Forum Crestin Ortodox Renascut
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Forum Crestin Ortodox Renascut

http://abcd-3.forumgratuit.ro
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 pasaport biometric

In jos 
+3
Admin
M
Tihomir
7 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
Pr. Neamtu Minel
debutant



masculin
Numarul mesajelor : 4
Varsta : 64
Localizare : bacau
Data de inscriere : 05/03/2009

pasaport biometric - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Pentru un om...   pasaport biometric - Pagina 2 EmptyJoi Mar 05, 2009 8:07 pm

...ma lasa rece apelativul sfintia ta. Intre altele sfintenia, daca este, nu vine de la om ci de la Dumnezeu, nu?Si se vede si nu trebuie declarata de nici o parte nici de cel ce o are nici de cel ce o constata la altul.Hotelul Intercontinental din Bucuresti bunaoara este? Este, nu poate fi ignorat.Unii intra acolo altii ies altii muncesc acolo altii fura etc.Lumina soarelui la fel ,este.Pentru toti...si ce daca?Sfintenia la fel, e o stare...Ede la Dumnezeu si curge unde vrea Cel de sus.La urma urmei si dumitale pot sa ma adresez cu apelativul asta...sfintia voastra, nu? Simtiti cum ca v-ar angaja cu ceva sau poate o sa-mi ziceti ca persiflez?
Altfel, am fost hirotonit de Preasfintitul Gherasim dupa cum am spus la Putna si nu la Suceava iar daca zici ca l-ai cunoscut atunci stii si de ce?Camarzanii e locul de suflet al Preasfintitului Gherasim ca aici a fost si inmormantat dar...
Cat de Petru Voda am zis ca-s legat de locul acela dar nu si in ce fel.Stiu destule despre ce-i acolo...si-mi ajunge.
Acum cate ceva de 666 si pasaportul asta ...Stii povestea cu Ionica la oi, nu?Lupuuu striga Ionica lumea se alerteaza dar lupu nu-i ca Ionica avea chef de glume proaste.Lupuuu striga iar Ionica, si iar teapa si iar teapa...Lupuuuu urla Ionica in gura lupului dar ....teapa de data asta pentru Ionica .Cam asa....
Mai e ceva.Zici ca e cam slaba prestatia mea in ce priveste explicarea fenomenului...Una, unde scrie ca toata lumea trebuie sa se mantuie neaparat?Sta scris "de vor fi doi intr-un pat unul va fi luat iar unul va fi lasat"apoi "voi sa vorbiti asa ca auzind sa nu auda "si iara "sapte plagi au fost dar fii oamenilor tot nu s-au lasat de pacatele lor"si nu ultima "toate acestea au fost pentru ca Dumnezeu a voit ca toate sa fie una"
Am slujit si inca slujesc si in fata bisericii pline vorbesc ca televizorul iar la final intreb ce s-a inteles?Zice "parinte nu stiu da...le-ai zis bine!!"
Viata ca forma teologica era posibila si chiar cautata abitir intr-acele timpuri cand "cutitul sra la os"si mergeai umar la umar cu "doamna"pe drum...azi in schimb cand toti stimulii sociali iti soptesc pe toate canalele ca e bine si sa n-ai nici o grija gandul la o viata in Hristos e tare vaga! S-apoi care-i "nebunul care sa dea cu piciorul in tepusa de buna voie"?Viata crestina autentica e o nebunie!"Cruce pentru iudei e sminteala iar pentru elini ,nebunie"stii, nu?Intr-un timp in care oferta satanei este maxima marfa lui Hristos s-a ofilit si nu mai intereseaza pe nimeni....decat pe cunoscatori!!
Ce sa-i spui taranului ca regnul placerii duce la moarte si ca jertfa si suferinta sunt mantuitoare ca-ti replica imediat mioritic si din varful buzelor ca un cunoscator ce este:"e si de-o fi sa mor...tu sa-i spui curatca...m-am insurat, ca m-am dus in Anglia..."Stii ceva zii unuia in mijlocul lui ianuarie "Hristos a inviat"si de se va opri si-ti va raspunde "adevarat a inviat "atunci bucurate si teologhiseste cu acela iar de se va opri si te va injura zii merci ca nu ti-o strica si pupatoarea ! Iertare dar cat de clar trebuie sa mai fiu?!
Mai zici mata ca pe aici multi si de seama teologi sunt. Slava Domnului ca am nimerit-o ca am si eu nevrednicul de unde invata.Sau... ai zis-o asa cum ar zice zavodul cel din lant cand prin curte trece o amarata de javra pribeaga...?!
Oricum ar fi fratioare, daca aveti nevoie de ceva ce credeti ca as putea avea ,sunt aici si va astept cu draga inima...

popa Neamtu.
Sus In jos
http://sanucrezi.blogspot.com
Un om
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 148
Data de inscriere : 16/10/2008

pasaport biometric - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: pasaport biometric   pasaport biometric - Pagina 2 EmptyJoi Mar 05, 2009 11:49 pm

...,,sfintia ta'' este o adresare cuvenita ,nu dumitale ca om,ci harului hirotonei!Chia daca ai fi oprit de la cele sfinte,bauiesc ca stii,tot ar trebui sa primesti aceasta adresare.Un preot are doua cinstiri:una in altar si alta in afara altarului.Daca esti oprit de la cele sfinte iti ramane iti ramane cinstirea din afara.
Pe forum daca te prezinti ca preot eu (pana la proba contrara)iti dau cinstrea cuvenita hirotoniei,iar cum vei fi in realitate sa judece Dumnezeu!
Deci,retine:am zis ,,sfintia ta''(nu sfintenia ta)conform heraldicii bisericii ortodoxe(daca ai audiat cursurile despre heraldica bisericeasca!)
Iar atentionarea despre cunoscatorii dogmaticii a fost pt binele ,,sfintiei tale'',adica sa fii atent ce postezi,ca sa nu fii corectat pe forum de altii!ca daca pt un mirean o corectare inseamna o indrumare,pt un preot inseamna altceva!
Eu am spus ca un preot nu se hirotoneste decat cu adresa(pt o biserica anume pe intelesul celor ce nu stiu canoanele)si am crezut ca stii la ce ma refer.PS Gherasm putea hirotoni si pt manastiri si pt mir.Deci nu am eu cum sti pt ce altar ai fost hirotonit.
Am pomenit de biserca de scaun a arhiepiscopului,pt ca unii preoti se sfintesc cu acea adresa pt a putea fi delegati in locuri unde este nevoie temporara.Hirotonia fara adresa este nula canonic.
Indiferent in ce loc ai fost hirotonit era necesar sa primesti o adresa.
Nu am zis ca este slaba expicatia ci ca nu poate fi intealasa de cei panicati si neinstruiti religios!Vezi,dar,cum graba si orgoliu ranit ,face sa-mi atribui afirmatii cu care nu ai motiv a ma acuza?
Nu am zis nici ca sunt teologi mari aici,ci cunoscatori ai dogmaticii,(si nu faceam referire la mine)care au fost,,nebuni''si au lovit(dupa puterea si priceperea lor) cu,,calcaiul in tepusa'.
Dar la adresa site-ului indicat se face referire la cineva care a renuntat la ,,banul vaduvei''ceea ce este un fel de a lasa impresia de renuntare la slujire harica!au eu am afirmat asa ceva?!'
Eu inca nu am intalnit crestini care sa ma injure,pt ca nu tin sa fiu teribil si sa salut excentric!
Iar daca sfintia ta,vrea sa-si aduca prinosul pt intelegerea problemelor teologice,este aici un loc unde se vrea a se discuta ,,pt ce a fost creat omul''.As fi interesat sa lamurim aceasta intelegere,poate si pt linistea mine.
Chestia cu zavodul ar trebui sa o uiti pt ca nu este in firea mea .Nu pierd timpul care imi este ingaduit pt calulator pt a ma preta la astfel de tampenii>eu am acordat cinstirea unui preot ...oricum este primita ea!
Acum ingaduie,sa lipsesc cateva zile de pe forum, dar voi reveni luni!
Sus In jos
Pr. Neamtu Minel
debutant



masculin
Numarul mesajelor : 4
Varsta : 64
Localizare : bacau
Data de inscriere : 05/03/2009

pasaport biometric - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: pasaport biometric   pasaport biometric - Pagina 2 EmptyVin Mar 06, 2009 12:42 am

Fratioare, am facut si eu ceva scoala de teologie la Iasi in perioada 1994_1998 dar de cursul de heraldica nu am auzit, nu ca as fi fost surd ci pentru ca in programa scolara parcursa nu era asa o disciplina.Asa pentru mine stiu cu ce se ocupa heraldica ca si stiinta dar vede-se treaba ca dupa cum mata pui problema sigur nu stii despre ce este vorba.Canonic vorbind cam stiu cum e cu hirotonia, ca o am, nu, si de asemenea stiu si cum e cu ierarhia in Biserica.Asadar daca m-as fi prezentat ca ieromonah treaba era clara dar nu,Ma asteptam am zis preot.Ceea ce mie- mi este neclar e altceva: orice popa ce are neinspiratia sa se arate pe net e tratat ca oprit de la cele sfinte, ca un anacronic, ca un paria, un nestiutor...?M-am uitat pe forumul tau la diverse comentarii si mi-am dat seama ca suntei niste pustani care se joaca dea ucenicii si incepatorii care-si dau cu parerea doar pentru rating-ul site-ului ,probabil ceva gen ad-sense, adica pentru bani...
Ma asteptam la o confruntare ideatica ce sa aibe de scop lamurirea problemelor dar constat ca va uitati la fata mea si atat.Pacat!! Stii poti sa nu te mai stradui sa-mi raspunzi ca oricum nu mai calc pe aici.Sa stai dupa zidul creat de un calculator si sa te dai mare si sa-ti dai cu parerea, fie ca ai treaba fie ca nu ,mie nu-mi place...cel putin! Prefer sa vorbesc fata catre fata, in biserica, celor interesati prin credinta...Cat priveste subiectul propus spre discutie, crearea omului, sunt suficiente carti deja scrise despre asta si de autori consacrati intr-ale bisericii asa ca te sfatui mai lasa pc-ul si mai pune si tu mana pe o carte ca se simte...
Pentru mine deja treaba asta cu forumul am clasat-o:net-ul descurajeaza bunul simt si responsabilitatea.Sunt tare curios daca am fi de fata unul cu altul in biserica tot asa te-ai comporta? Offf net-ul asta!!

Pr. Neamtu M.
Sus In jos
http://sanucrezi.blogspot.com
Pr. Neamtu Minel
debutant



masculin
Numarul mesajelor : 4
Varsta : 64
Localizare : bacau
Data de inscriere : 05/03/2009

pasaport biometric - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: pasaport biometric   pasaport biometric - Pagina 2 EmptyVin Mar 06, 2009 12:46 am

Fratioare, am facut si eu ceva scoala de teologie la Iasi in perioada 1994_1998 dar de cursul de heraldica nu am auzit, nu ca as fi fost surd ci pentru ca in programa scolara parcursa nu era asa o disciplina.Asa pentru mine stiu cu ce se ocupa heraldica ca si stiinta dar vede-se treaba ca dupa cum mata pui problema sigur nu stii despre ce este vorba.Canonic vorbind cam stiu cum e cu hirotonia, ca o am, nu, si de asemenea stiu si cum e cu ierarhia in Biserica.Asadar daca m-as fi prezentat ca ieromonah treaba era clara dar nu. Ceea ce mie- mi este neclar e altceva: orice popa ce are neinspiratia sa se arate pe net e tratat ca oprit de la cele sfinte, ca un anacronic, ca un paria, un nestiutor...?M-am uitat pe forumul tau la diverse comentarii si mi-am dat seama ca suntei niste pustani care se joaca dea ucenicii si incepatorii care-si dau cu parerea doar pentru rating-ul site-ului ,probabil ceva gen ad-sense, adica pentru bani...
Ma asteptam la o confruntare ideatica ce sa aibe de scop lamurirea problemelor dar constat ca va uitati la fata mea si atat.Pacat!! Stii poti sa nu te mai stradui sa-mi raspunzi ca oricum nu mai calc pe aici.Sa stai dupa zidul creat de un calculator si sa te dai mare si sa-ti dai cu parerea, fie ca ai treaba fie ca nu ,mie nu-mi place...cel putin! Prefer sa vorbesc fata catre fata, in biserica, celor interesati prin credinta...Cat priveste subiectul propus spre discutie, crearea omului, sunt suficiente carti deja scrise despre asta si de autori consacrati intr-ale bisericii asa ca te sfatui mai lasa pc-ul si mai pune si tu mana pe o carte ca se simte...
Pentru mine deja treaba asta cu forumul am clasat-o:net-ul descurajeaza bunul simt si responsabilitatea.Sunt tare curios daca am fi de fata unul cu altul in biserica tot asa te-ai comporta? Offf net-ul asta!!

Pr. Neamtu M.
Sus In jos
http://sanucrezi.blogspot.com
Un om
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 148
Data de inscriere : 16/10/2008

pasaport biometric - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: pasaport biometric   pasaport biometric - Pagina 2 EmptyVin Mar 06, 2009 10:04 am

Pt orice evenualitateiti raspund!
Daca nu ai auzit de heraldica bisericeasca,ma indoiesc ca ai facut studii teologice de grad universitar.Sau daca le-ai facut nu te-ai aplecat destul asupra lor!Intreaba pe arhiereul de care apartii ce este heraldica bisericeasca si daca s-a predat la Iasi asa ceva!
Heraldica bisericeasca se preda si in seminar, sub alta denumire desigur!
Pe acest forum eu sunt musafir ca si ceilalati!
Pustanul de care vorbesti are plete albe si barba tot alba,ca de altfel si un altul de pe acest forum care este admin,Pacat ca nu-l cunosti in realitate pe acel al cui este acest forum! Poate va dori el sa te viziteze!
Intradevar,as fi curios, daca ne-am intalni pe solee cum te-ai comporta!!!!!
Mai mult nu am a zice pt ca nu este rostul meu ati arata cine sunt!
Dar o intrebare:ai cerut binecuvantarea arhiereului tau inainte de a predica pe net!?
Dar eu nu tin sa fac reclama pt mine,ci sa fac putina munca pt ortodoxie la nivelul ce se poarta pe net!De aceea raman aici...pur si simplu...,,Un om''!
Cred ca ai vrut sa-ti faci reclama si ai dat aici un link pubicitar....si doar atat!
Succes pe AEROPAGUM!
Mila Domnului fie cu sfintia ta!
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

pasaport biometric - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: pasaport biometric   pasaport biometric - Pagina 2 EmptyVin Mar 06, 2009 10:31 am

Scuze pt interventie,dar mi s-a semnalat o chetie distractiva despre o persoana care claseaza treaba cu net-ul facadu-si un alt forum pe care sa-l administreze!
Si zic : Halal bre! AFERIM!
Nu va tulburati prieteni,vor mai veni multi pe aici,dar vor ramane cei vrednici sa ramana!As putea sa-l reeditez ,dar zic sa ramana cum a postat spre luare aminte!Pace !
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
M
Membru avansat
M


feminin
Numarul mesajelor : 212
Joburi/Distractii : echitatia
Data de inscriere : 19/10/2008

pasaport biometric - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: pasaport biometric   pasaport biometric - Pagina 2 EmptySam Mar 07, 2009 9:17 am

Dupa stil asta pare de la psihologie!Ma indoiesc serios ca acest tip are studii teologice!
A vrut omul sa se dea miniatis dar i-au fost prea mari ciubotele!Poate ca studiat o sectie de asistenta sociala in cadrul unei facultati de teologie!?
Sus In jos
paparuda
Ucenic



Numarul mesajelor : 41
Data de inscriere : 26/02/2009

pasaport biometric - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: pasaport biometric   pasaport biometric - Pagina 2 EmptyDum Mar 22, 2009 8:17 am

19. Vietăţile de pe pământ se făceau vietăţi de apă, iar cele ce înotau treceau pe pământ.
20. Focul ardea în apă dincolo de puterea sa, iar apa îşi pierdea însuşirea ei de a stinge. Solomon capitolul 19. Inteleg ca Dumnezeu poate schimba genetic pe om intr-o clipa . Daca evolutionistii si Preasfintitii adepti ai rugaciunii numelui numeric cipat inteleg mai profund acest verset numai cuvinte de lauda pentru ei, o sa le compun un acatist.
Sus In jos
Tihomir
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Varsta : 46
Data de inscriere : 23/01/2009

pasaport biometric - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: pasaport biometric   pasaport biometric - Pagina 2 EmptyDum Mar 22, 2009 9:20 am

Scuza-ma d-le Paparuda,dar citezi gresit. In capitolul 19 nu se gaseste ceea ce citezi aici.Iata capitolul 19 din Solomon:
,,Capitolul 19 1. Mai de preţ este săracul care umblă intru neprihănirea lui, decât un bogat cu buze viclene şi nebun.
2. Neştiinţa sufletului nu este bună iar cel ce umblă repede dă greş.
3. Nebunia omului dărâmă calea lui şi inima lui se mânie împotriva Domnului.
4. Bogăţia strânge prieteni fără de număr, iar săracul se desparte chiar de prietenul său.
5. Martorul mincinos nu va rămâne nepedepsit şi cel ce spune lucruri neadevărate nu va scăpa.
6. Mulţi sunt cei ce linguşesc pe un om darnic şi toţi sunt prieteni ai celui ce dă daruri.
7. Toţi fraţii celui sărac îl urăsc; cât de mult prietenii lui se depărtează de el! El caută vorbe (mângâietoare), dar nu le află.
8. Cel ce dobândeşte înţelepciune iubeşte sufletul său şi cel ce ţine cu tărie la pricepere află fericirea.
9. Martorul mincinos nu rămâne nepedepsit şi cel ce spune lucruri neadevărate se va prăbuşi.
10. Nu-i stă bine celui fără de minte să trăiască în desfătări, cu atât mai puţin unui rob să conducă peste căpetenii.
11. Înţelepciunea domoleşte mânia omului şi faima lui este iertarea greşelilor.
12. Furia unui rege e ca răcnetul unui leu, iar bunăvoinţa lui este ca roua pe iarbă.
13. Un fiu neascultător este nenorocirea tatălui lui, iar certurile unei femei un jgheab care curge întruna.
13. Lenea te face să cazi în toropeală; sufletului trândav îi va fi foame.
14. O casă şi o avere sunt moştenire de la părinţi, iar o femeie înţeleaptă este un dar de la Dumnezeu.
16. Cel ce ia seama la poruncă îşi păstrează sufletul său, iar cel ce dispreţuieşte cuvântul (Domnului) va muri.
17. Cel ce are milă de sărman împrumută Domnului şi El îi va răsplăti fapta lui cea bună.
18. Pedepseşte pe feciorul tău, cât mai este nădejde (de îndreptare), dar nu ajunge până acolo ca să-l omori.
19. Omul aprig la mânie trebuie să fie pedepsit; dacă îl cruţi o dată, trebuie să începi din nou.
20. Ascultă sfatul şi primeşte învăţătura, ca să fii înţelept toată viaţa ta.
21. Multe puneri la cale frământă inima omului, dar numai sfatul Domnului se împlineşte.
22. Omul se face plăcut prin mărinimia lui; mai de preţ este un sărac bun decât un om mincinos.
23. Frica de Dumnezeu duce la viaţă şi ne îndestulăm fără să fim loviţi de nenorocire.
24. Leneşul întinde mâna în blid şi nu are putere s-o ducă la gură.
25. Loveşte pe cel ce batjocoreşte şi cel fără de minte va deveni înţelept; mustră pe cel înţelept şi el va pricepe ştiinţa.
26. Cel ce se poartă rău cu tatăl său şi alungă (din casă) pe mama sa, este fiu aducător de ocară şi de ruşine.
27. Încetează, fiul meu, să asculţi ademenirea şi să te laşi îndepărtat de învăţăturile înţelepte.
28. Martorul de nimic îşi bate joc de dreptate şi gura celor fără de lege înghite nelegiuirea.
29. Pentru batjocoritori sunt gata toiege; loviturile sunt pentru spinarea celor nebuni. "
Dumnezeu intr-adevar poate face orice,dar biblia ne spune ca facerea s-a incheiat.Ceea ce citezi d-ta nu arata ca se schimbat genetic ceva ci ca s-a schimbat expresia fenotipica.vad ca nu prea stii nici biblia si nici diferenta dintre genotip si fenotip.
Eu nu pot crede ca Dumnezeu se joaca de-a creatia si il schimba genetic pe om mereu.
Iar pe de alta parte in romana expresia ,,nume cipat'' nu exista sau nu exprima decat teribilismul unora care se vor bagati in seama.Iar usurinta cu care vorbesti despre compunerea acatistelor denota lipsa de evlavie,indifrent de ce pretinzi a crede.Si aceasta lipsa de evlavie nu are nimic de a face cu crestinismul ortodox....poate sa aiba tangenta cu cel protestant,dar de proasta calitate!
Sus In jos
paparuda
Ucenic



Numarul mesajelor : 41
Data de inscriere : 26/02/2009

pasaport biometric - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: pasaport biometric   pasaport biometric - Pagina 2 EmptyDum Mar 22, 2009 10:01 pm

Domnule pace si liniste, citatul este din cartea intelepciunii lui Solomon ,cauta pe net scriind biblia ortodoxa. Tu ai cum sa-mi demonstrezi ca esti ortodox, la ce biserica vrei sa stam impreuna la liturghie?
Sus In jos
paparuda
Ucenic



Numarul mesajelor : 41
Data de inscriere : 26/02/2009

pasaport biometric - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: pasaport biometric   pasaport biometric - Pagina 2 EmptyDum Mar 22, 2009 10:50 pm

Sa laudam pe Preasfintitii lucratori ai rugaciunii numelui numeric din cip ca pe urmatorii Sfantului Ignatie Teoforul care avea scris in inima sa Iisus Hristos. Mare este puterea numelui, persoanei si a chipului sau. Cu dragoste inflacarata sa trecem prin mainile noastre alimentele codate si atunci nu numai numele ni se va imprima pe maini de la datatorul de hrana dar si chipul sau sau fata sa va vorbi de pe fruntea noastra.
Sus In jos
paparuda
Ucenic



Numarul mesajelor : 41
Data de inscriere : 26/02/2009

pasaport biometric - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: pasaport biometric   pasaport biometric - Pagina 2 EmptyDum Mar 22, 2009 10:55 pm

O singura data daca i se mai pare cuiva ca nu sunt ortodox sa-i daruiasca Sfantul Grigorie Palama, eu merg in Politehnica cand sunt in Bucuresti, ca daca el sau ea ajunge in rai eu sa ma duc in iad, iar daca eu ajung in rai , el sau ea sa nu poata sta cu mine deoarece nu prea i se pare ca as fi ortodox.
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

pasaport biometric - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: pasaport biometric   pasaport biometric - Pagina 2 EmptyLun Mar 23, 2009 12:59 am

pt user paparuda:
Ai citat gresit si ca atare ti s-a atras atentia.Ca barbat adevarat trebuia sa iti sceri scuze!
Nu toti cei ce stau in biserica sunt crestini ortodocsi!
Daca sustii o invatatura gresita nu mai esti ortodox.
Acatiste se compun cu ocazia canonizarii unor sfinti si este de competenta unui sinod autocefal a cere compunerea lor si a le valida.Asa este in ortodoxie.
Afirmatia d-tale cu compunrea de acatist este sfidatoare si nu respecta normele credintei crestin ortodoxe.
Pe axcest forum poti dovedi daca esti au nu esti crestin ortodox prin ceea ce postezi.Alte probleme si demonstratii va rog sa le rezolvati in particular si in alt cadru!
Nu doresc sa particip deocamdata la polemica,dar pot spune doar ca expresia ,,nume cipat' se vrea licenta.Ori licenta isi permit oamenii de cultura si arta consacrati!
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
Un om
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 148
Data de inscriere : 16/10/2008

pasaport biometric - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: pasaport biometric   pasaport biometric - Pagina 2 EmptyMar Mar 24, 2009 8:11 am

paparuda a scris:
Domnule pace si liniste, citatul este din cartea intelepciunii lui Solomon ,cauta pe net scriind biblia ortodoxa. Tu ai cum sa-mi demonstrezi ca esti ortodox, la ce biserica vrei sa stam impreuna la liturghie?
Esti amuzant !Tihomir stie Biblia pe de rost in romana si in greaca si in latina!am pacatuit pt ca m-ai facut sa rad in post!
Cred ca vrei sa mergi tu la biserica acestuia!
Si inca un secret: Tihomir are rugaciunea inimii.
Pana la urma cred ca va cere binecuvantare pt a posta cu nume real!nu de alta,dar se produc situatii nostime!
Sus In jos
paparuda
Ucenic



Numarul mesajelor : 41
Data de inscriere : 26/02/2009

pasaport biometric - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: pasaport biometric   pasaport biometric - Pagina 2 EmptyMar Mar 24, 2009 6:58 pm

Tihomir, care este rugaciunea ,cuvant cu cuvant ,pe care o auzi?Eu am zis ca citatul e din Solomon ,n-am zis din pilde sau din intelepciunea lui, asa ca trebuia sa cauti mai bine. Curios este ca nu s-a luat nimeni de Aila care s-a declarat, prin ce a zis, ca nu este ortodoxa. Forumul este al administratorului si poate ,daca vrea, sa schimbe la rangurile forumului "maestru" si "mare maestru" in caz ca scrie cineva prea mult si ajunge Karatist sau mason. Un om daca ai pacatuit prin ras nu conteaza daca e post sau nu, tu singur esti de vina, nu eu sau vrajmasul.
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


masculin
Numarul mesajelor : 320
Localizare : acolo unde plansul este o usurare a sufetului
Joburi/Distractii : post ,rugaciune si ...speranta!
Data de inscriere : 31/08/2008

pasaport biometric - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: pasaport biometric   pasaport biometric - Pagina 2 EmptyMier Mar 25, 2009 2:39 am

Adminul este echidistant.Rangurile se dobandesc in functie de activitatea pe forum.Nu au legatura cu calitatea ci doar cu cantitatea.Asa a fost fondat acest forum si deocamdata nu vad motiv sa il schimb.
Scopul acestui forum este de a dezbate unele teme crestin ortodoxe si ca atare interventia unor persoane de alta religie este normala pt ca trebuie sa-si sustina punctul de vedere liber maca pt termen da comparatie.(evident liber nu inseamna libertin sau vulgar)
Daca ea se declara nonortodoxa si isi sustine argumentele in mod civilizat de ce sa se ia cineva de ia,desi vei vedea ca si ea a avut disputa pe forum.
Ce pot eu sa spun,ca unul ce am schimbat cateva mp cu unii de aici,este ca Tihomir va fi aspru pt ca asa ii este firea ,dar nu se va supara niciodata.Cred ca dupa ce se va mai impovara de vremuri va fi mai tolerant!
Sus In jos
http://abcd-3.forumgratuit.ro
Aila
Membru avansat
Aila


feminin
Numarul mesajelor : 165
Data de inscriere : 22/10/2008

pasaport biometric - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: pasaport biometric   pasaport biometric - Pagina 2 EmptyMier Mar 25, 2009 5:11 am

paparuda a scris:
Tihomir, care este rugaciunea ,cuvant cu cuvant ,pe care o auzi?Eu am zis ca citatul e din Solomon ,n-am zis din pilde sau din intelepciunea lui, asa ca trebuia sa cauti mai bine. Curios este ca nu s-a luat nimeni de Aila care s-a declarat, prin ce a zis, ca nu este ortodoxa. Forumul este al administratorului si poate ,daca vrea, sa schimbe la rangurile forumului "maestru" si "mare maestru" in caz ca scrie cineva prea mult si ajunge Karatist sau mason. Un om daca ai pacatuit prin ras nu conteaza daca e post sau nu, tu singur esti de vina, nu eu sau vrajmasul.

Domnul Paparuda , sunt crestina . Cred ca acesta este esentialul.
Inclin spre neo-protestanti si nu ma rusinez cu asta ( ar fi culmea! ) . Am relatii foarte bune cu ortodocsi , am preoti in familie , maici ,prieteni care au facut teologia dar profeseaza in alte domenii si imi face placere sa vorbesc cu ei , sa invat de la ei , sa intru intro biserica ortodoxa .
Ii respect .
Nu sunt de alta religie ci doar am alta confesiune .
Ce ati fi asteptat de fapt , ca intre mine si crestini ortodoxi sa inceapa o polemica dura si o respingere reciproca ?De ce ? Unde ar fi spiritul crestinesc ?

Eu stiu ca mantuirea este personala si nu de grup si cred ca prin credinta vor fi mantuiti oameni din orice biserica crestina . Si mi se pare ideal macar noi crestinii sa invatam unii de la altii si sa accentuam ce avem in comun si nu ce ne diferentiaza .
Si daca ma judec pentru ceva nu o fac prin prisma bisericii ci prin prisma credintei unde si eu ma dovedesc slaba .
Sus In jos
Tihomir
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 127
Varsta : 46
Data de inscriere : 23/01/2009

pasaport biometric - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: pasaport biometric   pasaport biometric - Pagina 2 EmptyMier Mar 25, 2009 11:29 am

Cartea intelepciunii lui Solomon este anaghinoscomena.deci nu se pot aduce din ea citae ca argumente ci este folosita doar ca indrumator aproximativ.
Cand argumentezi cu un citat din Solomon nu se intelege decat cartea canonica.In plus Solomon a avut si abateri grave de la credinta in Dumnezeul lui Israel!
Sus In jos
Continut sponsorizat





pasaport biometric - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: pasaport biometric   pasaport biometric - Pagina 2 Empty

Sus In jos
 
pasaport biometric
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Crestin Ortodox Renascut :: Generalitati :: Despre toate-
Mergi direct la: