Forum Crestin Ortodox Renascut
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Forum Crestin Ortodox Renascut

http://abcd-3.forumgratuit.ro
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Parastas la 40 zile

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
mannix_geo
debutant



Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 04/12/2012

Parastas la 40 zile Empty
MesajSubiect: Parastas la 40 zile   Parastas la 40 zile EmptyMar Dec 04, 2012 9:08 am

Poate sa-mi spuna cineva,daca pe 29 dec.2012,se poate face parastas de 40 zile?
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

Parastas la 40 zile Empty
MesajSubiect: Re: Parastas la 40 zile   Parastas la 40 zile EmptyMar Dec 04, 2012 9:36 am

Sa incerc sa raspund eu!

In general parastas de 40 de zile trebuie facutdupa liturghie!In practica nu se face mereu asa.Dar parastas se face totusi in orice zi liturgica.Dar pt usurinta clericilor si a mirenilorse face parastas sambata.Pe 29 decembrie este zi liturrgica.Deci daca preotul vrea sau crdinciosii insista se face parastas.Nu este nici o impiedicare canonica.Dat fiindinsa greutatea slujbelor ,si alte probleme sociale si organizatorice si combinarea acestora cu dreptul canonic,in BOR sunt hotarate acestea

Nu se fac parastase in urmatoare zile si perioade din cursul anului:

a) Duminicile de peste an;

b) In cele douasprezece zile dintre Nasterea si Botezul Domnului;

c) De la lasatul secului de carne pana la sambata intai din Postul Mare, sambata Sfantului Teodor;

d) Din sambata Floriilor pana in Duminica Tomei;

e) La praznicele imparatesti sau sarbatori mari;

- In timpul Postului Mare, nu se face parastas in zilele de rand (luni, marti, miercuri, joi, vineri), deoarece in aceste zile nu se face liturghie obisnuita sau deplina.

- Este de dorit ca pomenirile sa se faca legate de savarsirea Sfintei Liturghii, aceasta fiind cea mai importanta slujba de mijlocire pentru cei morti. Daca nu este posibil de fiecare data, cel putin la 40 de zile, la un an si la sapte ani, ar fi de dorit ca parastasul sa urmeze dupa Sfanta Liturghie.
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

Parastas la 40 zile Empty
MesajSubiect: Re: Parastas la 40 zile   Parastas la 40 zile EmptyMar Dec 04, 2012 9:45 am

Revin:puteti face parastas pe 22 dec si e canonic sa faceti mai devreme cand este impiedicare la data cuvenita calendaristic!
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
mannix_geo
debutant



Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 04/12/2012

Parastas la 40 zile Empty
MesajSubiect: Re: Parastas la 40 zile   Parastas la 40 zile EmptyMar Dec 04, 2012 8:54 pm

mannix_geo a scris:
Poate sa-mi spuna cineva,daca pe 29 dec.2012,se poate face parastas de 40 zile?

Multumesc
Sus In jos
Continut sponsorizat





Parastas la 40 zile Empty
MesajSubiect: Re: Parastas la 40 zile   Parastas la 40 zile Empty

Sus In jos
 
Parastas la 40 zile
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Crestin Ortodox Renascut :: Generalitati :: Despre toate-
Mergi direct la: