Forum Crestin Ortodox Renascut
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Forum Crestin Ortodox Renascut

http://abcd-3.forumgratuit.ro
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Anul nasterii lui Iisus Hristos

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
Un om
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 148
Data de inscriere : 16/10/2008

Anul nasterii lui Iisus Hristos Empty
MesajSubiect: Anul nasterii lui Iisus Hristos   Anul nasterii lui Iisus Hristos EmptyDum Mar 01, 2009 4:19 am

In secVi un calugar ,,Denis cel Mic'' a calculat anul nasterii lui iisus Hristos si a gasit anul 754 de la intemeierea Romei.acest an a fost fixat mai tarziu ca anul 1 al erei noastre(dH).
Dar refacandu-se calculele lui Denis cel Mic sau gasit greseli,si dupa ce s-au indreptat a iesit 750 si 752 al Romei.
Dar benedictinii au reluat calculele si au gasit anul 747 al Romei.
Irod a murit in anul 749 al Romei.
dupa cum stim acesta aporuncit ucuderea pruncilor de pana la 2ani.deci este posibil ca benedictinii sa fi calculat bine(nu sigur),pt 747 se inscrie in ce spun evangheliile.in 754 al Romei Irod era deja mort!
voi reveni!
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

Anul nasterii lui Iisus Hristos Empty
MesajSubiect: Re: Anul nasterii lui Iisus Hristos   Anul nasterii lui Iisus Hristos EmptyDum Mar 29, 2009 2:49 am

Mi se pare deosebit de interesant.Sunt multe probleme neclarificate in ortodoxie.Cred ca un nou sinod ecumenic ar trebui sa rezolve aceste situatii!
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
 
Anul nasterii lui Iisus Hristos
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Hristos-Adevarul
» IIsus a facut icoana.Protestantismul iconoclast nu e in Rai
» Deasa Impartasire cu preacuratele lui Hristos Taine

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Crestin Ortodox Renascut :: Istorie :: Generalitati istorice-
Mergi direct la: