Forum Crestin Ortodox Renascut
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Forum Crestin Ortodox Renascut

http://abcd-3.forumgratuit.ro
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Ingenunchieri

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

Ingenunchieri Empty
MesajSubiect: Ingenunchieri   Ingenunchieri EmptyLun Mar 16, 2009 8:48 am

In biserica ortodoxa exista zile in care nu se fac ingenuncheri,adica se aduce slavire lui Dumnezeu stand in picioare.Cu toate acestea in multe biserici crestin-ortodoxe nu se respecta aceasta interdictie,si cred ca aici este vorba despre metadoxie.Mai grav este ca unii prelati afirma ca aceste interdictii s-au perimat.Totusi,acestia prin astfel de afirmatii,produc metadoxie ,pt ca unele canoanele,ce introduc unele interdictii la ingenunchere au caracter dogmatic,iar dogma nu este schimbatoare si nici perimata candva.
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
M
Membru avansat
M


feminin
Numarul mesajelor : 212
Joburi/Distractii : echitatia
Data de inscriere : 19/10/2008

Ingenunchieri Empty
MesajSubiect: Re: Ingenunchieri   Ingenunchieri EmptyMar Mar 17, 2009 10:34 am

Deaoarece sunt unii care isi pleaca genunchii(ingenuncheaza)duminica si in zilele Cinzecimii-pentru ca toate sa se pazeasca in acelasi fel in fiecare eparhie,sfantului sinod i s-a parut ca rugaciunile sa fie aduse lui Dumnezeu,stand ei in picioare.
(Sinodul intai ecumenic,canon 20)
Sus In jos
paparuda
Ucenic



Numarul mesajelor : 41
Data de inscriere : 26/02/2009

Ingenunchieri Empty
MesajSubiect: Re: Ingenunchieri   Ingenunchieri EmptyJoi Mar 19, 2009 8:35 am

Nicolaie Cabasila ne spune ca in greaca exista mai multe cuvinte pentru "drepti". La "cu intelepciune drepti sa ascultam Sfanta Evanghelie" este folosit acelasi cuvant care este folosit in armata , oastea greciei din vechime prin care se comanda soldatilor pozitia de drepti. Acasa se poate sta in genunchi dar a sta in biserica cand este oprit este egal cu a marturisi ca Hristos n-a inviat si atunci zadarnica este credinta noastra. Cel putin daca nu a inviat in sufletul nostru a inviat in altii sau in sfintii pictati . Adevarul nu trebuie raspandit caci va intalni obstacole de genul"n-o sa punem femeile batrane sa faca armata".
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

Ingenunchieri Empty
MesajSubiect: Re: Ingenunchieri   Ingenunchieri EmptySam Mar 21, 2009 10:36 am

Expresia:,,cu intelepciune ,drepti ,sa ascultam Sfanta Evanghelie...''nu are nici o legatura cu faptul ca sunt interzise ingenuncherile duminica.
In orimele zece - veacuri cretine existau bancu in biserici,si credinciosii ascultau slujbele asezati pe banci si scaune.Cand era necesara ridicare in picioare erau anuntati.
Aceasta expresie,,Cu intelepciune,drepti sa ascultam Sfanta Evanghelie...''indica credinciosilor faptul ca din respect pt citirea Sf Evanghelii sa se ridice in picioare,si a ia o pozitie de onor pr cuvintele lui Dumnezeu ce se citeau.
Nu se poate sta in genunchi nicaieri,in zi de Duminica(nici acasa ,nici in biserica).
doar in altar in timpul Sfintei Liturghii preotul poate face la un momentdat trei matanni,dar pt asta este pogoramant sinodal
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
Continut sponsorizat





Ingenunchieri Empty
MesajSubiect: Re: Ingenunchieri   Ingenunchieri Empty

Sus In jos
 
Ingenunchieri
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Crestin Ortodox Renascut :: Religia crestin ortodoxa :: Metadoxie-
Mergi direct la: