Forum Crestin Ortodox Renascut
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Forum Crestin Ortodox Renascut

http://abcd-3.forumgratuit.ro
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 COMUNICAT necesar

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
Tihomir
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Varsta : 46
Data de inscriere : 23/01/2009

COMUNICAT necesar Empty
MesajSubiect: COMUNICAT necesar   COMUNICAT necesar EmptyVin Aug 01, 2014 9:17 am

Consideram atacul efectuat de statul Israel asupra unei scoli apartinand ONU, un act de barbarie.Solicit ca structurile noastre ecumenice sa isi revizuiasca poztia de simpatie fata de statul Israel!
Sus In jos
Aila
Membru avansat
Aila


feminin
Numarul mesajelor : 165
Data de inscriere : 22/10/2008

COMUNICAT necesar Empty
MesajSubiect: Re: COMUNICAT necesar   COMUNICAT necesar EmptyDum Aug 03, 2014 7:21 pm

departe de aproba ce se intampla in Gaza si in general in Orientul Mijlociu cred ca pozitia fata de nebunia de acolo e fals oficiala la orice nivel ( stat , biserica , orice forma institutionalizata ) si ramane , exact ca si credinta , o alegere personala . Sincer  nici nu stiam ca exista una de simpatie la nivel ecumenic  , oficiala , mai ales ca  , intre altele , pe la adunarile care comemoreaza si incearca resuscitarea miscarilor legionare oficializeaza preoti  si nu putini dintre ei manifesta antisemitism  pe fata .

Ma bag putin in subiect desi mi-am propus sa tac , in general dar si aici ,  si o fac cat pot  .
E cumplit ce se intampla acolo , da . Dar toata simpatia asta haotica nu face decat sa mentina starea de razboi si sa genereze alte victime , din ce in ce mai multe . Suntem exact ca cei care dam de pomana copiilor bani si banii ajung la niste parinti denaturati , alcoolicii si abuzivi si nimic nu revine copiilor . Nimeni nu are nici o spolutie concreta ci doar simpatie sau antipatie , indiferent  de care parte se pozitioneaza . Capac peste pupaza vin  unii cu iubirea tampa de sorginte budista  si cate  , argumente pentru fiecare pozitie care mai de care mai reale sau hazardate pana la absurd ... TURNUL LUI BABEL !

Sunt insa cateva lucruri pe care nu le-am vazut pe unde am mai citit eu  , dar recunosc ca evit mult  sa citesc despre subiect . E o saturatie care de la un punct imi face rau . Nu am vazut sa se intrebe careva de ce cu atatea tunele construite nu s-au construit  si buncare . Cu atat mai mult cu cat se stie ca zona va fi in razboi si sunt necesare . De ce nici macar in momentele de incetare a focului incalcate de hamas nu exista oficial o pozitie care sa la ceara sa inceteze ? De ce toate astea si multe altele care au ca efect victime  intre copii si femei sunt neglijate .

Valul de simpatie  , firesc , va creste si fara solutii pace nu va exista . Fiecare tine cu cineva si nimeni cu Dumnezeu .
Chiar  , cumva simbolic , vad in conflictul ala o proiectie a conflictului pe care-l purtam fiecare in noi , intre bine si rau , fara sfarsit cat timp nu-l punem pe Dumnezu  deasupra .  Sa nu se inteleaga ca impart  binele la unii si raul la altii .

Si nu mai vorbesc de simpatia asta pentru palestinieni , inexistenta pentru  alte victime , sau nu la acelasi nivel   ( Siria , crestinii din tari arabe , africane  , femeile si copii abuzati in zone intregi sub efectul  unor legi tribale , religioase , cretine ...)  si oferita cu mare generozitate de cei care , paradoxal ,  promoveaza in mod oficial si la nivel de stat avortul , aproba eutanasia batranilor , copiilor si am vazut ca mai nou au deschis gura sa eutanasiem si saracii  , teoria genului ,adoptia cuplurilor de homosexuali ca sa nu mai vorbesc de casatorii intre ei  si impunearea ca fiind normale , atacul oficial la toate normele crestine  pana la redefinirea lor ...

Un fel de ma duc sa fac un avort , apoi cum ma simt mai bine ies si militez pentru copiii din Gaza , militez pentru adoptarea unui copil de catre un cuplu homosexual   si-mi invat copiii ca nu sunt baieti sau fetite ci asa niste hibrizi mutanti care isi pot alege singuri sexul  inainte de-a stii ce-i ala .

Si uite asa invinge raul in cele mai perfide moduri facandu-ne sa credem ca suntem  chiar buni , drepti , umani  .
Nu am nici o solutie la nivelul la care se cere ea acum si incerc  , pe cat pot ,  sa nu mai hranesc cu energia mea  un conflict fara sfarsit .
Cred cu putere ca  pozitia oficiala a unei institutii e formala si in esenta  ramane o alegere personala pentru fiecare  si o problema pe care numai Dumnezeu o va solutiona .

Numai bine !
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

COMUNICAT necesar Empty
MesajSubiect: Re: COMUNICAT necesar   COMUNICAT necesar EmptyMier Aug 06, 2014 9:39 am

Atacarea intr-o scoala a unor civili constituie crima impotriva umanitatii!Un stat civilizat ar trebui sa condamne pe cei vinovati la moarte!Daca nu o face, se asociaza cu acei criminali!Ideia transmisa de vladica este ca nu putem avea simpatie fata de criminali sau asociatii lor fara a ne degrada moral propria persoana!
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
Continut sponsorizat





COMUNICAT necesar Empty
MesajSubiect: Re: COMUNICAT necesar   COMUNICAT necesar Empty

Sus In jos
 
COMUNICAT necesar
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Comunicat important

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Crestin Ortodox Renascut :: Iudaism :: Ce este iudaismul?-
Mergi direct la: