Forum Crestin Ortodox Renascut
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Forum Crestin Ortodox Renascut

http://abcd-3.forumgratuit.ro
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 influenta turcilor asupra islamului

In jos 
+5
Aila
Un om
Tihomir
Admin
M
9 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
Tihomir
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Varsta : 46
Data de inscriere : 23/01/2009

influenta turcilor asupra islamului - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: influenta turcilor asupra islamului   influenta turcilor asupra islamului - Pagina 2 EmptyDum Iul 26, 2009 2:28 am

Ajuns aici trebuie sa ma gandesc cum voi prezenta istoria religioasa pt ca selciukizii au evoluat la un moment dat ,in mai multe formatiuni statal-politice si religioase.Are cineva vreo propunere?
Sus In jos
Tihomir
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Varsta : 46
Data de inscriere : 23/01/2009

influenta turcilor asupra islamului - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: influenta turcilor asupra islamului   influenta turcilor asupra islamului - Pagina 2 EmptyJoi Noi 19, 2009 6:24 am

Nu stiu cum sa fiu mai concis,dar mai bine este a urma cronica ficei imparatului Alexois Comnenul I,pe numele laic:Ana Comnena.
Marea victorie a seciukizilor,se pare ca a fost si inceputul sfarsitului lor.au inceput sa se destrame.
Primul imperiul a fost acela cunoscut ca Sultanatul selciukizilor Mari condusi de Marele Seciukid.
Dar in 1078 Suleiman-Sah,fiul lui Kutulmus-Sah si nepot icontestabil al lui Selciukid se desprinde militar de acestia si intemeiaza Sultanatul selciukid de Anatolia cunoscut de Europeni sub numele de Sultanatul de Run.
In 1078 se rupe si Sultanatul seciukid de Siria.
In 1118 se desprinde si Sultanatul selciukid de Iraq
Anatolienii recunosteau de principiu suzeranitatea Marelui selciukid,pt ca prin asta se subordonau religios Califatului de Bagdad!
Sultanatul Seciukizilor mari=1040-1157
Sultanatul de Run=1077-1308
Sultanatul de Siria=1078-1114
Sultanatul de Iraq=1118-1194
Sus In jos
M
Membru avansat
M


feminin
Numarul mesajelor : 212
Joburi/Distractii : echitatia
Data de inscriere : 19/10/2008

influenta turcilor asupra islamului - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: influenta turcilor asupra islamului   influenta turcilor asupra islamului - Pagina 2 EmptyJoi Dec 17, 2009 4:53 am

Cred ca voi avea timp mai mult pt acest subiect!Oricat de ostili ar fi crestinii ortodocsi islamului,trebuie insa sa recunoasca, ca fara sosirea turcilor in Anatolia si apoi pe celalat mal al Bosforului, ortodoxia crestina nu ar fi avut caracterul de acum si nici o individualitate clara!Vom ajunge incet si la a exemplifica acest fenomen!
Sus In jos
M
Membru avansat
M


feminin
Numarul mesajelor : 212
Joburi/Distractii : echitatia
Data de inscriere : 19/10/2008

influenta turcilor asupra islamului - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: influenta turcilor asupra islamului   influenta turcilor asupra islamului - Pagina 2 EmptyJoi Mar 04, 2010 8:10 am

In perioada selciukida se reafirma o serie de legende care arata ca originile indepartate ale turcilor ar fi in zuna nord -dunareana.Aceasta este exemplar sugerata de legenda Bozkurt,adica de ,,lupul cenusiu''.Aceasta spune ca in drumul lor de la Altai spe zone chinezesti si apoi spre Asia mica au fost condusi de un lup enorm.Ei nu puteau sa-l ajunga.Cand is intalau corturile acesta ii lasa o vreme ,apoi striga :,,Mutati-va''!Ei il urmau si cand se oprea acela se opreau si ei!Dupa ce au atins Asia Mica nu s-a ma stiut sau auzit ceva despre BOZKURT.O descriere ampla se gaseste la cronicarul Mhail Sirianul!
Sus In jos
Sheila
nou venit
Sheila


Numarul mesajelor : 17
Data de inscriere : 19/08/2010

influenta turcilor asupra islamului - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: influenta turcilor asupra islamului   influenta turcilor asupra islamului - Pagina 2 EmptyVin Aug 20, 2010 8:10 am

Surioara amira de ce nu continui a arata adevarul cum a fost falsificat adevaratul ISLAM de acesti lupi ratacitorii ai pustiei mongole,care au ajuns stapanii pe pamanturile noastre?
Sus In jos
Sevastia
Ucenic
Sevastia


feminin
Numarul mesajelor : 76
Varsta : 54
Localizare : romania
Data de inscriere : 07/05/2009

influenta turcilor asupra islamului - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: influenta turcilor asupra islamului   influenta turcilor asupra islamului - Pagina 2 EmptyJoi Sept 02, 2010 1:23 am

Pe care pamanturi Sheila!?Ai tu descendenta pana la puternica Zenobia,dar nici chiar in timpul lui Claudius trupele voastre nu au atins Ierusalimul si nici Bosforul!Si de cand este ISLAMUL numai al vostru!Fara razboinicii lupului cenusiu Islamul poate ca nu mai exista azi,si nu stiu daca nu ere mai bine!
Sus In jos
Sheila
nou venit
Sheila


Numarul mesajelor : 17
Data de inscriere : 19/08/2010

influenta turcilor asupra islamului - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: influenta turcilor asupra islamului   influenta turcilor asupra islamului - Pagina 2 EmptyMar Sept 07, 2010 9:48 pm

Din ce neam este PROFETUL?!
Sus In jos
M
Membru avansat
M


feminin
Numarul mesajelor : 212
Joburi/Distractii : echitatia
Data de inscriere : 19/10/2008

influenta turcilor asupra islamului - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: influenta turcilor asupra islamului   influenta turcilor asupra islamului - Pagina 2 EmptyJoi Sept 09, 2010 6:43 am

Profetul Muhammed a venit diin neamul lui Ismail
Profeţii Y'aqub, Yuusuf, Muusa, Dawud şi Suleyman au venit din neamul profetului Ishak
Pacea fie asupra fiecăruia dintre ei!

Sus In jos
M
Membru avansat
M


feminin
Numarul mesajelor : 212
Joburi/Distractii : echitatia
Data de inscriere : 19/10/2008

influenta turcilor asupra islamului - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: influenta turcilor asupra islamului   influenta turcilor asupra islamului - Pagina 2 EmptyJoi Sept 09, 2010 7:07 am

Sheila a scris:
Surioara amira de ce nu continui a arata adevarul cum a fost falsificat adevaratul ISLAM de acesti lupi ratacitorii ai pustiei mongole,care au ajuns stapanii pe pamanturile noastre?


Il voi ruga pe Tihomir,care este unul dintre cei mai invesunati adversar dogmatic al ISLAMULUI,dar care este in acelasi timp unul dintre cei mai corecti oameni si impartial,cum se naste la 100de ani in lume.Acest crestin a salvat de la moarte mii de copii infometati in teritorii.Copii apartinand musulmanilor! Copii salvati cu banii crestinilor!Desi crestin se comporta ca un adevarat musulman!Deci il voi ruga sa dezvolte subiectul,eu avand acum doar a zice ca vointa Celui Ce A Creat Totul a facut lucruri marete si prin acestia!
Sus In jos
Tihomir
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Varsta : 46
Data de inscriere : 23/01/2009

influenta turcilor asupra islamului - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: influenta turcilor asupra islamului   influenta turcilor asupra islamului - Pagina 2 EmptyVin Sept 10, 2010 8:42 am

Ai putea sa ma lauzi mai putin sabina pipesa!Pt un crestin lauda la propria persoana este o facere de rau!
Incerc sa continui cumva:
Seciukizii au inceput curand sa-si macine forta in lupte dinastice.Daca Bizantul nu avea forta sa distruga pe turcii ,venea asupra lor o alta forta.Karakitaii invadau zona turcilor.Sultanul Sandjar incearca o rezistenta ampla si isi ia chiar titulatura de ,,sultan al lumii''.Dar karakitaii erau un tavalug greu de oprit.In 1141 la Belh este infrant de Karakitai/De acum turcii selciukizi au destinul hotarat si chiar lumea islamica este in primejdie de disololutie.Incepe marea invazie mongola!
Sultanatul de Anatolia si-a pastrat mai mult unitatea,dar a intra sub dubla dominatie,dupa infrangerea din din 1243 de la Koesedag in fata hoadelor tatare.
Dar un fel de ramasita a sultanatului de Run va continua sa ramana ,pt ca mongolii nu putea u controla deplin aceasta regiune iar bizantinii interveneau acum cu succes aici mai ales in chestiuni privind ocuparea tronuluiMongoii aveau o stapanire impartita intre cativa hani de margine numiti Ilhanizi.
Sus In jos
Tihomir
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Varsta : 46
Data de inscriere : 23/01/2009

influenta turcilor asupra islamului - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: influenta turcilor asupra islamului   influenta turcilor asupra islamului - Pagina 2 EmptyMar Sept 14, 2010 8:21 am

Aparitia Imperiului Seciukid si mai ales a Sultanatului de Run(Anatolia)a creat o zona de interferenta intre lumea crestina si cea islamica.In special disputa dogmatica s-a dus intre ortodoxia crestina si islam.Crestinismul apusean(catolic-papal) a incercat sa profite si si sa impuna autocratia sa asupra orientului .
Nevoia Bizantului de ajutor,a permis papalitatii sa-si mascheze pofta hegemonica sub masca ,,cruciadelor".
era vorba despre un dublu scop:
1de impunere a imperialismului papal asupra orientului
2de distrugere a crestinismului ortodox prin orice mijloace

Astfel incepe prima cruciada in 1096.

Insa cruciadele au inceput intr-un moment cand Sultanatul de Anatolia era bine intemeiat si intarit.

Chiar daca cavalerii apuseni au oprit pt un timp expansiunea turcilor spre Europa,nu au reusit sa creeze mari probleme dogmatice Islamului pt ca scopul real al acelor cavalerii era razboiul fraticid(din punct de vedere religios)impotriva fratilor crestini-ortodocsi.Mai mult:populatile locale preferau in cea mai mare parte sa intre sub dominatie musulmana decat sa fie expuse barbarilor cavaleri cruciati ai catolicismului.
Astfel in 1204 cruciatii catolici vor ocupa Bizantul,dezlantuind asupra crestinilor ortodocsi o prigoana barbara cum nici mahomedanii nu au indraznit vreodata macar sa isi imagineze!
astfel bizantul se rupe in3 parti:
1.una cu capitala la Constantinopol sub ocupatie catolico-cruciata
2un stat cu capitala la Niceea(Iznik)
3un stai care formeaza Imparatia Trabizondei.

Turcii isi retrag capitala de la Niceea la Konya(Iconium)

Niceeni vor recucerii Constantinopolul,dar Trbizonda va dainui mult mai mult,chiar si dupa cucerirea Bizantului de turci.
Trabizonda va transmite spre mostenire drepturile dinastice si heraldice Moldovei si implicit Romaniei de azi!
Poate parea surprinzator pt neavizati,dar Maria de Mangop a fost ultima mostenitoare a bazileilor bizantini si de Trabizonda(printesa mostenitoare).Maria de Mangop s-a casatorit cu Stefan cel Mare,Prin aceasta drepturile sale devin comune cu ale domnului Moldovei si devin drepturi de coroana nu de persoana.Urmasii lui Stefan cel Mare sunt mostenitorii de drept a tronului Trabizondei!
Pt ca am ajuns aici cer ingaduinta de a fi offtopic si a arata ceva interesant:
Din casa domnitoare a Moldovei se trag si toate familiile regale de azi ale Europei.Elena Movila(doamna a Moldovei) este stra-strabunica tuturor regilor si reginelor de azi ale Europei si nu numai.Iar acestia isi recunoasc cu placere si chiar insistent obarsia,pentru ca prin asta isi certifica descendenta din Bazileii bizantini!
Ca atare Moldova si implicit Romania,are drepturi heraldice atat in est cat si in vest!
sa revin topic:
In astfel de conditii se incheaga dese aliante intre selciukizii mahomedani si bizantinii ortodocsi impotriva dusmanului comun(armatele cruciate ale catolicismului)
In astfel de lupte se distinge vitejia sultanului Kalas Asrlan.
De asemenea, la astfel de aliante vor contribui si sultanatele di Siria si Egipt,mai ales in vremea generalului Saladin.
Insa selciukizii intra in conflict cu familia mongolului Hulagu care formau dinastia multipla a Ilhanizilor.
Ilhanizii vor actiona ca aliati ai cruciatilor si incetul cu incetul Sultanatul de Run(Anatolia) va intra in componenta unui nou imperiu mongol,

Ori aceasta framantarea militara si teritoriala va duce la modificarea eclezionasticii islamice.
Sus In jos
M
Membru avansat
M


feminin
Numarul mesajelor : 212
Joburi/Distractii : echitatia
Data de inscriere : 19/10/2008

influenta turcilor asupra islamului - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: influenta turcilor asupra islamului   influenta turcilor asupra islamului - Pagina 2 EmptyDum Sept 19, 2010 9:25 am

Regret ca nu esti de-al nostru!
Ai vazut ce mare pianist a piedut lumea/!Un om imbracat in panza neagra,cu lacrimile curgand in barba, a tintuit pe scaune floarea Mezzei 10 minute dupa ce a terminat concertul,si cand au izbucnit aplauzele nu mai era de gasit in templu.A plecat asa cum era mereu ;ca o umbra.De ce dispar asa cele mai minunate fiinte umane?!Vezi sa nu dispari si tu!Nu inteleg,cum monahismul vostru poate fi asa de dur si sa scoata din lume oameni ca voi!
Sus In jos
Sheila
nou venit
Sheila


Numarul mesajelor : 17
Data de inscriere : 19/08/2010

influenta turcilor asupra islamului - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: influenta turcilor asupra islamului   influenta turcilor asupra islamului - Pagina 2 EmptyJoi Sept 30, 2010 8:06 am

Amira preafrumoasa si bucurata de ambra dreptului divin,trebuie sa intelegi ca ceea ce se intampla trebuie sa se intample!
Sus In jos
Un om
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 148
Data de inscriere : 16/10/2008

influenta turcilor asupra islamului - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: influenta turcilor asupra islamului   influenta turcilor asupra islamului - Pagina 2 EmptyVin Oct 01, 2010 5:53 am

Nu prea ma amestec in aceasta dezbatere,dar tin sa precizez ca si islamul are monahii lui!
Nici eu nu inteleg niste musulmani care se invart prin incaperi si se reped ca orbetii in fiare ascutite!Si aia sunt ,,monahi''musulmani!
Sus In jos
Sheila
nou venit
Sheila


Numarul mesajelor : 17
Data de inscriere : 19/08/2010

influenta turcilor asupra islamului - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: influenta turcilor asupra islamului   influenta turcilor asupra islamului - Pagina 2 EmptyDum Noi 21, 2010 1:28 am

Nu mi se cade ati raspunde,dar trebuie sa stii ca si voi ati avut calugari care se autoflagelau si se credeau totusi crestini iar impotriva lor nu ai zis nimic!
Eu insa as incerca sa arat mai departe in mod corect cum au evoluat turcii,chiar daca popoarelor mele le-au fost un timp mare impiedicare!
Eu cred ca turcii de dupa seciukizii nu sunt o ramura pura ci un fel de mixtura rasiala.
Atunci cand mongolii nu au mai putut controla regiunile de tip marca la marginea anatoliana un grup de turcmeni cu 400 corturi nomade s-au amestecat cu grecii locali si s-au stabilizat devenind sedentari.Din acesta mixtura a rezultat rasa omanlailor!
Sus In jos
Tihomir
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Varsta : 46
Data de inscriere : 23/01/2009

influenta turcilor asupra islamului - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: influenta turcilor asupra islamului   influenta turcilor asupra islamului - Pagina 2 EmptyDum Noi 21, 2010 6:14 am

Nu,Sheila!Osmanlaii, la care tereferi, nu sunt o mixtura interetnica ci altceva!In momentul cand a avut loc geneza turcilor osmanlaiexistau trei mari imperii in zona:
Imperiul Biantin
Imperiul Ilhanizilor(cu dinastie mongola
Imperiul Mamelucilor(tot populaiie cuceritoare de origine turca)in sud
Imperiul Ilhanizilor insa nu putea controla insa eficace tinuturile turcilo seciukizi din Asia mica.Ca atare se formeaza un fel de mici statulete care erau mai mult formal sub conducerea Ilhanida,dar in realitate fiecare era cam de capul lui.Intr-adevar asa cum ai observat aveau un caracter de marca(statulet militar de margine).Numele lor era de beilicuri sau emirate.Erau conduse de un bei sau emir adica, de ,,printi'':deci erau doar printi si vasali.
Proprietatea statului avea caracter familial,adica era proprietatea familiei emirului iar emirul(beiul o conducea in numele familiei sale). Iata cateva dintre dinastiile emirice de atunci

Karamanoglu care stapanea zona oraselor Konya,Karaiman si Ermenck
Esrefoglu carea nu avea rezedinta de baza precizata ci stapanea (mai mult prin migrare de prada mutandu-se dintr-un loc in altul) o zona in nord vestul primului
Hamidoglu cu orasele cetati Aksenhiro,Antalya si portul Finke
Mentesoglu cu orasele Mungla si Milas
Inancoglu cu orasul Denizli
Aydinoglu cu orasul Birgi si portul Izmir
Saruhanoglu cu orasele Manisa si Bergama
Karasioglu cu orasul Balikesir
Osmanoglu cu orasele Iznik si Sogut
Umur Bey care stapanea puternica cetate Bolu
Kandaroglu cu orasul Kastamonu
Germiniyanoglu cu orasele Kutahia,Ankara si Kirsehir.
In partea de est a acestuia ,in vecinatatea a 4 emirate se gasea puternica cetate ALASEHIR care nu se supunea nimanui.
In partea de nord a teritorului controlat deCandaroglu se gaseau porturile-cetati ale bizantinilor:Eregli si Amsra care treceau succesiv de la turci la bizantini si invers!
In est acest beilic avea o portiune de granita cu Impriul de Trapezunda!
Dintre acestia se va impune Osman-bei.
Incercarea unor istorici de acredita ideia de apateneta a dinastiei otomane la ramura Kayi a turcilor oguzi este nereusita si impotriva adevarului!


Sus In jos
Sheila
nou venit
Sheila


Numarul mesajelor : 17
Data de inscriere : 19/08/2010

influenta turcilor asupra islamului - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: influenta turcilor asupra islamului   influenta turcilor asupra islamului - Pagina 2 EmptySam Noi 27, 2010 5:03 am

Tu ce esti turc sau arab.Mama ta era dintr-o vestita familie persana!Tatal tau nu stiu,dar imi pare totusi ai atractie pt turci si nu cum se spune!
Sus In jos
Sevastia
Ucenic
Sevastia


feminin
Numarul mesajelor : 76
Varsta : 54
Localizare : romania
Data de inscriere : 07/05/2009

influenta turcilor asupra islamului - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: influenta turcilor asupra islamului   influenta turcilor asupra islamului - Pagina 2 EmptySam Noi 27, 2010 5:39 am

Tatal lui este meglen si crestin adevarat!mama sa e de origine persana dar dintre putinele familii persana crestine!Asa ca nu te mai obosi cu dantelarie orientala a vorbei!
Sus In jos
M
Membru avansat
M


feminin
Numarul mesajelor : 212
Joburi/Distractii : echitatia
Data de inscriere : 19/10/2008

influenta turcilor asupra islamului - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: influenta turcilor asupra islamului   influenta turcilor asupra islamului - Pagina 2 EmptyLun Ian 17, 2011 9:39 am

Incerc sa avansam cu acest subiect!
Turcii osmanlai sunt urmasii directi ai selciukizilor si prin aceasta ai oguzilor.
Intre acele statulete ce margine s-a impus acela al luiOsman bei.Acest principe facea parte din ramura Kayi a oguzilor si era unul dintre udj-beyleri.Afirmarea sa ca mare razboinic si conducator de osti incepe langa tatal sau emirul Ertugrul,care moare in 1821 .Osman bey mosteneste de la tatal sau un statulet cu capitala la Sogut.De la inceput este tradat de unchiul sau Dundar bey care face o intelegere imparatul Bizantului pt uciderea lui Osman,Insa priceperea lui Osman si trupele de elita mostenite(si fidele lui pana la moarte)de la tatal sau ii da posibilitatea sa-l prinda pe Dundar si sa-l ucida,Apoi Osman inlatuara vechiul principiu al traditiei oguze,in care toti membrii familiei dinastice aveau drept de proprietate al statului,cu cel al intolerantei,in care mostenitorul care reusea cu forta sa ocupe tronul ii ucidea sau mutila pe toti ceilalti mostenitori cu drept la tron.Cu timpul acesta se va constitui ca un Sheriat legal!Astfel Osman instituie monarhismul unic si indivizibilitatea statului!
Puterea crescanda a lui Osman bei ii determina pe toti udj-beyleri sa ceara ca ascesta sa le fie sultan(adica imparat)iar ei sa ii fie vasali,ocupandu-se de gaza(asta insemna razboi sfant)Astfel apar turcii osmanlai,iar Osman-bei pune bazele unei dinastii care va dura aproaoe 600 de ani!
Sus In jos
M
Membru avansat
M


feminin
Numarul mesajelor : 212
Joburi/Distractii : echitatia
Data de inscriere : 19/10/2008

influenta turcilor asupra islamului - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: influenta turcilor asupra islamului   influenta turcilor asupra islamului - Pagina 2 EmptyMar Iul 05, 2011 9:36 am

Dupa atata amar de vreme s-au limpezit cerurile!Nu crezi Tihomir ca ar trebui sa continui ce ai inceput aic?
Sus In jos
irina
Acomodat



feminin
Numarul mesajelor : 25
Data de inscriere : 18/11/2010

influenta turcilor asupra islamului - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: influenta turcilor asupra islamului   influenta turcilor asupra islamului - Pagina 2 EmptyVin Aug 26, 2011 8:30 am

As continua eu cumva,pt ca tocmai m-am intors din iordania si am trecut cu Tihomir,pe la toate bibliotecile nostre din Asia mica si am invatat ceva de la el!Eu am revenit pt un timp in Romania iar el a plecat amarat spre Ierihon;tare amarat si suparat pt o gafa impardonabila a Patriarhiei Romane!
Sus In jos
Sevastia
Ucenic
Sevastia


feminin
Numarul mesajelor : 76
Varsta : 54
Localizare : romania
Data de inscriere : 07/05/2009

influenta turcilor asupra islamului - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: influenta turcilor asupra islamului   influenta turcilor asupra islamului - Pagina 2 EmptyMar Aug 30, 2011 8:32 am

As vrea sa continui si tu!Voi interveni si eu unde voi crede ca e necesar!incearca!Ce vom gresi va indrepta Tihomir!Numai straduieste a scrie corect!Daca pot eu cat de cat,voi cu atat mai mult puteti!
Sus In jos
Continut sponsorizat





influenta turcilor asupra islamului - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: influenta turcilor asupra islamului   influenta turcilor asupra islamului - Pagina 2 Empty

Sus In jos
 
influenta turcilor asupra islamului
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Crestin Ortodox Renascut :: Alte religii :: Islam-
Mergi direct la: