Forum Crestin Ortodox Renascut
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Forum Crestin Ortodox Renascut

http://abcd-3.forumgratuit.ro
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 influenta turcilor asupra islamului

In jos 
+5
Aila
Un om
Tihomir
Admin
M
9 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
M
Membru avansat
M


feminin
Numarul mesajelor : 212
Joburi/Distractii : echitatia
Data de inscriere : 19/10/2008

influenta turcilor asupra islamului Empty
MesajSubiect: influenta turcilor asupra islamului   influenta turcilor asupra islamului EmptyDum Apr 12, 2009 8:38 am

Multi insinueaza ca se incearca o cosmetizare a islamului in ultimii100 de ani.Nu este asa !Se incearca doar revenirea la advaratul islam!Pentru aproape o mie de ani islamul a fost modelat de interesele popoarelor turco-mongole(in mod dominant de turci).Chiar daca turcii i-au fixat universalitatea,totusi au alterat si puritatea islamului.
Pt a intelege evolutia islamului trebuie urmarita istoria turcilor .

Inainte de islamizare turcii ajunsesera la o religie monoteista.Inca din sec VI bizantinii care vin in contact cu ei mentioneaza ca ei se inchina si numesc Dumnezeu doar pe ,,Singurul Creator al Cerului si Pamantului''.ca si evreii sacrificau pt El cai boi si oi.La fel in cronicile anuale ale chinezilor ,tot din acea perioada,se mentioneaza ca turcii se inchinau ,,Spiritului Cerului''.
Denumirea in turca veche este de ,,Tangri''.s-ar putea traduce prin Cer Spiritualizat(nu spiritual)sau Cer Divinizat
Originea cuvantului nu este cunoscuta nici macar de oamenii de stiinta turci
si se emit mai multe ipoteze(presupuneri)
Unii au presupus ca este de origine summeriana de la zeul sumerian Dingir.
Altii presupun o origine chinezeasca de la Teng
Altii presupun ca vine de la un substantiv,,deniz'' cu sensul de ocean,mare.Se face legatura si cu religia iudaica unde cerul este numit ca apele de sus si se sugereaza ideia de imensitate prin abstractizare
Altii presupun originea din ,,tengerec->tegerek(tekerlek in varinta) cu sensul de ,,roata'' presupunand c-a desemnat initial ,,cerul rotund''
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

influenta turcilor asupra islamului Empty
MesajSubiect: Re: influenta turcilor asupra islamului   influenta turcilor asupra islamului EmptyLun Apr 13, 2009 9:25 am

Popoarele turcice au venit in contact mai consistentcu cavalerii musulmani in vremea califului Omar(634-644)cand se extindea imperiul arab sub flamurile djihadului.La finalul califatului lui Ali(ginerele lui Mahomed)661 cavalerii musulmani arabi ajunsesera cu cuceririle pana in zona Maveraunnehr.adica intre Sir-Daria si Amu-Daria.Sensul corect al acestei denumiri este:,,tinutul de dincolo de fluviu''
Dar chiar Mahomed venise in contact cu turcii:In doua hadisuri Mohamed se exprima asa:
,,...nimeni ,precum turcii nu a facut sa tremurile inimile cavalerilor arab...''
si in altul
,,...nu va atingeti de turci,de vreme ce ei va lasa in pace...!''

in sec VII popoarele turcice erau intr-o situatie gre,intr-o tripla incercuire a trei imperii:indiene ,arabe si chineze.Prin anul 651 cavalerii nusulmani arabi au aparut chiar la portile orasului cetate Herat.
Putem conchide ca turcii au fost au fosr constransi si provocati pt preluarea islamului pe cont propriu!
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
M
Membru avansat
M


feminin
Numarul mesajelor : 212
Joburi/Distractii : echitatia
Data de inscriere : 19/10/2008

influenta turcilor asupra islamului Empty
MesajSubiect: Re: influenta turcilor asupra islamului   influenta turcilor asupra islamului EmptyMar Apr 14, 2009 8:42 am

Nu pot fi de acord ca popultiile turcico-mongole din Transbaikala au fost constrase sa adopte islamul.o parte dintre ele au imbratisat crestinismul ,fie bizantin fie nestorian iar o alta parteau fuzionat cu emigeantii iudei fondana un nou popor iudeu.intradvar multeorase ale vechilor turci au fost cucerite de arabi.se citeaza cel mai des:Belh ,Samarkand si Buhara;iar pe la 714,arabii sub conducerea lui Kuteiba,guvernator de Khorasan au trecut de Fergana si au atacat chiar Kasgarul.
dar asta nu i-a fortat pe trci sa imbratiseze islamul cu forta mai ales ca imediat a urmat invazia chineza.mai mult,arabii pt a-si apara granitele estice ale noului imperiu au ceryt de la turci pace si chiar au incheiat o alinta cu acestia!
Aceasta alianta a doua religii monoteiste a obtinut o victorie rasunatoare asupra ostirilor chineze la Talas in 1751(una dintre cele mai mari infrangeri ale chinezilor).De abia dupa aceasta,ca o consecinta a victoriei cele mai mari grupe de popoare turco-mongole din Asia anterioara si centrala vor fi atrase spre islam.Dar o parte dintre ele(pecenegii uzii si cumanii)vor treca in nordul Marii Negre fara a adopta islamul si vor fi incluse mai tarziu in impriul lui Ginghiz-Han.aceste popoare dinimperiul mongol ,precum si turco-mongolii crestinati si adusi in asia mica de bizantini vor adopta islamul abia prin secXII-HIV,dupa invazia turcilor selciukizi,careerau deja musulmani la venirea in Asia Mica.
Alte grupe de popoare turcice ,mai ales din partea estica a Asiei centrale vor adera la budism si la crestinismul nestorian.
Intre timp in islam aparusera controverse politice intre necesitatea unei monarhii laice arabe si o autoritate orientala musulmuna sub stralucirea unui calif(in felul in care mai tarziu papa de la Roma controla suveranii din Europa catolica(unii spun ca nu este o denumire legitima)
Ca atare in vremea califatului Abbasaizilor are loc sfarsitul hegemoniei arabe in islam.
Turcii oguzi reprezinta nucleul dur al noilor musulmani si vor forma scheletul viitoarelor imperii seciukid si otoman si isi vor asuma sarcina de a redefini islamul!
Sus In jos
Tihomir
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Varsta : 46
Data de inscriere : 23/01/2009

influenta turcilor asupra islamului Empty
MesajSubiect: Re: influenta turcilor asupra islamului   influenta turcilor asupra islamului EmptyMier Apr 15, 2009 7:58 am

Cred ca ar trebui sa fiti atenti in a diferentia poporul turc de popoarele turcice.Poporul turc este doar unul dintre popoarele turcice,si la data la care ati plasat discutia nu se poate vorbi concret de un popor turc!
Sus In jos
M
Membru avansat
M


feminin
Numarul mesajelor : 212
Joburi/Distractii : echitatia
Data de inscriere : 19/10/2008

influenta turcilor asupra islamului Empty
MesajSubiect: Re: influenta turcilor asupra islamului   influenta turcilor asupra islamului EmptyJoi Apr 16, 2009 8:44 am

Poporul turc nu este doar o singura populatie turcica ci un amestec de populatii turcice,dupa cum nici institutia califatului nu este unica ,fiindca uneori au exista simultan mai multe califate
Putem vorbi de constituirea poporului turc odata cu hegemonia karahanida.Karahanizii,in aproape doua secole au lucrat la regruparea unor populatii turco-oguze.De asemeni,daca la inceput karahanizii au avut capitala la Balsagun(undeva in sudul lacului Balhas)au mutat-o apoi spre apus la Kasgar.Infelul acesta s-au mutat centrele de putere si de cultura a populatiilor turcice din Orientul Indepartat ,in zona vestica a Asiei centrale ,facilitand viitoarea deplasare a turcilor spre Anatolia si Europa.
Daca analizam corect faptele istorice,vedem ca karahanizii au constituit o etapa de tranzitie de la kaganatele tu-kiu si uigure spre selciukizi>
Sus In jos
M
Membru avansat
M


feminin
Numarul mesajelor : 212
Joburi/Distractii : echitatia
Data de inscriere : 19/10/2008

influenta turcilor asupra islamului Empty
MesajSubiect: Re: influenta turcilor asupra islamului   influenta turcilor asupra islamului EmptyJoi Apr 23, 2009 1:19 am

Unele zone ale statului Karahanid au fost preluate de selciukizi iar mai tarziu au fost incluse in statul horezmian.
Dar dupa 1141 regiunile din nord vor fi ocupate karakitai.Acestia erau urmasii turco-mongoli ai kitailor,care ,prin secX-XI au mentinut un stat puternic cu capitala la Pekin.
Acesti karakitai(kitaii negri) au migrat lent spre vest lund pt ei si regiunile Horezmului.
Dar prin sec X un grup de populatii razboinice turcesti se despart de influenta sasanizilor si pun bazele unei puternice formatiuni statale cunoscute ca ,,statul gaznavid''avand capitala in orazul Gazna din Afganistan.Acest stat a functionat intre anii:9l2-1187.Sub domnia lui Mahmud Gaznavi(998-1030)statul gaznavid s-a extins de la Khorasan si pana in India.Armata teribila a lui Mahmud era formata din luptatori turci,persani si afgani izlamizati!
In statul gaznevid arta si literatura turco-islamica cunoste o o superba dezvoltare,Aici se creeaza de catre marele poet Firdusi vestitul poem istoric Sahname(Cartea Sahilor).
Astfel Gazna devine unul din cele mai importante centre ale culturii si civilizatiei turco-islamice si chiar a intregii lumi islamice
Sus In jos
Un om
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 148
Data de inscriere : 16/10/2008

influenta turcilor asupra islamului Empty
MesajSubiect: Re: influenta turcilor asupra islamului   influenta turcilor asupra islamului EmptyJoi Apr 23, 2009 3:15 am

Artrebui sa prezinti si istoria Bizantului,pt ca inevitabil vei ajunge si la aceste contacte!
Sus In jos
M
Membru avansat
M


feminin
Numarul mesajelor : 212
Joburi/Distractii : echitatia
Data de inscriere : 19/10/2008

influenta turcilor asupra islamului Empty
MesajSubiect: Re: influenta turcilor asupra islamului   influenta turcilor asupra islamului EmptyVin Apr 24, 2009 12:55 am

Nu este momentul de a pune in discutie asta,dar pot spune ca primele contacte au fost haotice.Abia dinastiile imperiala isauriena si califala omeaida vor disputa cu toata forta hegemonia in zona.
Dar dinastia califala abasida va duce la o slabire a influentei arabe in islam si chiar la fragmentarea comunitatii islamice in tre califate:de Egipt,de Damasc,si de Cordoba.Aceasta apermis turcilor sa penetreze in lumea araba si sa preia controlul islamului!
Sus In jos
Aila
Membru avansat
Aila


feminin
Numarul mesajelor : 165
Data de inscriere : 22/10/2008

influenta turcilor asupra islamului Empty
MesajSubiect: Re: influenta turcilor asupra islamului   influenta turcilor asupra islamului EmptyVin Apr 24, 2009 8:28 am

Totusi istoria Bizantului e legata de subiect .
Si nu strica reluarea ei .
Membri avtuali ai forumului o stiu foarte bine (din cate-mi dau seama ) si fac natural legaturile cu islamul .
Insa eu (recunosc ) si multi altii cu siguranta (viitori membri sau doar vizitatori ) sigur am uitat mult si poate niciodata n-am aprofundat-o suficient sau nu prin prisma religioasa.
Asadar ar fi o realizare dezvoltarea cat mai ampla a subiectului .
Personal urmaresc topicul cu interes .
Sus In jos
M
Membru avansat
M


feminin
Numarul mesajelor : 212
Joburi/Distractii : echitatia
Data de inscriere : 19/10/2008

influenta turcilor asupra islamului Empty
MesajSubiect: Re: influenta turcilor asupra islamului   influenta turcilor asupra islamului EmptySam Apr 25, 2009 10:51 pm

Realitatea este cala un moment dat islamul a salvat iudaismul si o parte a crestinismului!dar aici ma ocup de felul cumi9slamul a fost pe de o parte intarit de turci si pe dealta parte alterat partial de acestia!
Sus In jos
M
Membru avansat
M


feminin
Numarul mesajelor : 212
Joburi/Distractii : echitatia
Data de inscriere : 19/10/2008

influenta turcilor asupra islamului Empty
MesajSubiect: Re: influenta turcilor asupra islamului   influenta turcilor asupra islamului EmptyDum Mai 03, 2009 4:06 am

Sper sa am timp sa mai postez aici.in ultimul timp,deplasari multe mi-au luat din timpul pe careil dedicam acestui subiect!
Sus In jos
Tihomir
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Varsta : 46
Data de inscriere : 23/01/2009

influenta turcilor asupra islamului Empty
MesajSubiect: Re: influenta turcilor asupra islamului   influenta turcilor asupra islamului EmptyVin Mai 29, 2009 6:51 pm

Sa incerc sa suplinesc lipsa userului M,pt ca subiectul este interesant si poate intervine si admin!
Voi incepe prin a atntiona ca o parte din populatiile turco-oguze(cunoscute ca turcomani;turcomani=tiurkmen)erau imprastiate pe teritoriile mai multor stateEle participau(uneori mai mult iar alteori mai putin)la cristalizarea unor conceptii religioase diferite pe planuri locale
In veacul al X-lea populatiile turco-oguze dintre dintre Marea Caspica si Sir-Daria sau unit formand statul oguzilor.Seful statului purta denumirea de ,,yabgu''si era descendent al Vechilor Kkangani turci din Asia Centrala.Se pare ca la inceput au fost vasali unor vecini.Dintre ei, in deplasare lenta spre sud-vest, s-au seprins khazarii care amestecandu-se cu emigranti evrei au devenit iudei si selgiucizii de natura pura care erau islamizati.Dar mai intai au avut lupte intre dure intre Khazari si turco-oguzii islamizati care au venit in ajutorul ultimei dinastii persane ,,samanizii''.Deplasarea a fost cauzata de presiunile karahanizilor si a gaznavizilor,dar si de tentatia impunerii in teritoriile imperiului persan care se destrama rapid cat si de atacurile impotriva unor triburi care nu erau islamizate
Sus In jos
Tihomir
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Varsta : 46
Data de inscriere : 23/01/2009

influenta turcilor asupra islamului Empty
MesajSubiect: Re: influenta turcilor asupra islamului   influenta turcilor asupra islamului EmptyDum Mai 31, 2009 7:31 am

Aparitia lui Selciuk a fost baza unei dinastii importante .Acesta s-a nascut chiar la inceputul secolului alX-lea si la 14ani s-a impus deja ca unrazboinic crud,dar si inteligent printre turcii din Asia Centrala.La Sir-Daria se sfarsea zona islamica si incepea o marca tampon intre acesta si populatiile pagane o zona numita Udj.
In scurt timp Selciuk intra in conflict cu sefii oguzi si este nevoit sa migreze cu luptatprii sai si familiile acestora in aceasta Udj.
Trecerea lui SelciuK din zona Turanica in cea a Iranuluide azi a avut drept consecinta islamizarea acestuia din urma.Aici selciuk declanseaza perioadade ,,gazi''a carei caracteristica principala este ,,razboiul sfant''Selciuk a strans in jurul lui pe turcii musulmani de ,,margine''.Statul lui Selciuk devine repede o forta care se extinde dar care este alimentata de migratia turcilor oguzi spre iran,Karakitaii ii impingeau mereu pe capceaci iar acestia ii impingeau pe turcii oguzi dinspre nord.
de asemeni o importanta a avut si longevitatea deosebita a lui Seciuk(107 ani)
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

influenta turcilor asupra islamului Empty
MesajSubiect: Re: influenta turcilor asupra islamului   influenta turcilor asupra islamului EmptyLun Iun 01, 2009 8:08 am

Din pacate, nu te voi ajuta prea mult din lipsa de timp!Insa ,mai incolo voi incerca sa intervin si aici!
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
Diana
Ucenic
Diana


feminin
Numarul mesajelor : 79
Varsta : 51
Data de inscriere : 07/05/2009

influenta turcilor asupra islamului Empty
MesajSubiect: Re: influenta turcilor asupra islamului   influenta turcilor asupra islamului EmptyDum Iun 07, 2009 10:24 pm

Din cate inteleg eu,turcii astia au influentat un spatiu intins si au constituit un liant intre mai multe culturi si factor de divergenta religioasa in acelasi timp!
Sus In jos
Aila
Membru avansat
Aila


feminin
Numarul mesajelor : 165
Data de inscriere : 22/10/2008

influenta turcilor asupra islamului Empty
MesajSubiect: Re: influenta turcilor asupra islamului   influenta turcilor asupra islamului EmptyLun Iun 08, 2009 1:46 am

Pana la a ajunge un popor , vorbim de un imperiu care a stapanit si implicit influentat o zona geografica intinsa , mare parte din drumurile comerciale si chiar comertul erau controlate de ei asadar inflenta lor se facea simtita pana in zone indepartate .
Iar faptul ca imperiul otoman a rezista o perioada destul de lunga , este de asemeni semnificativ.
Si chiar daca e off_topic as spune ca romanii se pot mandri ca si-au pastrat religia si identitatea , traind fie cu turcii ( ca imperiu) in casa sau in poarta .
Asa cred .
Sus In jos
Tihomir
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Varsta : 46
Data de inscriere : 23/01/2009

influenta turcilor asupra islamului Empty
MesajSubiect: Re: influenta turcilor asupra islamului   influenta turcilor asupra islamului EmptyMar Iun 09, 2009 9:10 am

Daca nu ar fi fost turcii,cred ca romanii nu ar fi reusit sa existe ca popor crestin-ortodox!

Inpotriva turcilor seciukizi s-au aliat doua dintre cele mai mari forte musulmane din acea vreme:karahanizii si gaznavizii.imperiul selciukid s-a consolidat in urma a numeroase batalii.In timpul urmasilor lui Selciukid grupurile turco-oguze atasate dinastiei seciukide s-au mutat mereu dintr-un loc in altul intr-o zona cuprinsa intre Khorasan,Horezm si Maveraunnehr,avand doar autonomie.
Independenta totala a fost obtinuta de nepotii lui Selciukid Ceagri-brg si Tugrul-beg.Independenta a fost confirmata pe 23mai1040 la Dandanakan.Intr-una dintre cele mai cumplite batalii din acea vreme seciukizii i-au spulberat pe gaznavizi.Dupa asta selciukizii s-au lansat in cuceriri in toate directiile ajungand in conflict cu bizantinii.Seciukizii au fost alimentati cu material uman de catre oguzi(turcmeni)care se deplasau in mase compacte inspre Asia Mica.Astfel seciukizii s-au infiltrat tot mai mult in lumea araba pana au preluat hegemonia politica asupra islamului, subordonand aceasta religie imperiului lor!
Sus In jos
Aila
Membru avansat
Aila


feminin
Numarul mesajelor : 165
Data de inscriere : 22/10/2008

influenta turcilor asupra islamului Empty
MesajSubiect: Re: influenta turcilor asupra islamului   influenta turcilor asupra islamului EmptyMar Iun 09, 2009 11:54 pm

Tihomir a scris:
Daca nu ar fi fost turcii,cred ca romanii nu ar fi reusit sa existe ca popor crestin-ortodox!


Da si nu .
Nu e complet meritul otomanilor faptul ca romanii si-au pastrat religia crestin-ortodoxa . Insa intradevar , prin prisma contra-efectului ( as zice ) au avut un aport pozitiv .

Mi-a ramas mereu in minte Constantin Brancoveanu care cu erorile firesti si omenesti poate , ale domniei lui intro perioada destul de tulbure si dificila , a intarit ( parerea mea desigur) prin jertfa lui si a fiilor sai ,credinta si ortodoximul romanesc .


Sa nu ignoram Ardealul care a reusit asta intr-o cu totul alta conjunctura , chiar mai dura .

Imi cer iertare pentru off_topic . Embarassed
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

influenta turcilor asupra islamului Empty
MesajSubiect: Re: influenta turcilor asupra islamului   influenta turcilor asupra islamului EmptyMier Iun 10, 2009 9:23 am

Cred ca Tihomir se refera la faptul ca la un moment dat in istorie turcii au fost garantii ortodoxiei,ba i-au conferit o forta mai mare si decat cea data de Imparatul Constantin si imparateasa Elena
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
Tihomir
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Varsta : 46
Data de inscriere : 23/01/2009

influenta turcilor asupra islamului Empty
MesajSubiect: Re: influenta turcilor asupra islamului   influenta turcilor asupra islamului EmptyMier Iun 24, 2009 7:15 am

Da, cam asa este!Daca gandim corect ,vom vedea ca turcii au salvat atat crestinismul ortodox in mare parte cat si iudaismul.In fapt era previzibil ca ei sa-si ajute fratii de tata inca de cand Agar a fugit in pustie!
Sus In jos
Tihomir
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Varsta : 46
Data de inscriere : 23/01/2009

influenta turcilor asupra islamului Empty
MesajSubiect: Re: influenta turcilor asupra islamului   influenta turcilor asupra islamului EmptyMier Iun 24, 2009 7:39 am

Sa revin insa la topic!Incetul cu incetul selciukizii au adoptata doctrina islamica sunna sub influenta scolii create de eruditul Ebu-Hanife.Slabirea Bagdadului a facut ca deseori califii sunniti de aici sa cheme pe selciukizi in ajutor impotriva emirilor siiti din dinastia Buyuda.
In anul 1055 capetenia Tugrul-beg ,care se intitula,,regele regilor''(melik-el muluk=sper ca am transpus bine in romaneste)chemat de califul Al-Kaim ocupa Bagdadul pt a-l apara impotriva buyuzilor.
Califul Al-Kaim il incoroneaza ca ,,sultan al lumii'' si ca ,,partas al califului''Din acest moment Califatul arab trece sub autoritatea selciukizilor.In mai putin de 50 de ani seciukizii sunniti iau sub autoritatea lor(mai ales in timpul dinastiei tulunizilor)un spatiu imens in Asia,din Afganistan ,pana in Egipt,inclusiv Iranul,Siria si fosta Mesopotamie.Apoi vor prelua Palestina si imediat Anatolia,unde se va declansa un conflict direct cu bizantinii.
Sus In jos
Sevastia
Ucenic
Sevastia


feminin
Numarul mesajelor : 76
Varsta : 54
Localizare : romania
Data de inscriere : 07/05/2009

influenta turcilor asupra islamului Empty
MesajSubiect: Re: influenta turcilor asupra islamului   influenta turcilor asupra islamului EmptyVin Iun 26, 2009 8:08 am

Aceasta patrundere a selciukizilor in califat a mai avut un motiv puternic:Sultanii selciukizi luau in casatorie fice ale califilor arabi si califii arabi luau,la fel, in casatorie pe ficele sultanilor selciukizi!In felul acesta s-a format la inceput o dinastie califala arabo-selciukida,care a fost detronata abia peste vreo 3 secole si ceva de mongoli!
Sus In jos
Diana
Ucenic
Diana


feminin
Numarul mesajelor : 79
Varsta : 51
Data de inscriere : 07/05/2009

influenta turcilor asupra islamului Empty
MesajSubiect: Re: influenta turcilor asupra islamului   influenta turcilor asupra islamului EmptyDum Iun 28, 2009 3:24 am

In ultima instanta,tot femeile, atat de dispretuite in islam,au jucat un rol important in evolutia islamului.
Sus In jos
Tihomir
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Varsta : 46
Data de inscriere : 23/01/2009

influenta turcilor asupra islamului Empty
MesajSubiect: Re: influenta turcilor asupra islamului   influenta turcilor asupra islamului EmptyJoi Iul 02, 2009 3:13 am

Cand selciukizii au preluat pe cont propriu islamul,Imperiul bizantin avea mari probleme in Balcani, fiindca atacurile pecenegilor se inteteau aici.De aceea bazileeii bizantini au dus o politica diplomatica fata de selciukizi.Se concentra in Anatolia o populatie turco-oguza de religie islamica.Din Asia centrala afluxul da populatie islamica crestea necontenit.Crestinii au incercat sa convetuiasca in pace cu acestia,admitand chiar ,ca sa fie reparata si moscheia construita de omeaizi.Pe altarul acesteia,numit ,,mihrab'' au fost gravate primele insemne ale puterii turco-islamice in Bizant:,,arcul si sageata lui Tugrul-beg.Dar era inevitabila o batalie decisiva prin care noile populatii islamice ,fie sa fie izgonite din Anatolia,fie ca ponderea populatiilor crestine sa se retraga de aici lasand un nou spatiu islamului.Dupa mai multe ciocniri sporadice marea batalie s-a dat la Malazgirt in ziua de 26 august 1071intre imparatul bizantin Roman Diogen si sultanul selciukid Alp-Arslan.In armata bizantina luptau si detasamente de turci oguzi occidentali,adica detasamente de uzi si pecenegi.In toiul bataliei aceste detasamente i-au tradat pe bizantini si au trecut de partea selciukizilor:era prima intalnire dupa sute de ani intre turcii apuseni si cei rasariteni.Bizantinii au fost infranti si chiar Roman Diogen este prins prizonier.De asemeni in aceasta batalie s-a consemnat tot prima data lasitatea armenilor care au fugit de pe campul de lupta!
Dar Roman Diogen a fost repus pe tronul Bizantului in nou chiar de selcikizi ca prieten al lor.El oferea prietenie,haraci anual,ajutor cu oaste si cedarea unor teritorii bizantine din Anatolia pt populatia islamica.De asemenea s-a negociat casatoria ficei lui Roman Diogen cu un print selciukid,acesta devenind cuscru cu sultanul Ebu-l-Feth.
Sus In jos
M
Membru avansat
M


feminin
Numarul mesajelor : 212
Joburi/Distractii : echitatia
Data de inscriere : 19/10/2008

influenta turcilor asupra islamului Empty
MesajSubiect: Re: influenta turcilor asupra islamului   influenta turcilor asupra islamului EmptySam Iul 18, 2009 7:21 am

Multumesc Tihomir!Eu voi fi o perioada de timp ocupata!Sper ca vei continua subiectul pt mine!
Sus In jos
Continut sponsorizat





influenta turcilor asupra islamului Empty
MesajSubiect: Re: influenta turcilor asupra islamului   influenta turcilor asupra islamului Empty

Sus In jos
 
influenta turcilor asupra islamului
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Crestin Ortodox Renascut :: Alte religii :: Islam-
Mergi direct la: