Forum Crestin Ortodox Renascut
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Forum Crestin Ortodox Renascut

http://abcd-3.forumgratuit.ro
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 esenta protestantismului

In jos 
+3
VICTOR
M
Admin
7 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

esenta protestantismului Empty
MesajSubiect: esenta protestantismului   esenta protestantismului EmptyLun Sept 08, 2008 3:28 am

Protestantismul a aparut ca o reactie de aparare impotriva luciferismului papal!Inlocuirea centrismului hristic cu centrismul cetatii de catre papali, a dus la o reactie de aparare exagerata,culminand cu excluderea oricarui centrism institutionalizat si aparitia centrismului uman axat pe predicator!
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
M
Membru avansat
M


feminin
Numarul mesajelor : 212
Joburi/Distractii : echitatia
Data de inscriere : 19/10/2008

esenta protestantismului Empty
MesajSubiect: Re: esenta protestantismului   esenta protestantismului EmptyLun Oct 20, 2008 9:27 am

Definitie super!Mai aveti? Idea Question Exclamation cyclops
Sus In jos
VICTOR
debutant



Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 28/01/2009

esenta protestantismului Empty
MesajSubiect: Re: esenta protestantismului   esenta protestantismului EmptyMier Ian 28, 2009 9:48 pm

Citat :
Protestantismul a aparut ca o reactie de aparare impotriva luciferismului papal!Inlocuirea centrismului hristic cu centrismul cetatii de catre papali, a dus la o reactie de aparare exagerata,culminand cu excluderea oricarui centrism institutionalizat si aparitia centrismului uman axat pe predicator
cheers

Eu as mai adauga ca in incercarea lor de a elimina centrismul papal, si a taia putregaiul care cuprinsese biserica romano-catolica, au taiat si ceeace era bun, cum ar fi icoanele, cultul sfintilor, preotia si altele.
Din cauza unor papi curvari au lovit in Sfintii Parinti, sinoadele Ecumenice, etc, anulandu-le pe toate si redefinind, dupa mintea lor, Biblia si dogmele.
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

esenta protestantismului Empty
MesajSubiect: Re: esenta protestantismului   esenta protestantismului EmptyJoi Ian 29, 2009 4:36 am

Exemplificare care poate fi luata ca material de studiu didactic privind centrismul predicatorului se gaseste la penticostali.De aceea la acestia apare o faramitare foarte mare si cu specificitate pe autoritatea predicatorului!
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
Tihomir
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Varsta : 46
Data de inscriere : 23/01/2009

esenta protestantismului Empty
MesajSubiect: Re: esenta protestantismului   esenta protestantismului EmptySam Ian 31, 2009 9:50 am

Cred ca protestantismul a aparut ca o reactie laica fata de abuzurile si ereziile clerului superior.Faptul ca biblia a inceput sa fie tradusa in limba poporului.a dat posobilitatea laicilor sa cunoasca adevarul biblic si minciuna religioasa a primit o riposta.Totusi pozitia de trufie de pe care s-a dat aceasta riposta a creat alte rataciri!
Sus In jos
ciplogic
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 82
Varsta : 41
Localizare : Madrid/Spania
Data de inscriere : 18/04/2009

esenta protestantismului Empty
MesajSubiect: Re: esenta protestantismului   esenta protestantismului EmptySam Apr 18, 2009 11:40 pm

Nota: sunt protestant

Protestantii au aparut in general "la timp". Intr-un moment cand cineva ce credea ca pamantul este plat sau ca pamantul este centrul universului. Cand oamenii nu puteau citi si interpreta cuvintele din Scriptura. Protestantii in general s-au luptat sistemul opresiv al bisericii catolice.

In general Luther ca manifest al miscarii protestante a intrudus 5 "solas" (lat. numai):
- Sola scriptura - http://en.wikipedia.org/wiki/Sola_scriptura - "Numai Scriptura" - Scriptura e referinta sub care il interpretam pe Dumnezeu si numai ea
- Sola fide - http://en.wikipedia.org/wiki/Sola_fide - "Numai credinta" - Un crestin poate fi maintuit DOAR prin credint
- Sola gratia - http://en.wikipedia.org/wiki/Sola_gratia - "Numai nemeritat, ca si dar" - Crestinii nu merita sa fie salvati dar doar cu darul lui Dumnezeu totul a fost posibil
- Solus Christus - http://en.wikipedia.org/wiki/Solus_Christus - "Numai prin Christ" - Crestinii pot fi salvati doar de Iisus. Viata de crestin e definita doar de Iisus
- Soli Deo gloria - http://en.wikipedia.org/wiki/Soli_Deo_gloria - "Gloria numai lui Dumnezeu" - Toata gloria pentru planul lui Dumnezeu este directionata numai lui Dumnezeu. Nu exista un "supraom", cum ar fi papa

In completare, ce defineste absolut miscarea protestanta este completat de Calvin ce a mai pus cam 80% din partea comuna a celor mai multe biserici protestante "acceptate",

Cel mai important este ca protestantii au cautat plecand de momentul in care crestinismul era sistemul de oprimare, nu de a trai cu Dumnezeu, ca sa ofere posibilitatea oamenilor sa ajunga sa se bucure de darurile oferite de Dumnezeu. Azi putem citi Scriptura in limba romana in general datorita miscarilor protestante ce au facut acest lucru posibil. Altfel eram obligati inca sa ascultam slujba in limba greaca si sa citim Biblia in greaca!

Bisericile protestante fata de bisericile traditionale au insa o alta esenta foarte vizibila in viata de zi cu zi. Adica au 2 mari diferente azi:
- faptele. "Credinta fara fapte este moarta" dar e completata de "Arata-mi credinta ta si eu am sa iti arat faptele mele". Cele mai multe biserici protestante cred asa: daca am sa cred, am sa fac faptele de la sine. Felul de a fi om bun este sa ma schimb inauntru ca sa fiu om bun. Si apoi am sa fac faptele bune deoarece sunt indrumat de Dumnezeu si invataturile Lui. Si la judecata, am sa fiu judecat doar dupa credinta. Credinta totodata imi poate ierta pacatele. (asta intra in Sola fide)
- traditia. Nu exista "Sfanta traditie" deoarece exista doar Sola scriptura. In realitate multe biserici au alese evenimente traditionale, sa zic asa "traditia bisericii" dar nu e nici acceptat nici incurajat. A sparge un ou colorat de Paste e in general acceptat dar nu e incurajat.
Sus In jos
Diana
Ucenic
Diana


feminin
Numarul mesajelor : 79
Varsta : 51
Data de inscriere : 07/05/2009

esenta protestantismului Empty
MesajSubiect: Re: esenta protestantismului   esenta protestantismului EmptyJoi Mai 21, 2009 3:05 am

Aiurea!Protestantismul a inceput cuJohn Wycliff.Inainte de a fi o miscare protestara,a fost mai degrada o erezie ca sinteza dintr-un amalgam din care faceau parte ideile lui Aristotel,ideile Fericitului Augustin,semipelagismul lui Duns Scotus si halucinatiile spiritualiste ale lui Ioachim de Floris.
In fapt el a inceput o revolta impotriva dominatiiei Romei si in special impotriva a ceea ce deranja orgoliul sau:monopolul si aroganta calugarilor franciscani si dominicani,care aveau aproape toate functiile de conducere din zona universitara din Anglia.
Lucrarea sa de baza pt protestantism este De domino divino!
In jurul anului i380 traduce in engleza Noul Testament intr-o maniera care sa fie favorabila ideilor sale!Apoi urmand acelasi principiu partizan,Nicholas din Hereford traduce in engleza Vechiul Testament.
Avea in spatele sau pe puternicul si crudul duce de Lancaster.
Daca la inceput Wycliff se comporta ca reformator moderat,pe masura ce capata sprijin militar lanseaza idei spre violenta.
In 1381 ideile sale provoaca o rebeliune bazata pe tarani (nestiutori de carte,deci usor de manipulat)care provoaca acte de cruzime greu de descris.Pana si regina mama este maltratata(se pregateste astfel teren pt anarhismul de mai tarziu).
In aceste conditii pana si nobilii de Lancaster se dezic de el si invatatura sa este condamnata de ,,sinodul cutremurului''.Ca o pedeapsa divina ,el ce atacase euharistia,asista la o liturghie si moare pe loc lovit de apoplexie.
Dupa moartea lui s-a dezvoltat miscarea precursoare protestantismului declarat,numita miscarea lolarzilor(a palavragiilor)
Sus In jos
ciplogic
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 82
Varsta : 41
Localizare : Madrid/Spania
Data de inscriere : 18/04/2009

esenta protestantismului Empty
MesajSubiect: Re: esenta protestantismului   esenta protestantismului EmptyJoi Mai 21, 2009 4:18 am

Draga Diana.

Sola ... sunt bazele protestantilor in doctrina. Daca se intalnesc 2 protestanti sa dezbata un pasaj din Biblie, sau o erezie, ei vor folosi Solas ca si referinte. N-au sa foloseasca alte referinte. Miscarile eretice pre/post Luther nu schimba aceste Solas. N-au sa discute ce au gasit in nu stiu ce scriere apocrifa. Sau nu au sa confirme intre ei folosind un argument din canoane. Si in nici un caz cu o taina.

Chiar faptul ca a fost anti-Roma sau cum ar fi, s-au oprit totusi la un crestinism atat de minimalist incat sa nu includa papa, preotii, etc.

Au existat intotdeauna miscari "eretice" de-a lungul timpului.

Dpdpv cronologic subliniez:
- Petru a deviat "crestinismul" imbinandu-l cat se poate de placut cu Legea lui Moise care au trait-o
- gnosticii care au sustinul ca viata lui Iisus s-a terminat la Cruce. (Ev. dupa Iuda e in aceste miscari) (amandoua miscarile au inceputin secolul I)
- Pavlicienii (Paulicienii) au fost o miscare de reformare mult mai vehementa decat a fost Luther initial. Ei au criticat direct invataturile lui Petru si au considerat singurele valide cele ale lui Pavel (de unde li se trage numele)
- Bogomilii (doua secole mai tarziu, urmasi ai paulicienilor dar in spatiul crestin ortodox)
(toate astea au fost pana in 1054)

In cadrul fiecarui cult traditional (ortodoxi si catolici) desi s-a marit in general autoritatea preotilor, au fost intotdeauna erezii. Plecand de la "Pamanatul e rotund" ce a dus ca unii oameni sa arda pentru asta, si au terminat cu miscari precum Oastea Domnului. Chiar si azi, catolicii cred de ortodoxi ca-s eretici si invers. Si fiecare vede pe ceilalti ca cei ce s-au separat si au ratacit crestinismul.

Precedentele istorice nu infirma (sau daca da, cum!?) aceste Solas. N-ai sa vezi niciodata ca Papa poate sa dea unui protestant "interpretarea buna" asupra Scripturii. Nici un preot ce crede ca ce va lega, va fi legat si in ceruri. Cel putin nu protestantilor.

Ideile Fericitului Augustin precum "nu conteaza ce crezi, dar daca ai rolul de soldat poti sa omori inamicul atat cat il iubesti in inima ta", ce e la baza suportului "razboiului crestin" si inchizitiei, e o erezie sustinuta de aproape orice cult crestin actual. Sincer desi nu apartin acestor culte, adventistii si martorii lui Iehova sunt singurii care au spus: noi nu mergem la razboi ca e impotriva lui Dumnezeu si impotriva Scripturii! Personal cultul din care sunt, crede ca poti sa mergi la razboi dar nu sustin asta, ca nu e sustinul de Sola Scriptura Exclamation
Sus In jos
Diana
Ucenic
Diana


feminin
Numarul mesajelor : 79
Varsta : 51
Data de inscriere : 07/05/2009

esenta protestantismului Empty
MesajSubiect: Re: esenta protestantismului   esenta protestantismului EmptyJoi Mai 21, 2009 8:28 am

cand afirmi ca Petru a deviat crestinimul esti un minciunos sadea!Nu ai nicimic care sa sustuna afirmatia ta!
cine a pus acele sola!Luther ?dar cine este Luther?
Numai adevarurile Mantuitorului sunt adevarate!
Sus In jos
ciplogic
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 82
Varsta : 41
Localizare : Madrid/Spania
Data de inscriere : 18/04/2009

esenta protestantismului Empty
MesajSubiect: Re: esenta protestantismului   esenta protestantismului EmptyJoi Mai 21, 2009 8:55 am

Petru si Pavel au avut alte gandiri: Galateni II
Luther a spus cele 5 Solas, ai dreptate!
Solas sunt bazate pe Biblie: Efeseni VI, 17 (Sola Scriptura),

Restul, daca accepti modul de interpretare protestant (ce nu vreau sa il extind ca depaseste cu mult subiectul acestui forum) ai sa le gasesti pe celelalte. Doar din Scriptura!

Insa, cum titlul topicului a fost "esenta protestantismului", Solas in general sunt esenta sub care cam toate celelalte decurg.

Si totodata, poate interpretarea Bibliei e problematica, dar interpretarea acestor Solas nu e, cel putin pentru protestanti!
Sus In jos
Diana
Ucenic
Diana


feminin
Numarul mesajelor : 79
Varsta : 51
Data de inscriere : 07/05/2009

esenta protestantismului Empty
MesajSubiect: Re: esenta protestantismului   esenta protestantismului EmptyJoi Mai 21, 2009 9:04 am

Intrebarea este cum argumentezi ca aceste sloganuri sunt valide!Ca nu o fi Luther Dumnezeu sa-l cred pur si simplu!
Sus In jos
ciplogic
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 82
Varsta : 41
Localizare : Madrid/Spania
Data de inscriere : 18/04/2009

esenta protestantismului Empty
MesajSubiect: Re: esenta protestantismului   esenta protestantismului EmptyJoi Mai 21, 2009 9:13 am

Solas ... sunt nume de doctrina. Cum nu gasesti cuvantul Trinitate in scriptura dar cei mai multi protestanti (inclusiv subsemnatul) cred in trinitate. Gandeste-te la numirea de Solas ca la numirile de genul Mediatrix (in care Fecioara Maria este mijlocitor in cultul catolic, ca si Iisus). Deci numele e un titlu dat la doctrina!

Deci Luther le-a dat nume la doctrine, nu e ca Luther e Dumnezeu!

De exemplu: Ioan III, 16 si alte versete spune de mantuirea prin credinta si argumenteaza (dpdv protestant) doar credinta! (Sola Fide)
Ioan XIV, 6 de exemplu ce spune spune de doar Hristos (Solus Christus)!

Asa cum am mentionat, scopul nu e sa justific credinta protestanta, in general ci sa prezint Solas ca puncte de referinta in credinta protestanta.

Apoi, dorinta de a fundamenta cultul protestant bazat pe Biblie nu-si are locul pe acest forum... chiar si in dreptul miscarilor neoprotestante.

Asta e tot, sper ca s-a clarificat cel putin ce e cu Solas, si ca nu implica aceste nume divinitatea nimanui!
Sus In jos
Diana
Ucenic
Diana


feminin
Numarul mesajelor : 79
Varsta : 51
Data de inscriere : 07/05/2009

esenta protestantismului Empty
MesajSubiect: Re: esenta protestantismului   esenta protestantismului EmptyJoi Mai 21, 2009 9:17 am

l-am citit pe Luher si nu le-a dat numele de doctrine,dar nici ca am inteles altceva decat un amalgam de teze unele care se bat cap in cap!
Sus In jos
ciplogic
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 82
Varsta : 41
Localizare : Madrid/Spania
Data de inscriere : 18/04/2009

esenta protestantismului Empty
MesajSubiect: Re: esenta protestantismului   esenta protestantismului EmptyJoi Mai 21, 2009 9:32 am

Sola Fide, Solus Christus si Sola Scriptura sunt cele mai clar mentionate in cele 95 de teze. Te cred ca par confuze si ca in general spuneau sa nu dai bani la papa ca sa fii iertat! Nu vreau sa pun toate tezele, dar am sa pun primele 3: (ce nu-s anti-papa).
# When our Lord and Master, Jesus Christ, said "Repent", He called for the entire life of believers to be one of repentance.
# The word cannot be properly understood as referring to the sacrament of penance, i.e. confession and satisfaction, as administered by the clergy.
# Yet its meaning is not restricted to repentance in one's heart; for such repentance is null unless it produces outward signs in various mortifications of the flesh.

N-am sa le traduc, ca am vazut deja rezultatul, dar de exemplu spune plecand din teza 1, ca Iisus a chemat ca cei credinciosi sa isi faca viata ca una de cainta! Si apoi continua (cu teza 2) ca acest cuvant n-a fost inteles bine de clerici, si (teza 3) ca acea cainta trebuie sa fie in inima lui, si este invalida atata timp cat nu exista modificare in afara. Asta e parafrazarea dar nu traducerea cuvant dupa cuvant a primelor 3 teze! Nu vreau sa fac comentariu asupra tezelor lui Luther, dar ele au fundamentat Solas, e adevarat.

Daca ai sa ma intrebi unde a zis: Solus Christus, iti spun dinainte: n-a spus direct. E numele de doctrina dat, la fel cum e si Trinitatea.

Asta e tot, insa protestantii ca si fapt discuta aceste Solas ca parte fundamentala sub care sunt cu totii de acord! Deci pot sa zic ca e esenta protestantilor sub aceasta judecata!
Sus In jos
Diana
Ucenic
Diana


feminin
Numarul mesajelor : 79
Varsta : 51
Data de inscriere : 07/05/2009

esenta protestantismului Empty
MesajSubiect: Re: esenta protestantismului   esenta protestantismului EmptyJoi Mai 21, 2009 9:50 am

Ce tot ii dai cu engleza?!foloseste latina sau germana unde Lu00000000000000000000000000000000000000000000ther se exprima direct!
te intreb tu ai citit in germana,,Despre captivitatea babilonoca a Bisericii(oct 1520)
,,Despre libertatea omului crestin''(Noemb1920)
,,Catre nobilimea crestina de natiune germana despre indreptarea atarii crestine(aug 1920)
daca nu ,cum dar te dai mare cunoscator
de asemeni ar trebui ca nu s-a inteles nici cu Zwingli un alt reformator.si nu pot exista cinci,,doctrine''fiindca oreligie are doar o doctrina(dogma)
Sus In jos
ciplogic
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 82
Varsta : 41
Localizare : Madrid/Spania
Data de inscriere : 18/04/2009

esenta protestantismului Empty
MesajSubiect: Re: esenta protestantismului   esenta protestantismului EmptyJoi Mai 21, 2009 9:58 am

De ce folosesc engleza? Pentru ca din pacate internetul e cel mai des scris in engleza. Si apoi stiu sa o citesc. Mi-ar place sa citesc germana, dar in loc sa fac greseli, las pe primii ce au stiut germana sa le traduca cum trebuie. Si caut de obicei 2 surse diferite, ca sa nu fie traduceri gresite.
Dogma = o colectie de doctrine. Dogma ortodoxa continue: ierahia hristica, sf. traditie, tainele, trinitatea, etc.

Doctrina = invatatura. Deci invatatura o poti gandi ca ceva global, cu toate lucrurile in ea, sau ca ceva specific. De asta cele 5 nume nu arata ca-s 5 lucruri mai mult sau mai putin importante. Daca vrei sa numesc dogma dupa definitia ta, in protestantism dogma se numeste doar: "Solas" Dar continte 5 subpuncte.

Daca n-am sa gasesc Solas ... in teze, ai sa ma intrebi punctual: unde sunt? Si am sa spun: nu sunt! Asta a fost ideea ultimului punct!

Daca stii germana, te rog sa imi confirmi daca sursa dupa care am rezumat primele 3 teze sunt corecte sau nu! Nu imi doresc sa fie tot timpul discutia ca aduc nuante in discutie!
Sus In jos
ciplogic
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 82
Varsta : 41
Localizare : Madrid/Spania
Data de inscriere : 18/04/2009

esenta protestantismului Empty
MesajSubiect: Re: esenta protestantismului   esenta protestantismului EmptyJoi Mai 21, 2009 10:04 am

Diana a scris:
te intreb tu ai citit in germana,,Despre captivitatea babilonoca a Bisericii(oct 1520)
,,Despre libertatea omului crestin''(Noemb1920)
,,Catre nobilimea crestina de natiune germana despre indreptarea atarii crestine(aug 1920)
daca nu ,cum dar te dai mare cunoscator

Vezi ca am spus 5 Solas si care sunt. Astea-s esenta protestantilor. Daca le gasesc sa zicem in cele 95 de teze traduse in romana sau in engleza, si cred in ele, nu mai conteaza celelalte carti ale lui Luther! Luther n-a scris Biblia. Tot el a spus sa ne oprim doar la ea Smile Deci ma simt ca oricum nu-s atat de mare cunoscator sa fi citit ce a spus Luther pana la ultima virgula! Daca intrebi orice protestant: crezi doar in Scriptura, si nu ai alta sursa? O sa iti zica da! Crezi ca doar Hristos te salveaza? O sa zica da! Crezi ca jertfa lui Iisus a fost nemeritata? O sa zica da! Crezi ca doar prin credinta o sa fii mantuit, si nu prin fapte? O sa zica da! Crezi ca tot ce este facut este spre gloria lui Dumnezeu? O sa zica da! Si o sa se opreasca la ce a zis Luther initial, si s-a fundamentat pe baza la cele 95 de teze! Traduse corect sau gresit!

Este esenta protestantilor conform la cele 5 intrebari? Cred ca da! Trebuie sa citeasca orice protestant orice carte de sub soare scrisa de Luther sau alt invatat? Nu... ajunge doar Biblia si eventual sa poata sa isi argumenteze cele 5 puncte pe baza ei!
Sus In jos
Diana
Ucenic
Diana


feminin
Numarul mesajelor : 79
Varsta : 51
Data de inscriere : 07/05/2009

esenta protestantismului Empty
MesajSubiect: Re: esenta protestantismului   esenta protestantismului EmptyJoi Mai 21, 2009 10:17 am

Eu as zice ca nu am gasit la Luther toate aceste cinci Sole.Ultimile doua sunt adaugate dupa parerea mea mai tarziu.
De ce un protestant trebuie sa citeasca tot ce a scris Luther?da de ce un crestin mai are nevoie de aceste cinci sole(eu le traduc pricipii)?
am sa rog pe Tihomir sa le desfiinteze cu argumente biblice;si este foarte usor,eu insa nu ma pot exprima sintetic ca el si pt mine ar cere un spatiu mult mai mare de exprimare decat pt el!
Sus In jos
ciplogic
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 82
Varsta : 41
Localizare : Madrid/Spania
Data de inscriere : 18/04/2009

esenta protestantismului Empty
MesajSubiect: Re: esenta protestantismului   esenta protestantismului EmptyJoi Mai 21, 2009 10:30 am

Deci cele 5 principii, cum le numesti tu, sunt lucrurile sub care orice protestant cam crede si fac dogma lor. Indiferent ca e biserica lutherana, sau ceva mai nou precum adventisti sau martorii lui Iehova. Toti poate interpreteaza diferit relatia fata de Dumnezeu, si unii au erezii foarte mari, dar nu prea s-a ajuns ca Iisus sa fie inlocuit de papa. Asta-i clar. Poate doar mormonii, dar personal nu-i vad miscare protestanta, chiar si neoprotestanta.

N-am sa ma bag intr-o lupta de versete, mai ales ca am vazut cateodata ca anumite mesaje sunt cenzurate pe aici (si poate pe buna dreptate!), dar astea formeaza ceea ce sunt de acord. N-am nici autoritatea si n-are nici rostul.

Ultimele 2 fiind: Solus Christus si Soli Deo gloria? Sincer nu conteaza daca-s ele sau nu.

Insa sper ca am clarificat un lucru: in care poate tu nu crezi, si dat fiind ca esti crestin ortodoxa iti da tot dreptul la asta, ca cel putin cu orice protestant daca spui: sa vorbim din Scriptura, probabil ca o sa vorbeasca. Daca ii spui de Iisus ca singurul salvator, probabil ca o sa te accepte aceasta discutie. etc. S-ar putea sa nu accepte altele, dar legat de aceste 5 lucruri, in orice biserica protestanta ai sa te duci, ai sa gasesti numitor comun!

Ultimul punct: trebuie orice protestant sa citeasca tot ce a spus Luther? Nu! Clar ca nu! Asta am spus inainte. Promit ca n-am citit foarte multe carti la viata mea, si ca si crestin o duc foarte bine! Foarte multi crestini au fost analfabeti si tot au dus-o foarte bine! Chiar au fost martiri si sfinti!

Sunt cele 5 lucruri atat de importante? Pentru o biserica traditionala sigur nu-s! Altfel decideau sa creada macar in unul din ele. Cum ar fi Sola Scriptura... Sunt importante pentru protestanti? Dat fiind ca iti ofera suficient cat sa te mantuiesti, cred ca-s importante!
Sus In jos
Tihomir
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Varsta : 46
Data de inscriere : 23/01/2009

esenta protestantismului Empty
MesajSubiect: Re: esenta protestantismului   esenta protestantismului EmptyVin Mai 22, 2009 3:25 am

toate cele cinci temelii( cinci piloni)(exact ca cei cinci stalpi la musulmani:ca pentagrama sacra la orientali tibetani sunt atacabhile si inconsistente>Voi incepe cu
SOLA SCRIPTURA!de fapt este un slogan,,Numai scriptura''Voi intreba de ce!Scriptura nu inseamna Biblia ci Scriere sau ,,ceea ce s-a scris''.Deci despre care scriere este vorba ;despre cea reala sau cea falsificata?
Sus In jos
ciplogic
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 82
Varsta : 41
Localizare : Madrid/Spania
Data de inscriere : 18/04/2009

esenta protestantismului Empty
MesajSubiect: Re: esenta protestantismului   esenta protestantismului EmptyVin Mai 22, 2009 6:21 am

Cand citeam raspunsul tau am ramas foarte urat impresionat.

Din cate ai vazut, desi e clar ca nu am spus toate pe placul dreptei credinte, am cautat sa aduc argumente ce oricum se pare ca oamenii le citesc intotdeauna ca ofensa.

Daca am participat la discutia cu Biblia falsificata, e clar ca nu consider ca acea bible e falsa, dar nu vreau sa divaghez discutia, cum vad ca o face cel care ma acuza ca vreau eu sa o schimb.

Esenta protestantilor, e facuta din Solas intre altele, ce implica alte lucruri, ce aduc ofensa ortodoxilor, si de asta daca ai vazut, nu le-am mentionat. Totodata, desi au fost definite si fundamentate de Luther si Biserica Lutherana, ce a pus cu siguranta bazele protestantilor, s-a pastrat ca principiu in anul 2009 pentru cele mai multe miscari evanghelice si neoprotestante, desi baza doctrinara a evoluat timp de peste 400 de ani!

Daca te-ai uitat ca discutie totul a plecat ca protestantii au atacat catolicii si asta e esenta lor. Adica niste "razvratiti". Daca am folosi acelasi sistem de valori, as putea sa spun ca schisma din 1054 a definit ca esenta ortodoxilor e ca sa faca crucea pe dreapta si sa nu se inchine la papa! Dar sper ca nu asta e esenta doctrinara a crestinilor ortodoxi!

Daca vrei sa pui 5 ca numar satanic, cum e si 6, sau cum ai vrea tu sa le definesti, nu stiu cum de nu te-ai sesizat cand s-a mentionat ca initial crucea era simbol pagan! Sau ca lumanarile in esenta lor au cel putin o influenta pagana! (de exemplu budistii le practica, si multe religii ce n-au nici o treaba cu Dumnezeu, nici macar cat protestantii) A pune etichete pe un numar, ma pot sa ma faca si pe mine sa caut un 5 in istoria ortodoxiei si sa zic, da uite, biserica ortodoxa a fost satanica! Dar iti dai seama ca nu se aplica. Chiar si ziua de comemorare a Nasterii lui Iisus e suprapusa pentru ca paganii sa o accepte mai usor in Imperiul Roman. Nu se stie sigur ca Iisus s-a nascut pe 25 Decembrie, dar cu siguranta toata crestinatatea comemoreaza aceasta zi!

Daca ai problema cu numarul cinci, atunci iti rezum altfel: exista o doctrina numita Solas si orice biserica protestanta are mai multe doctrine adaugate pe langa. Solas e esenta, si e o doctrina! Deci e 5 + altele, si deci nu este 5.
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

esenta protestantismului Empty
MesajSubiect: Re: esenta protestantismului   esenta protestantismului EmptyVin Mai 22, 2009 9:06 am

Tu si aici cauti sa abati discutia(in stil protetant)de la ideia centrala )spre ceva tangential
Tihomir nu a discutat implicatia cifrei 5 ci a remarcat o coincidenta.In schimb a pus o intrebare capitala:La ce scriptua se refera Sola Scriptura si a i prefaerat sa abati iar discutia.te comporti mereu ca un mosionar prins la inghesuiala!
Deci Aceasta Sola nu are explicatie si ca atare nici jutificare!
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
ciplogic
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 82
Varsta : 41
Localizare : Madrid/Spania
Data de inscriere : 18/04/2009

esenta protestantismului Empty
MesajSubiect: Re: esenta protestantismului   esenta protestantismului EmptyVin Mai 22, 2009 10:37 am

Buna Admin,

Am raspuns inainte sa fiu prins la inghesuiala.

"Admin a scris:
In schimb a pus o intrebare capitala:La ce scriptua se refera Sola Scriptura si a i prefaerat sa abati iar discutia.te comporti mereu ca un mosionar prins la inghesuiala!
Deci Aceasta Sola nu are explicatie si ca atare nici jutificare!

ciplogic a scris:
Daca am participat la discutia cu Biblia falsificata, e clar ca nu consider ca acea bible e falsa, dar nu vreau sa divaghez discutia, cum vad ca o face cel care ma acuza ca vreau eu sa o schimb.

Insa am folosit pasajul din Efeseni, dat Dianei:
ciplogic a scris:
Solas sunt bazate pe Biblie: Efeseni VI, 17 (Sola Scriptura),

Poti folosi pasajul citind din Biblia Ortodoxa... nu face diferenta, si oricand imi face placere sa citezi din ea!

Oricum remarc atentia cu care este citit fiecare cuvant al meu!
Sus In jos
ciplogic
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 82
Varsta : 41
Localizare : Madrid/Spania
Data de inscriere : 18/04/2009

esenta protestantismului Empty
MesajSubiect: Re: esenta protestantismului   esenta protestantismului EmptyVin Mai 22, 2009 4:19 pm

Solas sunt o doctrina de baza la protestanti, si se incadreaza in punctul acestui subiect. Plecand de la postul Dianei, rog sa cautati o persoana neutra, nu neoprotestanta, sau sa ganditi la rece, au fost aruncate doar acuze dar nimeni n-a infirmat faptul ca Solas e esenta (doctrinara) a protestantilor!

Vreau sa fac rezumatul posturilor primite legate de Solas:
Diana, Tihomir, Admin a scris:

Diana: Protestantismul a inceput cuJohn Wycliff
Diana: cine a pus acele sola!Luther ?dar cine este Luther?
Diana: l-am citit pe Luher si nu le-a dat numele de doctrine,dar nici ca am inteles altceva decat un amalgam de teze unele care se bat cap in cap!
Diana: ... te intreb tu ai citit in germana ... ?
Diana: De ce un protestant trebuie sa citeasca tot ce a scris Luther?da de ce un crestin mai are nevoie de aceste cinci sole(eu le traduc pricipii)?
Tihomir: toate cele cinci temelii( cinci piloni)(exact ca cei cinci stalpi la musulmani:ca pentagrama sacra la orientali tibetani sunt atacabhile si inconsistente>
Admin: Tu si aici cauti sa abati discutia(in stil protetant)de la ideia centrala )spre ceva tangential ...

De ce sunt acuze:
- au prezentat alte miscari ce au avut tendinte de separare de papalitate pre-protestanti
- au atacat Luther si/sau ce a zis, dar nu modificau doctrina. Ca si cum daca ar fi sa atac doctrinele ortodoxe, as ataca consiliile sobornicesti, si ca as gasi ca cine stie ce preot ce a fost pacatos.
- au atacat ca a zis Luther, sau ca a fost adaugat, fundamentat in detaliu dupa.
- au atacat (iar!?) ca nu am citit tot ce a scris Luther in germana (sau latina)
- sunt usor atacabile si nu rezista la o interpretare dreapta.

Voi pleca cu ultimul: normal ca sunt usor de atacat pentru oricine vrea sa le darame si nu vrea sa creada in ele. E clar ca orice miscare religioasa, desconsidera orice lucru diferit ca erezie. Se vede imediat doar intre discutiile anti-catolici si anti-ortodoxi ca doua culte foarte apropiate, ce-s traditionale si au o radacina mult mai apropiata decat protestantii ca nu pot sa se impace.
Luther a fost doar un om, din cultul catolic initial! Biserica lutherana chiar prin reformare si-a clarificat Solas. Trinitatea de exemplu nu era clar definita pana au aparut Consiliile Ecumenice! Deoarece cere o interpretare destul de avansata a Bibliei, foarte multi crestini nu s-au gandit pana la ultimul detaliu de doctrina, mai ales in secolele I sau II.

Miscarea de separare de catolicism si papa se poate sa fi avut o influenta asupra protestantilor, si este foarte posibil sa fi facut mult mai rapida conversia unora la principiile protestante, dar doctrina de Solas a definit protestantii, nu miscarile in sine. Si drept dovada, au ramas si azi in cele mai multe biserici, atat protestante cat si neoprotestante acelasi principiu.

De asta nu am sa mai pierd timpul ca sa caut dezbateri, chiar am si alte lucruri mult mai bune in viata, dar rog sa se arate ca Solas este sau nu principiul protestant, ca asta cred ca e topicul acestui subiect.
Sus In jos
Un om
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 148
Data de inscriere : 16/10/2008

esenta protestantismului Empty
MesajSubiect: Re: esenta protestantismului   esenta protestantismului EmptyVin Mai 22, 2009 6:23 pm

Cred ca trebuie sa intervin?!poate!
Sola scripta se vrea a se referi ca numai textul bibliei trebuie luat in considerare.
Dar asta in teorie.
Daca admitem ca Sola scripta este un principiu de baza protestant si nu un slogan,atunci trebuie respectat de protestant.Numai ca nu-l trespecta pt ca esenta protestantismului este minciuna subtila.
Daca este o referire la biblie atunci acest principiu ar trebui sa confere autoritate sinoadelor ecumenice...In biblie scrie ca ce vor lega apostolii sa fie legat si in ceruri.In baza principiului Sola scripta aceasta trebuie respectat.Apostolii au legat cu aceasta pputere pe episcopii pusi de ei>Acestia au aceasta putere pt ca apostolii puteau sa lege asa.Si ei au legat mai departe asa si aceasta constituie succesiunea apostolica.Daca respectam Sola Scripta succesiunea apostolica exista si atunci doctrina protestanta este nula!
Pe,de alta parte cartile biblice au fost stabilite de un sinod ecumenic cu puterea de a face asta datorita succesiunii apostolice.Deci cand se spune numai scriptura,atunci se spune numai ceva stabilit prin dreptul si puterea succesiunii apostolice.
Deci daca protestantii nu recunosc puterea succesiunii apostolice acest principiu ,,Sola Scripta'' este nul pt ca obiectul este o lucrare a succesiunii apostolice!
Asadar esentta protestantismului este nonsensul sau atacarea unei hotarari a Mantuitorului ,hotarare ce are caracter axiomatic!Mantuitorul a hotarat:,,ce veti lega...etc"
dar atacarea hotararilor lui Iisus Hristos este pozitie anticristica!
Ca atare chiar conform principiului ,,Sola scripta''esenta protestantismului este anticristica. Ca atare esenta protestantismului este:
ANTICRISTISMUL
Sus In jos
Continut sponsorizat





esenta protestantismului Empty
MesajSubiect: Re: esenta protestantismului   esenta protestantismului Empty

Sus In jos
 
esenta protestantismului
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Crestin Ortodox Renascut :: Protestantism si neoprotestantism :: Revolta antipapala-
Mergi direct la: