Forum Crestin Ortodox Renascut
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Forum Crestin Ortodox Renascut

http://abcd-3.forumgratuit.ro
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Erezie sau nu. Poate un alt concept de a privi lumea.

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
Nenea
Acomodat



Numarul mesajelor : 21
Data de inscriere : 01/10/2009

Erezie sau nu. Poate un alt concept de a privi lumea. Empty
MesajSubiect: Erezie sau nu. Poate un alt concept de a privi lumea.   Erezie sau nu. Poate un alt concept de a privi lumea. EmptyJoi Oct 01, 2009 9:15 am

Buna ziua,
Intr-una din zile am primit pe mess o trimitere la un minidocumentar de 7 minute jumatate, de pe Youtube, despre religia evreilor, sau una dintre religii, Talmudul.
Linkul catre acest minidocumentar este :
https://www.youtube.com/watch?v=7UPPPBCXvJI

Urmarind acest documentar am facut unele conexiuni si am unele idei si intrebari.

1 - De la inceputul lumii si pana acum au fost sute de miliarde de suflete care au trait pe acest pamant. Avand in vedere ca acum sunt pe pamant 6,5 miliarde de oameni, faceti socoteala cati oameni au murit pana acum de la "facerea" lumii. Asta daca mergem pe religia crestina unde nu se bate toba pe reincarnare ca in brahmanism ci se merge pe ideea ca spiritul este creat de Dumnezeu, se naste si apoi se reintoarce sau nu, dupa caz, la Domnul. Oare de ce ii trebuie Domnului atatea spirite si ce face cu ele ?

2 - Stim ca America exista deoarece au fost oameni acolo si ne-au adus poze si au depus marturie ca exista si ne putem duce si noi si sa ne reintoarcem. In lumea cealalta daca te duci nu te mai intorci, sau ca sa ajungi acolo trebuie sa treci prin traume sau sacrificii mai mari decat sa iti iei un bilet de avion dus-intors pana in America.
E drept ca si cei din veacurile trecute considerau pamantul drept centrul universului si s-a dovedit ca nu e asa, dar asta am putut dovedi insa din lumea cealalta nu s-a intors decat cel care a creat noul testament, ca sa zic asa, si cel pe care acesta l-a inviat, adica Lazar. Insa Lazar nu ne-a descris de-a fir a par modul de existenta ulterioara.

Nu e la indemana oricui sa mearga in lumea de dincolo si sa revina, iar cei ce zic ca au facut asta o sa incerc sa demonstrez mai jos ca e posibil sa fie doar imaginatia lor si iluzia creata de diversi factori.

3 - Orice conducator al unui trib, comunitate sau popor, de la inceputul lumii si pana acum inclusiv, a pus taxe si biruri pe cei pe care ii conduceau si asuprindu-i pe acestia. Inclusiv in ziua de azi, daca cineva nu isi platestetaxa/birul(impozitul) intra la puscarie. Prin taxa si biruri si impozit inteleg ca statul, respectiv conducatorii tuturor statelor si triburilor de pana acum, iau de la supusii lor parte din munca lor in mod obligatoriu, fara acordul acestora. Incercarea de a induce faptul ca nu avem nici o libertate in aceasta lume este falsa. Suntem liberi sa impunem si sa nu facem ce ni se spune de nimeni. Avem liberul arbitru si nimeni si nimic nu ne poate impune ceva. De munca mea nu trebuie sa beneficieze nimeni, doar eu. Iar daca va beneficia cineva, adica daca cineva va dori ceva de la mine, Eu trebuie sa fiu de acord sa-i dau, daca nu, NU. Munca mea o dau doar cui vreau eu. Putem detalia mai mult dar ma opresc aici deoarece vor fi legaturi ce ce voi scrie si in continuare.

Oricum ar fi, daca Dumnezeu ii da sansa unui om sa conduca alti oameni, 99% din toti conducatorii de triburi sau popoare de pana acum au dat gres. Insa in urma esecului lor toti supusii lor au patimit. Nu cred ca e prea corect.
Daca facem o paralele cu religia Budista este extrem de incorect, deoarece pana mai in zilele noastre, un rege conducea un stat mai toata viata lor. Facand un calcul, rezulta ca doar un milion de oameni din cei 6,5 miliarde au beneficiat de tot huzurul de care putea beneficia un om vrodata, datorita pozitiei, respectiv conducator suprem al statului. Nu numai ca au fost atatia sefi de trib si regi, si conducatori dar la fel vor fi si de acum incolo. Se pare ca in existenta noastra, adica a multora din noi, nu vom ajunge niciodata sa putem beneficia de beneficiile unei intregi vieti de "huzur deplin", adica ca eu sau tu sa fii o viata sef de stat. Se tot prevesteste ca lumea nu mai dureaza mult. Unde este egalitatea karmei in aceste cazuri ?

4 - Fiecare om cauta sa-si justifice propriile actiuni prin orice mijloace si moduri intocmai ca orice religie de pe lumea asta. Daca va uitati la hoti si ei incearca sa-si justifice actiunile si sa zica ca e corect ce au facut. Daca te gandesti sa contrazici ce scriu eu aici de fapt cauti acelasi fel de justificare.

5 - Religiile fac totusi ceva bun. Ele indoctrineaza oamenii sa se comporte intr-un mod creator si constructiv si nu distructiv. Aici sunt perfect de acord cu actiunea lor. Exceptand probabil unele sataniste care propovaduiesc distrugerea. Cu astea nu sunt de acord.

6 - Sfintii oricaror religii sunt sfinti deoarece ei duc o viata austera, lipsita de multe, in general cei ai crestinismului. Mai in toate cartile ne spun ca sfintii au trait in post si rugaciune. Infometarea prin post pe timp indelungat si privarea pe ani intregi de bunastare aduce corpul intr-o stare intocmai ca cel al animalelor salbatice. Privind la Documentare pe Discovery si alte posturi TV am observat emisiuni in care aminalele si-au revenit dupa accidente extrem de grave, in care un om normal nu ar mai fi trait. Sfintilor li se ascut simturile, cum ar fi cel de premonitie, ca si la animalele salbatice care presimt pericolul. Diferenta dintre animale si oameni fiind si explicatiile stiintei la care noi cunoastem mai bine ce inseamna o cadere de meteoriti, de exemplu, sau cum se produce si cum sa ne ferim de tsunami si catre ce directie sa ne indreptam sa nu stam in calea apelor. Un om necuprins de panica si logica ar fi plecat din calea Tsunamiului atunci cand s-a produs si daca ar fi luat avionul catre alta destinatie unde nu ar fi ajuns valul ar fi trait. Un animal salbatic nu are viteza avionului si nici nu stie unde sa fuga, insa instinctul il mana, adica acea parte a sufletului care prin bunastare nu ar fi activata.
Un sfant prin rugaciune si post isi creeaza o fantasma pe care o traieste, iar prin post isi deschide acele cai de percepere ca la animale si de aceea acel om sfant poate vindeca sau prevesti ceva.
Un sfant poate spune ca Dumnezeu vorbeste cu el deoarece el se autosugestioneaza cu rugaciune. Poate spune ca vede ingeri si ca comunica cu fiinte superioare tocmai pentru ca corpul lui in timpul postului este supus unor iluzii, insa iluzia este directionata de gandurile sfantului care se gandeste la Dumnezeu sau la sfinti, dupa caz. Daca se gandeste ca se lupta cu diavolul, asta va avea in viziuni. Este la fel cum un om caruia i s-a terminat apa in desert de multe zile incepe si are vedenii cu o savana cu apa sau izvor, sau vede un oras, deoarece in gandurile lui se afla dorinta arzanda de a bea apa. Sau precum marinarii din vechime carora li se terminau proviziile si dupa multe zile nemancati vedeau sirene, sau taramuri sau pamant, fiecare dupa propria dorinta.
Se stie de samanii indieni(indienii din america) care atingeau sau ating tipul acesta de stare sfanta in urma consumului plante halucinogene (sau droguri). Dupa cum se stie din filmele cu Winnetou sau Old Shatterhand indienii nu prea tin post si ei aveau un mod de viata aparte dar nu prea indestulator ceeace ii usura samanului sa ajunga usor in starea de transa si sa vada ceeace-si doreste.
Un mod mai exemplicativ sunt si oamenii "normali" din ziua de azi care se drogheaza. Ei nu au teluri, nu se gandesc la nimic in mod intentionat si, in acest caz ajung tot la un mod de exaltare mentala care ii face sa vada tot felul de chestii diverse fara importanta, insa iluzorii. De ce vad chestii fara importanta sau iluzorii ? Deoarece ei nu au in minte nimic. Mintea lor nu este canalizata catre ceva anume. Insa daca ar fi canalizata catre ceva anume va dezvolta imagini mentale cu acel ceva. Oare cati drogati care cred in Dumnezeu nu au zis ca l-au vazut ? De ce ?
Pentru ca la asta sau gandit in momentul cand sau drogat. Care e diferenta dintre ei si sfinti dpdv al viziunilor ? Niciuna. Si unul si altul vad la fel. Insa e diferenta prin modul de trai, respectiv de simturi. Drogatii, netinand post, ajung la a avea senzatii fara simturile dezvoltate ale corpului, cum ar fi presimtirea, premonitia sau ce alt simt e mai ascutit. De aceea drogatii nu pot ajunge sa vindece oameni, sau sa simta cand e un cutremur de exemplu.
Un exemplu de oameni care vindeca, fara a fi sfinti neaparat sau prea religiosi sunt si Mudava sau Valeriu Popa. Si ma refer ca nu erau asa exagerati in a tine post si rugaciune si propovadui religia crestina precum un sfant, sa zicem Sf. Vasile cel Mare.

7 - Cum ar fi viata de dupa viata... daca cumva aceasta exista ? Parerea mea e ca viata de dupa viata este traita in vis. Adica atunci cand visezi de fapt poti trai in viata in care o vei trai dupa viata asta. De ce nu ?
Cand ai vise bune, e raiul, cand ai vise rele, e iadul. Dar nici in visele bune si nici in visele rele tu nu poti constientiza sau lua decizii. E ca si cand esti tras, in acel vis, de o forta independenta de tine, si pus sa faci ce faci fara sa vrei neaparat. Acea senzatie, buna sau rea, in functie de cum e visul, doar o traiesti pur si simplu. O traiesti fara sa gandesti. E ca si cand altcineva gandeste pentru tine si te scapa sau nu dupa cum vrea.
Chiar si atunci cand ai impresia ca poti lua decizii, nu poti schimba nimic, decizia ta fiind de fapt intocmai cu cursul visului (scuzati cacofonia).
Curios, nu ?
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

Erezie sau nu. Poate un alt concept de a privi lumea. Empty
MesajSubiect: Re: Erezie sau nu. Poate un alt concept de a privi lumea.   Erezie sau nu. Poate un alt concept de a privi lumea. EmptyJoi Oct 01, 2009 9:45 am

Din pacate nu prea este clar ca doreste Nenea sa sustina sau sa intrebe!
Talmudul nu este o religie!
Talmudul este o compilatie a opiniilor unor invatati evrei pana in sec 4-5 en.
Spiritele de care vorbiti nu sunt o aboedare conforma cu dogma crestin-ortodoxa>Dumneezeu nu a creat spirite!
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
Nenea
Acomodat



Numarul mesajelor : 21
Data de inscriere : 01/10/2009

Erezie sau nu. Poate un alt concept de a privi lumea. Empty
MesajSubiect: Re: Erezie sau nu. Poate un alt concept de a privi lumea.   Erezie sau nu. Poate un alt concept de a privi lumea. EmptyJoi Oct 01, 2009 10:58 am

8 - Sa revin la Thalmud. In religia asta, asa cum e descrisa in acel documentar, ne lasa sa intelegem ca Dumnezeul lor, adica al evreilor, le-a dat evreilor pamantul sa-l stapaneasca si toate bogatiile de pe el. Asa cum spune mai departe, le da evreilor dreptul sa isi intregeasca "averea" si prin fapte ca furtul sau crima, considerandu-i pe ceilalti oameni non-evrei "goya", adica un fel de vaci, care pot fi furati sau omorati, dupa caz, pentru a le putea fi furata sau luata "bogatia" in scopul intregirii "averii" lor.
Mai spune ca daca noi non-evreii, am afla de asta am putea chiar sa-i omoram pe evrei. De aici deduc ca Dumnezeul evreilor nu prea isi poate proteja creatia. Ca sa nu meg mai departe cu deductia de a suspecta ca religia asta a fost creata de oamenii intelepti ai acelor vremuri, tocmai pentru a-si justifica metodele de imbogatire si superioritate a evreilor fata de alti oameni si a isi putea asigura intr-un fel un viitor.
Deasemenea, fiind o religie restrictiva, adica doar pentru evrei, nu se spune ca poate fi raspandita la neamuri, deoarece "averea" este "doar a lor", in plus nu e bine "sa aflam ca suntem goya si ca putem fi furati si sacrificati".
Dar daca aceasta religie a fost creata ce ne face sa credem ca nu si crestinismul a fost conceput tot de mintile evreilor talmuzi ?

Cum spuneai si tu admin :
Citat :
Talmudul nu este o religie!
Talmudul este o compilatie a opiniilor unor invatati evrei pana in sec 4-5 en.
Deci invatatii au facut-o pana in secolul 4-5. "Pana in..." poate insemna si de la inceputul lumii. Au avut timp sa creeze ce-i avantajeaza. Daca sau oprit in sec 4-5 nu inseamna ca nu puteau crea crestinismul in sec. 0. Asta presupune si ca au creat ceva ca sa ii avantajeze pe ei. Si asta poate presupune si ca au creat si altceva, dar nu pentru ei ci pentru altii, ca sa ii avantajeze tot pe ei.
Am si un banc in sensul asta :
Un evreu se intorcea la el acasa din Rusia cu Statuia lui Lenin. La vama la rusi vamesul il intreaba :
- Ce este asta ?
- Nu ce ci, cine? Este Lenin, cel care a conceput sistemul comunist care ne-a incantat si ne-a facut egali pe toti. Cel mai mare om si intelept al Rusiei. Il iau cu mine acasa pentru ai aduce omagiu.
- Bine, in acest caz treci mai departe.
Se urca in avion si ajunge la vama la evrei unde vamesul il intreaba :
- Ce este asta ?
- Nu ce ci, cine? Este Lenin, nenorocitul care a asuprin poporul rus si oamenii de acolo printre care si eu. L-am adus pentru aduce la cunostinta si oamenilor de aici sa stie de ce sa se fereasca.
- Bine, in acest caz treci mai departe.
Ajuns acasa il intampina fiul lui :
- Cine e asta tata ?
- Nu cine ci, ce? Aici sunt 10 kile' de aur.

Eu nu stiu prea bine ce e Talmudul. Tot ce stiu de Talmud am auzit doar in acel documentar, insa ceeace sustin aici nu imi poti demonstra ca e fals. Chiar daca ai incerca sa imi demonstreze cineva nu e decat o incercare de a-si justifica indoctrinarile. Nu zic acest lucru cu intentia de a jigni pe cineva, ci sunt doar idei pe care le dezvolt deoarece nimeni nu imi poate demonstra contrariul.
Am si pus la erezie aceste subiecte tocmai pentru a nu jigni pe cei cu crezul religiei crestine ortodoxe.
Inca ceva. Nu-mi tratati ideile prin prisma crestina. Nu faceti decat sa justificati ceva ce nu traiti din experienta voastra. Daca a-ti fi sfinti a-ti vindeca, a-ti prooroci, a-ti impaca sau tot ce fac sfintii. Nu deveniti habotnici criticandu-ma. Priviti aceste concepte cu detasare.

Sa revin. Ce ne face sa credem ca nu si crestinismul a fost conceput tot de mintile evreilor talmuzi ?
De ce ?
Simplu.
Deoarece le-ar usura strangerea si intregirea "averii".
Cum ?
Pai nu se spune in crestinism : "Daca cineva iti ia haina, dati-i si camasa". Ce mod mai simplu de a "recupera" ceva putea fi inventat. Deasemenea in crestinism se spune : "daca cineva iti da o palma, intoarce si celalalt obraz".
Asta ca sa ne si pedepseasca ca le-am luat "averea".
A venit la Iisus o femeie care se ruga sa o ajute pentru copilul ei, iar Iisus i-a zis ca nu o poate ajuta deoarece e din alt neam. Nu mai retin exact. Iar femeia i-a zis : "Dar si cainii mananca frimiturile care pica de la masa stapanilor lor", iar Iisus I-a zis atunci "Fie tie precum voiesti". Pana si Iisus a avut retinerea de a nu ajuta un om care era de alt neam, desi in crestinism spune : "mergeti si invatati toate neamurile".
Deci chestia cu furatul e doar pentru evrei iar pentru cei de la care fura evrei e chestia cu "daca va ia cineva haina, dati-i si camasa".
E ca si cum eu l-as invata pe copilul meu sa fure jucariile de la copiii cu care se joaca, iar pe copii cu care se joaca fiul meu le-as spune ca e bine sa ii dea jucariile lor. Ce convenabil. Dar si ce inteligent.

9 - Eu il caut pe Domnul. Pana acum nu l-am gasit insa toata lumea imi spune ca exista, desi nici ei nu l-au gasit, sau vazut, sau comunicat cu El. Si nici Domnul nu le-a dat mesaje clare de existenta.
Imi aduc aminte ca in Biblie scrie de Saul ca i-a raspuns Domnul "Saule, Saule, de ce Ma prigonesti ?"
Cam ca Saul sunt si eu acum, doar ca nu-l ponegresc ci, astept un mesaj clar de la El. Un mesaj clar am zis - si nu prin coincidente, deoarece la El e posibil orice. Un impuls. Asa cum ii da tatal copilului lui un impuls ca sa-l invete sa mearga singur.

Nu-mi dati cuvinte din carti citite si netraite care sa incerce sa justifice credinta voastra.
Nu-mi dati coincidente care v-au indemnat sa credeti mai tare ceeace credeati deja din carti.
Dati-mi exemplu de contactul de raspuns al lui Dumnezeu catre voi in mod direct. O adresare directa. Un indemn clar, intocmai cum a auzit Saul, sau Maria de la Ingerul Gavriil.
Asta e ceeace convinge de realitatea unei religii. Ce a fost in trecut a fost pentru aceeaia de atunci. Ar fi bine de ceva nou pentru cei de acum. Sau nu neaparat de ceva nou ci si de ce a dat in trecut sa dea si acum celor de aici, celor ce cauta. Printre care sunt si EU.
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

Erezie sau nu. Poate un alt concept de a privi lumea. Empty
MesajSubiect: Re: Erezie sau nu. Poate un alt concept de a privi lumea.   Erezie sau nu. Poate un alt concept de a privi lumea. EmptyVin Oct 02, 2009 7:05 am

Domnul meu voi incepe cu afirmatia ca ateismul este tot o religie!omul in sine este religios!
Vorbiti despre lucruri pe care ar trebui mai intai sa le aprofundati.
Religia ebraica este Vechiul Testament!Talmudul este altceva!Nu este vina mea ca nu vreti sa va documentati si ii dati inainjte in mod ridicol,,ca talmudul ar fi religia evreilor/exiata doua Talmude:unul palestinian si unul babilonian.paradoxal evreii actuali il folosesc mai mult pe cel babilobian.
Talmudul nu este o trimitere de la DUMNEZEU CATRE EVREI.Talmudul este facut e invatati evrei!acolo se exprima diverse pareri si idei ale lor si nu ale lui Dumnezeu!
Cunosc destul de mine Talmudul desi eu sunt crestin orrtodox!
In legatura cu a demonstra ceva trebuie sa intelegi ceva:
Te afli pe un forum crestin ortodox,care este un spatiu public privat.ca atare intrand aici ai acceptat existenta unei proprietati religioase specifice acestui spatiu privat.Deci aici nimeni nu trebuie sa demonstreze crestinismul ortodox.
Daca nu va convin sau nu va conving ideile crestin-ortodoxe,d-voatra aveti obigatia sa demonstrati ceea ce sustineti cu argumente valide!
Daca nu va convine ortodoxia crestina nu va obliga nimeni sa intrati aici!D-voastra aveti tupeul nejustificat si nejustificabil de a cere sa vi se demonstreze nu stiu ce!dar ce merite sau drepturi aveti pt a pretinde asa ceva.Eu insa am dreptul de a va pretinde pe acest forum bun simt!
ca atare pretind sa demonstrati ceea ce ati afirmat aici !In caz contrar va voi trata dupa merit...!
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
Nenea
Acomodat



Numarul mesajelor : 21
Data de inscriere : 01/10/2009

Erezie sau nu. Poate un alt concept de a privi lumea. Empty
MesajSubiect: Re: Erezie sau nu. Poate un alt concept de a privi lumea.   Erezie sau nu. Poate un alt concept de a privi lumea. EmptySam Oct 03, 2009 1:09 am

Eu am postat la rubrica de erezii. Daca m-as exprima religios si cu credinta in conform preceptelor religioase nu ar mai fi erezie, nu ?
Iar ceeace cer este sa primesc un "semn" ca sa pot fi sigur de contrariul ereziei mele. Am exprimat destul de clar sfintenia unor oameni si cum se ajunge la ea. Si am explicat clar si cum se ajunge la notiunea de Dumnezeu. Dumnezeu este doar in mintea fiecaruia, daca acela care vrea ca sa existe un Dumnezeu in mintea lui, asa doreste. Pentru cine nu se gandeste la DUmnezeu, acesta nu exista, ci exista acele lucruri la care se gandeste respectiva persoana. NOI dam putere la ceva sa existe pentru noi.
Asa cum spui, ateismul e religie, insa eu nu am auzit de nici o biblie ateie. Talmudului poate fi o religie pentru cine o considera asa. Sa inteleg ca impui acum si ce sa considere cineva ce e religie si ce nu ? Daca un singur om nu e de acord cu majoritatea nu inseamna ca nu are dreptate. Crestinismul e plin de astfel de exemple iar rezultatul a fost arderea pe rug si altele. Sa inteleg ca urmeaza acum sa ma schingiuiesti sau surghiunesti pentru ca sunt in spatiu privat ? Haide, traim in alt secol acum. Lasa sa treaca pe langa tine ceeace nu-ti convine. Nu te va afecta in nici un fel.
Octavian Paler a spus ceva de genul : Oare de ce nu imi pot exprima dezaprobarea de cineva fara ca acel cineva sa creada ca vreau sa-l jignesc. Nu imi mai aduc aminte exact dar, daca stii tu, fii amabil si fa cunoscut acea zicala a lui.

“Singurul pacat pe care nu il admiteau Olimpieanii era acela de a nu vrea sa gresesti niciodata, pentru ca o asemenea pretentie divulga o mare trufie, de a vrea sa fii mai bun decat zeii, care pacatuiau cu voluptate ori de cate ori aveau ocazia.” - Calomnii mitologice

Faptul ca tu stii despre talmud mai mult ca mine, nu inseamna ca ceeace spun eu e fals. Asa cum sustii, talmudul este facut de invatatii evrei care isi exprima diverse pareri ale lor. Oare Dumnezeul si fiul lui nu e tot o idee raspandita a unor intelepti ai lor pe care noi am luat-o ca religie ? Eu am pus talmudul pe aceeasi treapta cu religia deoarece consider ca nu e nici o diferenta intre ele, iar Dumnezeu e ceva care a fost creat de unii sa ne manipuleze. Cum spuneam mai devreme tu iti vei gasi toate motivatiile de a-ti sustine dumnezeirea, dar si eu voi gasi la fel de multe motivatii de a demonstra contrariul. Lucru de care imi pare nespus de rau, deoarece e o mare dezamagire pentru mine, dar mai mare va fi pentru tine. Cred ca eu as dori sa existe Dumnezeu mai mult decat oricine si mi-as dori ca aceste "idei", sau "ignoranta", sau "erezii" sa dispara pentru totdeauna, insa momentan, dovada contrarie nu exista si nici tu, nici altii, nu mi-o puteti demonstra mie sau oricui altcuiva.
Acesta este un forum(loc unde imi pot exprima ideile), iar rubrica unde imi scriu aceste idei este cea potrivita insasi din indicatia ta sau a aceluia care a creat acest forum. Nu imi poti "inchide" ideile doar pentru ca tu vrei, fara a avea un motiv intemeiat. Eu nu am scris aceste idei pentru a le dezbate cu tine neaparat iar aceste idei nu ti se adreseaza numai tie. Eu am scria aceste idei pentru toti cei care doresc sa le cunoasca si sa le citeasca. Nu trebuie sa si le insuseasca si nu trebuie sa mi se raspunda la ele ceeace, daca te supara in vreun, fel te rog sa o faci si tu.
Asta nu inseamna ca cei care doresc sa isi exprime o ideea despre ceea ce am scris eu, in mod pozitiv sau negativ nu pot sa o faca asa cum ai facut-o si tu. Consider ca cei care imi raspund e inutil sa-mi spuna ca sunt sau nu de acord cu aceste idei, deoarece eu nu am cerut acest lucru.
Imi spui mie de argumente valide si le-am prezentat la fiecare punct(vezi punctul 6), doar ca probabil nu ai citit tot. Daca ma combati, adu-mi tu argumente valide. Daca nu, ignora acest post ca facem conversatie inutila.
Nu uita un lucru, daca un copil a fost creat de parintii lui, atunci parintii lui trebuie sa se ocupe de cresterea si educarea si bunastarea pruncului lor si nu pruncul sa o faca singur. Deci nu eu sunt dator aici, ci tu. Eu sunt doar copilul care e in crestere. Educa-ma! Demonstreaza-mi! Altfel, discutii cum ar fi "nu e corect ce spui", fara sa imi demonstrezi, devin inutile.
Hai sa fac tot eu primul pas daca vrei o discutie. La punctul 6 eu am zis ca sfintii sunt asa deoarece se autosugestioneaza si isi creeza o iluzie, iar ceea ce e adevarat pentru ei, pentru ceilalti nu e, si toti ceilalti sfinti ai altor religii au acelasi fel de reactii si tot pe Dumnezeu il vad, doar ca prin alte metode sau si prin aceleasi metode ca ortodocsii, adica post si rugaciune. Sfinti se considera fiecare sau ii consideram noi. Posibil ca gradul de sfintenie sa fie mai mare la unul ortodox decat la altul de alta religie, dar si intre sfintii crestini exista diferentieri, daca e sa analizam. Sfantul crestin il vede pe Dumnezeul lui si sfantul de alta religie pe Dumnezeul lui. Inseamna ca unul din ei Vede cu totul altceva decat Dumnezeu ? Sau unul din ei nu e sfant ?
Am postat aici cu bun simt si respect si nu am adus injurii ci am exprimat idei. Daca vrei sa imi spui iar ca nu am bun simt, te rog nu ma mai jigni si nu mai posta astfel. Demonstreaza-mi greselile.
Acum permite-mi sa imi cer iertare daca supar pe cineva cu aceste idei dar exprimarea este libera, chiar intr-un cadru privat, iar acum deja e prea tarziu ca sa mai tac deoarece deja am spus.


Daca Dumnezeu nu m-ar fi creat, El nu ar fi existat (pentru mine). El exista pentru cei creati, iar pentru cei creati va exista intotdeauna Dumnezeu, indiferent daca creatia va dori sau nu acest lucru. Deci si pentru mine Dumnezeu exista si va exista intotdeauna. Atata tot ca niciodata nu-l vom putea atinge. Gandeste-te ca de la inceputul lumii si pana acum au fost create miliarde de miliarde de insecte si animale si sute de miliarde de oameni, insa fiinte necreate sunt o infinitate in comparatie cu ce a fost creat, asta daca e sa analizam intr-un alt fel existenta si neexistenta si nu non-existenta. Nu numai ca Dumnezeu pentru cei necreati nu exista, dar Dumnezeu nu va putea niciodata sa creeze cat necreati pot exista. E un paradox ce spun, stiu. Daca e de necuprins puterea lui Dumnezeu, ganditiva cat de necuprins este necreatul, sau nimicul. Iar in nimic nici macar haos nu e. De fapt cred ca nimicul e mai ordonat decat orice. As putea spune ca in nimic e cea mai mare liniste si pace, mai mare decat in rai. Chestia e ca neexistand nu se poate da seama de asta.
Oricat de evoluati spiritual vom fi, DUmnezeu va fi intotdeauna mul mai superior noua deoarece ni-l vom inchipui intotdeauna mai bun, sin ce in ce mai bun, conform evolutiei noastre. Pot da un exemplu in sensul asta : eu, om normal, neinstruit si necredincios imi inchipui pe Dumnezeu intr-un fel, dar unul credincios, se duce la slujba si tine post in zilele de miercuri si vineri si in zilele de post, in acest caz el il vede pe Dumnezeu mult diferit fata de un necredincios, insa un sfant, fata de omul credincios, tine post tot timpul iar in zilele de post pe care credinciosul simplu le tine cu mancare de post, sfantul nu mananca nimic si bea apa din ce in ce mai putin, cel putin asa scrie de unii sfinti in cartile sfintilor pe care le-am citit. Deci acel sfant si-l imagineaza sau il vede pe DUmnezeu in cu totul alt mod.

Nu pot sa nu imi pun si urmatoarea intrebare : Dar daca Dumnezeu ar fi cel creat ? Daca noi suntem cei care-l creeaza pe Dumnezeu ? Si cum ideile unora sunt imbratisate si de altii atunci vor fi mai multi care vor sustine acea creatie si vor face reguli pentru creatia lor. Asa ia nastere religia. Tot asa altii, in alt loc va crea alt Dumnezeu, dar cu alte reguli si sub o alta forma, asemanatoare sau nu cu ceilalti. Asa ia nastere alta religie. Insasi crestinismul se imparte in mai multe ideologii, cea ortodoxa, catolica etc... si fiecare din oameni isi aleg de bunavoie o ideologie mai apropiata de "felul lor de gandire".
Ce se intampla daca cel care creeaza curentul respectiv sau religia o face in mod intentionat ? Iar pe noi, cei care ni se spune ca de fapt ce spun el i-a comunicat o fiinta suprema, pe nume Dumnezeu, ne impresioneaza in asa hal incat sa ii ducem mai departe si sa o consideram sfanta si sa o numim religie si sa o includem ca ceva deosebit de orice este pe lume ?

Nu consider ca e de datoria mea sa fac ceva sa cred, dar atunci cand cred consider ca ar trebui sa mi se spuna de El ca exista. Daca eu sunt prea marunt de a putea sa inteleg ce spune, poate sa trimita pe unul mai mic sa imi spuna. Dar sa fie ceva gen miraculos, cum ar fi sa mi se arate in vis si sa imi spuna un trimis al lui care e mai apropiat de oameni si care un om ar putea intelege. Nu are de ce sa se ascunda de mine/noi care cred/credem. Daca sunt in casa tatalui meu el nu se ascunde de mine. Daca as fi orb, tatal meu si mama mea m-ar lua de mana si m-ar face sa simt. Ei m-ar face sa simt nu eu as dori neaparat asta. Nu pot sa-i vad, dar pot sa-i simt. Nu pot sa-i simt dar pot sa-i aud. Parintii mei ar face orice sa se faca simtiti de copilul lor. Daca ei nu ar fi in stare sa ma faca sa simt ar apela la altcineva, doctori, psihologi etc... Nu m-ar lasa de capul meu sa aleg. Cunosc atatia oameni cu copii cu mari probleme si fiecare din ei cauta sa isi ajute copilul. Lui Saul i-a zis in voce, lui Maria ia zis in voce si prin aparitia ingerului Gavriil.
Si un orfan stie ca are un tata, dar tatal lui nu-si face aparitia, asta nu inseamna ca orfanul nu vrea sa-si vada tatal sau mama sau ca nu e pregatit sa-si vada parintii. Daca parintii nu cred ca va face fata copilul la aparitia lor isi poate trimite emisari care sa aduca vestea.
Fiecare din noi ne dorim asta, dar niciunuia nu i se arata. De ce ?
Cei care nu locuiesc impreuna cu parintii si stau la casa lor, chiar la mare departare sau in tari diferite, primesc din cand in cand un telefon sau o scrisoare de la parintii lor si se intorc in vizita din cand in cand la ei.
De ce sa stam departe de Dumnezeu daca ne e asa bine la el ? De ce sa ne lase departe fara sa ne scrie din cand in cand, macar odata in viata, dar nu in ultima clipa.

Am sa citez o idee "De ce atunci cand cineva vorbeste cu Dumnezeu, aceasta se numeste 'rugaciune', dar cand Dumnezeu vorbeste cu cineva se numeste 'schizofrenie'?" Spune multe, nu ? POate la multi le-a raspuns insa le e frica sa spuna sa nu-i credem schizofrenici.
Sau as putea spune si ca pe scizofrenicii care se roaga si tin post si zic ca il vad sau primesc semne de la Dumnezeu noi ii numim sfinti iar ei nu sunt decat niste amarati de schizofrenici cu inchipuiri autocreate.
Dar daca atunci demult, cand cineva a zis ca a vorbit cu Dumnezeu, acel cineva chiar era schizofrenic iar cei din trecut, stramosii nostri l-au crezut ? Iar schizofrenicul de atunci a vazut ca ii e bine si ca lumea ii da fara sa ceara si a continuat. Eu trebuie sa iau de buna chiar tot, fara sa ma intreb si sa trec prin gandirea mea aceste lucruri ? Fiecare trebuie sa treaca prin gandirea lor orice lucru. Atunci nu era psihiatria sa poata da verdicte si sa verifice sanatatea mintala a oamenilor. Ba mai mult, unii din cei sanatosi erau crezuti anormali, vezi Galileo Galilei si altii. In acest caz cum se poate diferentia schizofrenicul real de cel inchipuit ?
Chiar daca Dumnezeu i-a raspuns unuia si el imi spune, Dumnezeu trebuie sa faca acelasi lucru cu mine, deoarece EU trebuie sa primesc in mintea mea dovada Lui si sa judec cu mintea mea, si nu cu mintea celui care imi spune.

As putea spune ca aceste idei enuntate pana acum sunt aparute din supararea pe care o am fata de Dumnezeu ca nu ni se face cunoscut, macar odata in viata. Si Iov era suparat pe Dumnezeu parca. Iar Dumnezeu a numit pedeapsa care i-a dat-o in incercari/ispite pe care sa le treaca. Eu nu vreau sa m aispiteasca/pedepseasca. Nu vreau sa fac nimic pentru a cunoaste existenta lui. Vreau sa fac dupa aceea si nu inainte. De ce nu imi da putin credit ? De ce nu le da fiecaruia din noi credit fara sa fie nevoiti sa treaca prin tot felul de greutati.
Un copil nu stie ca flacara il arde chiar daca ii spune tatal lui si daca baga mana in foc se frige si invata apoi a vazut ca tatal lui a avut dreptate. Insa cand creste il va crede pe tatal lui cand ii va spune ceva, chiar daca nu intotdeauna. Sa zicem ca am ajuns in faza in care cred ca imi spune si pot sa ii urmez calea pe care ma indruma, insa nu primesc nici o calauzire deocamdata. O sa astept in continuare, dar imi rezerv dreptul de a ma pregati si pentru varianta in care nu are cine sa imi spuna si in care totul a pornit de la o halucinatia a unuia, schizofrenic sau nu.
Si in aceasta situatie ma vad dator sa ii fac atenti si pe altiichiar daca aceste lucru sunt sau nu considerate de unii "erezii".

Nu uitati ca ce e considerat de multi erezii tot de multi altii sunt considerate religii si/sau adevaruri.
Daca aceste idei imi vor fi combatute printr-un mesaj direct primit de la Dumnezeu sau de la un trimis de-al lui, atunci imediat voi veni sa anunt acest lucru aici si imi voi cere iertare, daca nu cumva voi fi considerat schizofrenic Wink
Pana atunci, pentru mine cel putin, aceste idei vor fi considerate ca puse in balanta la egalitate cu conceptul religios. Asa ca voi spune si "Miluieste-ma Doamne" dar voi spune si "Inca astept un semn de la tine ca existi".
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

Erezie sau nu. Poate un alt concept de a privi lumea. Empty
MesajSubiect: Re: Erezie sau nu. Poate un alt concept de a privi lumea.   Erezie sau nu. Poate un alt concept de a privi lumea. EmptySam Oct 03, 2009 6:28 am

Domnule esti lipsit de elementar respect!aici este un spatiu crestin-ortodox si orice afirmatie sau negatie se facein acest context.deci erezie aici inseamna ceea ce contravine dogmei crestin-ortodoxe!Ina alte spatii erezie poate insemna poate altceva,dar aici nu inseamna alte spatii!Daca doriti sa discutati in alt context va invit sa mergeti acolo!
Aici sunteti obligat sa demonstratin ce afirmati!Nu sunt unt dispus sa tolerez ca neroziilor debitate de d-ta aici sa le dati valoare axiomatica.
Este o tampenie sa ceri sa sa-ti trimita Dumnezeu pe cineva sa-ti dea semn.Dar cezi ca Dumnezeu este un pecupet cu care nrgociezi?
adica tu ii impui lui Dumnezeu vointa ta!
pe mine ma sfidezi afirmand ca este un forum aici.dar nu este adevarat.Este un forum crestin ortodox si ca atare aici numai ideile crestin ortodoxe nu trebuie demonstrate pt ca sunt admise ca reale prin definitia forumului.ceva contrar este acceptat daca este demonstratD-ta insa faci pe smecherul si doar enunti cercand a fii axiomatic si nedemonstrand nimic in mod valid!ori o acuzartie nedemonstrata este calomioasa.Si ca atare fie demonstrezi fie pleci!ceea ce ai spus pana acum sunt presupunerile d-tale dar nu demonstrati.Iar eu consider ca in acest spatiu presupunerile d-tale sunt nerozii de mahala!.deci,te atentionez ca nu voi tolera baiguieli de crasma aici!Ori devii responsabil pt ceea ce afirmi, ori pleci!Poti emite aici pareri doar daca le si demonstrezi valid!
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
Nenea
Acomodat



Numarul mesajelor : 21
Data de inscriere : 01/10/2009

Erezie sau nu. Poate un alt concept de a privi lumea. Empty
MesajSubiect: Re: Erezie sau nu. Poate un alt concept de a privi lumea.   Erezie sau nu. Poate un alt concept de a privi lumea. EmptySam Oct 03, 2009 11:53 am

Erezie : Doctrină sau credință religioasă care ia naștere în sânul unei biserici, abătându-se de la dogmele consacrate și care este condamnată de biserica respectivă.

Dogma : Învățătură, teză etc. fundamentală a unei religii, obligatorie pentru adepții ei, care nu poate fi supusă criticii și nu admite obiecții.

AXIÓMĂ - 1. Adevăr fundamental admis fără demonstrație, fiind evident prin el însuși. 2. Enunț prim, nedemonstrat, din care se deduc, pe baza unor reguli, alte enunțuri.

Da aceste idei sunt axiome ce pot fi incadrate ca erezii.
Am postat exact in locul unde trebuie. Pentru crestinii ortodocsi ideile mele reprezinta erezii. Adica contravine dogmelor. Conteaza ca ideile sunt ale mele si nu sunt unele erezii mai vechi ? Daca da, atinci nu mai postez.

Imi spui sa demonstrez ceeace spun. OK. CUM ?
Incerc asa :
"De ce atunci cand cineva vorbeste cu Dumnezeu, aceasta se numeste 'rugaciune', dar cand Dumnezeu vorbeste cu cineva se numeste 'schizofrenie'?" - asta nu e o idee a mea ci a altora. Plecand de aici eu consider ca ceeace a zis Moise, adica ca i-a vorbit Dumnezeu era un acces de schizofrenie. Cum pe vremea respectiva nu erau psihologi si psihiatri, schizofrenia lui a luat o intorsura religioasa si mii de oameni l-au urmat dandu-i crezare. Cum sa demonstrez ca Moise a fost schizofrenic. Nu am cum, dar nici tu nu ai cum sa demonstrezi ca a fost sanatos mintal. Fiind o dogma si crestinii ortodocsi accepta ca atare atunci eu nu am ce sa zic, dar daca am gasi corpul lui Moise intreg si i-am putea face o tomografie sau un RMN poate ca as putea sa fac acest lucru, desi schizofrenia isi face aparitia la un om viu si nu unul mort. Ca si cercetator sunt obligat sa nu ma opresc la dogma ci sa trec de ea.

Demonstratia mea este la indemana oricarui om. Fiecare om cand moare va vedea daca voi avea sau nu dreptate. Doar ca nu se poate intoarce sa ne spuna.

DPDV crestin eu sunt considerat o oaie ratacita. Incepi si adu-ma pe drumul cel bun. Ori tu ma alungi si imi zici sa tac criticandu-ma. Sunt crestin dar mintea mea a inceput sa se indoieasca de atata rau din lumea cu care intru in contact. Se pare ca si tu ai fost afectat de incerci sa ma alungi.
OK. Tac si plec. Nu mai postez aici. Cand Domnul te va intreba de ce nu ai facut totul sa salvezi pe unul de-al meu cei vei spune ?
Odata dus, de unde ma vei mai lua ?
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

Erezie sau nu. Poate un alt concept de a privi lumea. Empty
MesajSubiect: Re: Erezie sau nu. Poate un alt concept de a privi lumea.   Erezie sau nu. Poate un alt concept de a privi lumea. EmptySam Oct 03, 2009 7:23 pm

Eu nu sunt misionar aici!deci nu te voi lua de nicaieri!Tu nu esti cercetator!
Eu nu te-am intrebat ce fel de oaie esti.Eu sunt aici administratorul unui forum crestin-ortodox pe care nu l-am infiintat eu .Decedand ultimul admin,cu 2zile inainte niste prieteni m-au adus la el si acela mi-a dat parola i-ar eu i-am promis ca voi respecta specificul forumlui si ca il voi pastra activ cat de mult voi putea!Am studiat toate postarile celor doi admini anteriori si ma straduiesc sa urmez ceea ce ei au instituit!
Deci,ai facut o mare confuzie crezand ca eu fac misiune aici!
Fara a fi expert am totusi cunostinte medii polidisciplinare si mai ales cunosc foarte bine si ateismul stiintific si materialimul dialectic.
Eu am fost cam ateu dar pe cale logica l-am cautat si l-am gasit pe Dumnezeu!Stii de ce?Pt ca am vrut sa-l gasesc!
Dar Dumnezeu inseamna si Cel ce Stie totul.Stiinta vine de la a sti ,a cunoaste!Ca atare Dumnezeu este Adevarata Stiinta!Orice altceva care nu-l releva pe Dumnezeu este pseudostiinta.De aceea revelatia divina este superioara relevatiei umane si o biruieste .
Din punct de vedere religios,in raport cu o dogma pot exista 4 pozitii
ortodoxie
metadoxie
heterodoxie
antidoxie(indiferenta fata de acea dogma tot aici se incadreaza)

Heterodoxia este cunoscuta pt cei neinitiati ca erezie!
D-ta insa ai postat aici de pe pozitia antidoxiei,deci nu a ereziei!Ori pt a mentine ordinea trebuie sa te pun la punct .pt ca nu discuti despre erezie!
Incercarea de a deturna sensul temei mi separe lisa de respect!deci tu alegi:
Dumnezeu ti se va descoperi cand il vei cauta smerit i intristat.
Eu l-am cautat ani de zile,stand noapte in genunchi,rugandu-ma sa-mi dea semn si plangand pt nevrednicia mea;iar in plans se facea o balta de lacrimi subgenunchii mei si erau ude doua prosoape.
Si la un moment dat mi-a dat semn!
Asa trebuie sa-L cauti pe Dumnezeu!

restul e vrajeala ieftina!
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
Sevastia
Ucenic
Sevastia


feminin
Numarul mesajelor : 76
Varsta : 54
Localizare : romania
Data de inscriere : 07/05/2009

Erezie sau nu. Poate un alt concept de a privi lumea. Empty
MesajSubiect: Re: Erezie sau nu. Poate un alt concept de a privi lumea.   Erezie sau nu. Poate un alt concept de a privi lumea. EmptySam Oct 03, 2009 11:09 pm

Nenea asta este cam lipsit de citire!Cand cuiva ii vorbeste Dumnezeu inseamna ca i-a vorbit Dumnezeu!Cand cineva isi imagineaza ca ii vorbeste Dumnezeu este ceva psihic(nu numaidecat schizofrenie).
In unele zone nenea inseamna vaca.Ce-ar fi sa consideram si noi ca aici posteaza o nenea?Ar fi o tampenie>dar ar fi in spiritul cum posteaza acest user!
Sus In jos
Nenea
Acomodat



Numarul mesajelor : 21
Data de inscriere : 01/10/2009

Erezie sau nu. Poate un alt concept de a privi lumea. Empty
MesajSubiect: Re: Erezie sau nu. Poate un alt concept de a privi lumea.   Erezie sau nu. Poate un alt concept de a privi lumea. EmptyDum Oct 04, 2009 4:54 am

Citat :
cuiva ii vorbeste Dumnezeu inseamna ca i-a vorbit Dumnezeu!Cand cineva isi imagineaza ca ii vorbeste Dumnezeu este ceva psihic

Sunt curios cum se poate isi da cineva seama de diferenta dintre inchipuirea ca i-a vorbit Dumnezeu si faptul ca a facut-o real ? ...si ma refer nu numai in timpurile noastre, deoarece aici e mai usor, sunt medici psihologi, psihiatri, dar pe vremea cand nu erau, cum se facea asta ? Dupa cum avem destule in viata de zi cu zi cum un om, normal considerat de oameni pana acum, i-a luat viata unora din motive numai de el stiute. Astfel de oameni sunt greu de cunoscut de cineva care nu e psiholog. In anumite momente unii oameni pot face lucruri de care nu te astepti, atat bune cat si rele. Si atunci descoperi ca de fapt nu i-ai cunoscut deloc. Cum ramane cu diferenta ?

Daca puteti veni si cu ceva explicatii amanuntite si exemple, actuale daca e posibil, ar fi perfect si multumesc anticipat. Doresc o discutie pe aceasta tema.

P.S. Am citit Biblia toata. Am citit, dar nu am terminat, din cele 12 carti cu vietile sfintilor. Ca sa ma puneti sa citesc altceva decat sursele nu voi face decat sa iau interpretarile altora despre sursa respectiva. Interpretarea pe care o dau eu sursei este valabila pentru mine si nu interpretarea altora. Insa in mod paralel e valabila si interpretarea lor. In genunchi am stat si eu rugandu-ma. Inca ma simt intr-un mod deosebit si ii vorbesc Domnului despre faptul ca am aceste idei. Ca sa zic asa as duce o lupta cu aceste idei. Doresc sa imi fie combatute si de aceea astept semne care nu vin. De ani de zile.
As dori sa vorbesc cu un calugar care duce lupte cu diavolul, cum se spune in vietile sfintilor sa m apoata indruma (calauzi). Pentru ca vreau sa vorbesc cu cineva care traieste aceste lucruri si care nu imi citeste din carti. Daca ma puteti indruma catre un pustnic sau calugar cu o asemenea traire, va rog sa o faceti.

P.S. 2 - Am ascultat la o emisiune ortodoxa, acum mult timp, pe vremea lui Ceausescu, cum un preot, daca nu ma insel era chiar preasfintitul Nicolae Steinhardt, care spunea ca atunci cand era injurat in diferitele lui peregrinari prin orasele tarii, si era injurat de diversi oameni fara de respect, le spunea ca el, in mod normal, ii platea pe unii sa-l injure insa, pentru ca aceia il injurau pe gratis le multumea foarte mult ca il ajuta sa faca economie la bani. ...sau am fost prea subtil Sevastia ?
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

Erezie sau nu. Poate un alt concept de a privi lumea. Empty
MesajSubiect: Re: Erezie sau nu. Poate un alt concept de a privi lumea.   Erezie sau nu. Poate un alt concept de a privi lumea. EmptyDum Oct 04, 2009 5:45 am

Daca te ajuta trebuie sa stii ca eu,desi sunt in lume,duc o viata asemanatoare cu calugarii.
Problema este daca te indrum spre un pusnic.trebuie sa stii ca aceiia sunt insingurati si nu te pot indruma prea mult,pt ca ei au depasit pragul explicator si au ajuns la trairea extazica a comuniunii cu Dumnezeu.Iti trebuie un indrumator din lume.Cunosc si astfel de crestini dar este unul (cam departe de mine) in apropiere de Falticeni.Daca ai ajunge la el si sa discuti ti-ar fi de folos.A primit multe loviturisi ispite in viata dar a ramas neclintit in slujirea lui Dumnezeu.E suficient sa-ti spun ca desi are femeie si copii ttraieste cu ea ca frate si sora.si el fiind preot de mir traieste ca si cum ar fi calugar.este vorba despre parintele Irimescu de la Radaseni!
de asemeni poate ar trebui sa te duci la moliftele parintelui NECHITA de la Biserica Sf Andrei din Iasi>(biserica are sihramul Sf Mina)acesta este mult mai cult in exprimare fiind si profesor universitar.
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
Nenea
Acomodat



Numarul mesajelor : 21
Data de inscriere : 01/10/2009

Erezie sau nu. Poate un alt concept de a privi lumea. Empty
MesajSubiect: Re: Erezie sau nu. Poate un alt concept de a privi lumea.   Erezie sau nu. Poate un alt concept de a privi lumea. EmptyDum Oct 04, 2009 8:22 am

Multumesc de indrumare. Daca cineva mai stie si altii... va rog.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Erezie sau nu. Poate un alt concept de a privi lumea. Empty
MesajSubiect: Re: Erezie sau nu. Poate un alt concept de a privi lumea.   Erezie sau nu. Poate un alt concept de a privi lumea. Empty

Sus In jos
 
Erezie sau nu. Poate un alt concept de a privi lumea.
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Erezie sau prostie?
» Precizari poate necesare

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Crestin Ortodox Renascut :: Generalitati :: Erezii-
Mergi direct la: