Forum Crestin Ortodox Renascut
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Forum Crestin Ortodox Renascut

http://abcd-3.forumgratuit.ro
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Ceva nostim!

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
M
Membru avansat
M


feminin
Numarul mesajelor : 212
Joburi/Distractii : echitatia
Data de inscriere : 19/10/2008

Ceva nostim! Empty
MesajSubiect: Ceva nostim!   Ceva nostim! EmptyVin Apr 24, 2009 9:46 am

In aceste zile am vazut o urare ciudata:
PASTE FERRICIT!
Cine sa pasca?Mie daca mi-ar ura cineva sa pasc, cred ca nu s-ar bucura de prea multa simpatie din partea mea!
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

Ceva nostim! Empty
MesajSubiect: Re: Ceva nostim!   Ceva nostim! EmptySam Apr 25, 2009 6:25 am

Este o formulare nefericita a unora certati cu cultura crestina!Sarbatoarea invierii este o fericire pt orice crestin,daruita de Iisus Hristos.Ca atare a ura <paste fericit este fara sens>Iar daca apare si al doilea sens cei care o folosesc devin ridicoli Pt ca intradevar numai acest al doilea sens poate fi luat ca valabil!Iar sa-ti ureze cineva ca de sarbatoarea Invierii sa pasti fericit nu cred ca este prea placut!
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
Aila
Membru avansat
Aila


feminin
Numarul mesajelor : 165
Data de inscriere : 22/10/2008

Ceva nostim! Empty
MesajSubiect: Re: Ceva nostim!   Ceva nostim! EmptySam Apr 25, 2009 8:11 am

Nu cred ca este foarte grav ci doar amuzant .
Eu de cate ori am facut urarea asa nimeni nu m-a intrebat de ce-l /ce-o trimit la pascut .
Si "hag pesah sameah " se traduce la fel .
Cu diferenta ca , nu exista ( din cate stiu) , aceasi relatie de sinonimie intre pesah si verbul "a paste" .
Sus In jos
Tihomir
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Varsta : 46
Data de inscriere : 23/01/2009

Ceva nostim! Empty
MesajSubiect: Re: Ceva nostim!   Ceva nostim! EmptyDum Apr 26, 2009 12:23 am

Diferenta este intre Pastele vrestin si pesah iudaic.
Patele iudaic este o comemorare a iesirii din Egipt a Evreiilor.Se consuma ierburi amare si se manaca imbracati ca si cum arfi gata de plecare.Sarbatoarea tine 8zile.In primele 2 seri se face seder unde parintii trebuie sa fie in stare sa raspunda intrebarilor copiilor.
Cuvantul Pesach poate fi descompus in doua cuvinte pes=gura si sach=a vorbi.Numele pesach are legaatura si cu lectura din Hagada.
La seder se manaca ierburi amare.inainte de sarbatoare toate aluaturile dospite din casa trebuie mancate vandute sau aruncate.Se manaca in loc de paine matzah.
Fiind o comemorare privind destine pamantesti si umane se poate ura ca aceste opt zile sa fie fericitedesi ar fi si aici cam nu in spiritul sarbatorii.
Pastele crestin este altceva este sarbatorirea invierii lui Hristos care este cea mai inalta fericire pt un crestin .Este intradevar fara sens sa urezi paste fericit pt ca existenta acestei sarbatori este chiar fericire ,pt ca fericirile rostite de Mantuitorul se implinesc numai prin invierea Sa!
Exista totusi o legatura cu Pesah
De pesah inainte de a se bea al treilea paha cu vin se aduc vasele cu mancaruri se canta din Halel si se frange matzah(paine nedospita)si se inparte la toti.Pe acest ritual a stabilit Mantuitorul taina euharistiei frangand paine dospita in loc de matzah
Si pt ca invierea Lui aduce nadejdea mantuirii prin taina euharistica si pt ca acesta taina s-a instituit la pesach s-a numit si sarbatoarea invierii Pesach=Paste.
Dar paste crestin insemnand chiar fericirea crestina. Este un fel de bataie de joc(sau ironie batjocoritoare )a ura unui crestin ,,Paste fericit''.Oricum py adevaratul crestin este o insulta!
Sus In jos
Aila
Membru avansat
Aila


feminin
Numarul mesajelor : 165
Data de inscriere : 22/10/2008

Ceva nostim! Empty
MesajSubiect: Re: Ceva nostim!   Ceva nostim! EmptyDum Apr 26, 2009 1:03 am

Tihomir , nu comparam Pesahul cu Pastele sub aspectul acesta .
Ci doar simplu urarile .
Insa imi pare bine ca ai dezvoltat putin pe marginea lor.

Si la nivel simbolic cele doua sarbatori au mai multe asemanari . Nu intamplator crucificarea Domnului a avut loc de Pesah . Dar tu deja stii toate acestea mult mai bine decat mine si nu am ce sa-ti spun nou .

Pe de alta parte, te asigur ca urarea "paste fericit" a intrat in limbajul colocvial si foarte multi nu stiu de ce un crestin ar putea considera aceasta urare o formulare nefericita sau o insulta .
Sus In jos
Tihomir
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Varsta : 46
Data de inscriere : 23/01/2009

Ceva nostim! Empty
MesajSubiect: Re: Ceva nostim!   Ceva nostim! EmptyDum Apr 26, 2009 3:25 am

Pt ca urandu-i un Paste fericit inseamna ca exista si alternativa!Ori am mai spus ca invierea luii Iisus este chiar fericirea unui crestin.pt un crestin nu exista varianta decat ca Pastele este fericirea.tu ii urezi sa fie fericit ca si cum el ar putea sa fie nefericit cand Raiul s-a deschis pt el.Inseamna ca te indoiesti de faptul ca este crestin.
Eu am vazut mii de crestini simpli care considera ca un indemn la pascut aceasta urare.Acesta urare a intrat in limbajul unor oameni care(nu te supara)cam sufera de pretiozitate si este o expresie a tendintei unei paturi intelectuale insuficient documentate doctrinar de a seculariza crestinismul.la fel cum Mos Craciun a intrat in traditie constituind o erezie si idolatrie si confiscand sarbatoarea Nasterii Domnului in scopuri comerciale!
Sus In jos
Aila
Membru avansat
Aila


feminin
Numarul mesajelor : 165
Data de inscriere : 22/10/2008

Ceva nostim! Empty
MesajSubiect: Re: Ceva nostim!   Ceva nostim! EmptyDum Apr 26, 2009 7:41 am

Tihomir a scris:
Pt ca urandu-i un Paste fericit inseamna ca exista si alternativa!Ori am mai spus ca invierea luii Iisus este chiar fericirea unui crestin.pt un crestin nu exista varianta decat ca Pastele este fericirea.tu ii urezi sa fie fericit ca si cum el ar putea sa fie nefericit cand Raiul s-a deschis pt el.Inseamna ca te indoiesti de faptul ca este crestin.

Eu nu incercam sa te contrazic ci doar sa-ti explic si sa arat un alt punct de vedere .
Pastele fiind automat o sarbatoare fericita , a-i ura cuiva "Paste fericit " , poate fi considerat un pleonasm sau o formulare nefericita si nu neaparat induce ideea ca Pastele poate fi nefericit .

Pe de alta parte , iti dezvalui un aspect pe care-l cunosti dar la care poate nu te-ai gandit , bucuria , fericirea Pastelui si Vestea Buna a Invierii Domnului este sarbatorita si de oameni nefericiti . Sunt oameni bolnavi , sunt oameni saraci , asupriti , sunt oameni sclavi , copii sclavi , sunt femei si copii abuzati in propria familie , sunt oameni nevinovati inchisi sunt multi oameni in durere fizica , psihica , sufleteasca . A-i ura cuiva in aceasta situatie Paste fericit sau "Sarbatori fericite " are sensul de a se rupe de durerea umana pe care o traieste si a se bucura de Vestea Buna .

Personal nu ma simt in general insultata de nimic . Sau macar incerc .
Si-mi permit sa te rog umil sa nu te simti nici tu .
Domnul nostru a fost insultat si umilit in toate felurile posibile si pentru cei care l-au insultat , umilit , scuipat , batjocorit si crucificat , s-a rugat si chiar a murit .



Tihomir a scris:
Eu am vazut mii de crestini simpli care considera ca un indemn la pascut aceasta urare.Acesta urare a intrat in limbajul unor oameni care(nu te supara)cam sufera de pretiozitate si este o expresie a tendintei unei paturi intelectuale insuficient documentate doctrinar de a seculariza crestinismul.la fel cum Mos Craciun a intrat in traditie constituind o erezie si idolatrie si confiscand sarbatoarea Nasterii Domnului in scopuri comerciale!

Nu ma supar .
Si completez . Nu numai sarbatoarea Nasterii Domnului a fost confiscata ci chiar si Pastele si orice alta sarbatoare . Cred ca nu este cazul sa-ti explic de ce consider asta .
Sus In jos
Continut sponsorizat





Ceva nostim! Empty
MesajSubiect: Re: Ceva nostim!   Ceva nostim! Empty

Sus In jos
 
Ceva nostim!
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» pt cei ce vor sa intrebe ceva
» despre muzica
» Despre voi si dorintile voastre

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Crestin Ortodox Renascut :: Generalitati :: Despre toate-
Mergi direct la: