Forum Crestin Ortodox Renascut
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Forum Crestin Ortodox Renascut

http://abcd-3.forumgratuit.ro
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Miscari neoprotestante

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
Un om
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 148
Data de inscriere : 16/10/2008

Miscari neoprotestante Empty
MesajSubiect: Miscari neoprotestante   Miscari neoprotestante EmptyLun Noi 24, 2008 11:20 am

Miscarile neoprotestante care exista in lume in timpurile noastre si carora apartin diverse grupuri neoprotestante sunt 9:
miscarea baptismala
miscarea adventa
miscarea pietista
miscarea fundamentalistilor(spiriti moderni)
miscarea harismatica
miscarea spiritistilor
miscarea teozofica
miscarea antropozofica
miscarea ,,mesianismului''modern!
Sus In jos
Apolo
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Data de inscriere : 29/03/2009

Miscari neoprotestante Empty
MesajSubiect: Re: Miscari neoprotestante   Miscari neoprotestante EmptyLun Iul 06, 2009 4:24 am

Două conceptii despre mântuire


Biserica din Răsărit (Biserica Ortodoxă) si cea din Apus (Biserica Catolică si confesiunile protestante si neoprotestante) au întelegeri diferite cu privire la mântuire. Pe scurt, Occidentul are o conceptie juridică în timp ce Răsăritul are o conceptie ontologică. Atunci când vorbesc despre mântuire, crestinii apuseni operează cu termeni cum ar fi vină, pedeapsă si justificare, în timp ce crestinii ortodocsi folosesc termeni cum ar fi moarte, viată si îndumnezeire.
  • În conceptia juridică, Dumnezeu apare ca un Suveran care se supără pentru că niste fiinte create de El I-au călcat legea.
  • Conceptia ortodoxă a mântuirii este în mod esential ontologică (ontos – fiintă, existentă). Conflictul nu este atât între vinovătie si justificare, cât între moarte si viată. În conceptia ontologică, Dumnezeu este sursa vietii si părăsirea Lui înseamnă în mod implicit moartea, văzută nu ca o pedeapsă, ci ca o lipsă a vietii.

În confesiunile neoprotestante se propagă o conceptie truncată si uneori falsă cu privire la mântuire. În această conceptie, mântuirea este o scăpare de iad prin declaratia de neprihănire făcută din exterior de Dumnezeu. Această declaratie de justificare este posibilă pentru că Hristos a suportat mânia lui Dumnezeu în jertfa Sa pe cruce. Primirea mântuirii este un act bine definit în timp, în care omul acceptă această jertfă. Mântuirea are un aspect juridic.

Biserica Ortodoxă a păstrat în traditia si în practicile ei o conceptie completă a mântuirii, ca o împlinire a chemării omului de a se transforma după chipul si asemănarea lui Dumnezeu, de a se îndumnezei prin har. Pentru ortodocsi, mântuirea nu înseamnă o schimbare a statutului juridic, ci o schimbare tainică dar si vizibilă a naturii umane prin unirea ei cu Hristos. Această schimbare a fost făcută posibilă de Hristos prin Întruparea, Răstignirea, Învierea si Sederea Lui la dreapta Tatălui. Ea este operată de Duhul Sfânt prin har în cel care crede, cu deplina participare a omului. Toate aspectele vietii Bisericii contribuie si sunt instrumente ale acestei mântuiri: tainele, închinarea, viata de asceză, rugăciunea, faptele bune. Mântuirea nu este un act, ci un proces care se continuă în tot cursul vietii credinciosului. Mântuirea nu are un aspect juridic, ci unul terapeutic.

Question Este posibil ca cineva să fie mântuit în afara Bisericii Ortodoxe? DA, este posibil. Este ca si cum cineva ar întreba, "Poate fi cineva vindecat fără doctor?" DA, este posibil, dar este mai dificil si mai riscant. Sf. Ignatiu, un discipol direct al Apostolului Ioan, a scris că trupul si sângele lui Hristos pe care îl luăm în euharistie este medicamentul nemuririi. Poate unii care cred doar în simboluri dar nu în realităti se pot vindeca si fără acest medicament. Între neoprotestanti există multi credinciosi sinceri, care Îl iubesc cu adevărat pe Hristos. Multi dintre acestia nu au cunoscut niciodată Ortodoxia sau au auzit doar lucruri false despre ea, si Dumnezeu îi va judeca după ce au cunoscut, nu după ce nu au cunoscut. Noi nu suntem judecători ai inimii oamenilor, pe care doar Dumnezeu le cunoaste.
Sus In jos
Apolo
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Data de inscriere : 29/03/2009

Miscari neoprotestante Empty
MesajSubiect: Re: Miscari neoprotestante   Miscari neoprotestante EmptyLun Iul 06, 2009 4:54 am

.

Îndreptătire si sfintire


Protestantii si neoprotestantii văd o deosebire esentială între îndreptătire (justificare) si sfintire. Pentru ei, îndreptătirea este un act exterior făcut de Dumnezeu de la distantă, în care omul este declarat drept. Fiind declarat drept, omul este mântuit. În această conceptie, îndreptătirea este pur exterioară si nu afectează natura omului. În ultimă instantă, omul este mântuit printr-un acord dat la lucrarea lui Hristos.

Dar si în protestantism se recunoaste nevoia ca natura omului să fie schimbată. Protestantii văd această schimbare în lucrarea de sfintire. Sfintirea operează, spun protestantii, în cei care au fost deja justificati sau mântuiti.

Scriptura nu separă însă îndreptătirea de sfintire. Cele două apar împreună ca o singură lucrare care afectează fiinta omului. De multe ori confuzia apare dintr-o citire gresită a Epistolei către Romani, în care Apostolul Pavel foloseste în mod repetat termenul de îndreptătire. Pavel foloseste acest termen deoarece el se afla într-o controversă cu iudeii timpului său, care vedeau si ei mântuirea în termeni juridici, dar bazată pe faptele legii. Iudeilor care declarau că sunt drepti prin tinerea legii, Pavel le răspunde că îndreptătirea noastră se dobândeste nu prin faptele legii ci prin credinta în Hristos. Ca si ei, Pavel vorbeste despre îndreptătire, dar le răstoarnă argumentul. Dar nici pentru Pavel îndreptătirea nu este un act exterior, ci o realitate dinamică ce se primeste prin credinta care implică o participare a omului.

Arrow Citeste mai mult..
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

Miscari neoprotestante Empty
MesajSubiect: Re: Miscari neoprotestante   Miscari neoprotestante EmptyLun Iul 06, 2009 8:40 am

Daca continui sa spui minciuni despre ortodoxie te voi exclude!Nu este permis sa minti pt a induce in eroare,Ortodoxia admite atat mantuirea prin har cat si prin fapte bune.In fapt harul completeaza acolo unde neputinta impiedica rascumpararea totala prin fapte bune.Mantuirea se obtine in mod indisolubil prin fapte bune si har.De la inceput ai introdus minciuna in ceea ce postezi si atribuirea de aiureli care nu exista in ortodoxie,pesemne cu scopul de a denigra ortodoxia crestina.
Voi pastra doar atat:

,,Conceptul de "merit" are o bază juridică, legală, pe care am văzut că Ortodoxia o respinge.''


este o minciuna ordinara!

Asa ca ori iti bagi mintile in cap si nu mai calomiezi ori...Valea!
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
Apolo
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Data de inscriere : 29/03/2009

Miscari neoprotestante Empty
MesajSubiect: Re: Miscari neoprotestante   Miscari neoprotestante EmptyLun Iul 06, 2009 8:54 am

Apolo a scris:

...Conceptul de "merit" are o bază juridică, legală, pe care am văzut că Ortodoxia o respinge.

Admin a scris:

Ortodoxia admite atat mantuirea prin har cat si prin fapte bune. In fapt harul completeaza acolo unde neputinta impiedica rascumpararea totala prin fapte bune. Mantuirea se obtine in mod indisolubil prin fapte bune si har.

Arrow Iata ce spune Scriptura (si stim bine ca Scriptura NU poate fi desfiintata):

Citat :

Romani 11:6 Si daca este prin har, atunci nu mai este prin fapte; altminteri, harul n-ar mai fi har. Si daca este prin fapte, nu mai este prin har; altminteri, fapta n-ar mai fi fapta.

2Timotei 1:9 El ne-a mantuit si ne-a dat o chemare sfanta, nu pentru faptele noastre, ci dupa hotararea Lui si dupa harul care ne-a fost dat in Hristos Isus, inainte de vesnicii,

Citat :

Matei 22:29 Drept raspuns, Isus le-a zis: "Va rataciti! Pentru ca nu cunoasteti nici Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu.



Ultima editare efectuata de catre Apolo in Lun Iul 06, 2009 9:14 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

Miscari neoprotestante Empty
MesajSubiect: Re: Miscari neoprotestante   Miscari neoprotestante EmptyLun Iul 06, 2009 9:09 am

esti de o nesimtire incredibila.Citatul tau nu se refera la mantuire ci la faptul ca Dumnezeu a pastrat printre oameni o ramasita(adica nu au pirit,nu au fost ucisi amagiti etc,urmand ca prin aceia sa propvaduiasca vestea buna!
Iata citatul mai complet:
,,4. Dar ce-i spune dumnezeiescul răspuns? "Mi-am pus deoparte şapte mii de bărbaţi, care nu şi-au plecat genunchiul înaintea lui Baal".
5. Deci tot aşa şi în vremea de acum este o rămăşiţă aleasă prin har.
6. Iar dacă este prin har, nu mai este din fapte; altfel harul nu mai este har. Iar dacă este din fapte, nu mai este har, altfel fapta nu mai este faptă."'

Dupa cum vezi nu se refera la mantuire!

Deci: La prima interventie de acest tip vei fi banat!Nu sunt obligat sa accept o discutie cu cei lipsiti de bun simt si miciunosi!Nu vei mai primi explicatii
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
Apolo
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Data de inscriere : 29/03/2009

Miscari neoprotestante Empty
MesajSubiect: Re: Miscari neoprotestante   Miscari neoprotestante EmptyLun Iul 06, 2009 9:18 am

Apolo a scris:

Citat :

Romani 11:6 Si daca este prin har, atunci nu mai este prin fapte; altminteri, harul n-ar mai fi har. Si daca este prin fapte, nu mai este prin har; altminteri, fapta n-ar mai fi fapta.

2Timotei 1:9 El ne-a mantuit si ne-a dat o chemare sfanta, nu pentru faptele noastre, ci dupa hotararea Lui si dupa harul care ne-a fost dat in Hristos Isus, inainte de vesnicii,

Admin a scris:

esti de o nesimtire incredibila. Citatul tau nu se refera la mantuire..

.. Deci: La prima interventie de acest tip vei fi banat! Nu sunt obligat sa accept o discutie cu cei lipsiti de bun simt si miciunosi! Nu vei mai primi explicatii
Exclamation Sa judece ceilalti utilizatori cine este mincinosul.
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

Miscari neoprotestante Empty
MesajSubiect: Re: Miscari neoprotestante   Miscari neoprotestante EmptyLun Iul 06, 2009 9:27 am

Iacov 2:24 Vedeţi dar că omul este socotit neprihănit prin fapte, şi nu numai prin credinţă.


Daca tu crezi in Iisus ca este Dumnezeu si in acelasi timp omori oameni crezi ca pt faptele tale nu vei fi osandit,iar cel de langa tine care crede in Iisus Hristos si salveaza oameni nu va fi mantuit pt faptele Lui!
Omul nu se poate mantui singur,ci este mantuit de Iisus HristoS pt credinta si faptele lui!
si Lucifer a crezut ca este un Dumnezeu si din fapte sa osandit!
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
Apolo
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Data de inscriere : 29/03/2009

Miscari neoprotestante Empty
MesajSubiect: Re: Miscari neoprotestante   Miscari neoprotestante EmptyLun Iul 06, 2009 9:35 am

Admin a scris:

Iacov 2:24 Vedeţi dar că omul este socotit neprihănit prin fapte, şi nu numai prin credinţă.

AMIN. Aici este vorba despre faptele credintei, care trebuie deosebite de faptele legii. Pe unele trebuie sa le facem, iar de celelalte trebuie sa ne pocaim. in privinta aceasta ar fi mai multe de zis si lucruri nu tocmai usor de lamurit.. .
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

Miscari neoprotestante Empty
MesajSubiect: Re: Miscari neoprotestante   Miscari neoprotestante EmptyLun Iul 06, 2009 9:44 am

poate este miciunos si Apostolul Iacov dupa tine.Cand mai citat pe mine nu ai avut curajulsa ma citezi in totalitate pt ca avoit a ascunde adevarul.Eu insa voi cita cap2 din episola lui Iacov:
,,Capitolul 2
1. Fraţii mei, nu căutând la faţa omului să aveţi credinţa în Domnul nostru Iisus Hristos, Domnul slavei.
2. Căci, dacă va intra în adunarea voastră un om cu inele de aur în degete, în haină strălucită, şi va intra şi un sărac, în haină murdară,
3. Iar voi puneţi ochii pe cel care poartă haină strălucită şi-i ziceţi: Tu şezi bine aici, pe când săracului îi ziceţi: Tu stai acolo, în picioare, sau: Şezi jos, la picioarele mele,
4. N-aţi făcut voi, oare, în gândul vostru, deosebire între unul şi altul şi nu v-aţi făcut judecători cu socoteli viclene?
5. Ascultaţi, iubiţii mei fraţi: Au nu Dumnezeu i-a ales pe cei ce sunt săraci în ochii lumii, dar bogaţi în credinţă şi moştenitori ai împărăţiei pe care a făgăduit-o El celor ce Îl iubesc?
6. Iar voi aţi necinstit pe cel sărac! Oare nu bogaţii vă asupresc pe voi şi nu ei vă târăsc la judecăţi?
7. Nu sunt ei cei ce hulesc numele cel bun întru care aţi fost chemaţi?
8. Dacă, într-adevăr, împliniţi legea împărătească, potrivit Scripturii: "Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi", bine faceţi;
9. Iar de căutaţi la faţa omului, faceţi păcat şi legea vă osândeşte ca pe nişte călcători de lege.
10. Pentru că cine va păzi toată legea, dar va greşi într-o singură poruncă, s-a făcut vinovat faţă de toate poruncile.
11. Căci Cel ce a zis: "Să nu săvârşeşti adulter", a zis şi: "Să nu ucizi". Şi dacă nu săvârşeşti adulter, dar ucizi, te-ai făcut călcător de lege.
12. Aşa să grăiţi şi aşa să lucraţi, ca unii care veţi fi judecaţi prin legea libertăţii.
13. Căci judecata este fără milă pentru cel care n-a făcut milă. Şi milaCăci judecata este fără milă pentru cel care n-a făcut milă. Şi mila biruieşte în faţa judecăţii.
14. Ce folos, fraţii mei, dacă zice cineva că are credinţă, iar fapte nu are? Oare credinţa poate să-l mântuiască?
15. Dacă un frate sau o soră sunt goi şi lipsiţi de hrana cea de toate zilele,
16. Şi cineva dintre voi le-ar zice: Mergeţi în pace! Încălziţi-vă şi vă săturaţi, dar nu le daţi cele trebuincioase trupului, care ar fi folosul?
17. Aşa şi cu credinţa: dacă nu are fapte, e moartă în ea însăşi.
18. Dar va zice cineva: Tu ai credinţă, iar eu am fapte; arată-mi credinţa ta fără fapte şi eu îţi voi arăta, din faptele mele, credinţa mea.
19. Tu crezi că unul este Dumnezeu? Bine faci; dar şi demonii cred şi se cutremură.
20. Vrei însă să înţelegi, omule nesocotit, că credinţa fără de fapte moartă este?
21. Avraam, părintele nostru, au nu din fapte s-a îndreptat, când a pus pe Isaac, fiul său, pe jertfelnic?
22. Vezi că, credinţa lucra împreună cu faptele lui şi din fapte credinţa s-a desăvârşit?
23. Şi s-a împlinit Scriptura care zice: "Şi a crezut Avraam lui Dumnezeu şi i s-a socotit lui ca dreptate" şi "a fost numit prieten al lui Dumnezeu".
24. Vedeţi dar că din fapte este îndreptat omul, iar nu numai din credinţă.
25. La fel şi Rahav, desfrânata, au nu din fapte s-a îndreptat când a primit pe cei trimişi şi i-a scos afară, pe altă cale?
26. Căci precum trupul fără suflet mort este, astfel şi credinţa fără de fapte, moartă este.
Voi relua versetul 13
13. Căci judecata este fără milă pentru cel care n-a făcut milă. Şi milaCăci judecata este fără milă pentru cel care n-a făcut milă. Şi mila biruieşte în faţa judecăţii.
Cand faci mila faci o fapta.Si iata ca mila(fapta)biruieste in fata judecatii lui Dumnezeu!Deci fapta te poate izbavi!
Si pt ca persisti in a invata erezii este timpul sa te duci pe forumul mantuitorior de religie.Aici sunt bineveniti mantuitorii de ateism!
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
Continut sponsorizat





Miscari neoprotestante Empty
MesajSubiect: Re: Miscari neoprotestante   Miscari neoprotestante Empty

Sus In jos
 
Miscari neoprotestante
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Crestin Ortodox Renascut :: Protestantism si neoprotestantism :: Culte protestante si neoprotestante-
Mergi direct la: