Forum Crestin Ortodox Renascut
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Forum Crestin Ortodox Renascut

http://abcd-3.forumgratuit.ro
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 SFINTIREA.

In jos 
+3
M
Admin
Apolo
7 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
Apolo
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Data de inscriere : 29/03/2009

SFINTIREA. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SFINTIREA.   SFINTIREA. - Pagina 2 EmptyVin Apr 03, 2009 11:34 pm

Admin a scris:

Iar eviti sa raspunzi direct ce inseamna a fi sfant si a fi sfintit.

Te-am intrebat de cateva ori ce inseamna a fi sfant si a fi sfintit. Nu ai fost capabil sa raspunzi si am inteles cam cat a de neajutorata iti este cunoasterea.
Apolo a scris:

  • In primul rand. noi cunoastem prin credinta. e vorba de un alt fel de cunoastere: duhovniceasca, adica dincolo de litera. Cuvantul lui Dumnezeu este viu si este duh. este vorba mai degraba de o re-cunoastere a glasului Domnului Iisus, intrucat noi am fost alesi - in Hristos - mai inainte de intemeierea lumii. si am fost alesi impreuna, adica si unii cu altii, asa ca acum nu mai cunoastem pe nimeni dupa starea fireasca. in consecinta, este de asteptat sa ne re-cunoastem si noi intre noi, ca si cum ne re-vedem acum, dupa multa vreme, dar de fapt noi ne stim de demult.
  • Eu am explicat destul de bine mai inainte, dar problema e alta. si anume ca nu putem inainta decat daca ne re-cunoastem si noi starea prezenta in care ne aflam.
  • Nadajduiesc ca vom putea intelege aceste lucruri pana la sfarsit, asa ca vom vedea mai bine cum stau lucrurile: prin contrast. Cu alte cuvinte, voi arata in continuare ce NU este sfintirea!

  • Cancerul este un potential pe care fiecare dintre noi il avem! Daca am trai suficient de multi ani, toti - fara exceptie - am manifesta aceasta boala (la nivel fizic).
  • La nivel spiritual, cancerul (= o celula razvratita) se manifesta deja. Fiecare madular din Trupul lui Hristos are celule specializate in vederea indeplinirii unei anumite functii/slujbe. In momentul in care, un madular refuza sa se tina de slujba lui, celulele sale devin razvratite si se divid haotic. Madularul devine constient de sine (egocentric) si apare durerea, manifestata progresiv sub forma de plictiseala-depresie-disperare(deznadejde). Acestea sunt semne ca el nu este in Hristos ci in sine insusi (in firea pamanteasca). In acest fel se expune in mod direct paharului maniei lui Dumnezeu, pe care nu l-a baut Hristos!

  • Opusul maniei este indurarea lui Dumnezeu. Tocmai de aceea este scris:

Citat :

Romani, cap. 12

1 Va indemn dar, fratilor, pentru indurarea lui Dumnezeu, sa aduceti trupurile voastre ca o jertfa vie, sfanta, placuta lui Dumnezeu: aceasta va fi din partea voastra o slujba duhovniceasca.

2 Sa nu va potriviti chipului veacului acestuia, ci sa va prefaceti, prin innoirea mintii voastre, ca sa puteti deosebi bine voia lui Dumnezeu: cea buna, placuta si desavarsita.

3 Prin harul, care mi-a fost dat, eu spun fiecaruia dintre voi, sa nu aiba despre sine o parere mai inalta decat se cuvine; ci sa aiba simtiri cumpatate despre sine, potrivit cu masura de credinta, pe care a impartit-o Dumnezeu fiecaruia.

4 Caci, dupa cum intr-un trup avem mai multe madulare, si madularele n-au toate aceeasi slujba,

5 tot asa, si noi, care suntem multi, alcatuim un singur trup in Hristos; dar, fiecare in parte, suntem madulare unii altora.

6 Deoarece avem felurite daruri, dupa harul care ne-a fost dat: cine are darul prorociei, sa-l intrebuinteze dupa masura credintei lui.

7 Cine este chemat la o slujba, sa se tina de slujba lui. Cine invata pe altii, sa se tina de invatatura.

8 Cine imbarbateaza pe altii, sa se tina de imbarbatare. Cine da, sa dea cu inima larga. Cine carmuieste, sa carmuiasca cu ravna. Cine face milostenie, s-o faca cu bucurie.

9 Dragostea sa fie fara prefacatorie. Fie-va groaza de rau, si lipiti-va tare de bine.

10 Iubiti-va unii pe altii cu o dragoste frateasca. In cinste, fiecare sa dea intaietate altuia.

11 In sarguinta, fiti fara preget. Fiti plini de ravna cu duhul. Slujiti Domnului.

12 Bucurati-va in nadejde. Fiti rabdatori in necaz. Staruiti in rugaciune.



(cine are urechi de auzit, sa auda!!)
Sus In jos
M
Membru avansat
M


feminin
Numarul mesajelor : 212
Joburi/Distractii : echitatia
Data de inscriere : 19/10/2008

SFINTIREA. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SFINTIREA.   SFINTIREA. - Pagina 2 EmptySam Apr 04, 2009 8:32 am

dai citate din biblie si din alte carti dar nu-im nimic de iesit din capul tau,pt ca are defectiuni tehnice de procesare.
Sfant inseamna curat,iar sfintit inseamna curatit!
Numai Dumnezeu este curat prin Sine iar restul creatiei pote fi curata doar prin curatire.daca orice si oricine din creatie ar fi curat prin sine si nu curatit de Dumnezeu,ar insemna ca acea parte este la fel cu Dumnezeu si nu se poate nega asa de prosteste unicitatea lui Dumnezeu!
acum tu incepi cred sa dai iar polologhie ca cei nepriceputi la gandire!
Sus In jos
Apolo
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Data de inscriere : 29/03/2009

SFINTIREA. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SFINTIREA.   SFINTIREA. - Pagina 2 EmptySam Apr 04, 2009 9:00 pm

M a scris:

dai citate din biblie si din alte carti dar nu-im nimic de iesit din capul tau,pt ca are defectiuni tehnice de procesare.
Sfant inseamna curat,iar sfintit inseamna curatit!
Numai Dumnezeu este curat prin Sine iar restul creatiei pote fi curata doar prin curatire.daca orice si oricine din creatie ar fi curat prin sine si nu curatit de Dumnezeu,ar insemna ca acea parte este la fel cu Dumnezeu si nu se poate nega asa de prosteste unicitatea lui Dumnezeu!
acum tu incepi cred sa dai iar polologhie ca cei nepriceputi la gandire!
  • .. mai ramane de vazut doar daca poate aceasta credinta a ta sa te si mantuiasca!
Sus In jos
Tihomir
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Varsta : 46
Data de inscriere : 23/01/2009

SFINTIREA. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SFINTIREA.   SFINTIREA. - Pagina 2 EmptyDum Apr 05, 2009 1:40 am

Tare lipsit de bun simt trebuie sa fii!Dupa ce bati campii ca un aiurit,mai esti si tupeist.Cine a afirmat ca se va mantui sau nu?
M ti-a dat elegant o lectie despre unicitatea lui Dumnezeu!Tu,ca un tanc ce da cu tifla te razbuni ,,mai ramane de vazut..."Hai, mai aeriseste-ti mintea ca miroase tare urat!
Mie mi-ar fi rusine sa-ti mai arat cate tampenii ai postat!Mi-ar fi rusine pt rusinea ta!
Sus In jos
Apolo
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Data de inscriere : 29/03/2009

SFINTIREA. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SFINTIREA.   SFINTIREA. - Pagina 2 EmptyDum Apr 05, 2009 1:56 am

Tihomir a scris:

Tare lipsit de bun simt trebuie sa fii!Dupa ce bati campii ca un aiurit,mai esti si tupeist.Cine a afirmat ca se va mantui sau nu?
M ti-a dat elegant o lectie despre unicitatea lui Dumnezeu!Tu,ca un tanc ce da cu tifla te razbuni ,,mai ramane de vazut..."Hai, mai aeriseste-ti mintea ca miroase tare urat!
Mie mi-ar fi rusine sa-ti mai arat cate tampenii ai postat!Mi-ar fi rusine pt rusinea ta!
  • De fapt, M a incercat fara succes sa-mi dea chiar mai multe lectii. dar este adevarat ca aceste "lectii" s-au dovedit care de care mai eleganta.
  • Totusi, e bine sa retinem si noi ca invatatura crestina sanatoasa este o invatatura vie. caci ce este mort (doctrinele de tot felul) oare ar mai putea fi catalogat ca fiind "sanatos"? Nicidecum.
  • De asemenea, invatatura crestina este foarte puternica. intrucat ea este - in Adevar - Cuvantul lui Dumnezeu prin care au fost facute toate lucrurile. si prin care putem sa fim si noi mantuiti. Dar nu poate fi cunoscuta decat intr-un mod foarte practic, dupa cum este scris: "Daca vrea cineva sa faca voia lui Dumnezeu, va ajunge sa cunoasca despre invatatura aceasta .."
  • Si nu in ultimul rand, "frica de DOMNUL este inceputul intelepciunii. toti cei care o practica vor avea o minte sanatoasa".
Sus In jos
Tihomir
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Varsta : 46
Data de inscriere : 23/01/2009

SFINTIREA. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SFINTIREA.   SFINTIREA. - Pagina 2 EmptyDum Apr 05, 2009 2:09 am

Daca vrei sa discuti teme de filozofie crestina deschide subiect nou si nu fa stufos un subiect care are alta tema!Fii la obiect cu fiecare subiect si vei fi mai inteles.Cu ani in urma ma repezeam si eu intr-un subiect cu multe dintre temele care ma interesau si pateam mai rau ca tine.Numai ca mi-a atras atentia cineva si am inteles.Tu insa,desi vad ca mai toti te atentioneaza,nu pricepi
Sus In jos
Apolo
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Data de inscriere : 29/03/2009

SFINTIREA. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SFINTIREA.   SFINTIREA. - Pagina 2 EmptyDum Apr 05, 2009 2:40 am

Iti multumesc frumos pentru atentionare. intrucat vad ca este bine intentionata.
Sus In jos
Un om
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 148
Data de inscriere : 16/10/2008

SFINTIREA. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SFINTIREA.   SFINTIREA. - Pagina 2 EmptyDum Apr 05, 2009 10:57 pm

Sfant este un atribut al lui Dumnezeu si exprima puritatea perfecta,curatia perfecta.
Nici un om nu poate fi sfant prin sine,dar poate fi sfintit pt a participa temporar sau etern la puritate lui Dumnezeu si atunci primeste epitetul de sfant(cu sensul de curatit)
Prin extensie cuvantul sfant face deseori sinonimie pt divin:ex;
Dumnezeiasca Liturghie=Divina Liturghie=Sfanta Liturghie.
Prin derivare a aparut substantivul sfant care aceeasi forma grafica si fonetica cu atributul sfant.
Substantivul sfant inseamna un om decedat care pt viata pioasa,pt servicii deosebite aduse bisericii si credintei,pt martiraj (nu cautat cu dinadinsul)pt credinta adevarat si altele este canonizat de biserica si i se dedica o zi din calendar(sau mai multe) pt comemorare.
Uneori oamenii numesc cu numele de sfant oameni in viata pt viata lor pioasa,dar este o numire improprie!
Deriva de aici verbul a sfinti care are dublu sens(de cele mai multe ori simultan)de curatire de pacate si influenta lor si de consacrare lui Dumnezeu(divinitatii).Desi aceasta se face la invocare umana ,este facuta doar de Dumnezeu!
Pt conlucrarea cu Dumnezeu clericul primeste la propriu referirea verbului(preotul sfinteste apa)intelegandu-se prin asta doar ca este cooptat la lucrare de Dumnezeu!
Sus In jos
Tihomir
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Varsta : 46
Data de inscriere : 23/01/2009

SFINTIREA. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SFINTIREA.   SFINTIREA. - Pagina 2 EmptyMar Apr 07, 2009 6:21 am

Omul nu poate face sfintire singur.Asta este consecinta pacatului lui Adam,si precum mostenim de la aceta suflarea de viata primita de la Dumnezeu,tot asa mostenim si pacatul facut de Adam.Omul fiind fara curatenie nu pote curati,dar odata curatit poate fi ,,cooptat" la curatirea altora!In fapt in orice lucrare se manifesta imperfectiunea creaturii in raport cu perfectiunea Creatorului si unicitatea Acestuia din urma!
Sus In jos
Un om
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 148
Data de inscriere : 16/10/2008

SFINTIREA. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SFINTIREA.   SFINTIREA. - Pagina 2 EmptyMier Apr 08, 2009 7:41 am

Apolo a scris:
,,Aici, ca in toate, Hristos este modelul. El a fost "sfant, nevinovat, fara pata, despartit de pacatosi" (Evr. 7:26), si totusi El era inca foarte apropiat de ei pentru salvarea lor, incat fariseii care ilustreaza conceptia mecanica si ascetica a separarii (Mat. 3:7), L-au judecat ca Si-ar fi pierdut caracterul de nazireu (Luca 7:39). In contactul cu pacatosii pe care a vrut sa-i mantuiasca, Domnul Isus ramanea nepatat (Mat. 9:12,13; 11:19; 1Ioan 3:5; Ioan 4:10,17; 2Cor.5:21)"'
Iar eu zic:
Nu iti este rusine sa minti cu nerusinare?De unde ai scornit ca Iisus Hristos si-ar fi pierdut caracterul de nazireu.De cand si pana cand a fost nazireu?!
Iata ce scrie la Luca 7,39:
,,39. Şi văzând, fariseul, care-L chemase, a zis în sine: Acesta, de-ar fi prooroc, ar şti cine e şi ce fel e femeia care se atinge de El, că este păcătoasă''.
Deci una este prooroc si alta este nazireu.Mantuitorul nu a fost nicicand confundat cu un nazireu.
De altfel am citi cam ce ai postat aici,si am constatat ca in tine salasluieste minciuna.Mereu falsifici cate ceva!
Cine te ia in seama trebuie sa fie fara minte!
Pe alte forumuri faci pe marele smecher ateu!Ce dar cauti aici?!
Sus In jos
Diana
Ucenic
Diana


feminin
Numarul mesajelor : 79
Varsta : 51
Data de inscriere : 07/05/2009

SFINTIREA. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SFINTIREA.   SFINTIREA. - Pagina 2 EmptyDum Iul 05, 2009 12:13 am

La Luca 7,9 nu se spune nimic despre faptul ca Iisus era nazireu sau nu'Iata versetul:
,, Şi văzând, fariseul, care-L chemase, a zis în sine: Acesta, de-ar fi prooroc, ar şti cine e şi ce fel e femeia care se atinge de El, că este păcătoasă.''

cred ca Apolo era un farsor!
Sus In jos
Apolo
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Data de inscriere : 29/03/2009

SFINTIREA. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SFINTIREA.   SFINTIREA. - Pagina 2 EmptyLun Iul 06, 2009 1:38 am

.

Iisus este un nume tainic
SFINTIREA. - Pagina 2 52

Exclamation In Evangheliile dupa Matei, Marcu, Luca si Ioan este scris si numele Iisus Nazarineanul. Numele "Nazarineanul" si "Nazireul", scris in limba greaca "Nazarenos", nu vine de la localitatea Nazaret din Galileea, unde a trait Iisus cu familia sa. El deriva direct din limba ebraica, unde nazir (nazair) e sanctificat, separat, devotat, consacrat, abstinent lui Dumnezeu Yahweh. Este Sfintul Domnului, predestinat de catre creatorul Yahweh (Iehova) inca din pintecele mamei sale sa-i slujeasca lui Dumnezeu Yahweh. "Iisus Nazarineanul" inseamna "Sfintul lui Dumnezeu", "Sfintul lui Dumnezeu mintuieste", "Sfintul lui Yahweh mintuieste". A se vedea Marcu (1, 24; 10, 47; 14, 67; 16, 6) si Luca (4, 34; 24, 19). Matei si Ioan nu folosesc transcrierea greaca "Nazarenos". Cum Evangheliile au fost scrise in original in limba greaca, pentru numele "Nazarineanul" apare in greceste si cuvintul "Nazoraios", care inseamna "locuitor din Nazaret".

Arrow Deci, in limba romana avem un singur nume "Nazarineanul", care in limba greaca este scris in doua moduri: Nazarenos, nazir (nazair) si Nazoraios, locuitor din Nazaret. Numele Iisus Nazarineanul, Iisus Nazoraios, Iisus din Nazaret, apare la Matei (2, 32; 26, 69 si 71), Luca (18, 37), Ioan (18, 5 si 7) si Faptele Sfintilor Apostoli (2, 22; 3, 6; 4, 10; 6, 14; 24, 5; 26, 9). De asemenea, in toate cele patru Evanghelii canonice Iisus se numeste pe sine insusi Fiul Omului, chiar de la inceputul activitatii publice. La Matei incepind cu capitolul 8, Marcu cu capitolul 2, Luca cu capitolul 5 si Ioan cu capitolul 2.
Sus In jos
Sevastia
Ucenic
Sevastia


feminin
Numarul mesajelor : 76
Varsta : 54
Localizare : romania
Data de inscriere : 07/05/2009

SFINTIREA. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SFINTIREA.   SFINTIREA. - Pagina 2 EmptyLun Iul 06, 2009 1:56 am

Este aiurit cu totul.Iisus nu a fost nazireu!Iar calitatea de nazarinean(cel ce vine din Nazaret)nu si-a pierdut-o niciodata.
Tu amesteci cu nerusinare notiunile,si mai ai si tupeul nesimtirii de a insista cu multa pologhie in a-ti etala nestiinta!
Iisus nu putea sa fie nazireu,pt ca nu din juramant era ela curat ,ci ca Dumnezeu intrupat.
....de fapt pe tine te mananca dorinta de a te baga cineva in seama!Vrei sa fii si tu grozav cumva!dar esti doar ,,grozav de ridicol''.asta inseamna imaturitatea rationala(daca nu cumva si altfel)
Sus In jos
Apolo
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Data de inscriere : 29/03/2009

SFINTIREA. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SFINTIREA.   SFINTIREA. - Pagina 2 EmptyLun Iul 06, 2009 3:00 am

Exclamation Iisus a zis:

Citat :

Ioan 5:39 "Cercetati Scripturile, pentru ca socotiti ca in ele aveti viata vesnica, dar tocmai ele marturisesc despre Mine."

Arrow Este important sa citim Biblia cristocentric: ce afirma acest text despre Cristos? Cum Il intalnesc pe Iisus intr-un mod nou? Ce invat despre Iisus?

[excurs]
Sevastia a scris:

Este aiurit cu totul... Tu amesteci cu nerusinare notiunile, si mai ai si tupeul nesimtirii de a insista cu multa pologhie in a-ti etala nestiinta!
....de fapt pe tine te mananca dorinta de a te baga cineva in seama! Vrei sa fii si tu grozav cumva! dar esti doar ,,grozav de ridicol''. asta inseamna imaturitatea rationala (daca nu cumva si altfel)

Apolo a scris:

Arrow prin vorbire se capata stapanirea de sine si se ajunge la desavarsire - Iacov 3:2 - "Toti gresim in multe feluri. Daca nu greseste cineva in vorbire, este un om desavarsit, si poate sa-si tina in frau tot trupul";
Arrow din cuvintele noastre vom fi judecati - Matei 12:37 - "Caci din cuvintele tale vei fi scos fara vina, si din cuvintele tale vei fi osandit" (Matei 12:37); "Va spun ca, in ziua judecatii, oamenii vor da socoteala de orice cuvant nefolositor, pe care-l vor fi rostit" (Matei 12:36).

Sus In jos
Apolo
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Data de inscriere : 29/03/2009

SFINTIREA. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SFINTIREA.   SFINTIREA. - Pagina 2 EmptyLun Iul 06, 2009 3:35 am

Un om a scris:

...Mantuitorul nu a fost nicicand confundat cu un nazireu.

Diana a scris:

cred ca Apolo era un farsor!

Sevastia a scris:

Este aiurit cu totul. Iisus nu a fost nazireu! Iar calitatea de nazarinean (cel ce vine din Nazaret) nu si-a pierdut-o niciodata.
... Iisus nu putea sa fie nazireu,

SFINTIREA. - Pagina 2 Q46662213262_3997 .. Pentru sufletele simple (sincere, oneste), este suficient sa privim la o icoana in care este reprezentat DOMNUL si Dumnezeul nostru Iisus Hristos. Observam ca El are parul lung, desi in Biblie citim ca este scris:

Citat :

1Corinteni 11:14 "Nu va invata chiar si firea ca este rusine pentru un barbat sa poarte parul lung,

Dar mai este scris:

Citat :

Numeri 6:5 "In tot timpul nazireatului, briciul sa nu treaca pe capul lui; pana la implinirea zilelor pentru care s-a inchinat Domnului, va fi sfant; sa-si lase parul sa creasca in voie.

Sus In jos
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

SFINTIREA. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SFINTIREA.   SFINTIREA. - Pagina 2 EmptyLun Iul 06, 2009 8:51 am

Nu voi mai admite erezii!oricine avea dreptul la evrei sa poarte perul lung,dar pt nazireu nu erea binevol ci obligator.
Ce aspus Diana este corect:Iisus nu pute fi nazireu pt ca un nazireu se lega cu juramant pt o perioada de timp pt a duce un anume trai.Juramantul ii dadea calitatea de nazireu.Iisus nu a facut un astfel de juramant!Asa ca fa bine si termina cu introducerea de elemente false ca un eretic! Este ultimul avertisment!
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
Apolo
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Data de inscriere : 29/03/2009

SFINTIREA. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SFINTIREA.   SFINTIREA. - Pagina 2 EmptyLun Iul 06, 2009 10:00 am

Admin a scris:

... Ce aspus Diana este corect: Iisus nu putea fi nazireu pt ca un nazireu se lega cu juramant pt o perioada de timp pt a duce un anume trai. Juramantul ii dadea calitatea de nazireu. Iisus nu a facut un astfel de juramant!

Exclamation Si totusi, "lucrul acesta nu s-a facut fara juramant" (Evrei 7:20), dupa cum este scris:

Citat :

Evrei 7:21 "caci, pe cand Levitii se faceau preoti fara juramant, Isus S-a facut preot prin juramantul Celui ce I-a zis: "Domnul a jurat, si nu Se va cai: ,Tu esti preot in veac, dupa randuiala lui Melhisedec,

Sus In jos
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

SFINTIREA. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SFINTIREA.   SFINTIREA. - Pagina 2 EmptyLun Iul 06, 2009 10:04 am

NAZIREUL NU ESTE PREOT!
tu nu vezi ca debitezi numai tampenii de cafenea din mahala!?
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

SFINTIREA. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SFINTIREA.   SFINTIREA. - Pagina 2 EmptyLun Iul 06, 2009 10:16 am

Nazireu era o persoana (barbat sau femeie)care se consacra lui Dumnezeu de la 7 pana la trezeci de zile.lsi radea capul - si nu se mai tundea tot timpul acesta, apoi se ferea de atingerea vreunui mort, se abtinea de la orice bautura alcoolica si ducea o viata curata. Cand se implinea timpul acestei juramant nazireul aducea preotului la altar darul sau, jertfa sa. Atunci el se tundea de parul crescut in consacrare si parul il punea pe focul de sub jertfa de impacare.
samson a fost un caz special ,fiinca mama sa era nazireu cand la nascut si el atrebuit sa fie nazireu toata viata,fiinca mama sa a adus jertfa de impacare doar pt ea el fiind nascut(in afara trupului ei)deja!
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
Apolo
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Data de inscriere : 29/03/2009

SFINTIREA. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SFINTIREA.   SFINTIREA. - Pagina 2 EmptyLun Iul 06, 2009 10:18 am

Admin a scris:

NAZIREUL NU ESTE PREOT!

Exclamation Intr-adevar, nu este un preot oarecare. Si aici avem nevoie sa facem diferenta (sa vedem deosebirea) dintre cele doua preotii mentionate in Ep. catre Evrei. Si vom face lucrul acesta daca Domnul va voi.. .
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

SFINTIREA. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SFINTIREA.   SFINTIREA. - Pagina 2 EmptyLun Iul 06, 2009 10:25 am

Nazireul nu este preot pt ca poate fi barbat si femeie si pt ca nu oficiaza slujire de preot.Si in plus are caracter periodic.de maxim o luna!Iar cauti sa te dai mare!Daca un preot devine nazireu,pe perioda consacrarii nu face lucrare de preot!
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
Apolo
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Data de inscriere : 29/03/2009

SFINTIREA. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SFINTIREA.   SFINTIREA. - Pagina 2 EmptyLun Iul 06, 2009 10:28 am

Admin a scris:

... samson a fost un caz special ,fiinca mama sa era nazireu cand la nascut si el atrebuit sa fie nazireu toata viata,fiinca mama sa a adus jertfa de impacare doar pt ea el fiind nascut (in afara trupului ei) deja!

Arrow Samson si mama sa este o prefigurare a lui Hristos care a fost nascut de mama Lui, care era fecioara.. . Atunci cand citim Scripturile trebuie sa vedem de fiecare data ca ele marturisesc ceva despre Hristos.
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

SFINTIREA. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SFINTIREA.   SFINTIREA. - Pagina 2 EmptyLun Iul 06, 2009 10:32 am

Nu!Samson a fost exponentul talionului Iar Iisus Hristos al milei!
dar nu fi oftopic din dorinta de a te da interesant!!
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

SFINTIREA. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SFINTIREA.   SFINTIREA. - Pagina 2 EmptyMar Iul 07, 2009 2:00 am

Aici mai poti posta doar daca gsesti un citat din biblie care sa confirme ca Iisus a depus juramant de nazireu.Aici este un forum crestin ortodox si nu loc pt a-ti expune tampeniile tale!
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
Sevastia
Ucenic
Sevastia


feminin
Numarul mesajelor : 76
Varsta : 54
Localizare : romania
Data de inscriere : 07/05/2009

SFINTIREA. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SFINTIREA.   SFINTIREA. - Pagina 2 EmptyLun Mar 15, 2010 9:19 pm

Nazireul nu cobsuma bauturi alcolice,nu din mostenire parinteasca ci din legamant.Unde se arata ca Domnul Iisus Hristos nu a gusta vin?
Sus In jos
Continut sponsorizat





SFINTIREA. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: SFINTIREA.   SFINTIREA. - Pagina 2 Empty

Sus In jos
 
SFINTIREA.
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Crestin Ortodox Renascut :: Religia crestin ortodoxa :: Biblia crestina-
Mergi direct la: