Forum Crestin Ortodox Renascut
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Forum Crestin Ortodox Renascut

http://abcd-3.forumgratuit.ro
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Structurarea BiBliei

In jos 
+3
M
Un om
Admin
7 participanți
AutorMesaj
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

Structurarea BiBliei Empty
MesajSubiect: Structurarea BiBliei   Structurarea BiBliei EmptyJoi Ian 29, 2009 4:28 am

La crestini biblia este structurata in Vechiul testament
si Noul Testament.

Vechiul Testament se mai numeste si Legea veche.
Noul Testament se mai numeste Legea Noua.
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
Un om
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 148
Data de inscriere : 16/10/2008

Structurarea BiBliei Empty
MesajSubiect: Re: Structurarea BiBliei   Structurarea BiBliei EmptyVin Ian 30, 2009 9:30 am

Nu stiu daca se poate vorbi despe o structurare tematica la crestini!dar structurari de studiu s-au facut!
Sus In jos
M
Membru avansat
M


feminin
Numarul mesajelor : 212
Joburi/Distractii : echitatia
Data de inscriere : 19/10/2008

Structurarea BiBliei Empty
MesajSubiect: Re: Structurarea BiBliei   Structurarea BiBliei EmptyMier Feb 18, 2009 6:04 am

Biblia crestina maipoate fi impartita astfel:
-carti legislative:Facerea,
Iesirea,
Leviticul,
Numerii,
Deuteronomul
-carti istorico-profetice:Iosua,
Judecatorii,
Rut,
ISamuel,
IISamuel,
IRegi,
IIRegi,
ICronici,
IICronici
Ezdra
Neemia
Estera
-carti didactico-poetice:Iov,
Psaltire,
Pilde,
Cantarea Cantarilor,
Ecleziastul
Patru profeti mari
doisprezece profeti mici
Sus In jos
Apolo
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Data de inscriere : 29/03/2009

Structurarea BiBliei Empty
MesajSubiect: Re: Structurarea BiBliei   Structurarea BiBliei EmptyMier Apr 01, 2009 9:18 am

Admin a scris:

Noul Testament se mai numeste Legea Noua.

  • [Iisus a zis] "Va dau o porunca noua: Sa va iubiti unii pe altii; cum v-am iubit Eu, asa sa va iubiti si voi unii pe altii. Prin aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii pentru altii" (Ioan 13:34-35).
Sus In jos
andrewculda
debutant



Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 08/04/2009

Structurarea BiBliei Empty
MesajSubiect: Impartirea Scripturii   Structurarea BiBliei EmptyMier Apr 08, 2009 8:30 pm

Buna!

As avea o nelamurire poate sunteti mai informati ca mine in momentul acesta.

Sunt interesat sa aflu cum a avut loc impartirea Sfintei Scripturi, si nu ma refer la impartirea pe carti sau pe parti mari. Ma refer la delimitarea capitolelor si versetelor din Scriptura - cine a hotarat ca versetul X sa cuprinda x-cantitate de text, cine a delimitat capitolul Y de capitolul Z si asa mai departe. Asta atat pentru Noul Testament cat si pentru Vechiul Testament. Daca se poate o referinta de studiu, un link si/sau bibliografie ar fi binevenite, dar la fel de binevenit este si raspunsul pe forum.

Va multumesc.
Sus In jos
Tihomir
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Varsta : 46
Data de inscriere : 23/01/2009

Structurarea BiBliei Empty
MesajSubiect: Re: Structurarea BiBliei   Structurarea BiBliei EmptyJoi Apr 09, 2009 7:22 am

Din cate stiu eu,Biblia a fost impartita in capitole pe la1228 de catre Langton.
Vechiul Testament a fost structurat in versete a fost impartit in versete de Nathan in 1448.
Noul testament a fost impartit in versete de Robert Stephanus(care era librar parizian,chiar daca numele ar sugera altceva).

Scopul a fost pt usurinta studiului si simplifivarea cautarii citatelor.
felul cum a fost acceptata aceasta impartire de Sinagoga si Biserica,las pe altcineva mai talentat sa expuna ,caci are si momenta de dramatism.

Nu ma pot insa abtine sa mentionez ceva cunoscut de multa vreme de cei ce se dedica studiului Bibliei

Vechiul Testament are 39 de carti...9=3x3....trei= Nr Persoanelor Sfintei Treimi
Noul Testament are 27 de carti...Luam nr cati de la VT 39....3x9=27
27....2+7=9...9=3x3


Mai departe ma tem a continua pe un forum unde intra si persoane nefamiliarizate cu subtilitatile biblice
Sus In jos
Aila
Membru avansat
Aila


feminin
Numarul mesajelor : 165
Data de inscriere : 22/10/2008

Structurarea BiBliei Empty
MesajSubiect: Re: Structurarea BiBliei   Structurarea BiBliei EmptyVin Apr 10, 2009 6:20 am

Tihomir a scris:


Mai departe ma tem a continua pe un forum unde intra si persoane nefamiliarizate cu subtilitatile biblice

E gresit ca acest rationament sa te opreasca .
Sunt sigura ca e interesant mai ales pentru cei care nu sunt familiarizati cu subtilitatile biblice .
Sus In jos
Apolo
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Data de inscriere : 29/03/2009

Structurarea BiBliei Empty
MesajSubiect: Re: Structurarea BiBliei   Structurarea BiBliei EmptyLun Iul 06, 2009 8:11 pm

Aparitia Bibliei

  • a fost scrisa de peste 40 de autori (politicieni, pescari, vameş, păstori, medic s.a.);
  • pe o durata de ca. 1600 de ani;
  • pe trei continente (Asia, Europa, Africa);
  • in locuri diferite: in desert, in palat, pe camp, in inchisoare, in calatorii;
  • in dispozitii sufletesti diferite: la bucurie, in intristare;
  • s-au folosit diferite genuri literare: proza, poezie, drama, jurnal de calatorie, raport, apocalipsa;
  • in trei limbi: ebraica, aramaica (parti mici) si greaca.

Caracterul ei moral

  1. Cartile "intelepte" ale Orientului sunt partial imorale; chiar si lucrarile religioase sunt contaminate pe plan moral (ură, homosexualitate, minciună). Fie Coranul, Cartea lui Mormon, Zenda Avesta sau scrierile lui Confucius s.a., toate au avut o influenta imensa asupra oamenilor. Cu toate acestea, exista o deosebire imensa intre ele si invatatura morală a Bibliei.
  2. Biblia este temelia legilor moderne (din pacate azi tot mai mult pe cale de disparitie), cele 10 porunci, predica de pe munte; pacatul NU este infrumusetat sau scuzat; se porunceste iubirea dusmanului; contine exemple de oameni morali (si cu slabiciuni!).
Sus In jos
Continut sponsorizat





Structurarea BiBliei Empty
MesajSubiect: Re: Structurarea BiBliei   Structurarea BiBliei Empty

Sus In jos
 
Structurarea BiBliei
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Crestin Ortodox Renascut :: Religia crestin ortodoxa :: Biblia crestina-
Mergi direct la: