Forum Crestin Ortodox Renascut
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Forum Crestin Ortodox Renascut

http://abcd-3.forumgratuit.ro
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Centrismul hristic

In jos 
5 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

Centrismul hristic Empty
MesajSubiect: Centrismul hristic   Centrismul hristic EmptyLun Sept 01, 2008 7:31 am

In religia crestin ortodoxa baza o constituie Mantuitorul Iiisus Hristos si nu se admite nici un loctiitor uman!Centrismul hristic exclude orice posibilitate de mantuire in avara comuniunii harice cu Iisus Hristos!
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
Aila
Membru avansat
Aila


feminin
Numarul mesajelor : 165
Data de inscriere : 22/10/2008

Centrismul hristic Empty
MesajSubiect: Re: Centrismul hristic   Centrismul hristic EmptyJoi Oct 23, 2008 6:33 am

Absolut corect ( si logic) dar ceea ce spuneti este valabil pentru crestinismin esenta lui si mai putin pentru religia crestin-ortodoxa care s-a indepartat destul de mult de ceea ce a propovaduit Mantuitorul .
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

Centrismul hristic Empty
MesajSubiect: Re: Centrismul hristic   Centrismul hristic EmptyJoi Oct 23, 2008 6:41 am

Cum s-a indepartat?
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
Aila
Membru avansat
Aila


feminin
Numarul mesajelor : 165
Data de inscriere : 22/10/2008

Centrismul hristic Empty
MesajSubiect: Re: Centrismul hristic   Centrismul hristic EmptyJoi Oct 23, 2008 7:14 am

Prima greseala sunt preotii , care se vor niste continuatori ai apostolilor si chiar ai rabinilor , insa au dat gres in misiunea lor .
Cu atat mai mult cu cat insasi Domnul Isus n-a admis mijlocitor pamantesc intre El si Dumnezeu .
Obiceiurile crestine , multe fara fond in viata si misiunea Domnului Isus .
Sunt mai multe . Mai las si pentru altii .
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

Centrismul hristic Empty
MesajSubiect: Re: Centrismul hristic   Centrismul hristic EmptyJoi Oct 23, 2008 7:28 am

aici nu inteleg:Conform Noului Testament Iisus Hristos este Dumnezeu!Atunci ce mijlocire mai are devreme ce ca Dumnezeu este Atotputernic>Oare Dumnezeu nu poate a avea contact direct cu omul creat de El
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
Aila
Membru avansat
Aila


feminin
Numarul mesajelor : 165
Data de inscriere : 22/10/2008

Centrismul hristic Empty
MesajSubiect: Re: Centrismul hristic   Centrismul hristic EmptyJoi Oct 23, 2008 10:31 pm

Exact .
Cateodata nici eu nu prea inteleg .
Desi imi explic cum s-a ajuns , nu-mi explic de ce in ziua de azi nu se schimba ceva in aceste biserici .
De aceea sustin ca preotii nu-si au rostul si n-au facut decat sa modifice , in esenta , crestinismul asa cum l-a vrut Domnul Isus.
Oricum eu nu sunt crestin ortodoxa , asa ca nu o sa sustin aceasta forma a crestinismul si personal o consider o copie proasta a iudaismului .
Asta insa nu schimba existenta si valabilitatea jertfei de pe Golgota precum si a crestinismului asa cum l-a propovaduit Domnul Isus .
Sus In jos
Un om
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 148
Data de inscriere : 16/10/2008

Centrismul hristic Empty
MesajSubiect: Re: Centrismul hristic   Centrismul hristic EmptyMar Oct 28, 2008 8:02 am

aveti cat de cat habar despre dogma crestin-ortodoxa?
Sus In jos
ISIHASM
nou venit



Numarul mesajelor : 16
Data de inscriere : 27/10/2008

Centrismul hristic Empty
MesajSubiect: Re: Centrismul hristic   Centrismul hristic EmptyLun Noi 03, 2008 6:09 am

hi ... faptul ca preotii se roaga in biserica cu ce poate sa deranjeze pe cineva ?
ei sunt mijlocitori atata timp cat noi nu stim cum sa ne rugam ; ei ne ajuta , isi pun sufletele pentru noi , iubitii lor ...
Sus In jos
Aila
Membru avansat
Aila


feminin
Numarul mesajelor : 165
Data de inscriere : 22/10/2008

Centrismul hristic Empty
MesajSubiect: Re: Centrismul hristic   Centrismul hristic EmptyMar Noi 04, 2008 5:00 am

ISIHASM a scris:
hi ... faptul ca preotii se roaga in biserica cu ce poate sa deranjeze pe cineva ?
ei sunt mijlocitori atata timp cat noi nu stim cum sa ne rugam ; ei ne ajuta , isi pun sufletele pentru noi , iubitii lor ...

Nu deranjeaza insa ma indoiesc sincer ca e suficient daca cel pentru care se roaga nu crede in Dumnezeu si nu se caieste pentru greselile , pacatele facute .

PS.E ca si cum eu va omor copilul si fara sa-mi para rau sau sa-mi recunosc crima , sa cer personal iertare , o face altcineva .
Si va intreb daca imi merit iertarea si ce simtiti vazand nepasarea mea .
Sus In jos
ISIHASM
nou venit



Numarul mesajelor : 16
Data de inscriere : 27/10/2008

Centrismul hristic Empty
MesajSubiect: Re: Centrismul hristic   Centrismul hristic EmptyMier Noi 05, 2008 7:16 am

pai preotii nu se roaga pentru cei care nu se pocaiesc ...
Sus In jos
Aila
Membru avansat
Aila


feminin
Numarul mesajelor : 165
Data de inscriere : 22/10/2008

Centrismul hristic Empty
MesajSubiect: Re: Centrismul hristic   Centrismul hristic EmptyMier Noi 05, 2008 10:22 am

ISIHASM a scris:
pai preotii nu se roaga pentru cei care nu se pocaiesc ...

Numai Dumnezeu stie care-i pocainta adevarata si care-i cea falsa , care preot sau om , e curat si care nu este .
Si inclusiv in religie numai Dumnezeu hotaraste care-i biserica sau bisericile cele dreapte .
Ma indoiesc sincer ca nu vor fi mantuiti si crestini din alte confesiuni decat cea ortodoxa .
Asa cu ma indoiesc sincer ca multi dintere preoti , indiferent de confesiunea careia ii apartin (deci inclusiv preoti ortodocsi) vor fi , la randul lor , mantuiti .

Pana atunci , Domnul sa ne binecuvanteze si sa ne lumineze pe toti.
Amin !
Sus In jos
ISIHASM
nou venit



Numarul mesajelor : 16
Data de inscriere : 27/10/2008

Centrismul hristic Empty
MesajSubiect: Re: Centrismul hristic   Centrismul hristic EmptySam Noi 08, 2008 11:27 pm

nu numai Dumnezeu are dreptul sa stie cine este curat si cine nu , si nu numai El are dreptul sa stie care credinta este adevarata , caci daca numai EL ar sti aceste lucruri nimeni nu s-ar mai putea mantui ; caci cum se poate cineva mantui daca nu stie in ce consta curatia sau care este adevarata credinta ...
nu spune nimeni ca credinciosi din alte confesiuni decat cea ortodoxa nu au cum sa se mantuiasca , dar este de stiut ca odata ce credinat ortodoxa este singura adevarata , mantuirea se poate realiza numai prin aceastsa credinta si nu altfel ...
Sus In jos
ISIHASM
nou venit



Numarul mesajelor : 16
Data de inscriere : 27/10/2008

Centrismul hristic Empty
MesajSubiect: Re: Centrismul hristic   Centrismul hristic EmptySam Noi 08, 2008 11:29 pm

nu exista mai multe adevaruri despre Dumnezeu , iar intruparea Mnatuitorului a avut ca scop tocmai aceasta : sa faca cunoscut tuturor oamenilor adevarul despre Dumnezeu si despre caile mantuirii , care deci ar trebui sa ne fie cunoscute , noua celor ce credem in El ...
Sus In jos
Aila
Membru avansat
Aila


feminin
Numarul mesajelor : 165
Data de inscriere : 22/10/2008

Centrismul hristic Empty
MesajSubiect: Re: Centrismul hristic   Centrismul hristic EmptyDum Noi 09, 2008 4:27 am

ISIHASM a scris:
Nu numai Dumnezeu are dreptul sa stie cine este curat si cine nu , si nu numai El are dreptul sa stie care credinta este adevarata , caci daca numai EL ar sti aceste lucruri nimeni nu s-ar mai putea mantui ; caci cum se poate cineva mantui daca nu stie in ce consta curatia sau care este adevarata credinta ...
nu spune nimeni ca credinciosi din alte confesiuni decat cea ortodoxa nu au cum sa se mantuiasca , dar este de stiut ca odata ce credinat ortodoxa este singura adevarata , mantuirea se poate realiza numai prin aceastsa credinta si nu altfel ...

Omul minte prin fire , o face atat de natural incat el insusi ajunge sa-si creada propriile minciuni si sa le ia drept adevaruri . Asadar cei care cred ca-l cunosc , sunt la randul lor mintiti si devine un cerc vicios.
Nu e vorba ce drept are Dumnezeu .
Fiindca Dumnezeu ARE TOATE DREPTURILE .
Ideea este ca omul poate fi indus in eroare inclusiv asupra pacaintei sale sau a celorlalti dar Dumnezeu nu poate fi pacalit .

Pacat de dogma ortodoxa si de toate fiindca , fara suparare , biserica crestin ortodoxa a devenit mai mult o afacere in care cei care castiga sunt clericii .
Imi spunea azi o prietena ca o fata amarata a vrut sa se calugareasca si n-a fost primita fiindca neavand nimic ,nu ducea nimic manastirii . Ce soarta are o astfel de fata ? Poate n-are un acoperis deasupra capului , poate-i orfana si n-are un servici . Ce sa faca sa se prostitueze ? Daca biserica n-o primeste cine o s-o ajute ?
Fiindca si in manastiri "posturile" sunt ocupate nu in functie de chemarea , credinta si purtare ci de cat aduc calugarii sau calugaritele financiar , in contul manastirii .
Am participat la o succesiune unde doua surori , din care una calugarita , mosteneau bunurile unei matusi . Calugarita a venit cu 2 avocati numiti de manastire , sora ei cu nimeni . Pana si niste nimicuri de bibelouri le doreau cei din manastire , hapsani si chitibusari , desi le intrau cateva zeci de mii de $ in cont si deja primisera tot ce avusese copila aia un apartament si ceva bani .

Asta-i problema crestin-ortodoxa , banul .Se sta cu mortul in casa daca nu ai bani sa platesti un preot , sunt batrani pensionari care platesc lunar preotilor dupa un parastas( adica au rate la biserica) , sunt copii crestinati tarziu tocmai fiindca n-au parinti bani sa plateasca preotul ...

Domnul Isus a avut un rand de haine , cel de pe el . Si apostolii lui tot la fel au plecat sa propovaduiasca . Au plecat nu sa stranga bani , nu sa ia de la oameni ci sa le dea vestea buna si calea spre mantuire . Au hranit multimi de oameni din ce au avut ei fara sa le ceara nimic .

Comparati viata si ce au facut apostolii cu ceea ce fac preotii ?
Iar comparatia cu Domnul Isus este de-a dreptul blasfemie .

Sunt oameni care intra in biserica si-l cauta pe Dumnezeu dar ies de acolo mai saraci financiar si categoric , de cele mai multe ori ,cu nimic mai bogati sufleteste . De ce oare ?
Cati ramasi datori preotilor sau uscati de bani de acestia n-or fi scos vorbe de ocara si s-au fi indepartat de biserica ?

Degeaba dogma e buna daca insasi biserica n-o respecta si n-o aplica .
Prea putini preoti au credinta . Sunt , intradevar mai sunt ,dar prea putini .

Apropo , stiti cat costa o parohie ? Ce biserica e aceia care-si vinde parohiile pe bani grei ?

Sangele varsat de Domnul Isus pe cruce si credinta mantuiesc . Domnul Isus e piatra din capul unghiului , piatra pe care s-a construit biserica . Si ce nu-i asemeni Lui , in Cuvantul lui Dumnezeu si in jertfa Lui , e in afara , e intr-o biserica falsa . Apartenenta la o biserica are rolul de ajutor spiritual si sustinere fiindca stim cu totii cat de ingusta e cararea credintei. Ce sustinere e aceea care ia ultimul ban al saracului ?
Cat de rar e implicata biserica in problemele reale ale comunitatii ?
Daca Domnul Isus avea de la Tatal puterea de a vindeca bolnavi , preotii n-o au . Dar au mijloacele sa-o ajute si deseori fara implicatii financiare , fara sa-i coste . Cati preoti au o evidenta a credinciosilor din parohiile lor , sa stie care-i batran si bolnav , care copil e abandonat sau abuzat sa strige dupa slujba : " Avem o batrana care are nevoie sa-i ducem o mancare gatita si sa-i cumparam o pine , un copil care face prostitutie la 10 ani din cauza ca provine dintro familie dezmembrata si nu-i pasa nimanui de el , cine vrea sa se implice si sa-i ajutam sa ramana dupa slujba ca sa facem un plan " . Cat de rar se intampla asta ...De ce ? Credeti ca Domnul Isus asa ar fi fost , nepasator , neimplicat ?

Citeste din Ioan 17 "rugaciunea lui Isus" .
Rugaciunea este pentru oameni , pentru cei ce cred , se pocaiesc si-l slavesc pe Dumnezeu . Fiindca asta este esenta crestinismului si pentru asta si-a dat Domnul Isus viata .

El n-a luat un ban pentru ce a facut , n-a strans nimic si nu s-a ingrijorat pentru ziua de maine . Cum oare-l urmeaza un preot cand face exact invers si in folosul propriu ?
Si Pavel strangea ajutoare si cerea credinciosilor sa dea fiecare dupa puterea lui si multumea la fel si celui care dadea mult si celui care dadea putin si-l intelegea si pe cel care nu dadea . Dar strangea pentru ajutorarea altora mai slabi si mai saraci , pentru lucrarea Domnului , nu pentru el. Asta-i ceea ce nu mai vad astazi .

Poate gresesc . E doar parerea mea .

Stiu o comuna unde exista un orfelinat . Ani de zile nimanui nu i-a pasat de copii de acolo . A venit un preot nou s-a dus la orfelinat si s-a implicat . Intai a cerut ca cine vrea sa crestineze un copil sa o faca fiindca erau copii nebotezati . Pentru multi a fost o bucurie s-o faca. Apoi sa le dea ajutor , sa-i ia acasa de sarbatori sau la sfarsit de saptamana si tot asa . Multi copii au fost ulterior infiati in comuna .
A fost nevoie doar de un preot cu har sa le deschida ochii .

Stiu preoti la a caror slujba se venea de la sute de kilometri . Tocmai fiindca aveau har si pleca lumea cu ceva de la slujbele lor , gaseau sprijin moral , un sfat , o solutie . Aveau preoti langa ei , de ce alegeau sa bata cale lunga ?

De ce nu se intampla asa ceva in cele mai multe viserici crestin-ortodoxe ?
Sus In jos
ISIHASM
nou venit



Numarul mesajelor : 16
Data de inscriere : 27/10/2008

Centrismul hristic Empty
MesajSubiect: Re: Centrismul hristic   Centrismul hristic EmptyDum Noi 09, 2008 4:51 am

faptul ca porti grija de pacatele preotilor nu dovedeste ca ai credinta si ravna ci prostie ... ce te intereseaza pe tine pacatele altora , te impiedica de la mantuire ? eu nu vad cum te-ar putea impiedica , caci atunci ar trebui sa impiedice pe toti oamenii , si daca mantuirea nu ar mai fi fost posibila din pricina preotilor atunci Dumnezeu ar fi pus capat lumii asteia de mult timp ... insa in realitate nu pacatele preotilor ne impiedica de la mantire ci mandria noastra care ne face sa vedem mari pacatele altora si pe ale noastra erezii sa le vedem ca nimica ... caci cine judeca Biserica este judecator al Lui Dumnezeu si asta este pacat impotriva Duhlui Sfant , adica pacatul cel mai grav , pacatul nepocaintei ... avaritia preotilor si situatia lumeasca din manastiri nu sunt erezii ci pacate , de care vor raspunde numai faptasii acestora ... iar daca noi suntem constienti ca ortodoxia este credinta mantuitoare , atunci ne intrebam : ce ne opreste pe noi sa facem cele ale mantuirii ?
iarta-ma ca sunt suparat azi ... i-am mai vazut si pe altii care se leaga de alte persoane fara ca macar sa aiba dreptate ... eu nu sunt impotriva ca sa vorbesti de pacatele preotilor , poti sa o faci , insa ma intreb : ce te impiedica pe tine pacatele lor sa te mantuiesti in Biserica ortodoxa ?
Sus In jos
Aila
Membru avansat
Aila


feminin
Numarul mesajelor : 165
Data de inscriere : 22/10/2008

Centrismul hristic Empty
MesajSubiect: Re: Centrismul hristic   Centrismul hristic EmptyDum Noi 09, 2008 5:24 am

Nu port de grija preotilor . Dimpotriva .
Spun doar ce vad si stiu ca multi cauta credinta si mantuirea acolo dar n-o gasesc .
Eu am norocul sa fi cunoscut oameni si preoti cu har si prin ei sa inteleg ce inseamna crestinismul si mantuirea .
Cei care nu au norocul acesta ce vor face cand biserica nu-i ajuta ?
Nu judec , departe de mine gandul .
Spun ceea ce vad si nu-mi place .

Spune-ti : si daca mantuirea nu ar mai fi fost posibila din pricina preotilor atunci Dumnezeu ar fi pus capat lumii asteia de mult timp ...

ASTA NUMAI DUMNEZEU O STABILESTE si sa credem asa ceva , deja ne depaseste atributiile .
Adica imi cereti sa nu discut despre preoti dar cum am putea spune ce drept are Dumnezeu si sa stim ce hotaraste El .
Fara suparare dar consider ca e un pacat sa credem ca Dumnezeu face sau nu face ceva , in speta distrugerea lumii despre care ati scris , din considerente pe care noi le credem valabile .

In fapt din postarea mea trevuia sa intelegeti ca personal regret ca biserica prin reprezentantii ei se avate de la calea Domnului .
Asta-i esenta la ceea ce am scris , regretul meu , nu judecata .
Sus In jos
ISIHASM
nou venit



Numarul mesajelor : 16
Data de inscriere : 27/10/2008

Centrismul hristic Empty
MesajSubiect: Re: Centrismul hristic   Centrismul hristic EmptyDum Noi 09, 2008 10:37 pm

Biserica nu are cum sa se abata de la calea adevarului niciodata caci Mantuitorul a zis : " voi fi cu voi pana la sfarsitul veacurilor " , " pe aceasta piatra voi zidi Biserica Mea si portile iadului nu o vor birui " ... aceaste doua cuvinte ale Lui Dumnezeu ne arata doua lucruri :
1. greselile reprezentantilor Bisericii nu au cum sa afecteze mersul Bisericii niciodata , iar greseli au fost de cand e lumea
2. daca Mantuitorul a zis ca Biserica va ramane neabatuta pana la sfarsit inseamna ca daca ar fi ajuns acuma sa se abata de la calea cea dreapta , Dumnezeu nu ar fi ingaduit sa se intample una ca aceasta ci ar fi pus de mult capat lumii acesteia ... caci daca Biserica ar fi ajuns pe cei gresite ar fi fost vadita ca minciuna proroocia Lui , ori Dumnezeu nu poate sa fie mincinos ... deci cand El va prevedea ca Biserica urmeaza sa cada ar pune mai inainte de asta capat lumii acesteia ca sa nu fie El mincinos ... El a spus asta nu eu ...
iar reprezentantii Bisericii nu au cum sa impiedice mantuirea nimanui : fa tu ceea ce stii ca e bine si te vei mantui , indiferent ce fac altii , in speta preotii ... caci adevarul este scris in carti ... preotii nu ne mantuiesc prin exemplul lor , ci prin invatatura Bisericii pe care ei o predica si prin sfintele taine ...
deci lucrurile astea nu le spun pentru ca decid eu in locul Lui Dumnezeu , ci pentru ca El ne-a invatat astea ...
Sus In jos
Aila
Membru avansat
Aila


feminin
Numarul mesajelor : 165
Data de inscriere : 22/10/2008

Centrismul hristic Empty
MesajSubiect: Re: Centrismul hristic   Centrismul hristic EmptyLun Noi 10, 2008 7:29 pm

ISIHASM a scris:
Biserica nu are cum sa se abata de la calea adevarului niciodata caci Mantuitorul a zis : " voi fi cu voi pana la sfarsitul veacurilor " , " pe aceasta piatra voi zidi Biserica Mea si portile iadului nu o vor birui " ... aceaste doua cuvinte ale Lui Dumnezeu ne arata doua lucruri :
1. greselile reprezentantilor Bisericii nu au cum sa afecteze mersul Bisericii niciodata , iar greseli au fost de cand e lumea
2. daca Mantuitorul a zis ca Biserica va ramane neabatuta pana la sfarsit inseamna ca daca ar fi ajuns acuma sa se abata de la calea cea dreapta , Dumnezeu nu ar fi ingaduit sa se intample una ca aceasta ci ar fi pus de mult capat lumii acesteia ... caci daca Biserica ar fi ajuns pe cei gresite ar fi fost vadita ca minciuna proroocia Lui , ori Dumnezeu nu poate sa fie mincinos ... deci cand El va prevedea ca Biserica urmeaza sa cada ar pune mai inainte de asta capat lumii acesteia ca sa nu fie El mincinos ... El a spus asta nu eu ...
iar reprezentantii Bisericii nu au cum sa impiedice mantuirea nimanui : fa tu ceea ce stii ca e bine si te vei mantui , indiferent ce fac altii , in speta preotii ... caci adevarul este scris in carti ... preotii nu ne mantuiesc prin exemplul lor , ci prin invatatura Bisericii pe care ei o predica si prin sfintele taine ...
deci lucrurile astea nu le spun pentru ca decid eu in locul Lui Dumnezeu , ci pentru ca El ne-a invatat astea ...

Gresit , cred .
Biserica este formata nu numai din preoti .
Biserica este formata din credinciosi .
Preoti se pot abate si-o fac cu spor . De aceea putini sunt "in biserica" , adica in jertfa Domnului si credinta . Si nefiind pe calea Lui nu vad cum ii pot invata pe altii .
Farisei si carturari au alte haine dar exista .

Iar ce ar face Dumnezeu daca biserica se abate de la Calea Credintei Adevarate , ramane doar presupunere .
Sus In jos
ISIHASM
nou venit



Numarul mesajelor : 16
Data de inscriere : 27/10/2008

Centrismul hristic Empty
MesajSubiect: Re: Centrismul hristic   Centrismul hristic EmptyMier Noi 12, 2008 12:31 am

nimeni absolut dintre oameni nu este perfect deci nu este perfect pe calea Domnului , insa Mantuitorul a zis despre preoti : cine nu va primeste pe voi pe Mine nu Ma primeste " chiar daca " fete nevrednice stau pe scaunul lui Moise " ... caci nici un om nu este vrednic de scaunul lui Moise , de preotia , insa fara preoti Biserica nu ar exista ... chiar si cei mai pacatosi si neputinciosi dintre preoti ne invata multe lucruri bune caci invata din sfintii parinti si nu din mintea lor ; ei nu au voia sa expuna invatatura proprie ci pe cea a sfintilor , chiar daca ei nu inteleg ce spun ... apoi , fara preoti nu ar exista sfintele taine , fara de care nimeni nu se mantuieste ... deci sa ii suportam pe preoti cu slabiciunile lor , cum le suportam si pe ale noastre personale ...
Sus In jos
Aila
Membru avansat
Aila


feminin
Numarul mesajelor : 165
Data de inscriere : 22/10/2008

Centrismul hristic Empty
MesajSubiect: Re: Centrismul hristic   Centrismul hristic EmptyMier Noi 12, 2008 3:01 am

Mantuirea nu se face prin taine , ci prin jerta Domnului Isus si prin credinta .
O sa revin daca e cazul .
Sus In jos
M
Membru avansat
M


feminin
Numarul mesajelor : 212
Joburi/Distractii : echitatia
Data de inscriere : 19/10/2008

Centrismul hristic Empty
MesajSubiect: Re: Centrismul hristic   Centrismul hristic EmptyMier Noi 12, 2008 4:55 am

Mantuirea nu se face prin jertfa Mantuitorului ci prin bunatatea (de necuprins de mintea omeneasca ) lui Dumnezeu.Iar mantuirea ca si jertfa sunt niste taine pe care mintea omeneasca nu le poate pricepe in totalitate ci doar atat cat i s-a relevat
Sus In jos
ISIHASM
nou venit



Numarul mesajelor : 16
Data de inscriere : 27/10/2008

Centrismul hristic Empty
MesajSubiect: Re: Centrismul hristic   Centrismul hristic EmptyMier Noi 12, 2008 5:10 am

din cuvintele Mantuitorului si ale sfintilor apostoli se vede clar ca mantuirea se face prin sfintele taine ortodoxe ... Mantuitorul a zis foarte clar : " daca nu veti manca Trupul Meu si nu veti bea Sangele Meu nu veti avea viata intru voi " ; iar despre sfanta spovedanie si sf maslu vorbeste sf apostol pavel in scrierile lui ... dar iata ca de cateva sute de ani au aparut acesti sectanti care nu au nici o radacina decat in mandria lor , si care invata ALTFEL decat am primit noi ortodocsii de la sfintii apostoli si de la Iisus ... ii priveste pe ei , pe sectanti ... insa ortodocsii au o baza solida : credinta apostolica care se transmite direct de la sfintii apostoli ... noi , ortodocsii avem suficiente documente care sa arate clar care era credinta in vremea apostolilor ... si avem vechime din vremurile acelea ; voi , sectantii ? ce vechime aveti , si ce dovezi , altele decat interpretarea mandra a mintii voastre ? nici una ... deci , e problema voastra ...
Sus In jos
Aila
Membru avansat
Aila


feminin
Numarul mesajelor : 165
Data de inscriere : 22/10/2008

Centrismul hristic Empty
MesajSubiect: Re: Centrismul hristic   Centrismul hristic EmptyMier Noi 12, 2008 5:18 am

Se numeste Biblia !
Sus In jos
Aila
Membru avansat
Aila


feminin
Numarul mesajelor : 165
Data de inscriere : 22/10/2008

Centrismul hristic Empty
MesajSubiect: Re: Centrismul hristic   Centrismul hristic EmptyMier Noi 12, 2008 5:29 am

M a scris:
Mantuirea nu se face prin jertfa Mantuitorului ci prin bunatatea (de necuprins de mintea omeneasca ) lui Dumnezeu.Iar mantuirea ca si jertfa sunt niste taine pe care mintea omeneasca nu le poate pricepe in totalitate ci doar atat cat i s-a relevat

Da , prin dragostea lui Dumnezeu si a Domnului Isus s-a realizat totul si dragostea lor este peste puterea noastra de intelegere in totalitatea ei .
Intradevar ceva greu de inteles de catre mintea omeneasca .
Si daca nu era jertfa nu exita sansa mantuiri . Asta o spune Biblia , nu eu .
Asadar prin jerfa se face mantuirea .

Cei care inteleg asta si-si asuma pacatete si vina si se pocaiesc , cei care au credinta si respecta poruncile , aceia sunt in Biserica .
Biserica este a Domnului Isus , construita pe El (figurativ vorbind) , nu este a preotilor si nici chiar a apostolilor . Si ei , ca orice alt credincios trebuie sa creada , sa se pocaiasca , sa se roage samd si sa-i ajute pe cei slabi in credinta .
Cum pot oare s-o faca preotii care au ales preotia ca fiind o meserie ca oricare alta si sunt ei slabi in credinta , chiar nu pot sa inteleg .

Adica ,cum poate un om care nu iubeste sa-l invete pe altul ce-i iubirea ?
Sus In jos
M
Membru avansat
M


feminin
Numarul mesajelor : 212
Joburi/Distractii : echitatia
Data de inscriere : 19/10/2008

Centrismul hristic Empty
MesajSubiect: Re: Centrismul hristic   Centrismul hristic EmptyMier Noi 12, 2008 5:41 am

Preotia nu este o meserie ci un har!chiar daca unii considera preotia o meserie, nu este asa!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Centrismul hristic Empty
MesajSubiect: Re: Centrismul hristic   Centrismul hristic Empty

Sus In jos
 
Centrismul hristic
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Crestin Ortodox Renascut :: Religia crestin ortodoxa :: Religia adevarului hristic-
Mergi direct la: