Forum Crestin Ortodox Renascut
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Forum Crestin Ortodox Renascut

http://abcd-3.forumgratuit.ro
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Sfaturi pentru o viata rationala si fericita

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
Apolo
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Data de inscriere : 29/03/2009

Sfaturi pentru o viata rationala si fericita Empty
MesajSubiect: Sfaturi pentru o viata rationala si fericita   Sfaturi pentru o viata rationala si fericita EmptyMier Apr 01, 2009 11:18 pm

.

Like a Star @ heaven Decalogul irationalitatii Like a Star @ heaven



1. Trebuie să reusesti in tot ceea ce faci, altfel esti fara valoare ca om (esti neimportant/inferior/slab).
2. Trebuie să reusesti in tot ceea ce faci, altfel este groaznic si catastrofal (este cel mai rau lucru care ti se poate intampla).
3. Trebuie să reusesti in tot ceea ce faci, altfel nu poti tolera/suporta acest lucru (este insuportabil).
4. Trebuie ca toti ceilalti să se comporte corect si/sau frumos cu tine, altfel esti fara valoare ca om (esti neimportant/inferior/slab) si/sau ei sunt fara valoare (răi).
5. Trebuie ca toti ceilalti să se comporte corect si/sau frumos, altfel este groaznic si catastrofal (este cel mai rau lucru care ti se poate intampla).
6. Trebuie ca toti ceilalti să se comporte corect si/sau frumos, altfel nu poti tolera/suporta acest lucru (este insuportabil).
7. Trebuie ca viata să fie dreaptă si usoara, altfel esti fara valoare ca om (esti neimportant/inferior/slab) si/sau viata este nedreaptă
8. Trebuie ca viata să fie dreaptă si usoara, altfel este groaznic si catastrofal (este cel mai rau lucru care ti se poate intampla).
9. Trebuie ca viata să fie dreaptă si usoara, altfel nu poti tolera/suporta acest lucru (este insuportabil).
10. Eu, ceilalti si/sau viata trebuie cu necesitate sa...

Arrow Intr-o variantă prescurtata:
Nucleul nebuniei - triada irationalitatii. Modelul triarhic al patogenezei
1. Eu trebuie cu necesitate sa....
2. Ceilalti trebuie cu necesitate sa...
3. Viata trebuie cu necesitate sa...
________________
Aceste cognitii irationale cuprinse in ,,Decalogul irationalitatii" au fost identificate ca mecanisme etiopatogenetice implicate in patologie. Rolul lor fundamental a fost reliefat in sute de studii, incluzand mii de pacienti cu patologii diverse.
Sus In jos
Apolo
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Data de inscriere : 29/03/2009

Sfaturi pentru o viata rationala si fericita Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi pentru o viata rationala si fericita   Sfaturi pentru o viata rationala si fericita EmptyMier Apr 01, 2009 11:20 pm

.

Like a Star @ heaven Decalogul rationalitatii Like a Star @ heaven



1. Ar fi preferabil să reusesti in tot ceea ce faci si fă tot ce depinde de tine in acest sens, dar dacă nu reusesti, nu inseamnă că esti fara valoare ca om, ci doar că ai avut un comportament mai putin performant, care poate fi imbunatatit in viitor.
2. Ar fi preferabil să reusesti in tot ceea ce faci si fă tot ce depinde de tine in acest sens, dar dacă nu reusesti, aminteste-ti că este doar (foarte) rau, fara a fi insă catastrofal (cel mai rau lucru care ti se poate intampla).
3. Ar fi preferabil să reusesti in tot ceea ce faci si fă tot ce depinde de tine in acest sens, dar dacă nu reusesti, poti tolera/suporta acest lucru neplacut si mergi mai departe bucurandu-te de viata, chiar dacă la inceput este mai greu.
4. Ar fi preferabil ca toti ceilalti să se comporte corect si/sau frumos cu tine, dar dacă nu se comportă asa, nu inseamnă că tu sau ei sunteti fara valoare ca oameni.
5. Ar fi preferabil ca toti ceilalti să se comporte corect si/sau frumos cu tine, dar dacă nu se comportă asa, aminteste-ti că este doar (foarte) rau, fara a fi insă catastrofal (cel mai rau lucru care ti se poate intampla).
6. Ar fi preferabil ca toti ceilalti să se comporte corect si/sau frumos cu tine, dar dacă nu se comportă asa, poti tolera/suporta acest lucru neplacut si mergi mai departe bucurandu-te de viata, chiar dacă este mai greu la inceput.
7. Ar fi preferabil ca viata să fie dreaptă si usoara, dar dacă nu este asa, nu inseamnă că esti fara valoare ca om si/sau ca viata este nedreaptă.
8. Ar fi preferabil ca viata să fie dreaptă si usoara, dar dacă nu este asa, aminteste-ti că este doar (foarte) rau, fara a fi insă catastrofal (cel mai rau lucru care ti se poate intampla).
9. Ar fi preferabil ca viata să fie dreaptă si usoara, dar dacă nu este asa, poti tolera/suporta acest lucru si mergi mai departe bucurandu-te de viata, chiar dacă este mai greu la inceput.
10. Singurul lucru care trebuie este că nimic nu trebuie cu necesitate.

Arrow Intr-o variantă prescurtata:
Nucleul sanatatii - triada rationalitatii. Modelul triarhic al sanogenezei
1. Acceptă ceea ce nu se poate schimba.
2. Fă tot ceea ce este omeneste posibil pentru a schimba ce se poate schimba, amintindu-ti insă mereu că uneori lucrurile nu trebuie să se intample cum vrei tu.
3. Fă diferenta intre 1 si 2.
_________________
Aceste cognitii rationale cuprinse in ,,decalogul rationalitatii" au fost identifcate ca mecanisme de rezilienta cognitiva (de sanogeneza) implicate in promovarea sanatatii si prevenirea patologiei. Rolul lor fundamental a fost reliefat in sute de studii, incluzand mii de subiecti.
Sus In jos
Apolo
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Data de inscriere : 29/03/2009

Sfaturi pentru o viata rationala si fericita Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi pentru o viata rationala si fericita   Sfaturi pentru o viata rationala si fericita EmptyMier Apr 01, 2009 11:21 pm

.

Like a Star @ heaven Sfaturi pentru o viata rationala si fericita Like a Star @ heaven



Aceste rocomandari au fost promovate de Albert Ellis in lucrarea "A Guide to Rational Living", care s-a vandut in peste 1.500.000 de exemplare, fiind un bestseller in Statele Unite. De asemenea, in curriculumul gradinitelor si scolilor din SUA si Australia ele au fost implementate inca din ani '70, sub forma educatiei rational-emotive si comportamentale.

1. Urmează ,,decalogul rationalitatii" si evită,,decalogul irationalitatii".
2. Asimilează ,,nucleul sanatatii" si renuntă la ,,nucleul nebuniei".
3. Să doresti si să faci tot ceea ce depinde de tine pentru ca lucrurile să se intample asa cum vrei tu, dar in acelasi timp sa tii minte că nu scrie nicaieri că lucrurile trebuie cu necesitate să se intample asa cum vrei tu.
4. Nu uita că ar fi de dorit ca toti ceilalti să te trateze corect, dar asta nu inseamnă că si trebuie cu necesitate să o facă.
5. Nu uita că ar fi de dorit să reusesti in tot ceea ce faci, dar asta nu inseamnă că si trebuie cu necesitate să reusesti.
6. Nu uita că ar fi de dorit ca viata să fie usoară si dreapta, dar asta nu inseamnă că si trebuie cu necesitate să fie asa.
7. Nu uita că dacă lucrurile nu se intamplă asa cum ti-ai dorit, asta nu inseamnă că esti fară valoare ca om, ci doar că ai avut un comportament mai putin performant, care, probabil, poate fi imbunatatit.
8. Nu uita că dacă lucrurile nu se intamplă asa cum ti-ai dorit, asta nu inseamnă că este o catastrofă (cel mai rau lucru care ti se poate intampla), ci este doar un lucru neplacut (poate chiar extrem de neplacut), fara ca asta să insemne totusi că este cel mai rau lucru care ti se poate intampla si că nu te mai poti bucura de viată.
9. Nu uita că dacă lucrurile nu se intamplă asa cum ti-ai dorit, poti tolera asta si poti merge mai departe bucurandu-te de viata, desi este mai greu la inceput.
10. Nu uita că este placut să ai aprobarea si dragostea celorlalti si fă tot ceea ce este omeneste posibil să le obtii, dar aminteste-ti că si fara ele te poti accepta ca fiintă umanăcare are dreptul să se bucure de viată.
11. Nu uita că este de preferat să faci lucrurile perfect, dar este omeneste să gresesti.
12. Nu uita că oamenii reactionează asa cum doresc ei, nu cum doresti tu, si aminteste-ti că si ei, ca si tine, nu sunt perfecti.
______________________
Aceste cognitii rationale au fost identificate ca mecanisme de rezilientă cognitivă(sanogeneza) implicate in promovarea sanatatii, prevenirea si remiterea patologiei si cresterea calitatii vietii. Rolul lor fundamental a fost reliefat in sute de studii, incluzand mii de subiecti.
Sus In jos
Apolo
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Data de inscriere : 29/03/2009

Sfaturi pentru o viata rationala si fericita Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi pentru o viata rationala si fericita   Sfaturi pentru o viata rationala si fericita EmptyMier Apr 01, 2009 11:23 pm

.
Prescriptii psihologice



Notă: Prezentăm mai jos trei pastile psihologice, fiecare pentru probleme psihologice – ţintă. Este indicat să nu fie combinate, luându-se la început pastila psihologică pentru cea mai dificilă problemă.

INSTRUCŢIUNI

Citiţi afirmaţiile de mai jos:
(1) de trei ori pe zi (dimineaţa şi seara);
(2) înainte de a vă confrunta cu situaţii de viaţă negative şi
(3) ori de câte ori simţiţi emoţii intense, negative, supărătoare.
Sus In jos
Apolo
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Data de inscriere : 29/03/2009

Sfaturi pentru o viata rationala si fericita Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi pentru o viata rationala si fericita   Sfaturi pentru o viata rationala si fericita EmptyMier Apr 01, 2009 11:26 pm

  • Mi-aş dori ca situaţia să fie alta, însă ştiu că dorinţa mea nu devine obligatoriu realitate doar pentru că vreau eu acest lucru.
  • Pot să accept că în viaţă mi se întâmplă aşa ceva, deşi nu îmi doresc, deşi este neplăcut.
  • Pot suporta să mi se întâmple aşa ceva deşi nu îmi place acest lucru.
  • Pot tolera ceea ce simt, chiar dacă nu simt ceva plăcut.
  • Pot să suport prezenţa acestei emoţii şi să merg mai departe, deşi nu îmi place.
  • Pot accepta că am făcut asta chiar dacă preferam să nu o fac.
  • Pot accepta comportamentul celorlalţi, chiar dacă aceştia nu fac întotdeauna ceea ce mi-aş dori eu.
  • Deşi este neplăcut pot tolera şi merge mai departe, bucurându-mă de viaţă.

Arrow Mai ales:
(a) furie;
(b) nemulţumire;
(c) iertare.
Sus In jos
Apolo
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Data de inscriere : 29/03/2009

Sfaturi pentru o viata rationala si fericita Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi pentru o viata rationala si fericita   Sfaturi pentru o viata rationala si fericita EmptyMier Apr 01, 2009 11:28 pm

  • Mi-aş dori ca situaţia să fie alta, însă ştiu că dorinţa mea nu devine obligatoriu realitate doar pentru că vreau eu acest lucru.
  • Pot să accept că în viaţă mi se pot întâmpla şi lucruri pe care nu le doresc, deşi este neplăcut şi am făcut tot posibilul ca să le evit .
  • Este extrem de neplăcut că mi s-a întâmplat aşa ceva, însă nu este cel mai rău lucru care mi s-ar fi putut întâmpla.
  • Cred că pot face faţă şi unor situaţii mai rele decât cea în care mă găsesc acum.
  • Este extrem de neplăcut, însă nu catastrofal, dacă în această situaţie nu voi putea deţine controlul aşa cum mi-aş dori.
  • Este rău, dar nu dezastruos să trăiesc astfel de emoţii; mă pot bucura de viaţă în continuare.

Arrow Mai ales:
(d) frică;
(e) îngrijorare;
(f) teamă;
(g) anxietate;
(h) preocupare.
Sus In jos
Apolo
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Data de inscriere : 29/03/2009

Sfaturi pentru o viata rationala si fericita Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi pentru o viata rationala si fericita   Sfaturi pentru o viata rationala si fericita EmptyMier Apr 01, 2009 11:30 pm

  • Mi-aş dori ca situaţia să fie alta, însă ştiu că dorinţa mea nu devine obligatoriu realitate doar pentru că vreau eu acest lucru.
  • Pot să accept că în viaţă mi se întâmplă lucruri pe care nu le doresc, deşi este trist.
  • Am greşit comportându-mă astfel, însă eu rămân întotdeauna o persoană valoroasă, prin simplul fapt că sunt om.
  • Poate că această reacţie a mea este o dovadă de slăbiciune, însă asta nu arată valoarea mea ca persoană.
  • Chiar dacă nu mă descurc întotdeauna aşa de bine cum mi-aş dori, rămân o persoană bună şi valoroasă, şi merit să mă bucur.

Arrow Mai ales:
(i) tristeţe;
(j) dezamăgire;
(k) deprimare;
(l) regrete.
Sus In jos
Apolo
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Data de inscriere : 29/03/2009

Sfaturi pentru o viata rationala si fericita Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi pentru o viata rationala si fericita   Sfaturi pentru o viata rationala si fericita EmptyMier Apr 01, 2009 11:32 pm


Factorii de normalitate


Factorii de anormalitate

Protectie Conflict / frustrare
Dezvoltare Regresiune
Adaptare / integrare Inadaptare
Consolidare / interdependenta Dezadaptare / dependenta
Involutie / declin Deteriorare / degradare
Deficienţa / performanţe slabe sau absente Slabire / absenta performantelor
Sus In jos
Apolo
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Data de inscriere : 29/03/2009

Sfaturi pentru o viata rationala si fericita Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi pentru o viata rationala si fericita   Sfaturi pentru o viata rationala si fericita EmptyJoi Apr 02, 2009 12:32 am

.

Meditatii terapeutice



- Lumea are culoarea ochelarilor vostri. André Moreau
- Frumusetea este in ochii privitorului. (proverb arab)
- Intr-o relatie creativa, fiecare este capabil sa faca pasul urmator cand celalalt este pregatit. André Moreau
- Altruismul este uneori o forma subtila de egoism.
- Egoistul este cel care nu se gandeste la mine. Smile
- Egoistul nu este acela care traieste dupa cum ii place, ci acela care cere celorlalti sa traiasca dupa cum ii place; altruistul este acela care ii lasa pe ceilalti sa-si traiasca viata. Oscar Wilde
- Noi traim intr-o casa ai carei pereti sunt oglinzi si noi credem ca vedem in exterior. Fr. Perls
- Ma indoiesc, deci gandesc. Gandesc, deci exist. Descartes
- Simt, deci traiesc. André Moreau
- Daca veti continua sa faceti ceea ce ati facut si pana acum, veti obtine mereu acelasi rezultat. André Moreau
- Daca nu obtineti ceea ce doriti, schimbati-va comportamentul! André Moreau
- In dragoste, ca si la banca, se acorda credit doar celor bogati.
- Omul are doua fete: nu poate iubi fara sa se iubeasca. Jean Paul Sartre
- Dragostea se cumpara cu dragoste. (proverb portughez)
- Eliberati-va de cunoscut. Krishnamurti
- Daca ramanem atasati de trecut, viitorul va deveni trecut. (proverb Tao)
- Vorbeste-mi acum despre tine: ce crezi tu despre mine? Smile Jacques Salomé
- Iubirea de sine este cea mai buna modalitate de a te asigura ca esti iubit toata viata. Smile Oscar Wilde
- Traiesc bine fara tine, dar si mai bine cu tine. André Moreau
- O singura fiinta va lipseste si totul e pustiu. Lamartine
- Admiram lumea prin prisma a ceea ce iubim. Lamartine
- Il admiram pe celalalt in functie de ceea ce iubim si semanam.
- Suntem capabili sa traim in doi numai cand suntem capabili sa traim singuri.
- Uneori, a-i lasa sa plece pe cei pe care-i iubim este tot o forma de iubire. Joseph O’Conner
- Traiti bine si lasati si pe altii sa traiasca. (proverb francez)
- Inteligenta este capacitatea de a-ti recunoaste greselile.
- N-am avea atatea conflicte daca ai fi mereu de acord cu mine. Smile
- Inima are logica ei pe care ratiunea nu poate s-o inteleaga.
- E mai usor sa nu-i ranesti pe ceilalti decat sa nu fii ranit de ceilalti. Shivananda
- Cand copilul va minte, fie ii este frica de dumneavoastra, fie va imita. S. Neill
- Daca partenerul va minte, ii este probabil frica de dumneavoastra sau de reactiile dumneavoastra. André Moreau
- Ne revoltam atunci cand inca ne mai simtim prizonieri. André Moreau
- A iubi este in esenta proiectul de a fi iubit. J. Paul Sartre
- In fata unui barbat, femeia obiect isi spune: "Ce vrea acest barbat de la mine?"
- In fata unui barbat, femeia subiect isi spune: "Ce vreau eu cu acest barbat?"
- Intelepciunea este adesea capacitatea de a accepta ceea ce nu se poate schimba. Renuntarea este capacitatea de a abandona asteptarile imposibile.
- Daca nu obtineti ceea ce doriti cu partenerul dumneavoastra, schimbati-va comportamentul. Programare neurolingvistica (PNL)
- Daca doriti ca numai celalalt sa se schimbe, nu are rost sa mai faceti terapie. André Moreau
- Nu exista greseli, ci doar oportunitati de a invata. (PNL)
- Cand pierdeti, nu uitati si lectia. Dalai Lama
- Nu exista vant favorabil daca nu stiti in ce directie vreti sa mergeti. André Moreau
- Nu exista drum catre fericire. Fericirea este drumul. Dalai Lama
- Drumul se parcurge mergand. Boudha
- Nimeni nu va poate face rau daca dumneavoastra nu-i permiteti. Boudha
- In conflictele repetate de cuplu, cei doi parteneri sunt adesea de acord asupra unui lucru: din cauza celuilalt nu merge. Smile André Moreau
- Resentimentele neformulate se transforma in furie. André Moreau
- Dusmanul este cel care nu este de acord cu mine. Smile André Moreau
- Terapia consta in a transforma remuscarile in regrete si regretele in amintiri. André Moreau
Sus In jos
Apolo
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Data de inscriere : 29/03/2009

Sfaturi pentru o viata rationala si fericita Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi pentru o viata rationala si fericita   Sfaturi pentru o viata rationala si fericita EmptyJoi Apr 02, 2009 12:44 am

.

Evanghelia terapiei


  • Bate si ti se va deschide
  • Cere si ti se va da
  • Cauta si vei gasi
  • Priveste si vei vedea
  • Asculta si vei auzi
  • Asculta-ti tacerea si iti vei auzi nevoile
  • Reflecteaza in loc sa intrebi
  • Vorbeste atunci cand ai ceva de spus
  • Vorbeste despre tine, iar ceilalti iti vor vorbi despre ei
  • Mergi si vei inainta
  • Simte si vei trai
  • Da si vei primi (poate)
  • Iubeste si vei fi iubit
  • Deschide-te si ceilalti se vor deschide
  • Fii pasionat si vei fi interesant
  • Fii tu insuti si ceilalti vor deveni ei insisi
  • Construieste ceea ce cauti
  • Seamana fara sa tii seama si vei culege
  • Ia seama la ceea ce nu faci, in loc sa te revolti
  • In loc sa reprosezi parintilor ceea ce au facut din tine, ia seama la ceea ce faci tu (cu ceea ce ei au facut din tine)
  • Traseaza-ti calea pe care vrei s-o strabati inainte de a astepta un vant favorabil
  • Traieste din plin si vei fi lasat sa traiesti
  • Traieste-ti viata aici si acum
  • Acolo unde se naste viata dispare boala si vindecarea va fi data cu prisosinta
  • Fii responsabil si vei fi mai putin vinovat
  • Fii iarasi copil si vei creste
  • Renunta si vei fi mai liber
  • Daca esti pregatit, nu astepta de la Cel Atotputernic ceea ce nu poate veni decat de la tine
  • "Ridica-te si actioneaza".

Omagiu lui Iisus, primul meu terapeut

Meditatii terapeutice si Evanghelia terapiei © dr. André MOREAU
Sus In jos
Tihomir
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Varsta : 46
Data de inscriere : 23/01/2009

Sfaturi pentru o viata rationala si fericita Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi pentru o viata rationala si fericita   Sfaturi pentru o viata rationala si fericita EmptyDum Apr 05, 2009 2:15 am

te intreb si eu ca si altcineva aproximativ:,,Cand vei veni si cu o postare de la tine si cat de cat pe principii crestin ortodoxe!?''
Sus In jos
Apolo
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Data de inscriere : 29/03/2009

Sfaturi pentru o viata rationala si fericita Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi pentru o viata rationala si fericita   Sfaturi pentru o viata rationala si fericita EmptyDum Apr 05, 2009 2:56 am

Tihomir a scris:

te intreb si eu ca si altcineva aproximativ:,,Cand vei veni si cu o postare de la tine si cat de cat pe principii crestin ortodoxe!?''

  • Imi pare rau ca trebuie sa te dezamagesc, dar eu NU pot sa vorbesc de la mine insumi. Atunci cand vorbesc in calitate de proroc, vorbesc cuvintele lui Dumnezeu.
  • Totusi, aici, in acest topic este vorba despre altceva. dar am explicat in alta parte:

Apolo a scris:

Ieri m-am simtit foarte slabit. epuizat fizic. si as fi vrut sa scap de voi. si voi de mine. Totusi, m-am rugat Domnului sa ma mai ingaduiti inca putin.. Desi am facut tot posibilul sa scap.. Asa ca am adus niste mesaje de pe forumul meu, ca sa va ramana totusi ceva.. cat de cat.. dupa plecarea mea.

Sus In jos
Delih Mur
nou venit
Delih Mur


Numarul mesajelor : 10
Data de inscriere : 17/11/2010

Sfaturi pentru o viata rationala si fericita Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi pentru o viata rationala si fericita   Sfaturi pentru o viata rationala si fericita EmptyDum Noi 28, 2010 11:01 am

Bine ca nu aparut altul in locul celui plecat!Cand recitesc a doua oara aste imi pare ca ii bolnav saracul!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Sfaturi pentru o viata rationala si fericita Empty
MesajSubiect: Re: Sfaturi pentru o viata rationala si fericita   Sfaturi pentru o viata rationala si fericita Empty

Sus In jos
 
Sfaturi pentru o viata rationala si fericita
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Cum sa ajutam sufletelor celor din viata viitoare
» pasaport biometric
» pentru cei dragi mie de aici!
» Cadou pentru Dumnezeu
» Rugaciune pentru un ales ortodox al Romaniei

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Crestin Ortodox Renascut :: Stiinta si tehnica :: Ce este stiinta?-
Mergi direct la: