Forum Crestin Ortodox Renascut
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Forum Crestin Ortodox Renascut

http://abcd-3.forumgratuit.ro
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 studiu continuu in Iudaism

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

studiu continuu in Iudaism Empty
MesajSubiect: studiu continuu in Iudaism   studiu continuu in Iudaism EmptyMar Noi 04, 2008 9:44 pm

iudeii studiaza continuu in sinagogi torah.
daca se pot aduna cel putin zece barbati se scot suluril Torah-ului si sunt chemati sa citeasca capitole
cel chemat la Torah zice:
Borhi es adonai hamvoiroh!
cei prezenti raspund:
Burich adonai hamvoiroh leolom vued!
cel chemat urmeaza asa:
Burih atu adonai eloheinu melech huoilom,aser buhar bunii mikoi buamim venusan lunii es toirusoi.Burih atu adonai noisen hatoiru!

dupa ce termina de citit zice asa:
Burith atu adonai eloheinu melech huoilom,aser nusan lunii toirs emes vehai oilom nuta besoiheinii.Burih atu adonai noisen hatoiru!
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
Aila
Membru avansat
Aila


feminin
Numarul mesajelor : 165
Data de inscriere : 22/10/2008

studiu continuu in Iudaism Empty
MesajSubiect: Re: studiu continuu in Iudaism   studiu continuu in Iudaism EmptyMar Noi 04, 2008 11:08 pm

Cum se traduce ?
Sus In jos
M
Membru avansat
M


feminin
Numarul mesajelor : 212
Joburi/Distractii : echitatia
Data de inscriere : 19/10/2008

studiu continuu in Iudaism Empty
MesajSubiect: Re: studiu continuu in Iudaism   studiu continuu in Iudaism EmptyMier Noi 05, 2008 10:06 am

Nu cred ca va traduce pt ca la asfel de citiri nu participa femei(dupa cate stiu eu).As putea sa traduc eu aproximatv,dar nu vreau sa ofensez cumva pe cineva prin faptul ca nu stapanesc bine ebraica de cult!
Sus In jos
Aila
Membru avansat
Aila


feminin
Numarul mesajelor : 165
Data de inscriere : 22/10/2008

studiu continuu in Iudaism Empty
MesajSubiect: Re: studiu continuu in Iudaism   studiu continuu in Iudaism EmptyMier Noi 05, 2008 10:10 am

M a scris:
Nu cred ca va traduce pt ca la asfel de citiri nu participa femei(dupa cate stiu eu).As putea sa traduc eu aproximativ,dar nu vreau sa ofensez cumva pe cineva prin faptul ca nu stapanesc bine ebraica de cult!

Eu am vazut si fete iesind de la yeshiva .
Acum nu stiu si ce fel de studii le sunt permise si nici cat de diferite sunt .

Cu traducerea daca se poate ok , daca nu , ok
Nu cred ca avem multi evrei aici pe forum , din pacate .
Sus In jos
M
Membru avansat
M


feminin
Numarul mesajelor : 212
Joburi/Distractii : echitatia
Data de inscriere : 19/10/2008

studiu continuu in Iudaism Empty
MesajSubiect: Re: studiu continuu in Iudaism   studiu continuu in Iudaism EmptyMier Noi 05, 2008 10:21 am

Din cate am inteles eu din postarea de mai sus este vorba despre ritualul numit,,zece chemati''
Sus In jos
M
Membru avansat
M


feminin
Numarul mesajelor : 212
Joburi/Distractii : echitatia
Data de inscriere : 19/10/2008

studiu continuu in Iudaism Empty
MesajSubiect: Re: studiu continuu in Iudaism   studiu continuu in Iudaism EmptyJoi Feb 26, 2009 5:15 am

Nu am mai scris demult aici.dar mi-am amintit o situaie comica.
Ritualul ,,zece chemati''spune ca sulurile nu pot fi citite decat in prezenta a zece barbati.
Am avut un prieten(care e mort acum)evreu,intr-o comunitate mica.Studiin noi iudaismul,prietenul meu a incept sa fie remarcat in comunitate.Si cum necum ajunge oficiant.El ar fi vrut sa refuze;avea o stare financiara f buna si nu avea nevoie de o astfel de ocupatie pt a se intretine,dar comunitatea locala evreiasca scazuse si nu avea cine sa ocupe functia,Era o comunitate care pe vremuri fusese mare(avea doua sinagogi mari)dar acum nu se mai invrednicea de vreun rabin.Asa ca prietenul meu a ajuns oficiant.
Numai ca sambata nu avea decat vreo sase barbati in sinagoga;mai erau vreo 6 in comunitate dar erau bolnavi si plecau meeu in Israel in vizita.
Peste drum de o sinagoga era o biserica ortodoxa.Ce-i vine prietenului meu in minte?
La ortodocsi sambata se fac pomeniri pt morti,deci vine multa lume.Prietenul meu pune un anuntpe gardul bisericii cam asa:
,,cine sta 2 ore la slujba in sinagoga cu palaria pe cap primete 10 Euro.sunt primiti primii 10care ajung.
Dupa e se slujeste pt morti se mai da cate un pahar de bautura.De la un timp observapreotul ca toti enoriasi poarta palarie neagra si ca sambata imediat dupa slujba sambata nu mai ramane in biserica nici un barbat sa mai guste vreun pahar de bautura(nici macar cei ce se cam dedau de obicei la baett).Toti barbatii impreuna cu dascalul dispareau.
Prietenul meu avea zece barbati cel putin in sinagoga si punea sa ciTeasca doar pe evrei sau citea doar el daca nu avea vreun evreu.Dar ca sa nu intre in conflict cu preotul sau ca acesta sa nu mute lujba mortilor duminica sau mai stiu eu cand,platea cate o panaHida si asista si el la biserica ortodoxa,si apoi fuga la sinagoga!Evident sumelee astea erau modice pt el(la castigurile sale facand comparatie)Cel mai distractiv a fost cand a avut o inspectie si a fost nevoit sa-i lase(si sa-i plateasca)pe toti crestinii veniti de peste drum,pt ca inspectorii s-au cam suparat ca nu vrea sa-i lase pe toti,,evreii''in sinagoga.Si mai distractiv a fost ca crestinii au cantat evreieste (desi nu intelegeau nimic)de-au ramas inspectorii surprinsi in mod foarte placut,,de atata ravna''!
Sus In jos
Aila
Membru avansat
Aila


feminin
Numarul mesajelor : 165
Data de inscriere : 22/10/2008

studiu continuu in Iudaism Empty
MesajSubiect: Re: studiu continuu in Iudaism   studiu continuu in Iudaism EmptyJoi Feb 26, 2009 6:26 am

Daca n-as stii cum sunt evreii povestirea ta mi s-ar parea exagerata . Dar stiu Smile
Regret ca prietenul tau nu mai e printre noi .

Legat de iudaism si obiceiurile lui , mi-a placut in mod deosebit fiecare shabat ( tinut de cei religiosi ) cu toate ritualurile si mirosurile lui , si foarte mult mi-a placut mereu cum se incheie shabatul , binecuvantarea de la sfarsit .
Mai ales cand sunt copii in casa are un farmec anume .

Mi-a placut seara dinaintea britului , cand se vine pentru rugaciune pentru copil . Si la brit-mila a fost frumos , m-a fascinat tot ritualul ... Am fost mustrata prieteneste fiindca am lacrimat fiindca este de fapt un moment fericit . M-au "iertat" cand am explicat ca de fapt erau lacrimi de bucurie .

Imi placea cum se mergea la sinagoga in dimineata shabatului sau dupa-amiaza .

Si imi plac mezuzele , foarte mult , menora de asemeni , tizili si multe altele specifice iudaismului
Sus In jos
Continut sponsorizat





studiu continuu in Iudaism Empty
MesajSubiect: Re: studiu continuu in Iudaism   studiu continuu in Iudaism Empty

Sus In jos
 
studiu continuu in Iudaism
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Crestin Ortodox Renascut :: Iudaism :: Ce este iudaismul?-
Mergi direct la: