Forum Crestin Ortodox Renascut
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Forum Crestin Ortodox Renascut

http://abcd-3.forumgratuit.ro
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Clasificarea religiilor

In jos 
+2
Sevastia
apasarar
6 participanți
AutorMesaj
apasarar
Acomodat



Numarul mesajelor : 20
Data de inscriere : 22/08/2012

Clasificarea religiilor Empty
MesajSubiect: Clasificarea religiilor   Clasificarea religiilor EmptyMier Aug 22, 2012 7:16 pm

Ce a pierdut Adam?

Adam a pierdut intrarea in rai si viata vesnica.

INTRAREA IN RAI:

Intrarea in rai sau intrarea in imparatatia lui Dumnezeu
Ioan 3:3. Răspuns-a Iisus şi i-a zis: Adevărat, adevărat zic ţie: De nu se va naşte cineva de sus, nu va putea să vadă împărăţia lui Dumnezeu.
Ioan 3:5. Iisus a răspuns: Adevărat, adevărat zic ţie: De nu se va naşte cineva din apă şi din Duh, nu va putea să intre în împărăţia lui Dumnezeu.
Marcu 16:16. Cel ce va crede şi se va boteza se va mântui; iar cel ce nu va crede se va osândi
.

Deci s-ar parea in intelegerea mea ca nu botez, nu rai dar intelegerea completa e la Dumnezeu. Cine vrea sa o afle sa se roage la Dumnezeu.Minunea Raului Iordanului care se intoarce spre matca
In locul in care Iisus s-a botezat, aproape in fiecare an , la raul Iordanului are loc o minune si anume cand are loc slujba ortodoxa de sfintire a apelor, raul Iordan se intoartce spre matca pentru cateva minute, cat timp crucea este lasata in apa. Intr-un an, guvernul nu a lasat lumea sa se boteze si asa nu s-a mai intamplat minunea. Se spune ca aceasta minune dateaza din anul in care Iisus s-a botezat si ca atunci cand Iisus s-a botezat, raul Iordan s-a intors spre matca sa arate lumii ca Iisus e fiul lui Dumnezeu.

CLASIFICAREA RELIGIILOR DUPA BOTEZ
1.Biserica Ortodoxa cu denominatiunile care dau botezul
2.Religiile necrestine impreuna cu denominatiunile Protestante crestine care au renuntat la botez.



VIATA VESNICA:
53. Şi le-a zis Iisus: Adevărat, adevărat zic vouă, dacă nu veţi mânca trupul Fiului Omului şi nu veţi bea sângele Lui, nu veţi avea viaţă în voi.
54. Cel ce mănâncă trupul Meu şi bea sângele Meu are viaţă veşnică, şi Eu îl voi învia în ziua cea de apoi.


Deci s-ar parea in intelegerea mea ca fara Sfanta Impartasanie omul nu primeste inapoi imortalitatea pierduta de Adam. Minunea Euharistica de la Lanciano pe cand orasul era ortodox arata ca Sfanta Impartasanie este cu adevarat sangele si trupul lui IIsus.

CLASIFICAREA RELIGIILOR DUPA VIATA VESNICA
1.Biserica Ortodoxa care da Sfanta Impartasanie dupa Biserica Primara
2.Denominatiunile crestine care accepta si lipsa vinului si cele ce dau simboluri adica Protestantii in general. A se observa lipsa cuvantului simbol in Ioan 6:53 si Ioan 6:54
3.Religiile necrestine impreuna cu denominatiunile Protestante crestine care au renuntat la Sfanta Impartasanie.


Cum de stiu acestea?
M-am rugat la Dumnezeu sa-mi arate toate religiile SI DENOMINATIUNILE asa cum le stie Dumnezeu. Apoi citind mi s-a facut intelegerea aceasta ca trebuie botezul ca sa intri in rai si Sfanta Impartasanie sa ai viata vesnica.

Nu te baza pe tine, capacitatea ta cand vrei sa afli ceva. Dumnezeu stie totul asa ca indrazneste si intreaba. Roaga-te apoi ca ceea ce ai cerut sa-ti fie spre folos. Ni se aminteste sa ne bazam pe Dumnezeu si nu pe om.

Cum sa te bazezi pe Dumnezeu daca nu intrebi pe Dumnezeu de adevar?
Sus In jos
Sevastia
Ucenic
Sevastia


feminin
Numarul mesajelor : 76
Varsta : 54
Localizare : romania
Data de inscriere : 07/05/2009

Clasificarea religiilor Empty
MesajSubiect: Re: Clasificarea religiilor   Clasificarea religiilor EmptyVin Aug 24, 2012 9:35 am

cam trasnita ...constructie!!!
Sus In jos
apasarar
Acomodat



Numarul mesajelor : 20
Data de inscriere : 22/08/2012

Clasificarea religiilor Empty
MesajSubiect: Re: Clasificarea religiilor   Clasificarea religiilor EmptyVin Aug 24, 2012 9:47 am

Roaga-te asa:

Daomne forteaza-ma la mantuire si da-mi ceea ce stii tu ca am nevoie pentru toate eternitatile. Te rog arata-mi adevarul tuturor religiilor si denominatiunilor asa cum il stii tu si du-ma usor si cu fericire la cea mai buna religie si denominatiune in ochii tai. Te rog fa aceleasi lucruri pentru cati mai multi oameni si fa ca aceasta rugaciune sa fie doar de folos. Amin.
Sus In jos
Diana
Ucenic
Diana


feminin
Numarul mesajelor : 79
Varsta : 51
Data de inscriere : 07/05/2009

Clasificarea religiilor Empty
MesajSubiect: Re: Clasificarea religiilor   Clasificarea religiilor EmptySam Aug 25, 2012 10:10 am

Sa nu te plangi ca nu sunt politicoasa,dar adevarul e mai important!Vii aici cu o aiureala dintr-un ziar primita rau acolo si pt ca ai luat-o peste nas acolo te dai mare smecher!Eu zic ,ca daca vrei sa postezi ceva serios sa ai si respect pt acest forum si sa intelegi ca majoritatea de aici au ceva cultura religioasa.
Iata ce a fost in acel ziar



Adam a pierdut raiul. s-ar parea ca l-au pierdut si copiii lui Adam .
IIsus a rezolvat problema asta prin faptul ca a adus botezul prin care murim ca si copii ai lui adam si eva si ne nastem ca si copii ai lui Dumnezeu fara interdictie de intrare in rai. Cei ce au intrat in coma sau moarte clinica nebotezati si nu la-u chjemat pe Dumnezeu sa-i boteze , deci au ramas nebotezati si la intoarcere au reclamat toti ca nu au ajuns in rai. Doar cei botezati venind din coma au reclamat ca au fost in rai.

Clasificarea religiilor:
1.Biserica Ortodoxa si denominatiunile ce dau botezul
2.Denominatiunile crestine protestante ce au renuntat la botez si religiile necrestine

Adam a pierdut si imortalitatea data de Sfanta Impartasanie Ioan 6:54
1.Biserica Ortodoxa ce da Sfanta Impartasanie cu paine dospita
2.Biserici ce dau si paine nedospita
3.Denominatiuni Protestante ce au inlocuit Sfanta Impartasanie cu simboluri
4.Denominatiuni Protestante si religii necrestine ce nu dau nimic referitor la sfanta Impartasanie

Cei ce se roaga la Dumnezeu sa le arate cea mai buna si religie in ochii sai au ajuns la ortodoxie in intelegerea mea. Roaga-te macar odata in viata:

Daomne forteaza-ma la mantuire pe mine si pe cati mai multi oameni inclusiv toti urmasii mei si toti predecesorii mei, da-ne tot ceea ce avem nevoie atat in toata ciata aceasta cat si in TOATA viata viitoare. Fa-ne intelepti, da-ne sa cunoastem toate religiile asa cum le cunosti tu.Amin.
Votează
Răspunde
Raportează
0 răspunsuri, 1 vot
31 iulie, 12:17. Antiteist

Cele mai insultatoare cuvinte la adresa inteligentei umane si a bunului simt le putem gasi in aceasta scarbavnica rugaciune.




Ai primit raspunsul acolo!Nu forta aici!
Sus In jos
apasarar
Acomodat



Numarul mesajelor : 20
Data de inscriere : 22/08/2012

Clasificarea religiilor Empty
MesajSubiect: Re: Clasificarea religiilor   Clasificarea religiilor EmptySam Aug 25, 2012 10:43 am

Diana, tu esti ortodoxa?

Biserica a fost infiintata de IIsus pe la anul 33. protestantii au aparut 1500 de ani dupa aceea. Ideologia lor e in mare parte inventata pe baza ideilor umane? Nici o Biserica inainte de 1500 nu a auzit de Sola Scriptura si alte lucruri ca acestea. De la ce am scris sunt si exceptii ca de exemplu talharul de pe cruce, primul om in rai care nu a fost nici botezat nici cuminecat inainte de moarte. Am auzit si de musulman ce a ajuns in rai caci a achemat pe IIsus pe patul de moarte.

Ortodoxia este calea dreapta.
Sus In jos
Delih Mur
nou venit
Delih Mur


Numarul mesajelor : 10
Data de inscriere : 17/11/2010

Clasificarea religiilor Empty
MesajSubiect: Re: Clasificarea religiilor   Clasificarea religiilor EmptyMier Aug 29, 2012 3:45 am

Si aici esti putin in afara!Iisus pe cruce a spus azi vei fi cu MIne in Rai.Asta inseamna ca acela nu a intrat in Rai ci a fost alaturi de IIsus si au intrat impreuna in Rai!Deci a fost bagat in rai si nu a intrat prin meritul sau!Acum de ce .Pt ca pe cruce el a marturisit rele sale ,adica a facut spovedanie.

Acum tu ai vrea sa spui ca botezul nu este necesar!Dar asta este erezie!
Sus In jos
apasarar
Acomodat



Numarul mesajelor : 20
Data de inscriere : 22/08/2012

Clasificarea religiilor Empty
MesajSubiect: Re: Clasificarea religiilor   Clasificarea religiilor EmptyMier Aug 29, 2012 4:53 am

Delih Mur a scris:
Si aici esti putin in afara!Iisus pe cruce a spus azi vei fi cu MIne in Rai.Asta inseamna ca acela nu a intrat in Rai ci a fost alaturi de IIsus si au intrat impreuna in Rai!Deci a fost bagat in rai si nu a intrat prin meritul sau!Acum de ce .Pt ca pe cruce el a marturisit rele sale ,adica a facut spovedanie.

Acum tu ai vrea sa spui ca botezul nu este necesar!Dar asta este erezie!

Am zis ca acel om nu a fost botezat inainte de moarte in intelegerea mea. Nu am zis ca botezul nu e necesar. Daca sau cum a fost botezat nu stiu sigur poate ca IIsus l-a botezat mai apoi . DAca cineva stie pe cineva mort nebotezat sa se roage la Dumnezeu pentru ajutor. Cu Dumnezeu totul e posibil.
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

Clasificarea religiilor Empty
MesajSubiect: Re: Clasificarea religiilor   Clasificarea religiilor EmptyMier Aug 29, 2012 8:15 am

citeste epistola catre Romani!
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
apasarar
Acomodat



Numarul mesajelor : 20
Data de inscriere : 22/08/2012

Clasificarea religiilor Empty
MesajSubiect: Re: Clasificarea religiilor   Clasificarea religiilor EmptyMier Aug 29, 2012 8:18 am

Admin a scris:
citeste epistola catre Romani!
Daca puteti fi mai specific va rog frumos. Este ceva despre botez acolo? Si unde?
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

Clasificarea religiilor Empty
MesajSubiect: Re: Clasificarea religiilor   Clasificarea religiilor EmptyMier Aug 29, 2012 9:13 am

in mod duhovnicesc da!
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
apasarar
Acomodat



Numarul mesajelor : 20
Data de inscriere : 22/08/2012

Clasificarea religiilor Empty
MesajSubiect: Re: Clasificarea religiilor   Clasificarea religiilor EmptyMier Aug 29, 2012 10:20 am

Admin a scris:
in mod duhovnicesc da!

Va rog sa-mi explicati despre ce e vorba.
Sus In jos
Un om
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 148
Data de inscriere : 16/10/2008

Clasificarea religiilor Empty
MesajSubiect: Re: Clasificarea religiilor   Clasificarea religiilor EmptySam Sept 22, 2012 9:50 pm

Dar tu de ce nu citesti,pt ca e clar?Nu cumva vorbesti doar de dragul de a vorbi?Si folosirea limbajului in mod inutil este un pacat!
Sus In jos
apasarar
Acomodat



Numarul mesajelor : 20
Data de inscriere : 22/08/2012

Clasificarea religiilor Empty
MesajSubiect: Re: Clasificarea religiilor   Clasificarea religiilor EmptyDum Sept 23, 2012 1:39 am

1. Ce vom zice deci? Rămâne-vom, oare, în păcat, ca să se înmulţească harul?
2. Nicidecum! Noi care am murit păcatului, cum vom mai trăi în păcat?
3. Au nu ştiţi că toţi câţi în Hristos Iisus ne-am botezat, întru moartea Lui ne-am botezat?
4. Deci ne-am îngropat cu El, în moarte, prin botez, pentru ca, precum Hristos a înviat din morţi, prin slava Tatălui, aşa să umblăm şi noi întru înnoirea vieţii;
5. Căci dacă am fost altoiţi pe El prin asemănarea morţii Lui, atunci vom fi părtaşi şi ai învierii Lui,
6. Cunoscând aceasta, că omul nostru cel vechi a fost răstignit împreună cu El, ca să se nimicească trupul păcatului, pentru a nu mai fi robi ai păcatului.
7. Căci Cel care a murit a fost curăţit de păcat.
8. Iar dacă am murit împreună cu Hristos, credem că vom şi vieţui împreună cu El,
9. Ştiind că Hristos, înviat din morţi, nu mai moare. Moarta nu mai are stăpânire asupra Lui.
10. Căci ce a murit, a murit păcatului o dată pentru totdeauna, iar ce trăieşte, trăieşte lui Dumnezeu.
11. Aşa şi voi, socotiţi-vă că sunteţi morţi păcatului, dar vii pentru Dumnezeu, în Hristos Iisus, Domnul nostru.
12. Deci să nu împărăţească păcatul în trupul vostru cel muritor, ca să vă supuneţi poftelor lui;
13. Nici să nu puneţi mădularele voastre ca arme ale nedreptăţii în slujba păcatului, ci, înfăţişaţi-vă pe voi lui Dumnezeu, ca vii, sculaţi din morţi, şi mădularele voastre ca arme ale dreptăţii lui Dumnezeu.
14. Căci păcatul nu va avea stăpânire asupra voastră, fiindcă nu sunteţi sub lege, ci sub har.
15. Oare, atunci să păcătuim fiindcă nu suntem sub lege, ci sub har? Nicidecum!
16. Au nu ştiţi că celui ce vă daţi spre ascultare robi, sunteţi robi aceluia căruia vă supuneţi: fie ai păcatului spre moarte, fie ai ascultării spre dreptate?
17. Mulţumim însă lui Dumnezeu, că (deşi) eraţi robi ai păcatului, v-aţi supus din toată inima dreptarului învăţăturii căreia aţi fost încredinţaţi,
18. Şi izbăvindu-vă de păcat, v-aţi făcut robi ai dreptăţii.
19. Omeneşte vorbesc, pentru slăbiciunea trupului vostru. - Căci precum aţi făcut mădularele voastre roabe necurăţiei şi fărădelegii, spre fărădelege, tot aşa faceţi acum mădularele voastre roabe dreptăţii, spre sfinţire.
20. Căci atunci, când eraţi robi ai păcatului, eraţi liberi faţă de dreptate.
21. Deci ce roadă aveaţi atunci? Roade de care acum vă e ruşine; pentru că sfârşitul acelora este moartea.
22. Dar acum, izbăviţi fiind de păcat şi robi făcându-vă lui Dumnezeu, aveţi roada voastră spre sfinţire, iar sfârşitul, viaţă veşnică.
23. Pentru că plata păcatului este moartea, iar harul lui Dumnezeu, viaţa veşnică, în Hristos Iisus, Domnul nostru.
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

Clasificarea religiilor Empty
MesajSubiect: Re: Clasificarea religiilor   Clasificarea religiilor EmptyDum Sept 23, 2012 8:25 am

Noi care am auzit de Iisus Hristos trebuie sa ne botezam pt ca altfel nu am voit sa murim cu Hristos si sa inviem cu el.Cei care nu au auzit inca de hristos se pot mantui din legea firii aplecate spre bunatate....daca nu ai fi stiut vina nu ai fi avut...si mai este o explicatie epistole despre cum vor fi judecati cei ce nu au auzit de Iisus Hristos.Deci sunt oameni care se pot mantui fara botez daca au fost buni din fire implinind legea harului fara a sti de ea ci din gandirea si bunatatea firii lor!Dar cei ce sunt botezati daca urmeaza lui Iisus Hrristos nu vor mai fi judecati ci vor trece direct la viata vesnica.Ori la judecata dreapta cam greu sa treaca cineva daca nu e bun pe de-a-ntregul,sau curatit pe de-a-tregul.
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
apasarar
Acomodat



Numarul mesajelor : 20
Data de inscriere : 22/08/2012

Clasificarea religiilor Empty
MesajSubiect: Re: Clasificarea religiilor   Clasificarea religiilor EmptyDum Sept 23, 2012 10:26 am

http://www.oglindanet.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=645%3Aevanghelia-lui-nicodim-coborirea-lui-cristos-in-iad&Itemid=54 din care extrag Capitolul II versul 1 propozitia 2 in care zice ca toti adormiti inainte de IIsus erau in iad in intelegerea mea iar Capitolul XI propozitia 2 interesant.


Ultima editare efectuata de catre apasarar in Dum Sept 23, 2012 10:37 am, editata de 3 ori
Sus In jos
apasarar
Acomodat



Numarul mesajelor : 20
Data de inscriere : 22/08/2012

Clasificarea religiilor Empty
MesajSubiect: Re: Clasificarea religiilor   Clasificarea religiilor EmptyDum Sept 23, 2012 10:32 am

Aveti epistolele in care vor fi judecati cei fara botez? Talharul de pe cruce a fost mantuit desi nu era crestin dar se pare ca IIsusa avut grija de el dupa moarte.http://www.theophilos.3x.ro/Biblioteca/Carti/ONLINE/Evanghelii%20apocrife/Evanghelia%20lui%20Nicodim.html
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

Clasificarea religiilor Empty
MesajSubiect: Re: Clasificarea religiilor   Clasificarea religiilor EmptyLun Sept 24, 2012 4:04 am

Nu ma intereseaza ca crestin aceasta evanghelie!Erticilor le poate parea interesanta!Talharul de pe cruce nu il cunoscuse pe Mantuitorul mai inaite si nu i se vestise bostezul!Deci isi era siesi lege si a murit spovedindu-se pe scurt! fiind mantuitorul acolo Imparatia lui Dumnezeu era cu El!Ioan zicea Pocaiti-va ,ca s-a apropiat Imparatia luiDumnezeu,iar cind Iisus a venit la Ioan a si a implinit legea prin botez Imparatia lui Dumnezeu chiar pogorase si pe pamant,dar multi nu au inteles asta si nu inteleg nici azi!
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
apasarar
Acomodat



Numarul mesajelor : 20
Data de inscriere : 22/08/2012

Clasificarea religiilor Empty
MesajSubiect: Re: Clasificarea religiilor   Clasificarea religiilor EmptyMar Sept 25, 2012 3:30 am

Youtube este plin de oameni care au fost in moarte clinica si au venit inapoi. Te rog cauta pe youtube sau google intre miile de povesti cineva nebotezat care spune am fost in rai si am venit inapoi. De ce oare nu gasesti asa ceva?

Legea firii este oare mantuitoare? Unde sunt cei mantuiti de dansa cand vin din moarte clinica. Cu tristete am vazut si eu aceasta si m-am mahnit dar eu vreau ca ei sa ajunga in rai si m-as bucura daca ar fi botezati sau sa ne rugam lui Dumnezeu sa-i aiva si pe ei in paza si in rai.

Sa fii binecuvantat. Apropo daca studiezi viata de dupa moarte, scrie un document.
Sus In jos
apasarar
Acomodat



Numarul mesajelor : 20
Data de inscriere : 22/08/2012

Clasificarea religiilor Empty
MesajSubiect: Re: Clasificarea religiilor   Clasificarea religiilor EmptyMar Sept 25, 2012 3:36 am

Daca crezi ca legea firii mantuieste stai linistit , o liniste falsa si cei ce au nevoie de ajutor nu il primesc.

Daca iti dai seama ca legea firii nu matuieste si multimea de oameni din adanc cauti solutii si teoretic cei de dedesubt au solutii.
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

Clasificarea religiilor Empty
MesajSubiect: Re: Clasificarea religiilor   Clasificarea religiilor EmptyMar Sept 25, 2012 9:19 am

Tu cauti pricina!Esti ca galcevitorul!t\Tu ce crezi?un om care a facut din fire cele bune,dar nu a auzit despre Iisus si botez,va fi osandit?e\Este Dumnezeu ca unii oameni sa pedepseasca fara vina.?o\Omul a fost creat dupa chipul lui Dumnezeu!Ca atare legea firii omului este iubirea binelui!Toate pacatele sunt din legea falsifiata a firii nu din legea adevarata a firii omului creat de Dumnezeu!
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
Continut sponsorizat





Clasificarea religiilor Empty
MesajSubiect: Re: Clasificarea religiilor   Clasificarea religiilor Empty

Sus In jos
 
Clasificarea religiilor
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Crestin Ortodox Renascut :: Religia crestin ortodoxa :: Dogmatica crestin ortodoxa-
Mergi direct la: