Forum Crestin Ortodox Renascut
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Forum Crestin Ortodox Renascut

http://abcd-3.forumgratuit.ro
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Manipulare cu documente istorice!

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
M
Membru avansat
M


feminin
Numarul mesajelor : 212
Joburi/Distractii : echitatia
Data de inscriere : 19/10/2008

Manipulare cu documente istorice! Empty
MesajSubiect: Manipulare cu documente istorice!   Manipulare cu documente istorice! EmptyLun Noi 03, 2008 5:36 am

Cineva ma intreba daca am citit un articol dintr-un ziar!peseme se gandea ca m-a dat gata cu un argument soc!Un biet ziarist vrand si el ceva pitule in plus face acolo niste afirmatii lipsite de bun simt!dar inainte de a comenta iata articolul:
http://cotidianul.ro/evreii_au_descoperit_un_mesia_inainte_de_isus-50981.html

Voi arata cat de smecher este cercetatorul evreu pritr-un citat;
Analiza cercetătorului se bazează în principal pe descifrarea rândului 80, unde apar cuvintele „în cele trei zile“, urmate de un termen pe jumătate şters, care, în opinia profesorului Knohl, provine de la verbul „a trăi“.
Toata dovada se bazeaza pe nazareala unui profesor partizan.Dar daca provine din ,,a nu trai''?
Pe de alta parte anul nasterii lui Iisus Hristos a fost stabilit prin traditie la 33 de ani exista insa pasaje in Evanghelii care sugereaza varsta de 49 de ani.Deci daca dam inapoi inca 16 ani acel document se dateaza in primul sec i.e.n. sau in primul sec e.n
Pe de alta parte nici o analiza chimica arheologica nu are o precizie mai mare de 40 -50 de ani la distanta de un mileniu!Deci analiza respectivului savant are o marja de eroare de circa 50 de ani in plus sau in minus
Impreuna cu cei 16 ani fac 66e ani marja de eroare,ceea ce poate plasa documentul la 33 de ani dupa invierea lui Iisus Hristos!Cred ca este suficient pt a demonstra ca este o posibila facatura ordinara demonstratia respectivului ziarist!
Sus In jos
Un om
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 148
Data de inscriere : 16/10/2008

Manipulare cu documente istorice! Empty
MesajSubiect: Re: Manipulare cu documente istorice!   Manipulare cu documente istorice! EmptyDum Noi 23, 2008 8:28 am

Intradevar in Evanghelia lui Ioan exista o afirmatie care sugereaza ca Mantuitorul ar fi avut 49 de ani!
Sus In jos
paparuda
Ucenic



Numarul mesajelor : 41
Data de inscriere : 26/02/2009

Manipulare cu documente istorice! Empty
MesajSubiect: Re: Manipulare cu documente istorice!   Manipulare cu documente istorice! EmptyJoi Feb 26, 2009 8:43 am

Care este afirmatia din Evanghelia lui Ioan ?
Sus In jos
paparuda
Ucenic



Numarul mesajelor : 41
Data de inscriere : 26/02/2009

Manipulare cu documente istorice! Empty
MesajSubiect: Re: Manipulare cu documente istorice!   Manipulare cu documente istorice! EmptyVin Feb 27, 2009 12:51 am

Da si sfintii din Imparatia Lui Dumnezeu nu vor avea 33 ani ci 49 ca semn ca Imparatia a imbatranit si e pe moarte. Pana la urma care e argumentul din evanghelia lui Ioan?
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

Manipulare cu documente istorice! Empty
MesajSubiect: Re: Manipulare cu documente istorice!   Manipulare cu documente istorice! EmptyVin Feb 27, 2009 8:38 am

Trebuie sa raspund eu pt ca vad ca machedonul nu este logat.
Prima bibiserica care adamis oficial ca Iisus Hristos a avut 33 de ani este biserica romano-papala.Papa Pius al IX-lea a decretat ca Iisus Hristos a avut 33 ani cand a fost rastignit.
Referirea despre care face atentionare Un om, cred ca este versetul 57 din cap 8 din Evanghelia lui Ioan.
,,. Deci au zis iudeii către El: Încă nu ai cincizeci de ani şi l-ai văzut pe Avraam?''
Sa asteptam insa un raspuns de la cineva mai documentat!
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
Tihomir
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Varsta : 46
Data de inscriere : 23/01/2009

Manipulare cu documente istorice! Empty
MesajSubiect: Re: Manipulare cu documente istorice!   Manipulare cu documente istorice! EmptySam Feb 28, 2009 8:37 am

paparuda a scris:
Da si sfintii din Imparatia Lui Dumnezeu nu vor avea 33 ani ci 49 ca semn ca Imparatia a imbatranit si e pe moarte. Pana la urma care e argumentul din evanghelia lui Ioan?

Decat ai face poante de prost gust mai bine ai medita ce username ti-ai ales!!!
Sus In jos
paparuda
Ucenic



Numarul mesajelor : 41
Data de inscriere : 26/02/2009

Manipulare cu documente istorice! Empty
MesajSubiect: Re: Manipulare cu documente istorice!   Manipulare cu documente istorice! EmptySam Feb 28, 2009 8:57 am

Nu e gluma , ortodocsii stiu ca Sfintii vor avea Varsta Mantuitorului in Imparatia Cereasca. Si voi da citare cuvintelor unui ortodox pe care nu-l stiu multi. "Inca nu ai cincizeci de ani si L-ai vazut pe Avraam?" " Inca nu esti de varsta noastra a iudeilor care vorbim cu tine si zici ca l-ai vazut pe Avraam? Apostolul scrie si acest lucru pentru a da de inteles ca minciuna nu poate triumfa nici daca este zisa de persoane in varsta, socotite ca intelepte. "
Cat despre Username poate Administratorul sa-l schimbe cu Floare de Colt daca nu lezeaza nici asta pe cineva si daca mai este posibil.
Sus In jos
M
Membru avansat
M


feminin
Numarul mesajelor : 212
Joburi/Distractii : echitatia
Data de inscriere : 19/10/2008

Manipulare cu documente istorice! Empty
MesajSubiect: Re: Manipulare cu documente istorice!   Manipulare cu documente istorice! EmptySam Feb 28, 2009 9:18 am

Gresesti !In imparatia lui Dumnezeu vom fi asemenea ingerilor ,care nu au varsta!
Cred ca Tihomir a vrut sa spuna ca nu te respecti singur destul.Cat despre a schimba adminul un username,slaba speranta!Eu il cunosc destul de bine si nu cred ca-i pasa ce username ai si nici ca stie ce inseamna >
Sus In jos
paparuda
Ucenic



Numarul mesajelor : 41
Data de inscriere : 26/02/2009

Manipulare cu documente istorice! Empty
MesajSubiect: Re: Manipulare cu documente istorice!   Manipulare cu documente istorice! EmptySam Feb 28, 2009 9:33 am

Pacat ca nu mai poate . Am cautat sa fiu de folos si eu pentru Tihomir si am gasit ca inseamna " liniste si pace", frumos nume dar l-as schimba ca poate zice cineva" Atunci când vor zice: pace şi linişte, atunci, fără de veste, va veni peste ei pieirea, ca şi durerile peste cea însărcinată, şi scăpare nu vor avea".1 Tesaloniceni capitolul 5. Cumva arata si ingerii , ca la o anumita varsta pamanteasca.
Sus In jos
M
Membru avansat
M


feminin
Numarul mesajelor : 212
Joburi/Distractii : echitatia
Data de inscriere : 19/10/2008

Manipulare cu documente istorice! Empty
MesajSubiect: Re: Manipulare cu documente istorice!   Manipulare cu documente istorice! EmptySam Feb 28, 2009 9:40 am

Ingerii sunt duhuri,deci nu au varsta.Ei se intrupeaza pt ca sa putem sa-i vedem noi(cand dispune Dumnezeu) in diferite feluri umane,dar in realitate nu au trup material!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Manipulare cu documente istorice! Empty
MesajSubiect: Re: Manipulare cu documente istorice!   Manipulare cu documente istorice! Empty

Sus In jos
 
Manipulare cu documente istorice!
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Crestin Ortodox Renascut :: Istorie :: Generalitati istorice-
Mergi direct la: