Forum Crestin Ortodox Renascut
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Forum Crestin Ortodox Renascut

http://abcd-3.forumgratuit.ro
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Zoroastrismul

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

Zoroastrismul Empty
MesajSubiect: Zoroastrismul   Zoroastrismul EmptyDum Noi 30, 2008 9:39 am

Aceasta religie ridica unele probleme mai ciudate.
Zoroastru a intemeiat o religie pretinzandu-se profet si de asemenea pretinzand ca a primit invatatura prin revelatie de la ,,Unicul Dumnezeu Adevarat''.
Dar invatatura originara a fost impanata cu elemente politeiste denaturandu-se caracterul monoteist
Zona de manifestare a cuprins teritoriul Iranulu si al Afganistanului de azi dar si teritorii mari din Turkestan,Tadjikistan si Uzbechistan!
Ca populatii a fost imbratisata de mezi si persi dar si de triburi mai mici ca:chorasmieni,sogdieni,bactrieni si inca alte mici grupari tribale!
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
Un om
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 148
Data de inscriere : 16/10/2008

Zoroastrismul Empty
MesajSubiect: Re: Zoroastrismul   Zoroastrismul EmptyLun Dec 01, 2008 8:07 am

Din cate stiu eu zoroastrismul este o religie care pune accent pe apocastaza(frascart in vechea limba iraniana).Spre deosebire de majoritatea religiilor zoroastrismul considera realitatea un dezacord spiritual.Iadul si raiul sunt considerate materiale si trecatoare.Iadul zoroastrian se aseamana cu purgatoriul romano-catolic!
Sus In jos
M
Membru avansat
M


feminin
Numarul mesajelor : 212
Joburi/Distractii : echitatia
Data de inscriere : 19/10/2008

Zoroastrismul Empty
MesajSubiect: Re: Zoroastrismul   Zoroastrismul EmptyMar Ian 27, 2009 5:34 am

Apocastaza zoroastriana va fi precedata de o perioada de 3000 de ani ,cand vor veni la conducerea lumii fii lui Zoroastru.Acestia se vor naste in mod miraculos,din samanta lui Zoroastru,care acum este pastrata intr-un loc tainic.Acesti fii vor fi:
Osetar
Osetarmah
Saosyans
Sub domnia primilor doi va fi reinoita religia lui Zoroastru,iar fiintele gretoase create de Arihman vor fi distruse.
In a treia mie de ani,cand va domni Saosyans,cei vii vor deveni nemuritori,iar cei morti vor invia.
ciudat....!Nu?!
Sus In jos
Un om
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 148
Data de inscriere : 16/10/2008

Zoroastrismul Empty
MesajSubiect: Re: Zoroastrismul   Zoroastrismul EmptyMier Iun 03, 2009 9:30 am

Nu am fost atent la topikul asta,dar este nine ca-i aici!iata de unde s-au inspirat hiliastii protestanti1au inlocuit 3000 cu 1000 si gata hilianismul!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Zoroastrismul Empty
MesajSubiect: Re: Zoroastrismul   Zoroastrismul Empty

Sus In jos
 
Zoroastrismul
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Crestin Ortodox Renascut :: Alte religii :: Alte religii-
Mergi direct la: