Forum Crestin Ortodox Renascut
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Forum Crestin Ortodox Renascut

http://abcd-3.forumgratuit.ro
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Erezie sau prostie?

In jos 
+3
Admin
Nenea
Tihomir
7 participanți
AutorMesaj
Tihomir
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Varsta : 46
Data de inscriere : 23/01/2009

Erezie sau prostie? Empty
MesajSubiect: Erezie sau prostie?   Erezie sau prostie? EmptySam Aug 15, 2009 8:42 am

Postez aici,pt ca nu stiu unde sa postez!
Sunt pur si simplu uluit!
Ieri noaptea in jurul manastirii de la Curtea de Arges o gramada de pagani ,au aprins focuri ,au mancat si au chefuit.Si culmea este ca faceau asta in cinstea Adormirii Maicii Domnului!
Nu stiu de cesoborul de acolo nu arunca anatema asupra lor!
Sus In jos
Nenea
Acomodat



Numarul mesajelor : 21
Data de inscriere : 01/10/2009

Erezie sau prostie? Empty
MesajSubiect: Re: Erezie sau prostie?   Erezie sau prostie? EmptyLun Oct 05, 2009 1:59 am

Simplu, pentru ca nu era pe proprietatea Bisericii. Acei calugari ai manastirii sunt adevarati crestini prin faptul ca nu au actionat si au inteles necunostinta lor, fata de crestinul de tine care ai sarit imediat sa acuzi si sa pedepsesti. Se pare ca te simti si Judecator de judeci, si acuzator de acuzi, si calau de pedepsesti. Vrei cumva sa ii iei locul Domnului ?
Poate ca aici se poate vedea adevaratul mod crestin de actiune si nu cum sari tu repede sa acuzi si sa pedepsesti. "Omule cu 2 doctorate", vezi ca o iei pe drumul pe care l-a luat Iuda, care si el era invatat. Cand judeci cu inima orice invatatura nu-si are rostul. Se pare ca in inima ta e numai ura. Alunga aceasta ura si lasa loc iubirii si intelegerii.
Respect.
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

Erezie sau prostie? Empty
MesajSubiect: Re: Erezie sau prostie?   Erezie sau prostie? EmptyLun Oct 05, 2009 7:04 am

Iar debitezui aiureli.spatiulpe care erau era propriwetatea manastirii!Majoritatea clor ce au participat la slujba sau simtit ofensati!era o slujba care comemora un deces!ca atare cheful si taraboiul si dansul acelora ce petreceau erau in acele conditii mai mult decat indecente.La miezul noptii atuncu se interpreteaza cu mare tristete Prohodul Maicii Domnului.daca d-tale iti moare mama sau o ruda apropiata si in timp ce in casa comemorezi cu intristare acest eveniment,iar in jurul casei pe pamantul proprietatea ta vin o gramada de betivi care joaca cantainjura si fac tambalau de se aude pana in casa,nu cred ca ai aprecia asta!
in tine insa zace phihoza contrazicerii!

iar din punct de vedere crestin un astfel de comportament ca cel de mai sus este erezie!
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
Nenea
Acomodat



Numarul mesajelor : 21
Data de inscriere : 01/10/2009

Erezie sau prostie? Empty
MesajSubiect: Re: Erezie sau prostie?   Erezie sau prostie? EmptyLun Oct 05, 2009 8:33 am

Sunt 2 vecini care stau unul langa altul. unul din ei are un fiu care se insoara si a programat nunta intr-o anumita data. Nunta se va desfasura la casa vecinului si va avea invitati toata noaptea. Vine ziua respectiva si vecinul de langa cei cu nunta moare. Cum vezi tu sa procedeze cel cu nunta ? Sa amane nunta si sa trimita toti nuntasii acasa sau sa continue ?
In cazul in care va continua nunta va fi cantec si voie buna, iar alaturi va fi plans si tristete. Oricum ar fi chiar daca va amana nunta o saptamana, sambata viitoare tot asa va fi, ca nu cred ca rudele celui mort il vor uita pe cel mort atat de repede incat sa se poata bucura de veselia nuntasilor.
Pe de alta parte si cei cu nunta ar fi tristi deoarece a murit cel care le-a fost vecin atata timp dar cred ca va trece peste si va continua nunta.
Lasand asta la o parte, nimeni nu face mici pe nici o mosie daca nu le e permis acest lucru. In acest sens ar trebui intrebati calugarii acelei manastiri de ce nu iau masuri sa nu mai permita aceste lucruri prin afise, organele statului, intelegerea celor care vin acolo etc... ?
Si vezi ca iar o iei razna cu acuzele ca debitez aiureli. Nu te poti abtine sa jignesti ? Nu te poti abtine sa acuzi ?
Ia uite ce scrie aici :
Citat :
Ieri noaptea in jurul manastirii de la Curtea de Arges o gramada de pagani
De unde sa ghicesc eu ca "In jurul manastirii" e tot proprietatea manastirii ? Scrie in stele ? "In jurul" putea fi si la 100 m de manastire, eu de unde sa stiu exact cum defineste autorul postului "jurul" ? Nu e vina mea ca nu se exprima mai clar sau destul de clar.
Sus In jos
Sevastia
Ucenic
Sevastia


feminin
Numarul mesajelor : 76
Varsta : 54
Localizare : romania
Data de inscriere : 07/05/2009

Erezie sau prostie? Empty
MesajSubiect: Re: Erezie sau prostie?   Erezie sau prostie? EmptyLun Oct 05, 2009 6:44 pm

Acolo daca nu ai fost proprietate bisericii trece cumult peste 100 de metrii.este un oras in jurul unei manastiri!
Sus In jos
Nenea
Acomodat



Numarul mesajelor : 21
Data de inscriere : 01/10/2009

Erezie sau prostie? Empty
MesajSubiect: Re: Erezie sau prostie?   Erezie sau prostie? EmptyLun Oct 05, 2009 11:28 pm

Recunosc ca nu am fost acolo decat cand eram mic. Nu mai stiu exact.
Insa nu e vina copilului ca pune mana pe plita incinsa ci a parintelui ca nu ii spune sa nu o faca.
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL
debutant



masculin
Numarul mesajelor : 8
Varsta : 52
Localizare : BUCURESTI
Joburi/Distractii : NATURA, TURISMUL
Data de inscriere : 10/01/2010

Erezie sau prostie? Empty
MesajSubiect: Re: Erezie sau prostie?   Erezie sau prostie? EmptyLun Ian 18, 2010 10:12 am

De un fapt asemanator cu cel cu care Tihomir a deschis subiectul, am avut si eu parte, dar s-a intamplat la Manastirea Cernica. Seara de Adormirea Maicii Domnului, curtea manastirii este invadata de tigani care vin cu masinile, chefuiesc fac gratare, si dau muzica tare la maxim! Cica ei asa serbeaza in cinstea Adormirii Maicii Domnului!
Sus In jos
Nolan
debutant



Numarul mesajelor : 9
Data de inscriere : 17/03/2010

Erezie sau prostie? Empty
MesajSubiect: Re: Erezie sau prostie?   Erezie sau prostie? EmptyJoi Mar 18, 2010 2:09 am

Nenea a scris:
Simplu, pentru ca nu era pe proprietatea Bisericii. Acei calugari ai manastirii sunt adevarati crestini prin faptul ca nu au actionat si au inteles necunostinta lor, fata de crestinul de tine care ai sarit imediat sa acuzi si sa pedepsesti. Se pare ca te simti si Judecator de judeci, si acuzator de acuzi, si calau de pedepsesti. Vrei cumva sa ii iei locul Domnului ?
Poate ca aici se poate vedea adevaratul mod crestin de actiune si nu cum sari tu repede sa acuzi si sa pedepsesti. "Omule cu 2 doctorate", vezi ca o iei pe drumul pe care l-a luat Iuda, care si el era invatat. Cand judeci cu inima orice invatatura nu-si are rostul. Se pare ca in inima ta e numai ura. Alunga aceasta ura si lasa loc iubirii si intelegerii.
Respect.

Frana nenea! Ia-ne usor. Am uitat ca unii se cred singurii depozitari ai discernamantului si ai capacitatii de a intelege unele chestii, prin urmare singurii indreptatiti de a ne spune ce e rau si ce e bine. Frana! Ai uitat ca, crestinismul a preluat fara nici o problema multe mituri ale religiilor anterioare pe care le numea cu dispret pagane? Vrei sa-ti dau eu exemple? Sunt sigur ca le stii si tu. In primul rand termenul pagan vine din latinescul paganus, care desemna taranii romani(latini) necrestinati.
Ceea ce faci tu aici nu este nici o invatatura, este altceva. Ceea ce spui tu in esenta este ca omul ar trebui sa se rusineze ca a invatat carte. Ei bine, de ce incurajati prostia? Stim amandoi de ce. Un prost este mai credul si mai usor de mintit, o sa inghita orice "invatatura" din asta. In plus, o s-o imbratiseze imediat caci acolo se spune ca cei saraci cu duhul vor fi fericiti.
Un adevarat invatator nu face asa.
Sus In jos
Diana
Ucenic
Diana


feminin
Numarul mesajelor : 79
Varsta : 51
Data de inscriere : 07/05/2009

Erezie sau prostie? Empty
MesajSubiect: Re: Erezie sau prostie?   Erezie sau prostie? EmptyJoi Mar 18, 2010 9:31 am

Tare destept esti Nolane!
Notiunea de pagan nu vine de la romani!Aceasta notiune exista inainte de ei.Noi suntem indoeuropeni.Din cele timpuri vechi ceea ce in romana numim pagan la stramosii nostri a ramurii SATEM, se numea ,,butaparasta'' si nu avea nici o legatura cu taranii!
Asa ca tu faci doar o jalnica bolmojeala semidocta!
Te crezi smecher dar nu cred sa fi citit prea multe la viata ta !Si nivelul tau de abordare nu se ridica peste intelighentia unor betivi din vreo crasma de mahala!
Notiunea de pagan a fost exprimata tradusa in limbile romanice prin termenul de pagan.
Un termen poate fi specific unor categorii de vorbitori,o notiune este universal valabila chiar daca este exprimata prin termeni specifici!
Este ceva ce nu doare...ceva ce posezi din plin!
Una este sa fii sarac cu duhul si alta plin de prostie!
Sus In jos
Nolan
debutant



Numarul mesajelor : 9
Data de inscriere : 17/03/2010

Erezie sau prostie? Empty
MesajSubiect: Re: Erezie sau prostie?   Erezie sau prostie? EmptyJoi Mar 18, 2010 7:06 pm

Diana a scris:
Tare destept esti Nolane!
Notiunea de pagan nu vine de la romani!Aceasta notiune exista inainte de ei.Noi suntem indoeuropeni.Din cele timpuri vechi ceea ce in romana numim pagan la stramosii nostri a ramurii SATEM, se numea ,,butaparasta'' si nu avea nici o legatura cu taranii!
Asa ca tu faci doar o jalnica bolmojeala semidocta!
Te crezi smecher dar nu cred sa fi citit prea multe la viata ta !Si nivelul tau de abordare nu se ridica peste intelighentia unor betivi din vreo crasma de mahala!
Notiunea de pagan a fost exprimata tradusa in limbile romanice prin termenul de pagan.
Un termen poate fi specific unor categorii de vorbitori,o notiune este universal valabila chiar daca este exprimata prin termeni specifici!
Este ceva ce nu doare...ceva ce posezi din plin!
Una este sa fii sarac cu duhul si alta plin de prostie!

Sarac cu duhul inseamna prost, e limpede.
Poate stii sa-mi spui si cateva mituri pagane preluate de crestini ca sa-mi raspunzi in mod complet.
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

Erezie sau prostie? Empty
MesajSubiect: Re: Erezie sau prostie?   Erezie sau prostie? EmptyVin Mar 19, 2010 1:47 am

Sarac cu duhul este sinonim cu naiv,nu cu prost!unii o fac pe prostii pt ca le lipseste bunul simnt!
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
Continut sponsorizat





Erezie sau prostie? Empty
MesajSubiect: Re: Erezie sau prostie?   Erezie sau prostie? Empty

Sus In jos
 
Erezie sau prostie?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Erezie sau nu. Poate un alt concept de a privi lumea.

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Crestin Ortodox Renascut :: Generalitati :: Erezii-
Mergi direct la: