Forum Crestin Ortodox Renascut
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Forum Crestin Ortodox Renascut

http://abcd-3.forumgratuit.ro
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 SPIRITII ORTODOCSI

In jos 
+3
Admin
M
Geony
7 participanți
AutorMesaj
Geony
nou venit



Numarul mesajelor : 12
Data de inscriere : 12/02/2009

SPIRITII ORTODOCSI Empty
MesajSubiect: SPIRITII ORTODOCSI   SPIRITII ORTODOCSI EmptyVin Feb 20, 2009 9:28 pm

[b][i]In partile ARADULUI si BIHORULUI am intalnit o "grupare religioasa" ce provine din randul ortodoxie.Aceasta grupare face parte din Biserica doar ca dupa slujbele bisericesti se aduna in case ,la diferiti adepti, unde isi desfasoara activitatea.
Adeptii sunt ortodocsi care sunt mai zelosi si care doresc sa se roage mai mult.Ceea ce este impotriva Bisericii este tocmai practica pe care o au.
Sedinta se desfasoara sub directa indrumare a unei persoane (barbat sau femeie) care poarta numele de "PRIMITOR".Acesta este o persoana peste care spun ei ca se pogoara un DUH care isi are un rol bine definit. Pe langa acest primitor mai pot activa si persoane cu harisme: VAZATORI si TAMADUITORI ,toti poarta numele general de "VASE".
Cum se desfasoara sedinta?
Primitorul se aseaza in fata unei mese pe care se afla un sfesnic cu lumanari,un vas cu apa,o BIBLIE,un urmar ("Urmarea lui Hristos"-este o carte),o cruce,paine, si alte bunataturi pe care le aduce persoanele participante. Se incepe printr-o cantare in timpul careia primitorul sta pe scaun cu ochii inchisi.In timpul cantarii ''duhul'' se coboara peste primitor care ridicandu-se in picioare si tremurand din cand in cand rosteste cateva cuvinte:"pe ramuri ceresti,din inaltul cerului coborand pe fata pamantului...va intreb pe fiecare,ma lasati in inima voastra?" (c-am asa sunt cuvintele)...la care toti cei adunati raspund DA!Dupa aceea iar se canta ,timp in care primitorul deschide Biblia si urmarul peste apa si paine,de vreo cateva ori,punand semne la pg.unde s-a deschis,dupa care unul citeste iar primitorul talcuieste.Pe tot parcursul sedintei primitorul tine ochii inchisi ,mainile le impreuneaza ca pentru rugaciune si tremura din cand incand.Ritualul are la baza sfintire de apa si paine si celelalte produse (eu am vazut ca aduceau si mere).
Daca cineva cunoaste aceasta manifestare din interiorul Bisericii il rog sa comunicam pe acest topic pentru a afla si eu mai multe despre ei.
Sus In jos
Geony
nou venit



Numarul mesajelor : 12
Data de inscriere : 12/02/2009

SPIRITII ORTODOCSI Empty
MesajSubiect: Re: SPIRITII ORTODOCSI   SPIRITII ORTODOCSI EmptyVin Feb 20, 2009 9:33 pm

Geony a scris:
[.
Adeptii se numesc SPIRITI. Este oare o diferenta intre cei care vorbesc cu mortii si acestia?
Sus In jos
M
Membru avansat
M


feminin
Numarul mesajelor : 212
Joburi/Distractii : echitatia
Data de inscriere : 19/10/2008

SPIRITII ORTODOCSI Empty
MesajSubiect: Re: SPIRITII ORTODOCSI   SPIRITII ORTODOCSI EmptyDum Feb 22, 2009 2:38 am

Dupa cum descrii cred ca sunt cativa excroci care dezvolta o teozofie empirica!Mai vreau amanunte!
Sus In jos
Geony
nou venit



Numarul mesajelor : 12
Data de inscriere : 12/02/2009

SPIRITII ORTODOCSI Empty
MesajSubiect: Re: SPIRITII ORTODOCSI   SPIRITII ORTODOCSI EmptyDum Feb 22, 2009 7:13 am

M a scris:
Dupa cum descrii cred ca sunt cativa excroci care dezvolta o teozofie empirica!Mai vreau amanunte!
Se considera persoane ortodoxe,postesc(nu stiu in ce masuara),se impartasesc,isi fac datoriile fata de Biserica.
Ce sa mai spun,Primitorii spun ca peste ei se pogoara un duh al unei persoane moarte.Acel duh,ar face profetii pentru persoanele cu proble.Unii dau crezare pt.ca situatia a fost asa cum le-a prezis (legat de furtul unor obiecte,de gasirea unor lucruri etc).Atunci cand profetia nu se implineste se scuza.
Am sa va dau cateva exemple de profetii neimplinite.-a fost ca o femeie i-a intrebat daca nepotul sau (bolnav de cancer) se va face bine;i-a spus femeii ca sa stea linistita ca se va vindeca...la scurt timp a si murit baiatu,...se scuza ca nu a vrut sa-i spuna ca sa nu o intristeze.
--o soacra a intrebat ce este cu nora sa ca are un comportament foarte ciudat fata de barbat,;ii spune ,nora ta se va alipui la casa ei,un pic de ragaz si va fi bine....tot acolo era prezenta o alta femeie care intreaba:ce va fi cu barbatul meu,bea mult,injura,e ca turbat.;ii spune,:nu mai are mult,cat de curand daca nu se indreapta se va intampla un necaz.....au trecut cativa ani buni de atunci,femeia este plecata in strainatate ,iar sotul s-a cumintit....SPER SA FI INTELES.
Au obiceiul de a se ruga pt. muribunzi,pt.usurarea lor.De asemenea isi atribuie diferite slujbe (spunea cineva ca un primitor a facut pt.familie si adepti PASTI).
Totusi mai bine imi pune intrebari ca nu stiu ce anume vrei sa stii despre ei!!!!
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

SPIRITII ORTODOCSI Empty
MesajSubiect: Re: SPIRITII ORTODOCSI   SPIRITII ORTODOCSI EmptyDum Feb 22, 2009 8:20 am

Acest M este familiarizat si cu fachirismul si a studiat iluzionismul,si stie(ca si mine) ca exista tot felul de trucuri,prin care unii ii pacalesc pe cei naivi ca si cum ar fi spiritisti.Eu l-am vazut pe M ridicand o masa in aer cu o persoana pe ea fara ca macar sa atinga el masa.Eram mai multi care ne miram de anumite realizari ,,spiritiste''Pt a ne vindeca de aceasta ,,credulitate''M ne-a oferit o lectie.Cand ne-a explicat trucul am vazut ca era o smecherie ordinara,pe care o puteam face si noi.Tin minte pt ca in bataie de joc ,la prima demonstratie M ,,a invocat spiritul palariei mele''.
Din punctul meu de vedere nu existia asa ceva ,ci sunt simple trucuri:deci inselatorii si cum numai adevarul este de la Dumnezeu deduceti singur de unde este inselatoria
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
M
Membru avansat
M


feminin
Numarul mesajelor : 212
Joburi/Distractii : echitatia
Data de inscriere : 19/10/2008

SPIRITII ORTODOCSI Empty
MesajSubiect: Re: SPIRITII ORTODOCSI   SPIRITII ORTODOCSI EmptyDum Feb 22, 2009 8:55 pm

Nu sunt familiarizat cu fachirismul,ci am studiat activitatea multor escroci si am invatat astfel multe trucuri, cu care sunt pacaliti naivii.Nu se poate comunica cu mortii pt ca vrea cineva.Numai Dumnezeu(in md exceptional)realizeaza astfel de comunicari in situatii deosebite si a caror ratiuni sunt stiute doar de El.
Sus In jos
Aila
Membru avansat
Aila


feminin
Numarul mesajelor : 165
Data de inscriere : 22/10/2008

SPIRITII ORTODOCSI Empty
MesajSubiect: Re: SPIRITII ORTODOCSI   SPIRITII ORTODOCSI EmptyLun Feb 23, 2009 7:43 am

Eu n-am levitat niciodata decat in vis . Si era sa ma ia vantul de cateva ori .

Serios vorbind si on_topic , una este iluzionismul , fachirismul , sau studiul si stapanirea unor practici si cu totul alta ca niste oameni sa se adune in numele lui Dumnezeu si sa practice ceva de genul asta .

Parerea mea , crestinismul nu prea e compatibil cu spiritismul , ghicitul si vrajitoria si alte .
Un crestin care crede in Dumnezeu , stie si simte singur ce-i ii este permis si ce nu .
Iar Biblia este clara din acest punct de vedere .


Respectivi , cei despre care discutam acum , imi par de-a dreptul ciudati si cam eretici.
Am un fel de deja-vu si gandul mi se duce la gnostici si altii care inventasera un crestinism propriu condimentat cu obiceiuri din afara lui .
Sus In jos
Tihomir
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Varsta : 46
Data de inscriere : 23/01/2009

SPIRITII ORTODOCSI Empty
MesajSubiect: Re: SPIRITII ORTODOCSI   SPIRITII ORTODOCSI EmptySam Feb 28, 2009 8:17 am

exista o secta a ,,spiritistilor''
Sus In jos
Nenea
Acomodat



Numarul mesajelor : 21
Data de inscriere : 01/10/2009

SPIRITII ORTODOCSI Empty
MesajSubiect: Re: SPIRITII ORTODOCSI   SPIRITII ORTODOCSI EmptySam Oct 03, 2009 12:42 am

Si Iov avea credinta. Insa stiti si voi ca era cam suparat pe Dumnezeu.
Sus In jos
Tihomir
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Varsta : 46
Data de inscriere : 23/01/2009

SPIRITII ORTODOCSI Empty
MesajSubiect: Re: SPIRITII ORTODOCSI   SPIRITII ORTODOCSI EmptySam Oct 03, 2009 6:49 am

Minti!iov nici in cea ma crancenasuferinta nu a fost suparat de Dumnezeu!Nu iti este rusine sa minti !
Sus In jos
Nenea
Acomodat



Numarul mesajelor : 21
Data de inscriere : 01/10/2009

SPIRITII ORTODOCSI Empty
MesajSubiect: Re: SPIRITII ORTODOCSI   SPIRITII ORTODOCSI EmptyDum Oct 04, 2009 8:12 am

Smile Esti cam incrancenat. Esti sigur ca mint ?
De ce nu iei in consideratie si faptul ca nu stiu ?
Mai era o posibilitate pe care nu ai vazut-o. Ce fel de crestin esti de acuzi in loc sa explici ?
Nu imi e rusine de necunostinta mea. In comparatie cu un sfant eu nici pe departe nu ma pot compara in ale cunoasterii.
Tie nu iti e rusine sa ma acuzi ca mint fara dovada clara ca e asa ?
Sus In jos
Sevastia
Ucenic
Sevastia


feminin
Numarul mesajelor : 76
Varsta : 54
Localizare : romania
Data de inscriere : 07/05/2009

SPIRITII ORTODOCSI Empty
MesajSubiect: Re: SPIRITII ORTODOCSI   SPIRITII ORTODOCSI EmptyLun Oct 05, 2009 6:47 pm

Cand exprimi un neadevar atunci minti.daca nu nu te exprimi.Daca nu stii si te exprimi pritr-un neadevar
,atunci minti cu buna stiinta si este si mai grav!
atunci cand nu stii ,dar sfidand necunoastere ta,exprimi un neadevar,esti catalogat ca o persoana care minte!Si pe baza exprimarii tale este corect asa pt ca este vorba despre o constatare reala:ai exprimat un neadevar!
Sus In jos
Nenea
Acomodat



Numarul mesajelor : 21
Data de inscriere : 01/10/2009

SPIRITII ORTODOCSI Empty
MesajSubiect: Re: SPIRITII ORTODOCSI   SPIRITII ORTODOCSI EmptyLun Oct 05, 2009 11:25 pm

Iuhuuuuu... Sevastia, mai citeste odata ce scrii.
Faptul ca eu nu stiu nu-l impiedica pe cel care citeste ce scriu sa nu banuiasca asta si eventual sa ma indrume in mod politicos si cu caldura, ca din partea unui crestin, sa ma documentez. Un crestin cult stie acest lucru si ma poate indruma exact acolo unde ar trebui.
Fiecare om isi face afirmatiile conforme cu cunoasterea lui. Pentru el acele afirmatii sunt corecte. Nefiind corecte si punand un calificativ de minciuna in loc sa indrume pentru a-si corecta necunostinta, nu denota decat mania fata de acel personaj si nu incercarea de a-i intinde o mana ca sa il ajuti. Ori eu stiu urmatoarele, crestinii trebuie sa se ajute intre ei.
Esti sigura ca eu nu am pus acea propozitie tocmai pentru a testa modul vostru de raspuns ?
Un crestin care se poarta crestineste nu pica niciodata in astfel de capcane.
Poate ca eu imi dau examenul in psihologie si voi sunteti subiect de studiu Very Happy si va studiez reactiile. Mi-ati furnizat un capitol de "crestinism" al unor oameni care nu isi arata fetele si nu isi dau adresele, deci nu are de ce sa se teama ca cineva ii va arata cu degetul pe strada. Problema nu sunt eu, problema e ca va aratati mania fata de cei care va contrazic, iar mania nu are ce sa caute in comportamentul unui crestin.
Ii pot demonstra si lui 2 doctorate de Tihomir cum as fi raspuns eu in locul lui in acea situatie, daca va dori.
Pace !
Sus In jos
Sevastia
Ucenic
Sevastia


feminin
Numarul mesajelor : 76
Varsta : 54
Localizare : romania
Data de inscriere : 07/05/2009

SPIRITII ORTODOCSI Empty
MesajSubiect: Re: SPIRITII ORTODOCSI   SPIRITII ORTODOCSI EmptyMar Oct 06, 2009 12:01 am

u acum o dai cotita!de fapt ai mintit!asta este fapta.restul justicarilor tale arata cat de jos cobori,incercand justficari,imbarligari,abureli si altele din arsenalul celor fara verticalitate!
Un om cu bun simt ar fi spus doar:recunosc ca am mintit.Imi cer scuze!nu se va mai repeta!
Tu insa nu dai examen nu stiu unde,ci tocmai ai picat in public testul bunului simt!
Cum spune cineva mereu aici:restul e vrajeala ieftina!

Miciuna ta nu-l obliga cu nimic pe cel ce stie adevarul,dar daca are verticalitate de om iti spune direct:,,minti''.

Si ai incercat sa ne asociezi si pe noi la minciuna zicand,,stiti si voi...''
Iata, noi nu stim ce spui tu si ne distantam de afirmatia ta care a fost minciunoasa!
Dar cine are nevoie aici de demonstratiile tale!
Aici nu esti judecat decat pe baza a ceea ce postezi si in ce mod postezi.iar tu ta prezinti din acest punct de vedere jalnic.
ai intrat pe forum plin de ifose,de parca erai nu stiu ce profet analfabet,si ai inceput sa emiti axiome.Problema ta ca nu ti-a mers >apoi din resentiment ai inceput sa improsti venin verbal!
Dar ai uitat ca aici ai mintit si nu mai ai crezare !
In rest faci:vrajeala ieftina!
Ma voi stradui sa conving adminul pt ban pt tine!
Sus In jos
Continut sponsorizat





SPIRITII ORTODOCSI Empty
MesajSubiect: Re: SPIRITII ORTODOCSI   SPIRITII ORTODOCSI Empty

Sus In jos
 
SPIRITII ORTODOCSI
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Crestin Ortodox Renascut :: Generalitati :: Erezii-
Mergi direct la: