Forum Crestin Ortodox Renascut
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Forum Crestin Ortodox Renascut

http://abcd-3.forumgratuit.ro
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 inainte de a discuta

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
M
Membru avansat
M


feminin
Numarul mesajelor : 212
Joburi/Distractii : echitatia
Data de inscriere : 19/10/2008

inainte de a discuta Empty
MesajSubiect: inainte de a discuta   inainte de a discuta EmptyLun Noi 17, 2008 8:16 am

Inainte de a discuta despre uniatie mai pe larg cititi aici!:


Uniatia - chip ereticesc de dezbinare a Ortodoxiei
Uniatia este o modalitate de prozelitism practicată de Biserica Romano-Catolică, prin care aceasta a încercat atragerea crestinilor ortodocsi aflati sub ...
www.sihastru.net/mirem/ceor/orth_clpuniti.html - 2
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

inainte de a discuta Empty
MesajSubiect: Re: inainte de a discuta   inainte de a discuta EmptyMar Noi 25, 2008 6:17 am

Uniatia este o nesimtire cinica dpa ce in 1204 cruciatii catolici au pradat Constantinopolul!
au fost ucise femei ,copii si oameni fara arme de hoardele barbare ale apusului papal,doar pt simplu motiv ca erau crestini ortodocsi.
a fost pradata biserica Sf Sofia,au fost distruse icoanele si nteriorul iar pe scaunul arhieresc au adus o desfranata care canta in limba franceza cantece obscene! acestia sunt papali careau initiat uniatia.
Si ca contrastul sa fie si mai mare au venit mai tarziu turcii in Constantinopol si au salvat ortodoxia si au ridicat-o la cinstire in tot Imperiul Otoman.Au dat o putere asa de mare ortodoxiei cum nici Sf imparat Constantin nu a facut!
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
Aila
Membru avansat
Aila


feminin
Numarul mesajelor : 165
Data de inscriere : 22/10/2008

inainte de a discuta Empty
MesajSubiect: Re: inainte de a discuta   inainte de a discuta EmptyMar Noi 25, 2008 6:44 am

Putina istorie .
Cred ca nu trebuie omis faptul ca majoritatea cruciadelor au fost purtate in numele crestinismului dar pe parcursul timpului idealurile primilor cruciati au ramas numai o lozinca , o formula care aduna armate .
Fiecare cruciada a avut un scop laic clar si in spatele misiunii religioase s-a ascuns dorinta de putere , jaf , ocupare ,care deseori a primat .
Cea de-a patra cruciada 1202-1204 ( despre care discutam acum ) , din cate stiu eu , a fost deturnata de venetieni si fiind din ce in ce mai indepartata de idealurile initiale ale cruciadelor , aceasta a avut clar scopul de cucerire , jefuire a Constantinopolului si acapararea unei parti din Imperiul Bizantin.
Asa-mi mai amintesc , daca gresesc sper sa fiu corectata .

Si sa nu omitem ca armatele erau formate din oameni extrem de saraci , disperati , oameni fara cultura , fara minima educatie fie laica , fie religioasa , majoritatea de-a dreptul barbari , extrem de usor de manipulat , stransi cu promisiuni religioase si nu numai si deseori indemnati la jaful si distrugerea care urma cuceririlor .

NB. Ca o paranteze as spune ca si biserica dar si omul se face vinovat de sangeroasa istorie a cruciadelor .
Si sa nu uitam comportamentul soldatilor armatei rusesti eliberatoare in timpul ww2, crestini ortodoxi , care dupa aproape 800 de ani de la pomenitele cruciade , au avut exact acelasi mod de a se purta .

Daca ma veti corecta spunand ca una au fost cruciadele si altceva ww2 , va voi raspunde ca am vrut doar sa arat ca si dupa aproape 2 mii de ani de crestinism omul ramasese acelasi barbar care fusese a 1000 de ani si poate chiar la 100 ani dupa Unvierea Domnului Isus .
Ca nici una din bisericile mari , crestine , nu s-a ocupat sa educe omul , credinciosul ,in spiritul crestin .
Si am convingerea ca si ortodoxi inregimentati sub flamura cruciadelor ar fi avut acelasi comportament , anti- crestin .

Si acum putem revenii la discutia on_topic .
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

inainte de a discuta Empty
MesajSubiect: Re: inainte de a discuta   inainte de a discuta EmptyMar Noi 25, 2008 6:58 am

Eu aici am vrut sa exemplific,ca in fapt cruciadele latine au avut un scop de prada si numai ca o masca s-a folosit pretextul eliberarii locurilor sfinte!Si cred ca a predintde unire fara a asuma raspunderea pt crimele impotriva celor cu care vrei uniatie este cinism.In fapt papalitatea nu vrea unire ci subrdonarea tuturor crestinilor unui singur om!
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
Aila
Membru avansat
Aila


feminin
Numarul mesajelor : 165
Data de inscriere : 22/10/2008

inainte de a discuta Empty
MesajSubiect: Re: inainte de a discuta   inainte de a discuta EmptyJoi Noi 27, 2008 10:31 am

Cred ca mi-ar face placere sa discutam istoria sangeroasa in care a fost implicata biserica catolica , istorie care a patat crestinismul fara ca acesta sa fie in cel mai mic fel vinovat sau parte implicata .
Nu am inteles daca subiectul se vrea unul religios sau unul istoric de aceea n-am dezvoltat prea mult .
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

inainte de a discuta Empty
MesajSubiect: Re: inainte de a discuta   inainte de a discuta EmptyVin Noi 28, 2008 4:25 am

Nu cred ca se pot separa cele doua aspecte,mai ales in cazul cuciadelor!In general nu exista eveniment religios sau nu care sa nu se fi produs intr-un context istoric!
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
Aila
Membru avansat
Aila


feminin
Numarul mesajelor : 165
Data de inscriere : 22/10/2008

inainte de a discuta Empty
MesajSubiect: Re: inainte de a discuta   inainte de a discuta EmptyVin Noi 28, 2008 5:56 am

Admin a scris:
Nu cred ca se pot separa cele doua aspecte,mai ales in cazul cuciadelor!In general nu exista eveniment religios sau nu care sa nu se fi produs intr-un context istoric!

Cred ca trebuie insa subliniat ca in cazul cruciadelor si mai tarziu a colonizarii Americii si chiar in trecutul foarte apropiat ( de ex. Africa, participarea reprezentantilor catolici la crime ) , religia a fost doar o masca . Ca tot ce au facut cruciatii , cinchistadorii si nu numai ei , nu se regaseste ca indemn , justificare sau scop in crestinism .
Domnul Isus si religia promovata de EL , nu pot fi facuti partasi la istoria de crima , jaf , distrugere si ocupatie facuta sub patronajul catolic .
Nu exista nici o legatura intre cele doua .
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

inainte de a discuta Empty
MesajSubiect: Re: inainte de a discuta   inainte de a discuta EmptyVin Feb 18, 2011 8:21 pm

De cand s-a discutat aici a trecut ceva vreme si adminul s-a schimbat.Eu azi as vrea sa adaug ca precum crimele colonistilor nu au nimic de a face cu Iisus Hristos tot asa si Biserica papala nu prea mai are multe tangente cu crestinismul, ci numai cu o masca deturnanta!
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
irina
Acomodat



feminin
Numarul mesajelor : 25
Data de inscriere : 18/11/2010

inainte de a discuta Empty
MesajSubiect: Re: inainte de a discuta   inainte de a discuta EmptySam Feb 19, 2011 4:47 am

S-a mai spus;catolicismul papal este imitatia califatului mahomedan!
Sus In jos
Continut sponsorizat





inainte de a discuta Empty
MesajSubiect: Re: inainte de a discuta   inainte de a discuta Empty

Sus In jos
 
inainte de a discuta
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Crestin Ortodox Renascut :: Religia romano-papala(catolica) :: Uniatia-
Mergi direct la: