Forum Crestin Ortodox Renascut
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Forum Crestin Ortodox Renascut

http://abcd-3.forumgratuit.ro
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Dogma islamica

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
M
Membru avansat
M


feminin
Numarul mesajelor : 212
Joburi/Distractii : echitatia
Data de inscriere : 19/10/2008

Dogma islamica Empty
MesajSubiect: Dogma islamica   Dogma islamica EmptySam Mar 21, 2009 7:00 am

Spre deosebire de alte religii islamul are o marturisire de credinta simpla si concisa.
adevarul se exprima simplu ,pe intelegerea tuturor:
,, La illaha illa Allah ua anna Mahomedan rasulu Allah.''

Marturisesc ca nu exista alt Dumnezeu in afara de Allah si Mahomed este trimisul sau.

Este suficient atat pentru a fi numarat cu adevaratii credinciosi!Cel cu suflet curat vor lua atentie!
Sus In jos
Tihomir
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Varsta : 46
Data de inscriere : 23/01/2009

Dogma islamica Empty
MesajSubiect: Re: Dogma islamica   Dogma islamica EmptyDum Mar 22, 2009 9:34 am

Cu adevarat cei curati cu inima vor fi atenti si se vor feri de islam!
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

Dogma islamica Empty
MesajSubiect: Re: Dogma islamica   Dogma islamica EmptyLun Mar 23, 2009 12:45 am

Din punctul de vedere al unui mahomedan cei curati nu pot fi decat mahomedani.Fiecare meserias isi lauda breasla sa.
dar traducerea mai sus ar trebui ,,..si Mahomed este trimisul lui Allah''
In fapt islamul a derivat ca o erezie crestina!
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
Aila
Membru avansat
Aila


feminin
Numarul mesajelor : 165
Data de inscriere : 22/10/2008

Dogma islamica Empty
MesajSubiect: Re: Dogma islamica   Dogma islamica EmptyLun Mar 23, 2009 6:05 am

M a scris:
Spre deosebire de alte religii islamul are o marturisire de credinta simpla si concisa.
adevarul se exprima simplu ,pe intelegerea tuturor:
,, La illaha illa Allah ua anna Mahomedan rasulu Allah.''

Marturisesc ca nu exista alt Dumnezeu in afara de Allah si Mahomed este trimisul sau.

Este suficient atat pentru a fi numarat cu adevaratii credinciosi!Cel cu suflet curat vor lua atentie!

De ce crezi ca este singura religie cu un mesaj "simplu si concis" .
La fel pot sa spun si despre iudaism si mai ales despre crestinism . Si mesajele acestor religii sunt simple si concise si chiar mai veridice prin comparatie cu islamul .
Chiar ar fi interesant o discutie comparativa .

Pe de alta parte veridicitatea unei religii se probeaza prin mult mai multe .
Nu sunt o buna cunoscatoare a islamului dar atat cat am citit din coran si atat cat cunosc despre islam , fara suparare dar islamul nu prea rezista ca religie veridica .
Sus In jos
M
Membru avansat
M


feminin
Numarul mesajelor : 212
Joburi/Distractii : echitatia
Data de inscriere : 19/10/2008

Dogma islamica Empty
MesajSubiect: Re: Dogma islamica   Dogma islamica EmptyLun Mar 23, 2009 7:39 am

Eu nu am vorbit despre un mesaj!Eu am vorbit despre marturisire de credinta!Fiecare religie isi exprima dogma printr-o marturisire de credinta.Adu la mine o alta marturisire de credinta mai simpla si concisa de la alta religie.Daca nu cunosti islam ,sigur cunosti crestinism sau iudaism.
Arata marturisirile de credinta ale acestor religii,daca stii!
Sus In jos
M
Membru avansat
M


feminin
Numarul mesajelor : 212
Joburi/Distractii : echitatia
Data de inscriere : 19/10/2008

Dogma islamica Empty
MesajSubiect: Re: Dogma islamica   Dogma islamica EmptyLun Mar 23, 2009 7:41 am

Multumesc pt corectura Admin.Dar asa este tradus in romaneste nu de mine!
Sus In jos
Aila
Membru avansat
Aila


feminin
Numarul mesajelor : 165
Data de inscriere : 22/10/2008

Dogma islamica Empty
MesajSubiect: Re: Dogma islamica   Dogma islamica EmptyMier Mar 25, 2009 5:45 am

M a scris:
Eu nu am vorbit despre un mesaj!Eu am vorbit despre marturisire de credinta!Fiecare religie isi exprima dogma printr-o marturisire de credinta.Adu la mine o alta marturisire de credinta mai simpla si concisa de la alta religie.Daca nu cunosti islam ,sigur cunosti crestinism sau iudaism.
Arata marturisirile de credinta ale acestor religii,daca stii!


Bun ! M-am repezit cu prima postare dar mi-o mentin .
Revin , prin ce este validata o religie prin marturisirea de credinta ? Ma indoiesc !
Pe de alta parte o marturisire din ce este mai usor de facut din ce este mai putin probabil sa fie reala . Asta se aplica in orice domeniu . Poti sa verifici .
Insasi usurinta cu care se trece la islam , marturisirea in sine , care pozitioneaza un om , Mohamed , intro pozitie absoluta , inseparabila de Dumnezeu , este cel putin periculoasa . Cu atat mai mult cu cat intro comparatie obiectiva intre Mohamed si Domnul Isus , primul nu rezista .
Nu se pot compara Domnul Isus , cel Ales , anuntat de profeti , asteptat , venit strigand "pocaiti-va" , Mielul care si-a dat viata pentru pacatele lumii si ale fiecaruia personal cu Mohamed , cel care a venit cu sabia .

Cred in Dumnezeu , al lui Avraham si in Domnul Isus , Unsul Lui care si-a dat viata pentru pacatele mele .
Aceasta este marturisirea mea , personala , de credinta .
Cam asa s-ar rezuma .
Sus In jos
M
Membru avansat
M


feminin
Numarul mesajelor : 212
Joburi/Distractii : echitatia
Data de inscriere : 19/10/2008

Dogma islamica Empty
MesajSubiect: Re: Dogma islamica   Dogma islamica EmptyMier Mar 25, 2009 6:24 am

Aila explica:
,,Cred in Dumnezeu , al lui Avraham si in Domnul Isus , Unsul Lui care si-a dat viata pentru pacatele mele .
Aceasta este marturisirea mea , personala , de credinta .
Cam asa s-ar rezuma ."

Prin asta te dezici de crestinism,pt ca Iisus il consideri Unsul lui Dumnezeu si nu Dumnezeu.Prin asta este o marturisire musulmana partiala.Si musulmanii ii dau mare importanta lui Iisus,si stiu ca va judeca lumea!Bine ai venit la lumina,surioara!
Sus In jos
Aila
Membru avansat
Aila


feminin
Numarul mesajelor : 165
Data de inscriere : 22/10/2008

Dogma islamica Empty
MesajSubiect: Re: Dogma islamica   Dogma islamica EmptyMier Mar 25, 2009 7:39 am

M a scris:
Aila explica:
,,Cred in Dumnezeu , al lui Avraham si in Domnul Isus , Unsul Lui care si-a dat viata pentru pacatele mele .
Aceasta este marturisirea mea , personala , de credinta .
Cam asa s-ar rezuma ."

Prin asta te dezici de crestinism,pt ca Iisus il consideri Unsul lui Dumnezeu si nu Dumnezeu.Prin asta este o marturisire musulmana partiala.Si musulmanii ii dau mare importanta lui Iisus,si stiu ca va judeca lumea!Bine ai venit la lumina,surioara!


Nu ma dezic chiar deloc si nu neg nimic asa cum crezi tu . M-ai facut sa zambesc prin modul cum ai distorsionat mesajul .
De ce-mi ceri sa explic cand deja dai o explicatie . Ai dorii sa o confirm ? Nu pot .
Cred ca ai ajuns exact unde doream eu sa ajungi si nu invers Smile
Marturisirea musulmana copiaza marturisirea crestina asa ca nu am cum eu , crestina convinsa , sa fac o marturisire de credinta islamica .
Sunt in LUMINA CRESTINA de mult . Fie sa fiu in cea Adevarata si in Adevar .
Da , frati suntem , in spirit crestin .
Sau sa inteleg ca esti crestin/crestina ?

Expresia in sine "surioara" este mai mult specifica islamului si , la randul ei , este o copie crestina .Primi crestini isi spuneau frate si sora , mult mai mult decat cei de acum .

Nu vreau sa intram intro polemica desi as spune mai multe despre islam si mohamed .Am mai renuntat la una , in alta parte , desi aveam si argumente si dreptate , tocmai fiindca nu ducea la nimic bun. Daca continui n-o sa ma mai consideri surioara ci dusman .
Oricum , ceva ma rascoleste extraordinar auzind , te citez :"Si musulmanii ii dau mare importanta lui Iisus,si stiu ca va judeca lumea! "
Nu prea e asa .
Cum spuneam , islamul e un plagiat al crestinismului si iudaismului.
Si daca Domnul Isus , pe care islamul il considera un profet , nimic altceva , v-a judeca lumea (deja e un paradox si sper ca-l sesizezi ) , cum ar putea un al pretins profet , chiar in lumea asta ,sa-l inlocuiasca si sa-i schimbe religia ?
Nu stiu daca am reusit sa fiu clara .

Acum cateva ore am vrut sa descarc o carte despre Mohamed . Nu una favorabila .
Si exact ca alte carti , materiale video etc , care nu pun o islamul intro lumina favorabila ... nu mai este disponibila . Se practica din ce in ce mai mult o cosmetizare a islamului . Trist !


PS. Unsul , are si sensul de Mesiah , Dumnezeu Fiul .
Nu intamplator insa am folosit un anumit termen .Smile
Asadar Domnului Isus nu-i neg natura divina , faptul ca este Dumnezeu . Amin !


Numai bine !


Ultima editare efectuata de catre Aila in Dum Mar 29, 2009 8:56 am, editata de 1 ori
Sus In jos
M
Membru avansat
M


feminin
Numarul mesajelor : 212
Joburi/Distractii : echitatia
Data de inscriere : 19/10/2008

Dogma islamica Empty
MesajSubiect: Re: Dogma islamica   Dogma islamica EmptyMier Mar 25, 2009 10:53 am

In evangheliade la Luca apare acum ...botezandu-le in numele Tatalui si Fiului si Sfantului Duh,dar in bibliile anterioare sinoadelor ecumenice nu exista aces verset
El a fost adaugat de episcopii crestini pt a-si justifica religia.Ce dar ar fi de copiat?Nu cumva coranul restabieste adevarul!
Iisus este numit Mesia si de Coran.Si in Coran se afirma ca Iisus va judeca lumea.Citeste si vezi ca nu mint si nu cosmetizez.Eu spun despre adevarat islam nu de denaturari.
surioara se pune unei femei care are ceva comun cu islamul!
Religia lui Iisus nu este crestinsmul actual,pt ca invatatura lui Iisus Hristos(este numit si asa in Corana fost falsificata de cei ce se numesc azi crestini!
Si eu cred ca crestinii au copiat islamul in organizare si dogma
Califul era reprezentantul lui Allah pe pamant ,ca sa intelegi.Dupa ce crestinii au venit mai mult in legatura cu Califatul de Cordoba l-au facut pe episcopul de la Roma sef si papa si l-au facut reprezentantul lui Dumnezeu pe pamant.
Deci iata ca au copiat islam!
Sus In jos
Tihomir
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Varsta : 46
Data de inscriere : 23/01/2009

Dogma islamica Empty
MesajSubiect: Re: Dogma islamica   Dogma islamica EmptyMier Mar 25, 2009 11:32 am

Ai trecut la islam peste noapte?
Sus In jos
Aila
Membru avansat
Aila


feminin
Numarul mesajelor : 165
Data de inscriere : 22/10/2008

Dogma islamica Empty
MesajSubiect: Re: Dogma islamica   Dogma islamica EmptyMier Mar 25, 2009 11:51 pm

M ,
nu stiu de unde ai luat tu ceea ce sustii dar eu le stiu invers si imi pastrez religia , crestina .
Istoric si oricum privesti lucrurile , crestinismul , nu se bazeaza pe islam , ci islamul pe iudaism si crestinism . Si daca faci o comparatie obiectiva a Torei si Evangheliilor versus Coran , presupun ca ai sa sesizezi .
Sa nu omitem in ce an a aparut islamul si in ce conditii , ce vechime avea deja crestinismul si de asemeni legatura dintre mohamed si crestinism .

Da ,botezul este esential si este prima confirmare a unui crestin .
Fara botez , nu se poate .


Nu te-am acuzat pe tine personal ca incerci sa cosmetizezi coranul . Dar imi pastrez parerea ca musulmanii incerca sa cosmetizeze islamul , culmea folosindu-se dupa cum e convenabil de coran , parti ale lui .
Insa islamul e un tot , oarecum unitar(fiindca nu prea este in toate aspectele lui ) asadar nu poate fi analizat prin parti din coran dupa cum vrem . La fel orice religie .

Daca Isus este atat de respectat in islam poate imi explici tu cum de Poarta de Aur sau Shaar Harachamim (bab el rahme cum o numesc musulmanii ) a fost zidita ? Dar mai mult , s-a pus cimitirul exact in fata ei .
Nu vad unde este respectul nici fata de Domnul Isus si nici fata de crestinism si nici chiar fata de iudaism .

Si tot nu mi-ai raspuns la intrebarea pusa , nu mi-ai explicat paradoxul . Daca Domnul Isus v-a judeca lumea , asadar importanta si puterea Lui este cosmica , majora , si nu Mohamad , cum se face ca religia lui Mohamad este ultimativa , unica valabila ( zambesc! ) si nu religia initiata , promovata de Domnul Isus ?
Cu atat mai mult cu cat diferentele intre cei doi sunt foarte mari (nici in privinta aceasta nu mi-a incropit un capat de explicatie ) si de asemeni intre cele doua religii .



Ps. Verifica , sora si frate se foloseste si in crestinism si s-a facut asta mai ales in primi ani ai crestinismului .
Acum , in toate bisericile crestine neo-protestante si nu numai , credinciosi isi spun frate si sora. De aceea am intrebat daca nu cumva esti crestina.
Sus In jos
Un om
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 148
Data de inscriere : 16/10/2008

Dogma islamica Empty
MesajSubiect: Re: Dogma islamica   Dogma islamica EmptyJoi Mar 26, 2009 8:54 am

Aila ai intrat e un teren alunecos,iar argumentatia este criticabila.Exista o singura religie cea a Dumnezeului Adevarat.Deci nici Mahomed si Mantuitorul nu au initiat o noua religie.Islamul pretinde ca a primit legea direct de la Dumnezeu prin inger,iar Iisus a venit sa faca voia Tatalui!
Sus In jos
Aila
Membru avansat
Aila


feminin
Numarul mesajelor : 165
Data de inscriere : 22/10/2008

Dogma islamica Empty
MesajSubiect: Re: Dogma islamica   Dogma islamica EmptyVin Mar 27, 2009 2:54 am

Un om a scris:
Aila ai intrat e un teren alunecos,iar argumentatia este criticabila.Exista o singura religie cea a Dumnezeului Adevarat.Deci nici Mahomed si Mantuitorul nu au initia o noua religie.Islamul pretinde ca a primit legea direct de la Dumnezeu pri inger,iar iisus a venit sa faca voia Tatalui!

Da , sunt de acord , terenul discutiei este oarecum minat .Si critica nu ma deranjeaza . Dimpotriva .
Recunosc fara sa ma rusinez ca din foarte multe puncte de verdere sunt o ignoranta ( si in iudaism , crestinism si in islam ) . De aceea intreb si citesc fie aici fie in alte locuri ,surse.
Dar sunt de parere ca Dumnezeu este unic si , din pacate , religii sunt mai multe .

Curiozitatea mea se limita la o parere personala a cuiva care este musulman . N-as fi considerat automat aceasta parere drept general valabila pentru islam , desi admit ca putea sa fie .
Sus In jos
Tihomir
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Varsta : 46
Data de inscriere : 23/01/2009

Dogma islamica Empty
MesajSubiect: Re: Dogma islamica   Dogma islamica EmptyVin Mar 27, 2009 9:36 am

Aila a scris:
Un om a scris:
Aila ai intrat e un teren alunecos,iar argumentatia este criticabila.Exista o singura religie cea a Dumnezeului Adevarat.Deci nici Mahomed si Mantuitorul nu au initia o noua religie.Islamul pretinde ca a primit legea direct de la Dumnezeu pri inger,iar iisus a venit sa faca voia Tatalui!

Da , sunt de acord , terenul discutiei este oarecum minat .Si critica nu ma deranjeaza . Dimpotriva .
Recunosc fara sa ma rusinez ca din foarte multe puncte de verdere sunt o ignoranta ( si in iudaism , crestinism si in islam ) . De aceea intreb si citesc fie aici fie in alte locuri ,surse.
Dar sunt de parere ca Dumnezeu este unic si , din pacate , religii sunt mai multe .

Curiozitatea mea se limita la o parere personala a cuiva care este musulman . N-as fi considerat automat aceasta parere drept general valabila pentru islam , desi admit ca putea sa fie .

Cred ca nu ai inteles ceva:Nu poti sa sustii intr-o discutie cu un musulman instruit argumentul ca islamul a aparut mai tarziu decat crestinismul pt ca ti se va replica ca coranul(considerat cuvantul lui Dumnezeu) se afla pururea in cer,deci inainte de nasterea lui Iisus Hristos.
Islamul sustine ca Coranul i-a fot dictat de ingerul Gabriel lui Mohamed dupa o carte ce se afla de la inceputul creatiei in ceruri.
Pe de alta parte islamul nu se bazeaza numai pe coran ci si pe hadisuri!
Sus In jos
Aila
Membru avansat
Aila


feminin
Numarul mesajelor : 165
Data de inscriere : 22/10/2008

Dogma islamica Empty
MesajSubiect: Re: Dogma islamica   Dogma islamica EmptySam Mar 28, 2009 8:38 am

Tihomir , cunosc raspunsul acesta fiindca l-am mai primit .
Singura problema este lipsa oricarei dovezi in acest sens .
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

Dogma islamica Empty
MesajSubiect: Re: Dogma islamica   Dogma islamica EmptySam Mar 28, 2009 9:35 am

Si crestinismul nu se bazeaza doar pe biblie!
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
M
Membru avansat
M


feminin
Numarul mesajelor : 212
Joburi/Distractii : echitatia
Data de inscriere : 19/10/2008

Dogma islamica Empty
MesajSubiect: Re: Dogma islamica   Dogma islamica EmptySam Mar 28, 2009 7:03 pm

Aila a scris:
Tihomir , cunosc raspunsul acesta fiindca l-am mai primit .
Singura problema este lipsa oricarei dovezi in acest sens .

Dar tu cum dovedesti ca Moise a primit tablele(lespezi de piatra?) legii sau ca Saul(apostolul Pavel) a primit mesaj direct de la Iisus inviat(dupa cum vezi eu respect si scrierea in grafia veche crestina a numelui lui Iisus)
adica de ce la tie exista credinta pe cuvant si la mine nu?Esti tu mai logica si eu stau mai in prostie?
Iar daca Iisus va fi de fata cand se va judeca lumea,asta nu este ilogic pt ca asa a hotarat Dumnezeu(vezi ca si aici te menajez,pt a nu avea pt tine motiv de a face sicana).Tu vrei sa fii judecatoare la Dumnezeu,dar daca El a hotarat asa ce ai tu contra a comenta !? Crying or Very sad
Sus In jos
Aila
Membru avansat
Aila


feminin
Numarul mesajelor : 165
Data de inscriere : 22/10/2008

Dogma islamica Empty
MesajSubiect: Re: Dogma islamica   Dogma islamica EmptyDum Mar 29, 2009 12:07 am

M ,
nu era cazul sa te superi .
As fi dorit sa-mi dai un raspuns succint la paradoxurile care ma intereseaza .
Desi , intrun fel , mi-ai raspuns .

Nu tie iti pusesem cuvantul la indoiala . Nici vorba .
Si nici atat n-am judecat ceva sau pe cineva aici .
Am considerat ca discut chiar daca mi-am exprimat alt punct de vedere .

Moise cu sau fara cuvantul meu , a primit Legile de la Dumnezeu . Pe tablite sau orice. N-am inteles ce ai vrut sa spui punand in paranteza "lespezi de piatra ? "
Dumnezeu poate sa le scrie si pe apa . Si Moise putea sa vina cu ele scrise pe apa , in aer , holograma .. oricum .
Ce nu poate Dumnezeu ?
Daca noi suntem limitati sa nu faceam greseala sa-L limitam pe Dumnezeu .
Este o ratiune pentru care au fost scrise in piatra .
Lumea a evoluat intr-un anumit ritm .
De exemplu Avraham nu le putea primii .
Saul ...
Saul datorita educatiei lui nu putea fi un om care sa-si schimbe drumul si credinta usor .El prigonea crestinii din convingere .O facea cu placere . Astfel de lucruri nu se schimba usor .
Din punct de vedere uman , social el a renuntat la o viata buna , lipsita de griji , la o pozitie sociala buna pentru saracie , prigoana , o viata sub spectrul torturii , chinurilor si mortii .
Asa ceva nu sre intampla pur si simplu .
Si nu stiu daca ai avut vreun contact direct cu evreii , dar sunt foarte greu de lamurit , cand le-a intrat ceva in cap greu le modifici parerea ...E aproape imposibil .
De obicei se intampla invers . E un fenomen generalizat in zilele de azi cand e o "moda" sa ne schimbam religia dar nu pentru o viata mai grea ci dimpotriva.


PS. Care este problema daca scriu Isus in loc de Iisus ? Cunosc si varianta ta , n-o contest dar n-o folosesc si nu cred sa fie o problema .

N-o sa mai postez aici dar o sa citesc .
Numai bine ! Smile
Sus In jos
Aila
Membru avansat
Aila


feminin
Numarul mesajelor : 165
Data de inscriere : 22/10/2008

Dogma islamica Empty
MesajSubiect: Re: Dogma islamica   Dogma islamica EmptyDum Mar 29, 2009 6:04 am

M a scris:

Iar daca Iisus va fi de fata cand se va judeca lumea,asta nu este ilogic pt ca asa a hotarat Dumnezeu(vezi ca si aici te menajez,pt a nu avea pt tine motiv de a face sicana).Tu vrei sa fii judecatoare la Dumnezeu,dar daca El a hotarat asa ce ai tu contra a comenta !? Crying or Very sad

O singura remarca .
M ,
eu nu am spus ca este ilogic ca Domnul Isus sa fie de fata cand oamenii vor fi judecati . Dimpotriva , fiind crestina , stiu ca asa va fi si chiar mai mult .
Iar deciziile Lui Dumneze nu le comentez nici chiar cand ma privesc direct desi , in nevrednicia mea , am mai intrebat "de ce mie Doamne? " sau "de ce eu ?"

Altceva intrebasem .
Sus In jos
M
Membru avansat
M


feminin
Numarul mesajelor : 212
Joburi/Distractii : echitatia
Data de inscriere : 19/10/2008

Dogma islamica Empty
MesajSubiect: Re: Dogma islamica   Dogma islamica EmptyDum Mar 29, 2009 7:23 am

Mai intai da-mi voie sa-ti transmit salutari din Tibet,de la tatal meu natural,Mahajah Shahib!Sa speram ca intelepciunea lui si mila lui Dumnezeu sa-l scoata viu de acolo!
Dar cu toate ca bataile inimii mele sunt acum pt el,nu voi lasa a spune pentru tine ceea ce este drept de spunere.
De ce zici ca nu ti-am raspuns la paradox?am raspuns:asa a hotarat Dumnezeu!
Tu insa nu ai raspuns cand ti-am cerut dovezi(nu cele din biblie)ca Saul a vorbit cu Iisus inviat si urcat in cer.Poti dovedi?Nu poti!
Nu mi-ai dovedit(din alte surse)ca Moise a primit tablele legii de la Dumnezeu!Poti dovedi?Nu poti!
Tot zici cu ilogic>dar la voi se spune ca inteleptiunea omului este nebunie in fata lui Dumnezeu!Si atunci unde este exactitatea logicii omului,la care te ascunzi dupa ea.
Eu nu m-am suparat,eu compun raspuns dupa regula argumentatiilor,pe care au dezvoltat-o invatatii vechi.Dar unde ,deci vezi suparare?
Am vazut observand ce scrii, ca retragerea iti este iubita tie.
Si la alt subiect,pierzand te-ai retras!
Pun mentiune ca Shahib a cerut sa-ti transmit salutul lui!
Sus In jos
Un om
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 148
Data de inscriere : 16/10/2008

Dogma islamica Empty
MesajSubiect: Re: Dogma islamica   Dogma islamica EmptyLun Apr 06, 2009 8:50 am

Mahajah Shahib este o legenda nascuta curand in zone de influenta reciproca intre islam si budism.Nu cred ca exista cu adevarat.In momente de criza unele colectivitati creeaza eroi imaginari pt a compensa suferinta morala.Se spun atatea lucruri bune despre acesta incat nu poate fi real
Sus In jos
M
Membru avansat
M


feminin
Numarul mesajelor : 212
Joburi/Distractii : echitatia
Data de inscriere : 19/10/2008

Dogma islamica Empty
MesajSubiect: Re: Dogma islamica   Dogma islamica EmptySam Apr 11, 2009 7:24 am

Roaga-te sa nu te convingi ca este real!!!!!!!
Sus In jos
M
Membru avansat
M


feminin
Numarul mesajelor : 212
Joburi/Distractii : echitatia
Data de inscriere : 19/10/2008

Dogma islamica Empty
MesajSubiect: Re: Dogma islamica   Dogma islamica EmptyVin Feb 12, 2010 7:52 am

ai avut dreptate!desi a fost real lumea nu-l putea avea,pt ca lumea era pregatita doar pt legende!Lumea nu putea respira aerul tare si pur al inaltimilor deosebite!ACUM CHIAR CA LUMEA A RAMAS DOAR CU O LEGENDA!DAR UNEORI LEGENDELE REDEVIN PESTE TIMP REALE!ASTEPTATI, CA IN CURAND, VA VENI ALT SHAHIB!!!!!
Sus In jos
Aila
Membru avansat
Aila


feminin
Numarul mesajelor : 165
Data de inscriere : 22/10/2008

Dogma islamica Empty
MesajSubiect: Re: Dogma islamica   Dogma islamica EmptySam Feb 13, 2010 9:01 pm

In spatele legendei era un om , un suflet ...
Un om minunat cu un suflet pe masura .
Sus In jos
Continut sponsorizat





Dogma islamica Empty
MesajSubiect: Re: Dogma islamica   Dogma islamica Empty

Sus In jos
 
Dogma islamica
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Crestin Ortodox Renascut :: Alte religii :: Islam-
Mergi direct la: