Forum Crestin Ortodox Renascut
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Forum Crestin Ortodox Renascut

http://abcd-3.forumgratuit.ro
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Vesminte de cult otodox

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

Vesminte de cult otodox Empty
MesajSubiect: Vesminte de cult otodox   Vesminte de cult otodox EmptyLun Dec 01, 2008 7:55 am

Pt diacon:
stiharul
manecutele
orarul

Pt preot:
stihar
manecute
brau
epitrahil
felon

Pt arhiereu:
stihar
manecute
brau
epitrahil
sacos
omoforul
mantia
mitra
bedernita
engolpionul
crucea pectorala

iar ca obiecte utilizate doar de arhiereu:
Carja arhiereasca
dicherul
tricherul
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

Vesminte de cult otodox Empty
MesajSubiect: Re: Vesminte de cult otodox   Vesminte de cult otodox EmptyMar Dec 02, 2008 9:16 am

Cum se imbraca preotul pt liturghie:
Preotul merge acolo unde sunt pregatite vesmintele si zice dupa ce se intoarce cu fata spre rasarit facand trei inchinaciuni:
,,Dumnezeule,curateste-ma pe mine,...,si ma milueste!''
Apoi binecuvinteaza vesmintele cu mana dreapta zicand:
,,Binecuvantat este Dumnezeul nostru,totdeauna,acum si pururea si in vecii vecilor ,Amin!''
Ia stiharul,saruta semnul Sfintei Cruci de pe spatele stiharului si il imbraca zicand:
,,Bucura-se-va sufletul meu intru Domnul,ca m-a imbracat cu vesmantul mantuirii,si cu haina veseliei m-a impodobit.Ca unui mire mi-a pus mie coroana si ca pe o mireasa m-a impodobit cu podoaba.''
Apoi ia epitrahilul in mana stanga si cu dreapta il binecuvinteaza cu semnul Sf Cruci deasupra gulerului unde este aplicat semnul Sf Cruci apoi il saruta si il imbraca pe grumaz zicand:
,,Binecuvantat este Dumnezeu,Cela ce varsa Darul Sau peste preotii Sai,ca mirul pe cap,ce se pogoara pe barba,pe barba lui Aaron,care se pogoara pe marginea vesmintelor lui''
Apoi ia braul cu mna stanga sub semnul Sf Cruci apilcat pe mijlocul braului si il binecuvinteaza cu mana dreapta cu semnul Sf Cruci si se incinge zicand:
,,Binecuvantat este Dumnezeu ,Cel ce ma incinge cu putere si a facut fara de prihana calea mea,Cel ce savarseste picioarele mele ca ale cerbului si peste cele inalte ma pune!''
Apoi ia prima manecuta si sarutand-o o pune la mana dreapta zicand:
,,Mana Ta cea dreapta,Doamne,s-a preslavit intru tarie.Dreapta Ta,Doamne a sfaramat pe vrajmasi si cu multimea slavei Tale ai zdrobit pe cei potrivnici.''
Apoi ia cealalta manecuta si sarutand-o o pune la mana stanga zicand:
,,Mainile Tale m-au facut si m-au zidit,intelepteste-ma si ma voi invata poruncile Tale!''
Dupa ce s-a imbracat asa ia felonul cu mana stanga si il binecuvinteaza cu mana dreapta cu semnul Sf Cruci deasupra iconitei sau a semnuluiSf Cruci de pe spatele felonului,pecare o saruta apoi si se imbraca si cu acesta zicand:
,,Preotii Tai ,Doamne,se vor imbraca intru dreptate si cuviosii Tai cu bucurie se vor bucura totdeauna,acum si pururea si in vecilor,Amin!''
De abia dupa aceea daca au vreun rang dobandit de la arhiereul eparhiot isi pune epigonatiile si Sf Cruce zicand rugaciunile cuvenite acestora si sarutandu-le.
Numai astfel invesmantat preotul este pregatit sa oficieze Sfanta Liturghie!
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
M
Membru avansat
M


feminin
Numarul mesajelor : 212
Joburi/Distractii : echitatia
Data de inscriere : 19/10/2008

Vesminte de cult otodox Empty
MesajSubiect: Re: Vesminte de cult otodox   Vesminte de cult otodox EmptyDum Dec 28, 2008 5:41 am

Sunt insa si oficieri la care preotul nu se imbraca cu toate vesmintele.in general preotul nu poate sluji fara patrahil!
Sus In jos
Un om
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 148
Data de inscriere : 16/10/2008

Vesminte de cult otodox Empty
MesajSubiect: Re: Vesminte de cult otodox   Vesminte de cult otodox EmptyMar Ian 13, 2009 6:07 am

In situatii extreme un preot canonic poate sluji punand pe grumaz chiar un fir de ata!
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

Vesminte de cult otodox Empty
MesajSubiect: Re: Vesminte de cult otodox   Vesminte de cult otodox EmptyMier Ian 14, 2009 5:56 am

Stiharul inchipuieste:
-ceata sfintilor si a ingerilor,
-vesmantul ca lumina soarelui cu care s-a schimbat Mantuitorul la fata pe muntele Tabor
-vesmantul cu care Irod l-a imbracat peIisus Hristos
-hlamida cu care ostasii romani l-au imbracat in deradere pe Mantuitorul
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
Continut sponsorizat





Vesminte de cult otodox Empty
MesajSubiect: Re: Vesminte de cult otodox   Vesminte de cult otodox Empty

Sus In jos
 
Vesminte de cult otodox
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Crestin Ortodox Renascut :: Religia crestin ortodoxa :: Liturgica-
Mergi direct la: