Forum Crestin Ortodox Renascut
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Forum Crestin Ortodox Renascut

http://abcd-3.forumgratuit.ro
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Botezul ca taina crestina!

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
M
Membru avansat
M


feminin
Numarul mesajelor : 212
Joburi/Distractii : echitatia
Data de inscriere : 19/10/2008

Botezul ca taina crestina! Empty
MesajSubiect: Botezul ca taina crestina!   Botezul ca taina crestina! EmptyMar Ian 20, 2009 12:14 am

Botezul este una dintre conditiile esentiale pt a se considera cineva crestin!
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

Botezul ca taina crestina! Empty
MesajSubiect: Re: Botezul ca taina crestina!   Botezul ca taina crestina! EmptyVin Ian 23, 2009 9:05 am

Botezul este o taina de prima necesitate,prin care omul,prin intreita afundare in apa sfintita de un preot ,in numele Prea Sfintei Treimi,capata iertare de pacatul stramosesc si de toate pacatele facute pana atunci.Prin botez un om se naste din nou duhovniceste si devine membru al Bisericii lui Iisus Hristos.
Botezul este considerat si ,,usa tainelor''pt ca numai prin botez devenim prin dar fii ai lui Dumnezeu,si apoi putem primi celelalte Sfinte Taine.
Botezul a fost instituit ca taina de Mantuitorul:
Mergand invatati toate neamurile,botezandu-le in numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh''....(Matei,28,19)
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
Aila
Membru avansat
Aila


feminin
Numarul mesajelor : 165
Data de inscriere : 22/10/2008

Botezul ca taina crestina! Empty
MesajSubiect: Re: Botezul ca taina crestina!   Botezul ca taina crestina! EmptyDum Ian 25, 2009 1:58 am

Am o curiozitate .
Botezul copiilor ... spre diferenta de botezul unui om la maturitate .
Nu-mi dau seama exact cum sa formulez intrabarea dar cred ca sunt niste diferente intre a fi botezati copii , conform obiceiului si fara sa alegem noi si cei care ramasi nebotezati aleg crestinismul si implicit sunt botezati , constienti de semnificatia lui .

Mi se pare exagerat sa spunem ca prin botez , prin cufundarea in apa se capata iertarea pacatelor facute pana la atunci . In cazul unui om matur sa zicem.
Odata , copiii nu au pacate .
Pacatul fundamental se plateste in viata asta ( asa constat si cred ).
Insasi femeia isi naste copiii in durere , datorita acelui pacat . Deci , plata acelui pacat e palpabila pe pamant .
Si iertarea se primeste prin credinta vie , dragoste ... Altfel toti criminalii in serie se cufunda in apa sfintita si ajung in rai .

Daca noi oamenii suntem oricum subiectivi si nu judecam drept si putem fi mintiti usor sau amagiti , n-as crede ca la Dumnezeu mai merge cu falsuri si mimarea credintei ...
In fine ... eu raman cred , obiect de studiu pe forum . Asa am inteles . Smile
Nu ma luati prea tare in seama ...
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

Botezul ca taina crestina! Empty
MesajSubiect: Re: Botezul ca taina crestina!   Botezul ca taina crestina! EmptyDum Ian 25, 2009 2:54 am

Pt a explica asa ceva trebuie sa fim de acord ca Iisus Hristos nu minte!Daca este asa inseamna ca trebuie sa vedem ce a spus.De acea iti voi cita din capIII Ioan,la inceput.Banuiesc ca esti crestina si crezi in Noul Testament.Deci:
,,. Şi era un om dintre farisei, care se numea Nicodim şi care era fruntaş al iudeilor.
2. Acesta a venit noaptea la Iisus şi I-a zis: Rabi, ştim că de la Dumnezeu ai venit învăţător; că nimeni nu poate face aceste minuni, pe care le faci Tu, dacă nu este Dumnezeu cu el.
3. Răspuns-a Iisus şi i-a zis: Adevărat, adevărat zic ţie: De nu se va naşte cineva de sus, nu va putea să vadă împărăţia lui Dumnezeu.
4. Iar Nicodim a zis către El: Cum poate omul să se nască, fiind bătrân? Oare, poate să intre a doua oară în pântecele mamei sale şi să se nască?
5. Iisus a răspuns: Adevărat, adevărat zic ţie: De nu se va naşte cineva din apă şi din Duh, nu va putea să intre în împărăţia lui Dumnezeu. ''


De asemeni Iisus a spus sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insusi.

Ce se va intampla cu copilul nebotezat daca moare?Nu poti sa spui ca va intra in imparatia lui Dumnezeu ,pt ca atunci il acuzi de minciuna pe Mantuitorul care a zis ,,NIMENI""
Poti sa spui tu,a nu este adevarat,va putea intra cineva nebotezat(nenascut din nou din apa si Duh Sfant) daca Iisus a spus,,NIMENI''.Daca afirmi asa ceva te situiezi pe pozitie anticristica.
Daca insa recunosti ca Iisus a spus asa ceva,atunci esti nepasator fata de aproapele tau si nu implinesti iubirea de aproapele,caci tu te botezi pt ati fi bine si a intra in Imparatia lui Dumnezeu,iar pe aproapele tau,copilul(care este neputincios)nu-l botezi spre a-i fi lui bine si deci nu iubesti pe aproapele tau ca pe tine insusi.
Pacatul stramosesc nu se spala prin nastere ci numai femeia ,pt ca si Adam a gresit,iar mostenind viata mostenesti si pacatul stramosesc.Pacatul spalat de femeie prin nastere este cel a ispitirii nu a gustarii.Eva l-a ispiti pe Adam sa manace.Pt gustare au fost pedepsiti amandoi prin izgonire din Rai!deci copilul mosteneste izgonirea,care trebuie anulata pri botez.numai cei ce nu vor, nu inteleg botezul copiilor.
Pana si eu care sunt mai fixist am inteles clar!
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
M
Membru avansat
M


feminin
Numarul mesajelor : 212
Joburi/Distractii : echitatia
Data de inscriere : 19/10/2008

Botezul ca taina crestina! Empty
MesajSubiect: Re: Botezul ca taina crestina!   Botezul ca taina crestina! EmptyDum Ian 25, 2009 5:54 am

Si sarpele a fost pedepsit sa se tarasca pe burta iar pt alianta sa cu Eva in a-l ispiti pe Adam,Dumnezeu a pus razboi intre urmasii ei si sarpe.


Ultima editare efectuata de catre M in Mar Ian 27, 2009 4:36 am, editata de 2 ori
Sus In jos
Aila
Membru avansat
Aila


feminin
Numarul mesajelor : 165
Data de inscriere : 22/10/2008

Botezul ca taina crestina! Empty
MesajSubiect: Re: Botezul ca taina crestina!   Botezul ca taina crestina! EmptyLun Ian 26, 2009 4:23 am

Nu numai ca Domnul Isus NU MINTE , dar chiar El leaga lucrurile in asa fel incat nimic nu le poate separa .

Stop si de la capat ,s-a inteles gresit .
Eu nu contest importanta botezului si nici rolul lui dar a doua nastere se face ( ati dat perfect citatul )

"
3. Răspuns-a Iisus şi i-a zis: Adevărat, adevărat zic ţie: De nu se va naşte cineva de sus, nu va putea să vadă împărăţia lui Dumnezeu.
.....

5. Iisus a răspuns: Adevărat, adevărat zic ţie: De nu se va naşte cineva din apă şi din Duh, nu va putea să intre în împărăţia lui Dumnezeu. ''


Asadar numai cu apa , botezul , nu garanteaza nasterea din Duh , adica nasterea "de sus " .
Nu se separa si nu functioneaza decat impreuna .

Ce nu-mi explic este cum putem vorbi de credinta , nastere din Duh in cazul copiiilor .
Speram sa mi se dea niste explicatii unde eu nu le am . E doar coriozitate si cum sunteti mult mai eruditi decat mine speram sa scap de munca si studiu propriu .

Botezul copiiilor seamana mult cu brit mila , care este o confirmare a apartenentei la religie (crestina , respectiv mozaica) pentru un copil , dar nu chezasia credintei individuale a acestuia la maturitate .

Credeti ca toti cei botezati , doar pentru ca sunt botezati cu apa , vor intra in Imparatia lui Dumnezeu ?
Ma indoiesc .

Pe scurt , nu contest botezul dar daca nasterea din apa nu este si nastere si din duh , ramane un ritual care nu schimba nimic . Iar cei botezati copii fiind , daca nu vor avea o viata crestina plina de duh , credinta ...sunt la fel ca cei nebotezati.

PS . Pacatul stramosesc chiar daca este iertat se plateste . Pedeapsa a fost alungarea din Eden (rai) si inca suntem in afara Gradinii Edenului...
Femeia in durere isi naste pruncii , dorintele ei se tin de dorintele barbatului , barbatul cu munca si sudoare isi pune painea pe masa samd.
Stim cu totii unde s-a dat pedeapsa asta , pe care inca o platim . Nu mai dau citate fiindca in loc sa se urmareasca citatul se urmareste sursa si se pierde esenta comentariului .
Insa pentru oricine vine cu citate , sunt dispusa sa le discut .
Nu zic ca nu-i iertat pacatul initial , dar inca nu s-a ridicat pedeapsa pentru ca ....
Dar asta face obiectul altei discutii ...
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

Botezul ca taina crestina! Empty
MesajSubiect: Re: Botezul ca taina crestina!   Botezul ca taina crestina! EmptyMar Ian 27, 2009 4:54 am

Pacatul stramosesc este un pacat general asupra fiintei umane,ca mostenire.Botezul nu iarta acest pacat,ci ingroapa omul ca mostenitor al pacatului stramosesc si naste un om nou liber de orice pacat.Aceasta nastere este individuala.Botezul repune omul in starea initiala a lui Adam.De aici omul va alege liber drumul si se va naste din Duh,sau nu.
Acesta nastere a omului nou nu este ceva ce ne duce in imparatia lui Dumnezeu indiferent de alte conditii ,dar este o conditie fara de care nu se poate.

un exemplu. ar fi :ca obtii o diploma intrun domeniu,care iti da dreptul de a profesa o meserie,dar cand te angalezi ti s cer anumite conditii de indeplinit,printre care si o testate a muncii tale,spre a se vedea daca desfasori activitatea la care iti da diploma recomandarea.asa este si botezul:,,o diploma indispensabila''dar nu totodeauna suficienta.
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
Un om
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 148
Data de inscriere : 16/10/2008

Botezul ca taina crestina! Empty
MesajSubiect: Re: Botezul ca taina crestina!   Botezul ca taina crestina! EmptyMar Ian 27, 2009 8:27 am

Sa vedem la Matei capIII 14,15:
,,Ioan însă Îl oprea, zicând: Eu am trebuinţă să fiu botezat de Tine, şi Tu vii la mine?
Şi răspunzând, Iisus a zis către el: Lasă acum, că aşa se cuvine nouă să implinim toată dreptatea. Atunci L-a lăsat.''

Deci noi cautam discutii fara rost in contradictoriu.Trebuie doar sa implinim ceea ce ni s-a spus sa facem .Exact cum a facut si Mantuitorul care s-a botezat ca om!sa lasam impotrivirile si sa implinim legea harului!
Sus In jos
Aila
Membru avansat
Aila


feminin
Numarul mesajelor : 165
Data de inscriere : 22/10/2008

Botezul ca taina crestina! Empty
MesajSubiect: Re: Botezul ca taina crestina!   Botezul ca taina crestina! EmptyMar Ian 27, 2009 8:52 pm

Am crezut ca s-a inteles . Nu vad unde e discutia in contradictoriu fiindca nu este nici o contradictie .
Repet , nu contest botezul si nici importanta lui .
Ce nu mi-e clar cum este botezul cu apa ,in cazul unui copil , dublat de nastere in duh .
Cautam doar niste explicatii unde nu vad eu ceva ..

Exact ca in exemplul cu diploma ...

Si curiozitate , am intrebat , toti cei botezati sint automat scrisi in cartea vietii ? Multi dintre cei faradelege , violatori , criminali , pedofili sunt la randul lor botezati .
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

Botezul ca taina crestina! Empty
MesajSubiect: Re: Botezul ca taina crestina!   Botezul ca taina crestina! EmptyMier Ian 28, 2009 9:50 am

Ce inseamna nasterea din Duh?.banuiesc ca daca ai fi cautat sincer un raspuns l-ai fi gasit pt avem raspunsul la Ioan,mai jos:(III,7,Cool

,,7. Nu te mira că ţi-am zis: Trebuie să vă naşteţi de sus.
8. Vântul suflă unde voieşte şi tu auzi glasul lui, dar nu ştii de unde vine, nici încotro se duce. Astfel este cu oricine e născut din Duhul.

Asa este si copilul.Omul a fost zidit curat din Duh,caci Dumnezeu este Duh,dar si-a pierdut starea de nevinovatie prin cunoasterea binelui si raului,adica si-a pierdut stare de nevinovatie,adica nasterea din Duh.Copilul nu are cunoasterea binelui si raului si ca atare pastreaza ,,nasterea din Duh''el are doar starea de mostenitor al pacatului stramosesc.In momentul cand are cunostinta pacatului atunci pierde nasterea din Duh.
Copilul are deja nasterea din Duh si ii este suficient sa fie implinita legea, adica sa aiba si nasterea din apa.De ce?Pt ca asa a hotarit Dumnezeu.Iisus Hristos era nascut din Duh(mai inaite de toti vecii),dar a implinit legea si s-a botezat cu apa(s-a mai nacut odata din apa prin chiar voiaSa ,desi nu era nevoie)ci pt a intari legea.
Daca moare botezat inainte de a cunoaste binele si raul copilul nu mai vine la judecata ,daca insa creste si ajunge la discernamant atunci isi ia rasplata dupa ceea ce face,fara a mai fi asupra sa pedeapsa pacatului stramosesc.
Tot la fel este si cu cei care se convertesc la maturitate.Daca au credinta adevarata in IISUS si se leapada sincer de viata de pacat au nasterea de sus si prin botezul cu apa au si stergerea pacatului stramosesc,si sunt curati ca si un copil botezat.Daca insa pacatuiesc mai apoi pierd nastera de sus dar asupra pacatului stramosesc nu mai au mostenire.

Vreau sa mai dau un citat din Matei(III,4-Cool:
. Iar Ioan avea îmbrăcămintea lui din păr de cămilă, şi cingătoare de piele împrejurul mijlocului, iar hrana era lăcuste şi miere sălbatică.
5. Atunci a ieşit la el Ierusalimul şi toată Iudeea şi toată împrejurimea Iordanului.
6. Şi erau botezaţi de către el în râul Iordan, mărturisindu-şi păcatele.
7. Dar văzând Ioan pe mulţi din farisei şi saduchei venind la botez, le-a zis: Pui de vipere, cine v-a arătat să fugiţi de mânia ce va să fie?
8. Faceţi deci roadă, vrednică de pocăinţă,

Deci nasterea din Duh este definita aici pt adulti.
Deci daca cineva nebotezat ajunge la cunostinta binelui si raului si zice ca poate face pacate cate vrea pt ca va fi iertat atunci cand se va boteza,ca sa fuga de mania ce va sa vie asupra sa ,nu va fi o nastere din duh, deci acela nu se va mantui.De aceea trebuie copii botezati copii mici pt ca sa nu fiee ispititi mai taziu de asa ceva.Deci iata inca un argument.Trebuie spus ca dupa botez nasterea de sus poate fi pierduta dar si recastigata ca in pilda fiului risipitor.
Sunt o serie de culte pseudocrestine,carec sustin ca membrii lor sunt deja mantuiti.complet gresit.Abia cand mori ,vei fi mantuit sau nu,in functie de starea in care vei fi atunci:daca vei avea ambele nasteri vei fi mantuit.Un om devine crestin prin botez,dar uncrestin se mantuieste daca in clipa mortii are Duh Sfant.
Evident aceste postate de mine aici pot fi sustinute prin multe citate ,dar m-am straduit sa fiu economic,urmarind firul ideii!
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
Aila
Membru avansat
Aila


feminin
Numarul mesajelor : 165
Data de inscriere : 22/10/2008

Botezul ca taina crestina! Empty
MesajSubiect: Re: Botezul ca taina crestina!   Botezul ca taina crestina! EmptyMier Ian 28, 2009 10:39 am

Multumesc .
Acum mi-am dat seama clar ca avem aceiasi parere despre botez .
Sunt de acord cu ce ati argumentat .

Mi se parea ca marginalizati nasterea in DUH .
Am inteles gresit .
Sus In jos
Continut sponsorizat





Botezul ca taina crestina! Empty
MesajSubiect: Re: Botezul ca taina crestina!   Botezul ca taina crestina! Empty

Sus In jos
 
Botezul ca taina crestina!
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» dodecada crestina

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Crestin Ortodox Renascut :: Religia crestin ortodoxa :: Liturgica-
Mergi direct la: