute ale spiritualitatii ruse pure.Intradevar,adoptarea unui calendar religios corect ar da mare forta acelor redute,dar D-l Putin nu are forta de a interveni pt ca se teme de ele!Pe de alta parte chiar occidentul are interes ca sa nu se schimbe nimic,evitand activarea unei forte colosale!Si ca atare chiar Papalitatea lucreaza discret pt a impedica revenirea la un calendar religios a BORuse.Divizarea ii ortodoxiei ii scutesti pe occidentali de a da un pas inapoi in dominanta ideologica.Soarta Rassiei este pecetluita!In cateva zeci de ani din acel amestec de culturi se vor naste 3-4 popoare noi!Si este de luat in seama o conlucrare intre un posibil viitor califat extraarab si viitoarele centre crestin ortodoxe ce se vor creea din imensitatea hibridului slavo-francofon!
Sus In jos
Un om
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 148
Data de inscriere : 16/10/2008

PANORTODOXISM Empty
MesajSubiect: Re: PANORTODOXISM   PANORTODOXISM EmptyDum Feb 19, 2012 6:06 am

Un califat extraarab nu prea stiu cum ar fi!Stiu insa ca sistemic nu are legatura cu ortotodoxia crestina.In crestinism,califatul are ca replica pontificatul papal.De altfel biserica papala nu mai este demult crestina,pt ca in esenta a copiat si transpus in crestinism Califatul de Cordoba.Ori ceea ce ai vrea tu sa presupui,ca extraarab ar fi un califat bazat pe succesiune califala din acel califat cordobian si mai incolo pe linia omeayda pana la primul calif.Dar asta inseamna doar a continua una dintre cele doua traditionale grupari musulmane.Dinastia Saud a incercat o a treia cale prin Wahabism,dar aici institutia califitatului este exclusa.Sorti de izbanda pt un califat extraarab de facto ar fi doar in zona francofona a Canadei sau nordul U.S.A.Ori in acea zona mie imi pare ca un viitor califat ar avea nevoie de aliante neoprotestante!Asa ca un califat extraarab in zona exsovietica imi pare doar o aventura acum!Teoretic pare posibil,dar ar trebui fonduri imense pompate din alte zone!
Sus In jos
~M~
debutant
~M~


feminin
Numarul mesajelor : 9
Varsta : 29
Data de inscriere : 30/08/2011

PANORTODOXISM Empty
MesajSubiect: Re: PANORTODOXISM   PANORTODOXISM EmptyMar Feb 28, 2012 5:10 am

Voi face o vizita acum in Sinai si apoi vom mai discuta aceasta ipoteza!
Sus In jos
Un om
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 148
Data de inscriere : 16/10/2008

PANORTODOXISM Empty
MesajSubiect: Re: PANORTODOXISM   PANORTODOXISM EmptyDum Mar 04, 2012 6:10 am

Makedonul omeayd este monah acum si cred ca asa va ramane!Daca speri sa iti dea oamenii sai,s-ar putea sa ii ai,dar multi dintre ei inca mai au nostalgia Najdului.Elita ti-a dat-o deja!
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

PANORTODOXISM Empty
MesajSubiect: Re: PANORTODOXISM   PANORTODOXISM EmptyLun Mar 05, 2012 5:53 pm

Sa ma scuzati ca intervin cu toate ca eu nu am pregatirea d-voastra.Eu am inteles ca un califat extraarab,ar fi cu o reforma,ridicand religia musulmana de la statutul de religie particulara a zonei semitice(multa prin adoptie)la nivelul de religie universala.Asta ar insemna ca acel califat extraarab ar fi subdivizat in alte subcalifate specifice diverselor natiuni,cam dupa modelul patriarhiei ecumenice ortodoxe.Evident ca in primul rand se va dori o colaborare cu SUA,mai ales ca se vrea o limitare a principiului gazza si accentuarea principiului fortei economice.Si ca atare cred ca aceasta dorinta de colaborare cu centre ortodoxe se refera mai mult la modelul structural posibil pt un califat extraarab!Dar greutatea sta in acomodarea principiilor nordamericane cu cele ale sinodalismului ortodox!
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
irina
Acomodat



feminin
Numarul mesajelor : 25
Data de inscriere : 18/11/2010

PANORTODOXISM Empty
MesajSubiect: Re: PANORTODOXISM   PANORTODOXISM EmptyDum Mar 18, 2012 4:29 am

Eu cred ca a venit vreme sa fie emis Tomus Sinodale pt o patriarhie ortodoxa in USA!Asta ar reuni intr-o singura linie sacerdotala toate fractiunile ortodoxe de acolo si ar fi si o contrapondere la o posibila hegemonie ruseasca in ortodoxie.
Sus In jos
~M~
debutant
~M~


feminin
Numarul mesajelor : 9
Varsta : 29
Data de inscriere : 30/08/2011

PANORTODOXISM Empty
MesajSubiect: Re: PANORTODOXISM   PANORTODOXISM EmptySam Mar 31, 2012 10:46 am

Cu toata stradania mea nu am reusit sa discut un umil monah,ceea ce arata ca aceleasi calitati,care l-au facut unul dintre cei mai buni luptatori ai lumii moderne,il fac acum unul dintre cei mai rezistenti asceti!Dar acelasi sange curge si in venele mele,si sper sa ma ridic la valorea lui .Am reusit insa sa fac pact de sprijin cu Vipera,care fiind fratele lui,este de aceeasi calitate,chiar daca de indemanare mai mica!Sper ca viitorul calif sa fie bine pazit de Vipera si vitejii lasati ca garda de bunicul sau!Vremurile s-au copt si este acum a se reveni la credinta adevarata!Va garantez ca viitorul calif,va fi fidel principiilor Mezzei ,la fel ca mine si la fel ca si inegalabilul sau bunic!
Sus In jos
Tihomir
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Varsta : 46
Data de inscriere : 23/01/2009

PANORTODOXISM Empty
MesajSubiect: Re: PANORTODOXISM   PANORTODOXISM EmptySam Mar 31, 2012 11:49 pm

Pripesa,trebuie sa intelegi ca desi suntem toti imoreuna cautand ceva si mentinand pacea intre noi,fiecare religie are ceva propriu.Tu cauti un om care te-aiubit mult,iar el va fi aproape de tine mereu,dar nu il vei vedea.A fost un crestin ,apartinand unei familii bogate,care in noatea nuntii si-a parasit sotia,pt a deveni ascet,si s-a intors in prejma ei fara sa il cunosca nimeni si si-a continuat asceza si abia la moarte s-a aflat cine este,tot asa,tatal tau biologic,devenind ascet crestin,va fi mereu in preajma ta iar tu nu il vei recunoaste.Nu iti va cere niciodata sa iti schimbi religia,dar se va ruga mereu ca sa cunosti adevarul,pt care el a lasat toate ale lumii! Si va fi intristat pt sufletul tau si se va ruga pt tine.Dar mai mult nu astepta ,fiindca nu puteti sa fii impreuna,gustand din acelasi vas!Si ti-am aratat astea ca sa te linistesti ,sa nu te mai sbuciumi!
Sus In jos
Un om
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 148
Data de inscriere : 16/10/2008

PANORTODOXISM Empty
MesajSubiect: Re: PANORTODOXISM   PANORTODOXISM EmptyVin Apr 13, 2012 10:07 am

E tare greu in furtuna a iti mai aminti total de corectitudinea unei limbi!Dar nu te critic ,ci te laud pt ca mai ai in memorie si graiul romanesc!
Sus In jos
Diana
Ucenic
Diana


feminin
Numarul mesajelor : 79
Varsta : 51
Data de inscriere : 07/05/2009

PANORTODOXISM Empty
MesajSubiect: Re: PANORTODOXISM   PANORTODOXISM EmptyMar Apr 24, 2012 8:55 am

PS-TA,DIN CATE VAD ,CAM TOTI CARE POSTEAZA AICI. NU FOLOSESC ZILNIC LIMBA ROMANA!
Sus In jos
Continut sponsorizat





PANORTODOXISM Empty
MesajSubiect: Re: PANORTODOXISM   PANORTODOXISM Empty

Sus In jos
 
PANORTODOXISM
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Crestin Ortodox Renascut :: Generalitati :: Ecumenism-
Mergi direct la: