Forum Crestin Ortodox Renascut
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Forum Crestin Ortodox Renascut

http://abcd-3.forumgratuit.ro
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Centrismul hristic

In jos 
5 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
Aila
Membru avansat
Aila


feminin
Numarul mesajelor : 165
Data de inscriere : 22/10/2008

Centrismul hristic - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Centrismul hristic   Centrismul hristic - Pagina 2 EmptyMier Noi 12, 2008 5:47 am

M a scris:
Preotia nu este o meserie ci un har!chiar daca unii considera preotia o meserie, nu este asa!

Unii exact drept meserie o practica si o si aleg .
Aceia nu numai ca n-au har dar devin orbii care conduc alti orbi si , din pacate , nu sut deloc putini .
Sus In jos
M
Membru avansat
M


feminin
Numarul mesajelor : 212
Joburi/Distractii : echitatia
Data de inscriere : 19/10/2008

Centrismul hristic - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Centrismul hristic   Centrismul hristic - Pagina 2 EmptyMier Noi 12, 2008 7:22 am

Aceia nu sunt preoti ;sunt popi!Preotia nu se schimba, daca sunt si preoti nevrednici!Bush,Putin si toti conducatorii lumii la un loc au mai putina insemnatate pt Dumnezeu decat cel mai umil preot cu adevarat canonic1
Sus In jos
ISIHASM
nou venit



Numarul mesajelor : 16
Data de inscriere : 27/10/2008

Centrismul hristic - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Centrismul hristic   Centrismul hristic - Pagina 2 EmptyMier Noi 12, 2008 9:02 am

te prefaci ca nu intelegi , din rautate ....
am mai zis odata : Mantuitorul a zis foarte clar : " pe scaunul lui Moise stau fete nevrednice , nu faceti ca ei ci ascultati ce zic ei " si " cine va primeste pe voi pe Mine Ma primeste " si " cine nu mananca trupul Meu si nu bea sangele Meu nu are viata vesnica " ...
aceste cuvinte arata ca preotia nu este meserie ci este har ... sf impartasanie nu este bucata de paine obisnuita ci este trupul Mantuitorului si are har ... preotia este instituita de Mantuitorul si nu poate fi desfiintata de slabiciunile preotilor , cum si Mantuitorul a zis foarte clar ... deci slabiciunile preotilor nu desfiinteaza harul preotilor deloc ... altfel , Mantuitorul ar fi mincinos ; Il faci mincinos pe Dumnezeu ?
daca El a zis sa ascultam de ei chiar daca sunt nevrednici de preotie , asta trebuie sa facem ... daca nu ti-a clar asta este problema ta , pui la indoiala cuvintele Mantuitorului , deci esti necredincioasa , asa ca nu are rost discutia ... in plus preotii invata din cartile sfintilor parinti si nu gresesc , caci sfintii au inteles coresc invatatura Mantuitorului ; preotii nu se baga sa schimbe ei invatatura Mantuitorului pe care ne-au explicat-o sfintii , deci ceea ce invata preotii este corect ... de aia a spus Mantuitorul sa ascultam de ei chiar daca ei nu fac binele cu fapta ...
iar sfintele taine se sfintesc chiar daca preotii au pacate si neputinte ... caci toti oamenii au pacate , si daca ar fi depins sfintirea tainelor de pacatele oamenilor , atunci nici un om nu ar fi putut sa sfinteasca tainele ; si atunci Mantuitorul ar fi fost un mincinos , cand a zis ca " asta este trupul Meu ........ nu veti avea viata vesnica daca nu il mancati "
Sus In jos
Aila
Membru avansat
Aila


feminin
Numarul mesajelor : 165
Data de inscriere : 22/10/2008

Centrismul hristic - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Centrismul hristic   Centrismul hristic - Pagina 2 EmptyMier Noi 12, 2008 9:46 am

Ba da pricep . Asa sper . Macar caut .
Si nu e vorba de rautate .
Nu mai vad centrismul hristic de atatia sfinti si preoti .
Asta-i tot ...
Asta-i biserica pe care a vrut-o Domnul Isus ?
Vad obiceiuri care stau mai presus de credinta , vad multe care nu se potrivesc cu Biblia si cu viata Domnului Isus .

Nu va pierdeti timpul cu mine . Nu e vorba de rautate , e vorba de altceva .
Eu ma rog Domnului si tot lui ma spovedesc si in El imi pun speranta , increderea si mantuirea . Nici un alt om nu sta intre mine si EL .

Pot sa invat de la oameni cu har (preoti sau nu ) , pot sa fiu ajutata de ei , sprijinita , povatuita , sustinuta , indrumata samd , dar intre mine si Domnul Isus e numai dragostea si credinta .
Amin !

Iar biserica ortodoxa sper din suflet sa cunoasca reforma si sa devina o biserica vie si activa pe calea credintei .
Amin !
Sus In jos
ISIHASM
nou venit



Numarul mesajelor : 16
Data de inscriere : 27/10/2008

Centrismul hristic - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Centrismul hristic   Centrismul hristic - Pagina 2 EmptyMier Noi 12, 2008 10:13 am

fa ce vrei , e problema ta ...
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

Centrismul hristic - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Centrismul hristic   Centrismul hristic - Pagina 2 EmptyDum Noi 16, 2008 1:39 am

Centrismul hrustic se manifesta in episcopi si preoti prin voia Lui Iisus Hristos care a spus,,Ce veti lega voi este legat si in ceruri...''.Nu vad un contraargument!
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
Aila
Membru avansat
Aila


feminin
Numarul mesajelor : 165
Data de inscriere : 22/10/2008

Centrismul hristic - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Centrismul hristic   Centrismul hristic - Pagina 2 EmptyDum Noi 16, 2008 6:14 am

Nu cred ca e vorba de contraargument ci de interpretare .
Domnul Isus n-a numit preoti ci a avut apostoli si i-a trimis in lume sa propovaduiasca Evenghelia si vestea buna . Ei au legat crestinismul .
Si au facut-o prin Domnul Isus , direct .

Totul in fond e problema de interpretare .
Dar categoric nu mai suntem niste analfabeti cum au fost inaintasii nostri si accesul la Sfintele Scripturi nu mai este apanajul stric al popilor si preotilor .

Domnul a spus unde vor fi 2 sau 3 adunati in numele Lui , o sa fie si el cu ei .
N-a spus "si un apostol " sau "si un preot" ...

Si cei fara credinta cum leaga cand ei insisi sunt in afara legaturii cu Hristos si cu Cerurile ?
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

Centrismul hristic - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Centrismul hristic   Centrismul hristic - Pagina 2 EmptyLun Noi 17, 2008 12:44 am

Aila a scris:
Nu cred ca e vorba de contraargument ci de interpretare .
Domnul Isus n-a numit preoti ci a avut apostoli si i-a trimis in lume sa propovaduiasca Evenghelia si vestea buna . Ei au legat crestinismul .
Si au facut-o prin Domnul Isus , direct .

Totul in fond e problema de interpretare .
Dar categoric nu mai suntem niste analfabeti cum au fost inaintasii nostri si accesul la Sfintele Scripturi nu mai este apanajul stric al popilor si preotilor .

Domnul a spus unde vor fi 2 sau 3 adunati in numele Lui , o sa fie si el cu ei .
N-a spus "si un apostol " sau "si un preot" ...

Si cei fara credinta cum leaga cand ei insisi sunt in afara legaturii cu Hristos si cu Cerurile ?

Negand preotia pe care apostolii au legat-o prin puterea data lor de Iisus,acei 2sau 3 care zic ca se aduna im Numele lui Iisus mint pt ca ei de fapt se aduna in numele lui Anticrist! Numai daca recunosc ca puterea data de Iisus apostolilor este reala atunci se aduna in Numele lui Iisus, iar daca se aduna cu adevarat in Numele lui Iisus atunci trebuie sa recunoasca preotia harica !
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
Aila
Membru avansat
Aila


feminin
Numarul mesajelor : 165
Data de inscriere : 22/10/2008

Centrismul hristic - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Centrismul hristic   Centrismul hristic - Pagina 2 EmptyLun Noi 17, 2008 2:17 am

Pomul se cunoste dupa roadele lui si cei adunati in numele lui Hristos tot dupa roade se cunosc , indiferent unde se strang si cati sunt.
Numai Dumnezeu stie ce gandim si cata credinta avem si numai El e in masura sa ne judece .
Biblia nu mai e sub cheie si asa cum iudaismul s-a indepartat de la credinta , in acelasi fel au facut-o bisericile crestine , mare parte.
Asta nu anuleaza credinta personala pe care o au multi dintre credinciosi . Departe de mine gandul .
Pacat ca nu se vede insa ca, tocmai prin mare parte dintre reprezentantii cultelor crestine , oamenii sunt tinuti departe de Dumnezeu si de credinta .
Repet , cum poate sa lege un preot indiferent carei confesiuni ii apartine , un credincios de Domnul Isus , cand el nu este legat de acesta ?
Si daca bisericile se vor a fi luminate si vii ,de ce nu indeparteaza din sanul lor pe acesti preoti ?
Eu n-am nimic cu ei . Unii au har , credinta si dragoste dar multi nu si au instaurat un "crestinism al obiceiurilor" , mort si anticristic .

E simplu sa acuzi de necredinta , anticrism ( apropos ,cam prea usor se foloseste expresia) si sa consideri ca 2 care se strang in numele Domnului gresesc . E simplu sa tinem niste obiceiuri si mult mai greu sa ne iubim aproapele si pe Dumnezeu . E simplu sa ne judecam si sa emitem pareri . E usor chiar sa ne spovedim unui preot care tot cu usurinta da niste penitente si-o iertare . Dar adevarata spovedanie o vom avea in Ziua de Apoi , inaintea lui Dumnezeu si penitenta va fi vesnica . Pentru ca Dumnezeu judeca cu dreapta masura pe care nici un reprezentant al bisericilor n-o poate avea .

Anticrism este sa judecam in numele Domnului cand daca am avea credinta "cat un bob de mei " am muta muntii din loc .

Considerati-ma orice , nu de judecata oamenilor ma tem si nici n-o iau drept valabila . O pot contesta sau admite .
Dar judecata suprema n-o voi contesta nici eu si nimeni .
Cred in Domnul Isus pentru ca el a crezut in mine si el m-a mantuit ( cel putin asa sper ) .
Nu preotii leaga , ci biserica vie , dragostea aproapelui , dragostea pentru Dumnezeu constienta ca suntem plini de pacate , rai si mici , orgoliosi si fara masura , ca in numele Domnului si fara a avea putere de la El ne judecam intre noi si in loc sa fim uniti sa ne iubim , suntem dezbinati .
Anticrism este ca in numele Domnului sa facem afaceri cu credinta , sa trecem pe langa un copil abandonat si infomentat si sa ducem banii unui reprezentant al bisericii care-si mai ia un mercedes si-si mai face o vila . Anticrism este sa iei amaratului piele de pe el pentru o biserica care ar trevui sa-l ajute si material si spiritual , si n-o face jefuindu-l . Dimpotriva , il indeparteaza de Dumnezeu .
Si multe altele de genul asta pot fi considerate anticrism .
Cititi faptele apostolilor si comparati cu faptele reprezentatilor bisericilor si veti intelege ca ce au avut si8 au vrut apostolii , s-a pierdut undeva pe drum .
Intrebati-va singuri ce legatura reala , harica poate fi intre Domnul Isus , cel umil , sarac , cel care impartea bucata din traista cu multimile si cei care azi pretind ca sunt reprezentantii lui si fac exact pe dos .

Nu-i judec o va face Dumnezeu cu dreapta masura , doar spun ce vad .
Si e scris ca multora care zic "Doamne , Doamne... " le va spune Dumnezeu ca nu-i cunoaste . Care oare sunt primii care se cred in Imparatia Domnului ?
Si desigur generalizarea mea nu se potriveste tuturor .

In rest , Domnul sa ne binecuvateze si fie sa fim cu totii mantuiti chiar daca nu suntem , poate doar aparent , pe acelasi drum al crestinismului .
Sus In jos
ISIHASM
nou venit



Numarul mesajelor : 16
Data de inscriere : 27/10/2008

Centrismul hristic - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Centrismul hristic   Centrismul hristic - Pagina 2 EmptyLun Noi 17, 2008 8:56 am

parerea ta ...
Sus In jos
Aila
Membru avansat
Aila


feminin
Numarul mesajelor : 165
Data de inscriere : 22/10/2008

Centrismul hristic - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Centrismul hristic   Centrismul hristic - Pagina 2 EmptyLun Noi 17, 2008 9:00 am

ISIHASM a scris:
parerea ta ...

Desigur .
Sus In jos
M
Membru avansat
M


feminin
Numarul mesajelor : 212
Joburi/Distractii : echitatia
Data de inscriere : 19/10/2008

Centrismul hristic - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Centrismul hristic   Centrismul hristic - Pagina 2 EmptySam Noi 22, 2008 8:21 am

cand se aduna doi sau trei in numele lui Iisus atunci respecta hotararile Acestuia.Daca in sa aceia rastalmacesc invatatura Mantuitorului,atunci sau adunat ,de fapt,in numele celui rau!
Intradevar pomul dupa roade se cunoaste si negand preotia ,,legata de apostoli''se aduc roade rele,pt ca apostoli aveau acea putere De la Dumnezeu si o utilizau in numele lui Dumnezeu!
Sus In jos
Aila
Membru avansat
Aila


feminin
Numarul mesajelor : 165
Data de inscriere : 22/10/2008

Centrismul hristic - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Centrismul hristic   Centrismul hristic - Pagina 2 EmptySam Noi 22, 2008 8:59 am

M a scris:
cand se aduna doi sau trei in numele lui Iisus atunci respecta hotararile Acestuia.Daca in sa aceia rastalmacesc invatatura Mantuitorului,atunci sau adunat ,de fapt,in numele celui rau!
Intradevar pomul dupa roade se cunoaste si negand preotia ,,legata de apostoli''se aduc roade rele,pt ca apostoli aveau acea putere De la Dumnezeu si o utilizau in numele lui Dumnezeu!

Cred (sper) ca faci diferenta intre preotia apostolica si cea falsa care tine numai de buisness si care pune in locul credintei , harului si dragostei pentru Dumnezeu si al aproapelui niste obiceiuri care nu se regasesc nici in ce a propovaduit Domnul Isus si nici in ce au facut si propovaduit apostolii .Pe aceasta din urma o contest eu ca fiind harica .
Sus In jos
M
Membru avansat
M


feminin
Numarul mesajelor : 212
Joburi/Distractii : echitatia
Data de inscriere : 19/10/2008

Centrismul hristic - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Centrismul hristic   Centrismul hristic - Pagina 2 EmptyDum Noi 23, 2008 3:00 am

Acele obiceiuri daca au foste legate in sinod de arhierei cu succesiune apostolica sunt obligatorii(pt ca li s-a dat acea putere de a lega)iar daca nu sunt asa, sunt de doua feluri
-neutre ,adica nu are importanta dca le tii sau nu le tii cu conditia ca netinerea sa nu fie din spirit de contradictie sau partizan-sectar.
-eretice cand contravin dogmei si celor legate prin succesiune apostolica!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Centrismul hristic - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Centrismul hristic   Centrismul hristic - Pagina 2 Empty

Sus In jos
 
Centrismul hristic
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Crestin Ortodox Renascut :: Religia crestin ortodoxa :: Religia adevarului hristic-
Mergi direct la: