Forum Crestin Ortodox Renascut
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Forum Crestin Ortodox Renascut

http://abcd-3.forumgratuit.ro
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 adevarul despre episcopii Romei

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
Un om
membru obisnuit



masculin
Numarul mesajelor : 148
Data de inscriere : 16/10/2008

adevarul despre episcopii Romei Empty
MesajSubiect: adevarul despre episcopii Romei   adevarul despre episcopii Romei EmptyDum Ian 10, 2010 4:56 am

papali sustin ca scaunul Romei este scaunul lul Sf Petru.
Nu este adevarat!este scaunul lui Lin!Inainte de a ajunge Sf Petru la Roma Lin era deja episcop pus de apostoli la Roma.Nici sf Petru si nici Sf Pavel nu au fost episcopi de Roma!
Iata lista primilor 12 episcopi ai Romei
1Lin
2Anaclet
3Clement
4Evarest
5Alexandru
6Sixt
7Telesfor
8Higin
9Pius
10Anicet
11Sotir
12Eleuteriu

deci pretentia papalilor cum ca au primat ca mostenitori ai scaunului episcopal al Sf Petru este o minciuna fara rusine!
Sus In jos
Diana
Ucenic
Diana


feminin
Numarul mesajelor : 79
Varsta : 51
Data de inscriere : 07/05/2009

adevarul despre episcopii Romei Empty
MesajSubiect: Re: adevarul despre episcopii Romei   adevarul despre episcopii Romei EmptyLun Ian 11, 2010 4:28 am

Dupa cum am citit eu(daca nu cumva sunt uituca)aceasta mentiune apare la Irineu si Eusebiu de Cezareea.
Sus In jos
Sevastia
Ucenic
Sevastia


feminin
Numarul mesajelor : 76
Varsta : 54
Localizare : romania
Data de inscriere : 07/05/2009

adevarul despre episcopii Romei Empty
MesajSubiect: Re: adevarul despre episcopii Romei   adevarul despre episcopii Romei EmptyDum Ian 16, 2011 9:45 am

Nu am perceput la inceput acest topic.Dar acum vreau sa comentez ceva!Primul arhiepiscop a fost IACOV!Iar acesta a fost in Ierusalim,SF apostol Petru a fost primul episcop de Antiohia,si daca s-ar lua dupa pseudologica papala,atunci patriarh ecumenic,adica papa ar trebui sa fie episcopul de Antiohia.Dar in realitate orice episcop de azi este atat urmas al Sf Iacov si Petru si ai tuturor celor 12 apostoli,inclusiv al Sf apostol Matia!
Sus In jos
Continut sponsorizat





adevarul despre episcopii Romei Empty
MesajSubiect: Re: adevarul despre episcopii Romei   adevarul despre episcopii Romei Empty

Sus In jos
 
adevarul despre episcopii Romei
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Hristos-Adevarul
» despre ....
» DESPRE SFINTI
» despre clarviziune
» despre muzica

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum Crestin Ortodox Renascut :: Religia romano-papala(catolica) :: Uniatia-
Mergi direct la: