Forum Crestin Ortodox Renascut
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Forum Crestin Ortodox Renascut

http://abcd-3.forumgratuit.ro
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 SFINTIREA.

In jos 
+3
M
Admin
Apolo
7 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Apolo
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Data de inscriere : 29/03/2009

SFINTIREA. Empty
MesajSubiect: SFINTIREA.   SFINTIREA. EmptyMier Apr 01, 2009 12:24 am

SFINTIREA. I_logo




- Separarea -


1) Separarea in Scriptura are doua aspecte:
a) fatza de ceea ce este contrar gandului lui Dumnezeu; si
b) pentru Dumnezeu Insusi.
  • Principiul de subliniat este ca in universul moral este imposibil pentru Dumnezeu sa binecuvanteze in intregime sau sa foloseasca pe copiii Sai care sunt compromisi sau sunt in legatura cu raul.

2) Separarea de rau implica:
a) separarea in dorinta, cauza si fapt, fatza de lume in sensul moral rau al acestui sistem lumesc prezent (1Ioan 2:15); si
b) separarea de falsii invatatori, care sunt descrisi ca fiind "vase.. de necinste" (2Tim. 2:20,21; 2Ioan 9-11).

3) Separarea NU este fatza de contactul cu raul care stapaneste in lume sau este strecurat in Biserica, ci este refuzul de a fi complice sau de a te conforma cu el (2Cor. 6:14-18; Ioan 17:15; Gal. 6:1). Si

4) rasplata separarii este manifestarea deplina a recunoasterii divine (2Cor. 6:17,18 ), comuniunea si inchinarea nestanjenita (Evr. 13:13-15) si slujba rodnica (2Tim. 2:21), dupa cum potrivirea cu chipul lumii implica pierderea acestora.
  • Aici, ca in toate, Hristos este modelul. El a fost "sfant, nevinovat, fara pata, despartit de pacatosi" (Evr. 7:26), si totusi El era inca foarte apropiat de ei pentru salvarea lor, incat fariseii care ilustreaza conceptia mecanica si ascetica a separarii (Mat. 3:7), L-au judecat ca Si-ar fi pierdut caracterul de nazireu (Luca 7:39). In contactul cu pacatosii pe care a vrut sa-i mantuiasca, Domnul Isus ramanea nepatat (Mat. 9:12,13; 11:19; 1Ioan 3:5; Ioan 4:10,17; 2Cor.5:21)
Sus In jos
Apolo
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Data de inscriere : 29/03/2009

SFINTIREA. Empty
MesajSubiect: Re: SFINTIREA.   SFINTIREA. EmptyMier Apr 01, 2009 12:30 am

.
- Sfintirea in Vechiul Testament -


- In Vechiul Testament cuvintele "consacrare", "dedicare", "sfintire" si "sfintenie", variate traduceri ale unui cuvant evreiesc, sunt folosite pentru persoane si pentru lucruri si au un inteles identic: pus deoparte. Numai cand sunt folosite pentru Dumnezeu Insusi (ex.: Lev. 11:45) sau pentru ingeri (ex.: Dan. 4:13) au o calitate morala launtrica implicata in mod necesar. Fara indoiala, un preot sau o alta persoana pusa deoparte pentru slujba lui Dumnezeu, a carei intreaga dorinta a actionat impreuna cu punerea ei deoparte, a experimentat in mod progresiv si o despartire interioara de rau. Dumnezeu lucreaza aceasta sfintire prin disciplina, cum arata clar caile Sale fatza de Iov, Iacov si altii.
Sus In jos
Apolo
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Data de inscriere : 29/03/2009

SFINTIREA. Empty
MesajSubiect: Re: SFINTIREA.   SFINTIREA. EmptyMier Apr 01, 2009 12:32 am

.
- Sfintirea in Noul Testament -

"Urmariti pacea cu toti si sfintirea,
fara care nimeni nu va vedea pe Domnul
"
(Evrei 12:14)


1) In ambele Testamente aceleasi cuvinte evreiesti si grecesti sunt redate prin cuvintele "sfintire" si "sfintenie" in variatele lor forme gramaticale. Singurul lor inteles este punerea deoparte pentru Dumnezeu.
2) In amandoua Testamentele aceste cuvinte sunt folosite pentru lucruri si pentru persoane.
3) Cand "sfintirea" este folosita pentru lucruri, nu este implicata nici o calitate morala; ele sunt sfintite sau facute sfinte pentru ca sunt puse deoparte pentru Dumnezeu. Si
4) cand "sfintirea" este folosita pentru persoane, ea are un intreit inteles:

a) Ca pozitie, cei alesi care au avut parte de chemarea cereasca sunt vesnic pusi deoparte pentru Dumnezeu - in Hristos -, "prin jertfirea trupului lui Isus Hristos odata pentru totdeauna" (Evrei 10:10). Din punct de vedere al pozitiei, deci, credinciosii sunt "sfinti"/"sfintiti" din momentul in care au crezut - in Hristos (Filip. 1:1; Evr. 3:1);

b) Ca experienta, credinciosii sunt sfintiti prin lucrarea Duhului Sfant, prin Scripturi (Ioan 17:17; 2Cor. 3:18; 7:1; Efes. 5:25,26; 1Tes. 5:23,24). Si

c) ca desavarsire, sfintirea completa a credinciosilor se va implini la venirea Domnului (Efes. 5:27; 1Ioan 3:2)
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

SFINTIREA. Empty
MesajSubiect: Re: SFINTIREA.   SFINTIREA. EmptyMier Apr 01, 2009 2:19 am

Intai explica ce inseamna a fi sfant si ce inseamna a fi sfintit!
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
Apolo
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Data de inscriere : 29/03/2009

SFINTIREA. Empty
MesajSubiect: Re: SFINTIREA.   SFINTIREA. EmptyMier Apr 01, 2009 4:53 am

Admin a scris:

Intai explica ce inseamna a fi sfant si ce inseamna a fi sfintit!

  • Multumesc pentru invitatie. iata ca ma supun indata, intrucat n-am venit nicidecum sa stapanesc peste voi. Dimpotriva, eu sunt slujitorul vostru pentru Hristos.
  • Avem nevoie sa ne exersam zi de zi simturile duhovnicesti ca sa dobandim un ascutit discernamant spiritual, intrucat doar asa vom fi reusit impreuna-in Hristos sa distingem bine Cuvantul Domnului (vezi ep. catre Evrei). Iata ca este o deosebire intre a fi sfant, pe de o parte si a fi sfintit, pe de alta parte!
  • Noi am fost asezati de Dumnezeu in locurile ceresti - impreuna-in Hristos. asa cum scrie in ep. catre Efeseni. Aceasta este sfintirea pozitionala. dar acum, daca traim prin Duhul trebuie sa si umblam prin Duhul (vezi ep. catre Galateni). cu alte cuvinte sa umblam asa cum am fost asezati. sa cautam pacea unii impreuna cu altii si sfintirea (practica) fara de care nimeni nu va vedea pe Domnul, dupa cum este scris. Aceasta reprezinta procesul de sfintire, sau sfintirea practica.
  • Sau altfel spus: prin nasterea din nou duhovniceasca Dumnezeu ne pune intr-o pozitie de inocenta (sfintirea pozitionala). Dar, de la regenerarea aceasta trebuie sa ajungem - noi care suntem aici-impreuna-in Hristos - la stadiul de om matur, pana ce Hristos va lua chip in noi (vezi ep. Galateni)
  • Si cum ajungem noi de la inocenta la sfintirea practica (= reproducerea lui Hristos in noi) ? - Printr-o serie de alegeri morale. Si ce inseamna sa devenim destoinici sa facem si noi alegeri morale ? - Inseamna ca n-avem nevoie de vointa din suflet, ci de constiinta din duh. asa cum vedem scris in 2Corinteni 5:11-14-21.
  • Asadar, vedem bine acum ca suntem constransi (launtric) sa alegem. intrucat dragostea lui Dumnezeu care a fost turnata in inimile noastre prin Duhul Sfant care ne-a fost dat (ep. catre Romani) NU ne da alta posibilitate .. Si prin chiar faptul ca am fost eliberati de sub pacat am devenit robi ai lui Hristos. Slava Domnului nostru Iisus Hristos prin care avem acum biruinta! AMIN.
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

SFINTIREA. Empty
MesajSubiect: Re: SFINTIREA.   SFINTIREA. EmptyMier Apr 01, 2009 7:09 am

Pologhie impresionanata dar din nefericire tot n-ai aratat ce insemna a fi sfant si ce inseamna a fi sfintit!
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
Apolo
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Data de inscriere : 29/03/2009

SFINTIREA. Empty
MesajSubiect: Re: SFINTIREA.   SFINTIREA. EmptyMier Apr 01, 2009 8:14 am

Admin a scris:

Pologhie impresionanata dar din nefericire tot n-ai aratat ce insemna a fi sfant si ce inseamna a fi sfintit!

  • Cea mai buna imagine pentru a intelege aceste lucruri spirituale o constituie corabia lui Noe, din Vechiul Testament. "A fi in corabie" = "a fi sfant" (pus deoparte) = "a fi (un madular) in (Trupul lui) Hristos".Iar "a fi sfintit" = "a umbla prin Duhul" = "a ramane in Hristos".
  • Dar lucrurile acestea se invata doar in mod practic, dupa cum este scris: "daca vrea cineva sa faca voia lui Dumnezeu va ajunge sa cunoasca ..."; altfel este cu neputinta sa vedem realitatea vreunui lucru duhovnicesc, dupa cum este scris:
  • Matei 18:3 - [Iisus] le-a zis: "Adevarat va spun ca, daca nu va veti întoarce la Dumnezeu si nu va veti face ca niste copilasi, cu nici un chip nu veti intra în Împaratia cerurilor.
  • Si ce inseamna "sa ne facem ca niste copilasi"? - Intrucat Scriptura se interpreteaza prin ea insasi, iata cum este scris:
  • 1Corinteni 14:20 - "Fratilor, nu fiti copii la minte; ci, la rautate, fiti prunci; iar la minte, fiti oameni mari."
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

SFINTIREA. Empty
MesajSubiect: Re: SFINTIREA.   SFINTIREA. EmptyJoi Apr 02, 2009 2:33 am

Vad ca nu raspunzi la ce am solicitat:ce inseamna a fi sfant si ce inseamna a fi sfintit?
Cred ca nu stii!Daca stii raspunde.Iar de nu stii, te-ai facut de ras discutand despre ceea ce nu stii dar dandu-te stiutor!
Iar daca scrii despre ce nustii mesajele tale sunt lipsite de valoare!
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
Apolo
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Data de inscriere : 29/03/2009

SFINTIREA. Empty
MesajSubiect: Re: SFINTIREA.   SFINTIREA. EmptyJoi Apr 02, 2009 2:57 am

Admin a scris:

Vad ca nu raspunzi la ce am solicitat:ce inseamna a fi sfant si ce inseamna a fi sfintit?
Cred ca nu stii!Daca stii raspunde.Iar de nu stii, te-ai facut de ras discutand despre ceea ce nu stii dar dandu-te stiutor!
Iar daca scrii despre ce nustii mesajele tale sunt lipsite de valoare!

  • Ce usor mai e sa tragem concluzii pripite, draga Admin..
  • Ia renunta tu, te rog, preaiubitule, la modul infinitiv al verbelor si foloseste-le cu referire personala, sa vezi ce repede mai intelegi.
  • Si ia uita-te tu mai bine la Cuvantul Domnului. Pai nu-ti spusei ca este scris:

Citat :

.. "daca vrea cineva sa faca voia lui Dumnezeu va ajunge sa cunoasca ..."; altfel este cu neputinta sa vedem realitatea vreunui lucru duhovnicesc, dupa cum este scris:
[*] Matei 18:3 - [Iisus] le-a zis: "Adevarat va spun ca, daca nu va veti întoarce la Dumnezeu si nu va veti face ca niste copilasi, cu nici un chip nu veti intra în Împaratia cerurilor.
[*] Si ce inseamna "sa ne facem ca niste copilasi"? - Intrucat Scriptura se interpreteaza prin ea insasi, iata cum este scris:
[*] 1Corinteni 14:20 - "Fratilor, nu fiti copii la minte; ci, la rautate, fiti prunci; iar la minte, fiti oameni mari."[/list]

  • Hmm.. pai tu crezi ca asa merge!? Ti se ofera aceasta ocazie si tu-ti permiti sa faci misto. Pai de mine faci tu misto, sau nici macar nu-ti dai seama ca fatza de Cel (Hristos) care m-a trimis faci asa!?
  • Oare crezi tu ca Dumnezeu este un om ca si mine!? Iti spun ca te inseli amarnic fratele meu, intrucat este scris ca Dumnezeu NU se lasa batjocorit. asa ca ceea ce semeni, aceea vei si secera: putrezirea.

@ io, liviu, iti mai spun si altfel. asa, ca de la psi la psi: lasa-l incolo de limbaj tangential, ca de-aia ai tendinta sa vezi - prin proiectie - la mine "salata de cuvinte" (poliloghia).
  • altfel.., "ce ai de facut, fa repede!" dupa cum este scris.
Sus In jos
Apolo
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Data de inscriere : 29/03/2009

SFINTIREA. Empty
MesajSubiect: Re: SFINTIREA.   SFINTIREA. EmptyJoi Apr 02, 2009 4:07 am

Apolo a scris:

  • altfel.., "ce ai de facut, fa repede!" dupa cum este scris.

  • Frate Admin., iata ca m-am rugat pentru tine. cere-mi un cuvant din partea Domnului Isus si vei fi curat. Spune-mi aici-acum: ce vrei sa-ti fac ?
  • Iata ca ti-am pus inainte binele si raul, viata si moartea. Alege!
    Alege viata ca sa traiesti
    !
Sus In jos
Apolo
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Data de inscriere : 29/03/2009

SFINTIREA. Empty
MesajSubiect: Re: SFINTIREA.   SFINTIREA. EmptyJoi Apr 02, 2009 5:47 am

.

"... prea tarziu" (Evrei 4:1)


  • "Stiu faptele tale: ca nu esti nici rece, nici în clocot. O, daca ai fi rece sau în clocot! Dar, fiindca esti caldicel, nici rece, nici în clocot, am sa te vars din gura Mea" (Apoc. 3:15-16).
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

SFINTIREA. Empty
MesajSubiect: Re: SFINTIREA.   SFINTIREA. EmptyJoi Apr 02, 2009 11:30 pm

Iar eviti sa raspunzi direct ce inseamna a fi sfant si a fi sfintit.
Pe mine nu ma sperii cu citate scoase din context si folosite anapoda.
Te-am intrebat de cateva ori ce inseamna a fi sfant si a fi sfintit.Nu ai fost capabil sa raspunzi si am inteles cam cat a de neajutorata iti este cunoasterea.
In fapt te crezi smecher de Bucuresti,de undeva de pe langa Inercontinental.Pe acolo stau pe niste borduri niste indivizi si niste preamultvide care cersec si folosesc stilul tau de amenintari pseudoreligioase!Nu cumva treci des pa acolo!
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
Apolo
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Data de inscriere : 29/03/2009

SFINTIREA. Empty
MesajSubiect: Re: SFINTIREA.   SFINTIREA. EmptyJoi Apr 02, 2009 11:43 pm

N-am mai pomenit asa ceva. speram ca imi vei da un "full ban" ca sa scap si eu mai repede si sa-mi vad de drum, dar asa nu pot sa plec. intrucat inca mai e nadejde. si chiar va iubesc pe toti de aici, cu toate ca s-ar putea sa vi se para greu de crezut.

@ sunt din Prahova. Neutral
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

SFINTIREA. Empty
MesajSubiect: Re: SFINTIREA.   SFINTIREA. EmptyJoi Apr 02, 2009 11:51 pm

De vreme ce sunt Admin, stii ca pot urmari prin GSM de unde intri pe forum si pot vizualiza prin sistem hibrid chiar si locul de unde intri in raport de micsorare de 1/200
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
Apolo
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Data de inscriere : 29/03/2009

SFINTIREA. Empty
MesajSubiect: Re: SFINTIREA.   SFINTIREA. EmptyVin Apr 03, 2009 1:17 am

Admin a scris:

Iar eviti sa raspunzi direct ce inseamna a fi sfant si a fi sfintit.

Te-am intrebat de cateva ori ce inseamna a fi sfant si a fi sfintit. Nu ai fost capabil sa raspunzi si am inteles cam cat a de neajutorata iti este cunoasterea.
  • In primul rand. noi cunoastem prin credinta. e vorba de un alt fel de cunoastere: duhovniceasca, adica dincolo de litera. Cuvantul lui Dumnezeu este viu si este duh. este vorba mai degraba de o re-cunoastere a glasului Domnului Iisus, intrucat noi am fost alesi - in Hristos - mai inainte de intemeierea lumii. si am fost alesi impreuna, adica si unii cu altii, asa ca acum nu mai cunoastem pe nimeni dupa starea fireasca. in consecinta, este de asteptat sa ne re-cunoastem si noi intre noi, ca si cum ne re-vedem acum, dupa multa vreme, dar de fapt noi ne stim de demult.
  • Eu am explicat destul de bine mai inainte, dar problema e alta. si anume ca nu putem inainta decat daca ne re-cunoastem si noi starea prezenta in care ne aflam.
  • Nadajduiesc ca vom putea intelege aceste lucruri pana la sfarsit, asa ca vom vedea mai bine cum stau lucrurile: prin contrast. Cu alte cuvinte, voi arata in continuare ce NU este sfintirea!
Sus In jos
Apolo
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Data de inscriere : 29/03/2009

SFINTIREA. Empty
MesajSubiect: Re: SFINTIREA.   SFINTIREA. EmptyVin Apr 03, 2009 2:18 am

(excurs)

  • Sunt multe de zis, si avem lucruri grele de lamurit, pentru ca NU cu simturile firesti se patrunde in realitatea duhovniceasca a Cuvantului lui Dumnezeu.. litera omoara, dar Duhul da viata..
  • Eu ii caut de fapt pe cei alesi. dar pe de alta parte, cel rau cauta sa-i insele. Deci avem mare nevoie sa ne rugam unii pentru altii. Dar acum am adus vorba despre alegere si trebuie sa explic putin ..
  • Alegerea noastra este in conformitate cu prestiinta lui Dumnezeu. acesta este un lucru cert si asa este si scris. Apoi, mai este scris ca Dumnezeu i-a si chemat pe aceia pe care i-a cunoscut si ales mai dinainte. Insa, mai sunt chemati si altii, care poate ca nu au fost alesi. dar noi n-avem de unde sa stim. doar Dumnezeu stie. pentru noi este scris ca trebuie sa avem nadejde pentru orice om..
  • Totusi, este scris ca multi sunt chemati, dar putini alesi.
  • Insa ceea ce ne intereseaza pe noi in acest punct, este sa stim la ce anume se refera prestiinta lui Dumnezeu. in nici un caz ea NU se refera la faptul ca El stia ca noi Il vom alege pe El. nici pomeneala de asa ceva. cum sa-L alegem noi, cand de fapt El Insusi - in suveranitatea Lui - alege asa cum Ii place si nimeni nu poate sa zica nimic.
  • Va rog sa retineti ca orice act de vointa al omului duce la o conceptie (nastere) moarta. inchinarea voita este de asemenea falsa, demonica. vointa omului este irecuperabila si iremediabil pierduta. este insasi esenta pacatului in om, ea este centrul vietii naturale, firesti, este "carnea". asa ca niciodata nu are ce cauta efortul de vointa in lucrurile duhovnicesti. dar vom vedea impreuna ca exista o Cale nespus mai buna..
  • Deci, ce anume a stiut Dumnezeu mai dinainte ca vom face sau nu vom face noi ? Iata: Dumnezeu a stiut mai dinainte daca noi vom cauta sau nu vom cauta sa ne intarim chemarea si alegerea noastra, dupa cum este scris.
  • Pe de alta parte parte, credinta vine prin auzire, iar auzirea prin Cuvantul lui Dumnezeu. Dar cum vor auzi daca nu au fost trimisi care sa vesteasca Evanghelia ? Dar eu nu chiar asta fac aici ? - Te chem la Domnul Iisus. asta fac. iar daca esti chemat, poti trage nadejde ca ai fost si ales, intrucat El Ii cheama negresit pe cei alesi!
  • Si atunci, tot ce ai de facut e ca - privind tinta la Iisus - sa-ti iei si tu partea la suferinta ca un bun ostas al lui Hristos. si care nu se mai incurca in treburile vietii acesteia. mai degraba sa dam la o parte orice piedica si pacatul care ne infasoara asa de usor si sa alergam - impreuna - inainte spre premiul chemarii ceresti in Hristos, adica exact asa cum este scris. ca pentru noi a fost scris.
  • Deci, ce fel de reactie vei avea tu - acum - cand auzi aceasta chemare ? eu sunt doar un simplu slujitor, dar de fapt Domnul Insusi te cheama cu o chemare sfanta: la sfintire ne cheama. adica afara din tabara la El, purtand ocara Lui, dupa cum este scris.
  • Asta a stiut Dumnezeu mai dinainte. daca tu acum vei respinge sau iti vei intari aceasta chemare. si in consecinta, poti sa stii si tu in acest fel. Dar mai e ceva foarte important: trebuie sa-I re-cunosti glasul Domnului, adica sa vezi dincolo de aceste litere care sunt scrise aici. Stii ca I-ai recunoscut glasul ca iti vine asa dinauntru sa zici AMIN cand citesti aceste cuvinte. si chiar e mai bine ca pe mine nu ma vedeti. pe Domnul trebuie sa-L vedeti si sa-L re-cunoasteti -in Adevar - in aceste cuvinte, ca si cum El Insusi va vorbeste acum..

  • OBS.: Dar este suficient sa sesizati doar o mica greseala in ceea ce va scriu si pica tot ce v-am spus. puteti sa verificati cu Biblia. O singura greseala este suficienta ca eu sa ma incadrez definitiv si irevocabil in categoria prorocilor mincinosi. si sunt destui!
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

SFINTIREA. Empty
MesajSubiect: Re: SFINTIREA.   SFINTIREA. EmptyVin Apr 03, 2009 7:22 am

Ce inseamna a fi sfant si ce inseamna a fi sfintit?
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
Apolo
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Data de inscriere : 29/03/2009

SFINTIREA. Empty
MesajSubiect: Re: SFINTIREA.   SFINTIREA. EmptyVin Apr 03, 2009 8:28 am

Admin a scris:

Ce inseamna a fi sfant si ce inseamna a fi sfintit?

  • OBS: Faptul ca repeti aceeasi intrebare, il resimt ca pe un fel de "picatura chinezeasca", intocmai ca in avatarul tau. lucrul acesta il resimt deci, ca un disconfort. Am nevoie sa fii ceva mai explicit. altfel sunt inclinat sa-mi imaginez ca, daca nu incerci macar sa reformulezi intrebarea, probabil ca faci cu placere acest lucru si deci cu un anumit scop, dealtfel, nu prea greu de sesizat ..
  • Inteleg mai degraba ca nu vrei - pur si simplu - un raspuns, ci mai curand ai niste asteptari si vrei probabil ca raspunsul meu sa se incadreze intr-un anumit tipar. iar tot ce nu se incadreaza in acest tipar prestabilit este respins din start, fara sa mai fie nici macar cercetat sau pus la proba.
  • In aceste conditii, ma vad nevoit sa raspund la randul meu printr-o alta intrebare. intrucat plec de la presupozitia (plauzibila) ca nu putem experimenta sfintirea pana ce nu am inteles mai intai natura pacatului, intreb si eu la randul meu:
  • Omul devine pacatos intrucat a savarsit pacate, sau pacatuim datorita faptului ca ne nastem pacatosi (cu o natura pacatoasa) ? Cu alte cuvinte (din punctul de vedere al individului): ce a fost mai intai: pacatul sau pacatele ? caci dupa aceea este evident ca se formeaza un cerc vicios.
Sus In jos
M
Membru avansat
M


feminin
Numarul mesajelor : 212
Joburi/Distractii : echitatia
Data de inscriere : 19/10/2008

SFINTIREA. Empty
MesajSubiect: Re: SFINTIREA.   SFINTIREA. EmptyVin Apr 03, 2009 8:45 am

Pai,explica exact ce te intrebat!Ai deschis un subiect depre sfintire.Ca sa stii ce este sfintirea trebuie sa raportezi la sfintenie.Deci ori stii ori lasa-te de talente ,,proorocesti'' a la Apolo degradat la grad retard!
Sus In jos
Apolo
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Data de inscriere : 29/03/2009

SFINTIREA. Empty
MesajSubiect: Re: SFINTIREA.   SFINTIREA. EmptyVin Apr 03, 2009 9:02 am

M a scris:

... tragem concluzie: temperatura mare>
consecinta:DELIR!
M a scris:

Pai,explica exact ce te intrebat!Ai deschis un subiect depre sfintire.Ca sa stii ce este sfintirea trebuie sa raportezi la sfintenie.Deci ori stii ori lasa-te de talente ,,proorocesti'' a la Apolo degradat la grad retard!

  • Atunci cand punem un diagnostic medical NU ne putem permite sa mergem pe bajbaite. avem nevoie sa facem si un diagnostic diferential cu alte tulburari asemanatoare. Ai avut mai inainte unele suspiciuni de delir si evident ca din punctul tau de vedere accentul cade pe delirul meu si nicidecum pe suspiciunile tale.
  • Pe de alta parte, in cazul retardului mintal putem sa intalnim in plus si o schizofrenie grefata.
  • Dar in general, orice specialist stie ca retardul nu poate fi confundat niciodata cu o dementa precoce. In timp ce schizofrenicul este un prost care a fost candva destept, dar s-a degradat pe parcurs; imbecilul a fost dintotdeauna asa. dar ramane la latitudinea ta, deci chiar te rog sa-mi vorbesti in continuare despre tine: ce crezi tu despre mine !? Wink


Ultima editare efectuata de catre Apolo in Vin Apr 03, 2009 9:23 am, editata de 1 ori
Sus In jos
M
Membru avansat
M


feminin
Numarul mesajelor : 212
Joburi/Distractii : echitatia
Data de inscriere : 19/10/2008

SFINTIREA. Empty
MesajSubiect: Re: SFINTIREA.   SFINTIREA. EmptyVin Apr 03, 2009 9:12 am

Clar!nu stii!esti e plans!halal crestin!
Sus In jos
Apolo
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Data de inscriere : 29/03/2009

SFINTIREA. Empty
MesajSubiect: Re: SFINTIREA.   SFINTIREA. EmptyVin Apr 03, 2009 9:20 am

M a scris:

Clar!nu stii!esti e plans!halal crestin!

Macar te simti bine acum ? Pentru azi consider ca e suficient. intrucat este scris: "sa nu apuna soarele peste mania voastra" Noapte buna! Sleep
Sus In jos
M
Membru avansat
M


feminin
Numarul mesajelor : 212
Joburi/Distractii : echitatia
Data de inscriere : 19/10/2008

SFINTIREA. Empty
MesajSubiect: Re: SFINTIREA.   SFINTIREA. EmptyVin Apr 03, 2009 9:33 am

Maine voi raspunde eu in locul tau ca sa te fac de ras!Noapte buna sper sa ai gandindu-te la asta!
Sus In jos
Apolo
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Data de inscriere : 29/03/2009

SFINTIREA. Empty
MesajSubiect: Re: SFINTIREA.   SFINTIREA. EmptyVin Apr 03, 2009 9:40 am

M a scris:

Maine voi raspunde eu in locul tau ca sa te fac de ras! Noapte buna sper sa ai gandindu-te la asta!

Chiar te rog sa-ti faci foarte bine temele si sa ma salvezi si pe mine din aceasta incurcatura in care am intrat. Iti multumesc anticipat.


P.S. Gata, s-a zis cu mine. pan-aci mi-a fost. bom Wink
Sus In jos
Apolo
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Data de inscriere : 29/03/2009

SFINTIREA. Empty
MesajSubiect: Re: SFINTIREA.   SFINTIREA. EmptyVin Apr 03, 2009 11:16 pm

M a scris:

Pai,explica exact ce te intrebat!Ai deschis un subiect depre sfintire.Ca sa stii ce este sfintirea trebuie sa raportezi la sfintenie.Deci ori stii ori lasa-te de talente ,,proorocesti'' a la Apolo degradat la grad retard!

Apolo a scris:
PSIHOPATOLOGIA DE FRONTIERA

  • Am sa incep prin a va arata cum am clarificat eu conceptul de "degenerescenta" impreuna cu cei peste 200 de masteranzi ai mei - spec. consiliere psihologica si educationala. Iata:

Like a Star @ heaven vezi si Arrow (clic) aici

_______________
*) Termenul de "degenerescenţă", a cărui semnificaţie este aceea de "degradare progresivă a personalităţii, care se accentuează din generaţie în generaţie" [Larousse, 2000, p.93], a fost introdus în literatura psihiatrică de către A. Morel (1857) şi popularizat de V. Magnan (1890). Cu toate că, după o vogă abuzivă, acest concept care pune accentul pe predispoziţia ereditară la boli mintale a căzut în desuetudine, ideea unei constituţii morbide persistă şi dă loc la cercetări asupra eredităţii psihozelor, nevrozelor şi arieraţiei mintale.
Sus In jos
Continut sponsorizat





SFINTIREA. Empty
MesajSubiect: Re: SFINTIREA.   SFINTIREA. Empty

Sus In jos
 
SFINTIREA.
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Crestin Ortodox Renascut :: Religia crestin ortodoxa :: Biblia crestina-
Mergi direct la: