Forum Crestin Ortodox Renascut
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Forum Crestin Ortodox Renascut

http://abcd-3.forumgratuit.ro
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 IIsus a facut icoana.Protestantismul iconoclast nu e in Rai

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
apasarar
Acomodat



Numarul mesajelor : 20
Data de inscriere : 22/08/2012

IIsus a facut icoana.Protestantismul iconoclast nu e in Rai Empty
MesajSubiect: IIsus a facut icoana.Protestantismul iconoclast nu e in Rai   IIsus a facut icoana.Protestantismul iconoclast nu e in Rai EmptyMier Aug 22, 2012 7:09 pm

IIsus e CALEA ADEVARUL SI VIATA. Adevarul vine de la IIsus. problema Protestantilor e ca ei spun ca si Luther sau Calvin sau altii sunt adevar si iau cuvintele acestora ca si adevar si nu e asa .

1.Icoane

a. IIsus a facut icoana nefacuta de mana omeneasca pe care a trimis-o regelui Abgar din Edessa care s-a vindecat de lepra.
Cauta pe wikipedia despre Abgar, regele din Edessa

IIsus e calea ADEVARUL si viata. Deci IIsus fiind adevarul nu poate gresit. Oamenii care au infiintat culte protestante 1500 de ani dupa venirea lui IIsus pot gresi.

b.Apostolul Luca a facut icoane
Cauta pe orthodox wiki despre Apostolul Luke
Apostolul Luca e in rai si acolo sunt si icoanele. Teologia protestanta care interzice icoanele nu cred ca e acolo .

c.Rastalmacirea versului din vechiul testament spune sa nu ai nici un fel de poza, nici un fel de film NIMIC.

Cine vine cu GRESALA aceasta de care nu s-a auzit in PRIMII 1500 de ani de Biserica sa se intrebe pe el. Ia sa vad. Pastrez eu ce zic? Am vreo poza? Ma uit la vre-un film? Am facut vreo poza?

Deci daca eu nu cred in rastalmacirea protestanta, CA SA NU AI NICI O POZA CU NIMIC SUB SOARE, desi profesez ca e adevarata de ce sa cer ortodocsilor care o combat cu dreptate sa accepte rastalmacirea mea pe care nici eu nu o respect? Ia sa vad au cei ce imi cer aceasta minciuna poze sau fac emisiuni TV? Pai de ce imi cer ceva sa respect ce nici ei nu cred ca e adevarat si nu respecta?

Ia sa vad. Apostolul Luca a facut icoane. Stiu eu mai bine ca Apostolul Luca ce e bine si ce e rau?


Ori tarile protestante sunt cele mai mari producatoare de filme, de poze si tot asa deci ei nu respecta rastalmacirea. Biserica a aratat tot timpul ca icoanele sunt bune si a luptat impotriva greselii denumite iconoclasm pentru sute de ani.

Idolatrie= sa consideri ceva egal sau mai mare ca Dumnezeu. De exemplu daca ingenunchezi SAU TE INCHINI in fata unei fete sau ii saruti poza, nu insemna ca gata e idolatrie caci nu o socotesti ca Dumnezeu.Sfintii si icoanele nu sunt egale sau mai mari ca Dumnezeu deci nu sunt idolatrie. Ortodoxia nu are nimic egal sau mai mare ca Dumnezeu deci nu POATE avea idolatrie. Ca si dreptmaritori crestini cinstim prin tamaiere pe cei ce sunt reprezentati de icoane .

Pe la 1500 Protestantismul a fost o inventie omeneasca.
Pe la 1800 Neo protestantismul a fost o alta inventie omeneasca.
Pe la 2100 Neo Neo ... Neo Protestantismul va fi o alta inventie omeneasca.

Problema e ca adevarul se paraseste pentru niste ganduri omenesti.
Avem Sfanta Liturghie a Apostolului Iacov ce se crede ca a fost scrisa in anul 60 care arata cuvant cu cuvant ce faceau crestinii Duminica in Biserica Primara. Sa se compare cu ceea ce fac Protestantii azi si o sa se vada exact cat de mare e inventia Protestanta, adica lucruri noi de la oameni.

PANA LA 1500 TOATE BISERICILE CINSTEAU ICOANE. Asa zisele debateri au inceput dupa 1500 cand a inceput Protestantismul cu rastalmacirea Bibliei.

Daca IIsus si Apostolul Luca au facut icoane si ei sunt in rai, IDEOLOGIA GRESITA care ataca icoanele, PROTESTANTISMUL impotriva icoanelor, este oare acolo? Sa puna mana pastorii pe teologia ortodoxa si sa devina preoti adevarati.
Sus In jos
Diana
Ucenic
Diana


feminin
Numarul mesajelor : 79
Varsta : 51
Data de inscriere : 07/05/2009

IIsus a facut icoana.Protestantismul iconoclast nu e in Rai Empty
MesajSubiect: Re: IIsus a facut icoana.Protestantismul iconoclast nu e in Rai   IIsus a facut icoana.Protestantismul iconoclast nu e in Rai EmptySam Aug 25, 2012 10:25 am

!Ai luat o postare de pe alt forum si ai adus-o aici ca sa te dai mare.Aceste este un forum de discutii nu de plagiaturi.Iata dovada



Iisus a facut icoana

de apasarar » 12 Aug 2012, 15:17
IIsus e CALEA ADEVARUL SI VIATA. Adevarul vine de la IIsus. problema Protestantilor e ca ei spun ca si Luther sau Calvin sau altii sunt adevar si iau cuvintele acestora ca si adevar si nu e asa .

1.Icoane

a. IIsus a facut icoana nefacuta de mana omeneasca pe care a trimis-o regelui Abgar din Edessa care s-a vindecat de lepra.
http://en.wikipedia.org/wiki/Abgar_V


IIsus e calea ADEVARUL si viata. Deci IIsus fiind adevarul nu poate gresit. Oamenii care au infiintat culte protestante 1500 de ani dupa venirea lui IIsus pot gresi.

b.Apostolul Luca a facut icoane
http://orthodoxwiki.org/Apostle_Luke

Apostolul Luca e in rai si acolo sunt si icoanele. Teologia protestanta care interzice icoanele nu cred ca e acolo .

c.Rastalmacirea versului din vechiul testament spune sa nu ai nici un fel de poza, nici un fel de film NIMIC.

Cine vine cu GRESALA aceasta de care nu s-a auzit in PRIMII 1500 de ani de Biserica sa se intrebe pe el. Ia sa vad. Pastrez eu ce zic? Am vreo poza? Ma uit la vre-un film? Am facut vreo poza?

Deci daca eu nu cred in rastalmacirea protestanta, CA SA NU AI NICI O POZA CU NIMIC SUB SOARE, desi profesez ca e adevarata de ce sa cer ortodocsilor care o combat cu dreptate sa accepte rastalmacirea mea pe care nici eu nu o respect? Ia sa vad au cei ce imi cer aceasta minciuna poze sau fac emisiuni TV? Pai de ce imi cer ceva sa respect ce nici ei nu cred ca e adevarat si nu respecta?

Ia sa vad. Apostolul Luca a facut icoane. Stiu eu mai bine ca Apostolul Luca ce e bine si ce e rau?

Ori tarile protestante sunt cele mai mari producatoare de filme, de poze si tot asa deci ei nu respecta rastalmacirea. Biserica a aratat tot timpul ca icoanele sunt bune si a luptat impotriva greselii denumite iconoclasm pentru sute de ani.

Idolatrie= sa consideri ceva egal sau mai mare ca Dumnezeu. De exemplu daca ingenunchezi SAU TE INCHINI in fata unei fete sau ii saruti poza, nu insemna ca gata e idolatrie caci nu o socotesti ca Dumnezeu.Sfintii si icoanele nu sunt egale sau mai mari ca Dumnezeu deci nu sunt idolatrie. Ortodoxia nu are nimic egal sau mai mare ca Dumnezeu deci nu POATE avea idolatrie. Ca si dreptmaritori crestini cinstim prin tamaiere pe cei ce sunt reprezentati de icoane .

Pe la 1500 Protestantismul a fost o inventie omeneasca.
Pe la 1800 Neo protestantismul a fost o alta inventie omeneasca.
Pe la 2100 Neo Neo ... Neo Protestantismul va fi o alta inventie omeneasca.

Problema e ca adevarul se paraseste pentru niste ganduri omenesti.
Avem Sfanta Liturghie a Apostolului Iacov http://en.wikipedia.org/wiki/Liturgy_of_St_James ce se crede ca a fost scrisa in anul 60 care arata cuvant cu cuvant ce faceau crestinii Duminica in Biserica Primara. Sa se compare cu ceea ce fac Protestantii azi si o sa se vada exact cat de mare e inventia Protestanta, adica lucruri noi de la oameni.

PANA LA 1500 TOATE BISERICILE CINSTEAU ICOANE. Asa zisele debateri au inceput dupa 1500 cand a inceput Protestantismul cu rastalmacirea Bibliei.

Daca IIsus si Apostolul Luca au facut icoane si ei sunt in rai, IDEOLOGIA GRESITA care ataca icoanele, PROTESTANTISMUL impotriva icoanelor, este oare acolo? Sa puna mana pastorii pe teologia ortodoxa si sa devina preoti adevarati.

Te rog sa nu iei din alt forum pt ca ceea ce s-a postat acolo este la dispozitia aceluia!
Sus In jos
 
IIsus a facut icoana.Protestantismul iconoclast nu e in Rai
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Anul nasterii lui Iisus Hristos

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Crestin Ortodox Renascut :: Protestantism si neoprotestantism :: Culte protestante si neoprotestante-
Mergi direct la: