Forum Crestin Ortodox Renascut
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Forum Crestin Ortodox Renascut

http://abcd-3.forumgratuit.ro
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Cadou pentru Dumnezeu

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
apasarar
Acomodat



Numarul mesajelor : 20
Data de inscriere : 22/08/2012

Cadou pentru Dumnezeu Empty
MesajSubiect: Cadou pentru Dumnezeu   Cadou pentru Dumnezeu EmptyMier Aug 29, 2012 1:57 am

Da 5 paini, 3 sticle de apa, 3 perechi de haine si de incaltaminte la un sarac ca si cadou catre Dumnezeu din partea ta.
Daca nu poti te poti ruga ca un sarac sau cati mai multi sa primeasca acestea. Cu cat rugaciunea include mai multi oameni e mai puternica.
E bine ca la sfarsitul rugaciunii sa te rogi sa fie doar de folos.
Nu promite nimic atat cat poti ca nu stii ce va fi maine. Fa daca vrei dar nu promite.
Pentru cei cu copii se poate face la fel pentru ei si pentru cei dragi eventual sau pentru cineva din viata viitoare care nu mai are pe nimeni cu mentiunea in gand ca noile cadouri sunt din partea lor.

Matei 25:
34. Atunci va zice Împăratul celor de-a dreapta Lui: Veniţi, binecuvântaţii Tatălui Meu, moşteniţi împărăţia cea pregătită vouă de la întemeierea lumii.
35. Căci flămând am fost şi Mi-aţi dat să mănânc; însetat am fost şi Mi-aţi dat să beau; străin am fost şi M-aţi primit;
36. Gol am fost şi M-aţi îmbrăcat; bolnav am fost şi M-aţi cercetat; în temniţă am fost şi aţi venit la Mine.
37. Atunci drepţii Îi vor răspunde, zicând: Doamne, când Te-am văzut flămând şi Te-am hrănit? Sau însetat şi Ţi-am dat să bei?
38. Sau când Te-am văzut străin şi Te-am primit, sau gol şi Te-am îmbrăcat?
39. Sau când Te-am văzut bolnav sau în temniţă şi am venit la Tine?
40. Iar Împăratul, răspunzând, va zice către ei: Adevărat zic vouă, întrucât aţi făcut unuia dintr-aceşti fraţi ai Mei, prea mici, Mie Mi-aţi făcut
Sus In jos
Delih Mur
nou venit
Delih Mur


Numarul mesajelor : 10
Data de inscriere : 17/11/2010

Cadou pentru Dumnezeu Empty
MesajSubiect: Re: Cadou pentru Dumnezeu   Cadou pentru Dumnezeu EmptyMier Aug 29, 2012 3:28 am

Este o abordare gresita in spirit protestant!
De ce?
Pt ca se centreaza pe ideia de posesie si cadou!
Cadou este cand daruiesti dintru ale tale in mod voluntar!!
Dar a ajuta saracii ese o obligatie!Este o porunca!
Un crestin ortodox ar rebui sa ceara de la Dumnezeu mai intai ca sufletul sau aiba calitatea de a dori sa poata ajuta pe semeniitai,caci fara sprijinul lui Dumnezeu nu poti face nimic.Un studiu atent al Psalmului 50 ar clarifica pt tine multe!

Acesta este sensul Euharistic(care lipseste protestantismului);Ale Tale dintru ale Tale Tie aducem.....

Pana la un punct ortodoxia are unele partialitati comune cu protestantntismul pt protestantismul a fost conceput ca o reactie impotriva ereziei papale.Insa protestantismul nu a evoluat pana la capat,unde s-ar fi contopit in ortodoxie, pt ca nu a reusit sa arate eclezionistica reala a textului biblicProtestantismulnu a fost o reactie impotriva ortodoxiei!
Sus In jos
apasarar
Acomodat



Numarul mesajelor : 20
Data de inscriere : 22/08/2012

Cadou pentru Dumnezeu Empty
MesajSubiect: Re: Cadou pentru Dumnezeu   Cadou pentru Dumnezeu EmptyMier Aug 29, 2012 4:33 am

Imi aduc aminte de o poveste in care o femeie a avut nevoie de un ajutor de la sfanta Parascheva si drept multumire s-a dus cu o perna noua la sfanta. cand a ajuns acolo sfanta si-a ridicat capul si femeia a pus perna acolo.

Uite aici povestea
Mărturisesc părintii bătrâni, care au fost martori oculari, despre o minune petrecută la racla Sfintei Parascheva de la Iasi, la 14 octombrie 1951. De hram, pe când oamenii asteptau la rând să se închine, au venit si două crestine bătrâne din Focsani. Văzând lume multă, au zis preotului de gardă, Arhimandritul Cleopa:

- Părinte, dă-ne voie să ne închinăm la Cuvioasa Parascheva, fără să mai stăm la rând, că suntem bolnave, si să-i punem sub cap această pernă, pe care i-am adus-o de acasă drept multumire pentru ajutorul ce ni l-a dat!

- Dumnezeu să vă binecuvinteze, a zis Părintele Cleopa. Mergeti si vă închinati!

În clipa aceea, preotii si credinciosii au văzut un lucru cu totul sfânt si minunat. Cuvioasa si-a ridicat singură capul, iar după ce femeile i-au pus perna adusă si s-au închinat, Sfânta Parascheva si-a lăsat iarăsi capul pe pernă.

Din Viata Pr. Cleopa

Deci daca Sfanta a acceptat cadoul e Ok. E bine sa indeplinim Matei 25-30-de mai sus si de mai jos. Cat trebuie sa facem nu stiu.Asa ca roaga-te ca pana la sfarsitul vietii sa ai ce-ti trebuie, sa ai indeplinite cele de mai jos si tu si cati mai multi oameni si sa fie acea indeplinire doar de folos. La fel roaga-te ca la sfarsitul vietii sa fii mantuit si tu si cati mai multi oameni. Nu promite nimic atat cat poti ca nu stii maine cum o sa fie.
Matei 25:
34. Atunci va zice Împăratul celor de-a dreapta Lui: Veniţi, binecuvântaţii Tatălui Meu, moşteniţi împărăţia cea pregătită vouă de la întemeierea lumii.
35. Căci flămând am fost şi Mi-aţi dat să mănânc; însetat am fost şi Mi-aţi dat să beau; străin am fost şi M-aţi primit;
36. Gol am fost şi M-aţi îmbrăcat; bolnav am fost şi M-aţi cercetat; în temniţă am fost şi aţi venit la Mine.
37. Atunci drepţii Îi vor răspunde, zicând: Doamne, când Te-am văzut flămând şi Te-am hrănit? Sau însetat şi Ţi-am dat să bei?
38. Sau când Te-am văzut străin şi Te-am primit, sau gol şi Te-am îmbrăcat?
39. Sau când Te-am văzut bolnav sau în temniţă şi am venit la Tine?
40. Iar Împăratul, răspunzând, va zice către ei: Adevărat zic vouă, întrucât aţi făcut unuia dintr-aceşti fraţi ai Mei, prea mici, Mie Mi-aţi făcut
Sus In jos
Continut sponsorizat





Cadou pentru Dumnezeu Empty
MesajSubiect: Re: Cadou pentru Dumnezeu   Cadou pentru Dumnezeu Empty

Sus In jos
 
Cadou pentru Dumnezeu
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» pasaport biometric
» Puterea lui Dumnezeu
» FIUL LUI DUMNEZEU!
» Rugaciune pentru un ales ortodox al Romaniei
» Numele lui Dumnezeu dupa Talmud

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Crestin Ortodox Renascut :: Generalitati :: Despre toate-
Mergi direct la: