Forum Crestin Ortodox Renascut
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Forum Crestin Ortodox Renascut

http://abcd-3.forumgratuit.ro
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 "Nu rămânem decât cu ceea ce dăruim"

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
silverstar
debutant
silverstar


Numarul mesajelor : 5
Data de inscriere : 25/10/2008

"Nu rămânem decât cu ceea ce dăruim" Empty
MesajSubiect: "Nu rămânem decât cu ceea ce dăruim"   "Nu rămânem decât cu ceea ce dăruim" EmptySam Oct 25, 2008 9:32 pm

Cu ceva timp in urma am găsit citatul acesta, "Nu rămânem decât cu ceea ce dăruim". Exact în forma în care îl vedeţi. Mi-am amintit de o discuţie, de acum câţiva ani, avută cu fosta mea profesoară de lb română.

Mi-a povestit despre un tânăr din blocul în care locuia, tânăr care a copilărit cu fetele dumneaei, şi care a murit la 17 ani. L-a visat după ani şi ani, îmbrăcat într-o hăinuţă de copil mult prea mică pentru cum arăta atunci când a murit... L-a întrebat de ce aşa, când ea ştia că mama lui îi dăduse de pomană braţe de haine. Atunci, în vis, tânărul a spus că, pe pământ, cât a trăit, e singurul lucru pe care el, cu mâna lui, l-a dat de pomană.

Şi, acum contradicţie la ceea ce am povestit mai sus. În acelaşi vis, băiatul i-a cerut nişte sarmale de varză, dar printre sarmale să fie şi bucăţele de costiţă afumată. Exact cum gătea doamna...

Doamna era foarte afectată de acest vis...

Ce credeţi Dvs, dragi prieteni?
Există o lume care ne aşteaptă? Există, aşa cum spun preoţii, o viaţă veşnică?
Sus In jos
Un om
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 148
Data de inscriere : 16/10/2008

"Nu rămânem decât cu ceea ce dăruim" Empty
MesajSubiect: Re: "Nu rămânem decât cu ceea ce dăruim"   "Nu rămânem decât cu ceea ce dăruim" EmptyMar Oct 28, 2008 6:40 am

O viata vesnica exista asa cum spune Mantuitorul>Povestirea ta este in concordanta cu o alta din pateric care pe scurt este asa:
A fost un imparat foarte zgarcit.Odata la o vanatoare i-a venit chef de cartofi copti in camp.Slugile au facut foc acolo si i-au opt cartofi.A venit la foc si un oarecare ins flamand si imparatul i-a aruncat su lui niste cartofi copti.Cu timpul imparatul a imbatranit si i-a venit randul sa moara.Inainte de a muri si-a adus aminte ca nu a facut milostenie toata viata si i-a lasat cu limba demoarte fiului sau sa-i faca 40 de praznice cu mese pt cei saraci.Fiul de imparat fiind foarte credincios a facut cum i s-a spus.Dupa aceea a cazut intr-o stare asemanatoare cu somnul,si a venit un inger si l-a dus la un palat unde erau 40 de sali luminate si frumos impodobite si in fiecare sala cate o masa lunga plina de tot felul de bucate,dar nu statea nimenil a mese.Ingerul i-a zis ca acele mese erau praznicele facute de el si ca il astepta pe el!Tanarul a zis ca el le-a facut pt tatal lui.Atunc ingerul l-a dus pe un maidan ,si tanarul a vazut pe imparat mancand niste cartofi copti servit de un tanar frumos!
Sus In jos
 
"Nu rămânem decât cu ceea ce dăruim"
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Intrebarea "De ce ?"

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Crestin Ortodox Renascut :: Religia crestin ortodoxa :: Religia adevarului hristic-
Mergi direct la: