Forum Crestin Ortodox Renascut
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Forum Crestin Ortodox Renascut

http://abcd-3.forumgratuit.ro
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Templu din Ierusalim

In jos 
+2
Aila
M
6 participanți
AutorMesaj
M
Membru avansat
M


feminin
Numarul mesajelor : 212
Joburi/Distractii : echitatia
Data de inscriere : 19/10/2008

Templu din Ierusalim Empty
MesajSubiect: Templu din Ierusalim   Templu din Ierusalim EmptyDum Noi 02, 2008 2:54 am

Templu din Ierusalim a fost daramat de doua ori:prima oara pe timpul lui Nabucodonosor si a doua oara pe vremea lui Titus
Numele lui este BEIT HAMICLAS si pt recladirea lor evreii religiosi se roaga in fiecare zi
Sus In jos
Aila
Membru avansat
Aila


feminin
Numarul mesajelor : 165
Data de inscriere : 22/10/2008

Templu din Ierusalim Empty
MesajSubiect: Re: Templu din Ierusalim   Templu din Ierusalim EmptyDum Noi 02, 2008 4:08 am

Impresionant este insa cat au jelit daramarea lui .Au facut-o risipiti fiind si chiar in vremurile cand Ierusalimul le era inchis si interzis , in singura zi in care li se deschideau portile lui , intrau sa-si planga Templul daramat .
Au facut-o pe pamant strain , oriunde au trait fiindca au pastrat durerea vie , exact cum a concluzionat Napoleon , "ca si cum s-ar fi intamplat ieri" . ( Citez din memorie , scuze daca citatul nu este exact )
Aceasta , inca , imi pare uimitor .
Sus In jos
Aila
Membru avansat
Aila


feminin
Numarul mesajelor : 165
Data de inscriere : 22/10/2008

Templu din Ierusalim Empty
MesajSubiect: Re: Templu din Ierusalim   Templu din Ierusalim EmptyVin Noi 28, 2008 8:51 am

Sper ca este locul potrivit pentru cateva imagini din Ierusalim ,care au legatura cu templul sau cu iudaismul .

Templu din Ierusalim Israel016ho3
Templu din Ierusalim W800

Templu din Ierusalim Il065pt9
Templu din Ierusalim W800

Templu din Ierusalim Il069os2
Templu din Ierusalim W800

Templu din Ierusalim Il070mk3
Templu din Ierusalim W800
Sus In jos
Un om
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 148
Data de inscriere : 16/10/2008

Templu din Ierusalim Empty
MesajSubiect: Re: Templu din Ierusalim   Templu din Ierusalim EmptyLun Dec 01, 2008 8:09 am

Nu ai imagini din Templu?
Sus In jos
Aila
Membru avansat
Aila


feminin
Numarul mesajelor : 165
Data de inscriere : 22/10/2008

Templu din Ierusalim Empty
MesajSubiect: Re: Templu din Ierusalim   Templu din Ierusalim EmptyMar Dec 02, 2008 8:08 pm

Un om a scris:
Nu ai imagini din Templu?

Templul a fost daramat .
Mai sunt cateva porti , zidul plangerii ... si cam asta e tot ce a ramas din el .
Sus In jos
Aila
Membru avansat
Aila


feminin
Numarul mesajelor : 165
Data de inscriere : 22/10/2008

Templu din Ierusalim Empty
MesajSubiect: Re: Templu din Ierusalim   Templu din Ierusalim EmptyLun Iun 29, 2009 12:50 am

Sus In jos
Un om
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 148
Data de inscriere : 16/10/2008

Templu din Ierusalim Empty
MesajSubiect: Re: Templu din Ierusalim   Templu din Ierusalim EmptyMier Iul 08, 2009 7:22 pm

Am intreat despre imgini din templu,pt ca mai exista inca o serie de culoare subterane ,si o poarta ferecata,care se va deschide la sosirea lui Iisus Hristos.Undeva in acele subterane se afla zidit Chivotul cu Tablele Legii!
Sus In jos
Diana
Ucenic
Diana


feminin
Numarul mesajelor : 79
Varsta : 51
Data de inscriere : 07/05/2009

Templu din Ierusalim Empty
MesajSubiect: Re: Templu din Ierusalim   Templu din Ierusalim EmptyJoi Iul 09, 2009 12:17 am

Nu are de unde sa aiba imagini din subteranele templului.Imaginile de aici sunt luate dintr-un album de pe un forum ,,feel sexy'',care sunt acolo in numar de 10 puse de o forumita care mai are acolo si 10 prietene!
Sus In jos
Aila
Membru avansat
Aila


feminin
Numarul mesajelor : 165
Data de inscriere : 22/10/2008

Templu din Ierusalim Empty
MesajSubiect: Re: Templu din Ierusalim   Templu din Ierusalim EmptyVin Iul 10, 2009 10:41 am

Exista inclusiv pe internet imagini cu , macar o parte , din subteranele templului la care s-a avut acces . Mare parte nu sunt deschise publicului . Aveam linkul si am sa incerc sa-l recuperez .
Insa era in ebraica , nu vorbesc limba , si cel care mi-a tradus a precizat ca imaginile sunt din tuneluri si zona cea mai apropiata de locul unde se considera ca Dumnezeu a fost prezent .

Pe de alta parte , ceva m-a facut sa cred mereu ca majoritatea membrilor de aici au fost la Ierusalim si au vizitat si vazut chiar mai mult decat mine .

Diana , fotografiile sunt facute de mine .
Cred ca nu este nici o problema fiindca le-am postat .
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

Templu din Ierusalim Empty
MesajSubiect: Re: Templu din Ierusalim   Templu din Ierusalim EmptyVin Iul 10, 2009 11:01 am

Intradevar,multi de aici au vizitat Israelul,dar trebuie sa stii ca pe multi de aici(diferiti din multe puncte de vedere)ne leaga ceva comun:cautam chivotul.Asa ca ne intereseaza orice amenunt ,si nu ar fi exclus ca o fotografie pe care noi nu o avem(si ca unghi de expunere macar)sa ne ofere un mic indiciu.Si ,pt ca noi nu suntem pirati sau talhari,tebuie sa spunem public ca scopul Mezzei este in primul rand a cauta in cultura urmele chivotului:celelalte activitati fiind auxiliare!
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
Diana
Ucenic
Diana


feminin
Numarul mesajelor : 79
Varsta : 51
Data de inscriere : 07/05/2009

Templu din Ierusalim Empty
MesajSubiect: Re: Templu din Ierusalim   Templu din Ierusalim EmptyDum Iul 12, 2009 7:21 am

De cateva zile se stie oficial ca s-a descoperit cariera de piatra folosita pt constructia celui de al treilea templu(cel distrus de romani).
Cariera de afla in cartierul Shmouel Hanavi din Ierusalim.A fost descoperita de arheologii Yehuda Rapuano si Ofer Sion.
Sus In jos
Sevastia
Ucenic
Sevastia


feminin
Numarul mesajelor : 76
Varsta : 54
Localizare : romania
Data de inscriere : 07/05/2009

Templu din Ierusalim Empty
MesajSubiect: Re: Templu din Ierusalim   Templu din Ierusalim EmptyDum Iul 12, 2009 9:42 am

In luna iunie patriarhul Abuna Paulos promitea ca va arata lumii Chivotul Legamantului.Dar in textul mesajului la intrarea in Roma exista dovada ca nu detine adevaratu Chivot. iata Textul:

,,Cat de curand, lumea va putea admira Chivotul Legamantului, cel in care Biblia spune ca sunt pastrate tablele de lut cu cele 10 porunci, alaturi de o mostra de mana, hrana divina care i-a tinut in viata pe israeliti in lungul lor drum catre Pamantul Fagaduintei”

Eroarea de aici dovedeste ca Biserica crestna etiopiana nu detine adevaratul Chivot
Sus In jos
Continut sponsorizat





Templu din Ierusalim Empty
MesajSubiect: Re: Templu din Ierusalim   Templu din Ierusalim Empty

Sus In jos
 
Templu din Ierusalim
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Crestin Ortodox Renascut :: Iudaism :: Ce este iudaismul?-
Mergi direct la: