Forum Crestin Ortodox Renascut
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Forum Crestin Ortodox Renascut

http://abcd-3.forumgratuit.ro
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Marturisirea de credinta

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

Marturisirea de credinta Empty
MesajSubiect: Marturisirea de credinta   Marturisirea de credinta EmptyJoi Noi 06, 2008 10:35 am

Eu ccred ca dogmatica crestin ortodoxa este sintetizata in Crezul sau Marturisirea de Credinta a ortodocsilor!



CREZUL


Cred într-unul Dumnezeu, Tatal Atottiitorul, Facatorul cerului si al pamântului, vazutelor tuturor si nevazutelor.

Si într-unul Domn Iisus Hristor, Fiul lui Dumnezeu, Unul-Nascut, Care din Tatal S-a nascut mai înainte de toti vecii. Lumina din Lumina, Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat, Nascut, nu facut; Cel de o fiinta cu Tatal, prin Care toate s-au facut.

Care pentru noi oamenii si pentru a noastra mîntuire S-a pogorît din ceruri si S-a întrupat de la Duhul Sfînt din Maria fecioara si s-a facut om.

Si S-a rastignit pentru noi în zilele lui Pontiu Pilat si a patimit si S-a îngropat.

Si a înviat a treia zi, dupa Scripturi.

Si S-a înaltat la ceruri si sade de-a dreapta Tatalui.

Si iarasi sa vina cu slava, sa judece vii si mortii, a Carui împaratie nu va avea sfîrsit.

Si întru Duhul Sfînt, Domnul de viata Facatorul, Care de la Tatal purcede, cel ce împreuna cu Tatal si cu Fiul este închinat si slavit, Care a grait prin prooroci.

Într-una sfânta, soborniceasca si apostoleasca Biserica.

Marturisesc un Botez, întru iertarea pacatelor.

Astept învierea mortilor.

Si viata veacului ce va sa vie.

Amin!
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
Un om
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 148
Data de inscriere : 16/10/2008

Marturisirea de credinta Empty
MesajSubiect: Re: Marturisirea de credinta   Marturisirea de credinta EmptySam Noi 15, 2008 6:49 am

Aceasta sinteza dogmatica s-a cristalizat definitiv la primele doua Sinoade Ecumenice!
Sus In jos
Diana
Ucenic
Diana


feminin
Numarul mesajelor : 79
Varsta : 51
Data de inscriere : 07/05/2009

Marturisirea de credinta Empty
MesajSubiect: Re: Marturisirea de credinta   Marturisirea de credinta EmptyDum Mai 24, 2009 1:34 am

Aceata este mai eles o marturisire a Trinitatii ca unic Dumnezeu si in acelasi timp a mantuirii in biserica ca o manifestare a succesiunii apostolice,instituita de apostoli prin episcopi comform puterii acordate de Iisua Hristos acestora!
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

Marturisirea de credinta Empty
MesajSubiect: Re: Marturisirea de credinta   Marturisirea de credinta EmptySam Ian 15, 2011 9:44 pm

Trebuie precizat ca Marturisirea de credinta este considerata hotarare dogmatica si este intemeiata pe axiomatica hristica!
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
Continut sponsorizat





Marturisirea de credinta Empty
MesajSubiect: Re: Marturisirea de credinta   Marturisirea de credinta Empty

Sus In jos
 
Marturisirea de credinta
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Spovedania sau pocainta sau marturisirea

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Crestin Ortodox Renascut :: Religia crestin ortodoxa :: Dogmatica crestin ortodoxa-
Mergi direct la: