Forum Crestin Ortodox Renascut
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Forum Crestin Ortodox Renascut

http://abcd-3.forumgratuit.ro
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 loc unde noii veniti se pot prezenta,daca doresc.

In jos 
+4
M
Aila
Apolo
Admin
8 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
ciplogic
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 82
Varsta : 41
Localizare : Madrid/Spania
Data de inscriere : 18/04/2009

loc unde noii veniti se pot prezenta,daca doresc. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: loc unde noii veniti se pot prezenta,daca doresc.   loc unde noii veniti se pot prezenta,daca doresc. - Pagina 2 EmptySam Apr 18, 2009 11:09 pm

Hristos a inviat!

Sunt programator neoprotestant. Deoarece traim intr-o lume ipocrita si am cunoscut oameni de toate culturile si toate valorile, cineva m-a introdus aici. Am sa particip la o discutie/dezbatere atat cat este prezentata pe un ton in care se accepta dreptul la opinie si discutie. Deoarece nivelul meu de "a sti versete" este mic, deoarece sunt mai mult programator decat protestant, am sa incerc sa pun ca discutie mai mult despre viata cu Dumnezeu si mai putin despre vezi citatul asta? Exista o multime de carti teologice sau dezbateri pe net "anti-..." orice cult. Daca esti musulman, exista carte anti-crestini. Daca esti protestant, exista carti anti-ortodoxi, daca esti ortodox, exista carti anti-sectanti sau anti-catolici. Aceste carti intotdeauna au existat, si interpretarile au fost intotdeauna diferite. Sa ne amintim de Iisus cand si-a facut misiunea in timpul vietii, a pus pe farisei in fata a multor lucruri ce le gaseau inaintea aceluiasi Vechi Testament.

Apoi, desi sunt protestant, am sa pastrez descutiile si normele site-ului pe care sunt. Indiferent ca am fost obisnuit sa scriu Iisus cu un I, sper ca este acceptat ca Iisus scris cu un I NU este magar, etc. Oricine stie greaca stie asta... dar au fost basme si interpretari ca sa para "sectantii" oameni rai. Totusi am sa scri de fiecare data Iisus cu 2 de I. Apoi, indiferent de dezbatere, n-am sa folosesc cuvinte sa zicem "necugetate" asupra lucrurilor ce nu le accept. Totusi as prefera sub acceasi masura, mai ales in secolul care traim sa nu fie folosite. Nu-s omul lui Satan, pot sa imi arat roadele ce in lumea care traiesc multi nu le au. Nu am scopul sa arat ca eu am facut asta sau Dumnezeu mi s-a aratat asa... dar vreau sa zic ca am avut un Dumnezeu care mi-a purtat in grija pasii. Desi poate nu-s atat de pios ca multa lume pe aici, sunt gata de dezbateri atat cat acceptam ca altcineva are alt punct de vedere. Pana la urma daca te crezi membru al "dreptei credinte" trebuie sa accepti ca exista si altele ce nu-s drepte, daca esti sfant, trebuie sa accepti si pe pacatosi, chiar si Iisus a facut asta!

Sarbatori de Paste fericite!
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

loc unde noii veniti se pot prezenta,daca doresc. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: loc unde noii veniti se pot prezenta,daca doresc.   loc unde noii veniti se pot prezenta,daca doresc. - Pagina 2 EmptyDum Apr 19, 2009 12:51 am

Bine ai venit!Nu conteaza ca esti neoprtestant.Aici sunt Pe langa ortotodocsi si musulmani,budisti,neoprotestanti si atei(dincate stiu eu in urma unor schimburi de pm).
Forumul este crestin ortodox pt ca accepta discuti pro sau contra ortodoxiei.
Nu sunt aceptate discutii care nu intra in tematica (de exemplu dispute intre culte neoprotestante;si nu pt ca exista ostilitatea adminu-lui,ci pur si simplu,pt ca forumul are o aume tematica)
Pt alte discutii sunt aici locuri separate!
Aprecierile aici sunt strict la ceea ce postezi aici.Daca postezi o prostie,alt user are dreptul sa spuna adevarul(evident demonstrand afirmatia sa)
Faptul cum scrii unele nume este problema ta,dar trebuie sa accepti dreptul altor useri de a rectiona la felul cum scrii!
Ortodocsii nu folosesc in mod dogmatic alte urari pt sarbatoarea Invierii Domnului pt ca nu poate fi nici o urare care sa egaleze bucuria invierii Domnului/Evident vei intalni multi ortodocsi parati care vor sustine multe aiureli.
Pt adevaratii ortodocsi salutul suprem este vestea minunata:

HRISTOS A INVIAT!

MAI MULT NU SE POATE SI ESTE DE PRISOS,PT CA FARA INVIEREA DOMNULUI SPERANTA NOASTRA AR FI ZADARNICA!
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
Aila
Membru avansat
Aila


feminin
Numarul mesajelor : 165
Data de inscriere : 22/10/2008

loc unde noii veniti se pot prezenta,daca doresc. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: loc unde noii veniti se pot prezenta,daca doresc.   loc unde noii veniti se pot prezenta,daca doresc. - Pagina 2 EmptyDum Apr 19, 2009 1:10 am

ADEVARAT A INVIAT !

Bun venit Ciplogic .
Sus In jos
ciplogic
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 82
Varsta : 41
Localizare : Madrid/Spania
Data de inscriere : 18/04/2009

loc unde noii veniti se pot prezenta,daca doresc. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: loc unde noii veniti se pot prezenta,daca doresc.   loc unde noii veniti se pot prezenta,daca doresc. - Pagina 2 EmptyLun Apr 20, 2009 12:28 am

Bine v-am gasit!
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

loc unde noii veniti se pot prezenta,daca doresc. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: loc unde noii veniti se pot prezenta,daca doresc.   loc unde noii veniti se pot prezenta,daca doresc. - Pagina 2 EmptyLun Apr 20, 2009 10:58 am

Userul Ciplogic a fost esclus pt insulta prin calomnie pe o perioada de 30 zile.Regret ,dar un alt user a antentionat repetat despre acest fapt.Am cercetat si am constata ca din nefericire are dreptate!
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
Sevastia
Ucenic
Sevastia


feminin
Numarul mesajelor : 76
Varsta : 54
Localizare : romania
Data de inscriere : 07/05/2009

loc unde noii veniti se pot prezenta,daca doresc. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: loc unde noii veniti se pot prezenta,daca doresc.   loc unde noii veniti se pot prezenta,daca doresc. - Pagina 2 EmptyJoi Mai 07, 2009 8:18 am

De ce va certati gratuit?Hai sa dezbatem idei!Pt asta am venit aici si pentru diversitatea de aici.Promit sa nu sar calul,dar nici pasiva nu voi fi!
Bine v-am gasit!
Sus In jos
Diana
Ucenic
Diana


feminin
Numarul mesajelor : 79
Varsta : 51
Data de inscriere : 07/05/2009

loc unde noii veniti se pot prezenta,daca doresc. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: loc unde noii veniti se pot prezenta,daca doresc.   loc unde noii veniti se pot prezenta,daca doresc. - Pagina 2 EmptyJoi Mai 07, 2009 6:53 pm

crestin-ortodoxa,de profesie chimista,(nu profezez in specialitate ci am firma mea de birotica)necasatorita,iubitoare de pelerinaje pe la manastiri si alte locuri sfinte!
Sus In jos
alexa
debutant
alexa


feminin
Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 07/09/2010

loc unde noii veniti se pot prezenta,daca doresc. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: loc unde noii veniti se pot prezenta,daca doresc.   loc unde noii veniti se pot prezenta,daca doresc. - Pagina 2 EmptyMier Sept 08, 2010 7:00 am

buna!!sunt alexa ...ma bucur ca m`ati acceptat pe forum... sunt eleva ,din suceava si pasionata de religie Smile
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

loc unde noii veniti se pot prezenta,daca doresc. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: loc unde noii veniti se pot prezenta,daca doresc.   loc unde noii veniti se pot prezenta,daca doresc. - Pagina 2 EmptyMier Sept 08, 2010 8:54 am

Bine ai venit aici!Banuiesc ca esti crestin ortodoxa,fiindca altfel ai fi precizat !Acolo il aveti pe IPSPIMEN.E un arhiereu(desi controversat oarecum)cu foarte mare cunoastere teologica.A fost episcop prin Canada si parca la un momentdat decanul Fac de teologie din Iasi!
Evident ,daca ai alta religie,tot esti binevenita!Pe acest forum conlucreaza multe religii si te pot asigura ca cel putin iudeii ,musulmanii budistii si crestinii ortodocsi ce alcatuiesc nucleul acestui forum se respecta intre ei chiar daca au pareri diferite.Pe acest forum nu sunt linistiti ,tupeistii care vor sa fie axiomatici in trufia lor!Din punt de vedere dogmatic, in orice religie monoteista, axiomatic este doar DUMNEZEU!
Deci zic :Bine ai venit si te indemn a posta ce te framanta sau te contrariaza!
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
alexa
debutant
alexa


feminin
Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 07/09/2010

loc unde noii veniti se pot prezenta,daca doresc. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: loc unde noii veniti se pot prezenta,daca doresc.   loc unde noii veniti se pot prezenta,daca doresc. - Pagina 2 EmptyMier Sept 08, 2010 10:27 pm

da sunt crestin ortodox ..am uitat sa precizez...bine v`am gasit
Sus In jos
M
Membru avansat
M


feminin
Numarul mesajelor : 212
Joburi/Distractii : echitatia
Data de inscriere : 19/10/2008

loc unde noii veniti se pot prezenta,daca doresc. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: loc unde noii veniti se pot prezenta,daca doresc.   loc unde noii veniti se pot prezenta,daca doresc. - Pagina 2 EmptyJoi Sept 09, 2010 6:49 am

Sper ca nu am a te supara cu o intrebare!Pe imaginea atasata vad o mana de barbat si una de femeie.Ce esti:crestin ortodox sau crestin ortodoxa!?
Admin trebuia crestin-ortodoxa!
Sus In jos
alexa
debutant
alexa


feminin
Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 07/09/2010

loc unde noii veniti se pot prezenta,daca doresc. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: loc unde noii veniti se pot prezenta,daca doresc.   loc unde noii veniti se pot prezenta,daca doresc. - Pagina 2 EmptyJoi Sept 09, 2010 11:21 pm

Smile crestin ortodoxa...
Sus In jos
Continut sponsorizat





loc unde noii veniti se pot prezenta,daca doresc. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: loc unde noii veniti se pot prezenta,daca doresc.   loc unde noii veniti se pot prezenta,daca doresc. - Pagina 2 Empty

Sus In jos
 
loc unde noii veniti se pot prezenta,daca doresc.
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
 Subiecte similare
-
» Va rog o mica rugaciune daca puteti

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Crestin Ortodox Renascut :: Anunturi administrative :: Administrator-
Mergi direct la: